Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie sali szkolnej

Amfidiusz 24 Kwi 2009 02:12 3000 7
  • #1 24 Kwi 2009 02:12
    Amfidiusz
    Poziom 2  

Witam kolegów!

Ostatnio została na mnie zrzucona odpowiedzialność przygotowania systemu audio w sali lekcyjnej w jednej z prywatnych szkół językowych. Problem w tym, że się kompletnie na tym nie znam. Dlatego postanowiłem poprosić Was o pomoc.

Czym obecnie dysponujemy:
    - komputer z pięcioma satelitami dookoła pokoju
    - wieża Panasonic SA-AK410 z dwiema kolumienkami zawieszonymi na jednej ze ścian

Co jest ode mnie oczekiwane:
    - przede wszystkim wymiana głośników na 4 porządne, rozstawione w każdym kącie pokoju. Sala ma wymiary ok. 5x6m.
    - centralizacja całego systemu (głos z komputera, wieży i innych urządzeń w w/w głośnikach). Tu pewnie kluczową role będzie odgrywał jakiś wzmacniacz.
    - wyjścia słuchawkowe poprowadzone do każdego ze stanowisk (w sumie 8 )
    - 2, a z czasem 8 mikrofonów do rejestracji dźwięku i zadań interaktywnych.

Budżet jest płynny i raczej rozłożony w czasie, aczkolwiek nie będziemy organizowali w tej sali koncertów, więc nic mocnego nie jest potrzebne. Jedyne, co jest wymagane, to czysty, w miarę głośny dźwięk z różnych źródeł.

Pomożecie mi to wszystko ogarnąć? Moja wiedza na temat systemów dźwiękowych sprowadza się niestety do karty muzycznej i dwóch satelit z każdej strony monitora...

0 7
  • #2 24 Kwi 2009 09:44
    marakus
    Poziom 26  

Ja bym to zrobił tak:
    1. Sala nie jest duża. Dla twoich potrzeb wystarczyłyby 4 aktywne głośniczki Fostex PM 0.4, są niewielkie, niedrogie, a potrafią wiele z siebie dać. Nie potrzebny będzie żaden wzmacniacz do nich, mają wbudowany.
    2. Centralizacja systemu oznacza mały mikser. I tu zaczynają się problemy. Do nagłośnienia masz w zasadzie dwa źródła - wieża (zakładam, że jakieś DVD lub CD) i komputer. Wobec tego wystarczyłby jakiś bardzo prosty i tani mikserek. Ale następne punkty wszystko komplikują.
    3. Czy na każdym z wyjść słuchawkowych ma być słychać co innego? Jeśli tak to potrzebuję więcej informacji. Jeśli nie, to potrzebujesz dwa wzmacniacze słuchawkowe np. Behringer AMP800. Każdy ma 4 wyjścia słuchawkowe i może przyjąć dwa źródła sygnału. Możesz też kupić HA8000 który obsłuży 8 słuchawek. Trzeba sprawdzić ceny. Do obsługi słuchawek w mikserze powinno być jedno lub dwa wyjścia AUX PRE lub z przełącznikiem PRE/POST. Na tym etapie sprawę załatwia np Behringer Eurorack UB1204pro.
    4. Zapis mikrofonów. Jeśli ma to być jednoczesny zapis 8 mikrofonów, to zaczyna się to wszystko komplikować. Jeśli ma to być MIX 8 mikrofonów na jeden kanał to nie ma problemu ale wątpię by o takie rozwiązanie chodziło. Podobnie nie ma problemu, gdy mamy nagrywać jeden wybrany mikrofon z 8. Stawiamy mikser 8 kanałowy np Eurorack MX2004A wyjście wpinamy do rejestratora (komputer?) i problem mamy rozwiązany. W tym miejscu rozdzieliłbym mikser nagłośnienia od zapisu. Da się to zrobić na jednym oczywiście, ale ponieważ nie wiadomo kto to będzie obsługiwał, tak będzie prościej, a koszt nie będzie jakiś bardzo wielki. Jeśli jednak chcesz nagrywać 8 mikrofonów oddzielnie i jednocześnie, to musisz mieć 8 preampów mikrofonowych i komputer z kartą z 8 wejściami audio. Może to być np OCTAMIC firmy RME - preamp z wyjściami cyfrowymi i karta do komputera z 4 wejściami AESEBU. Jeśli jednak ponad to każdy ma słuchać co innego do tych nagrań to prościej będzie postawić 8 komputerów spiętych w sieć, tak by był dostęp do nagrań z 9 komputera nauczyciela, by można było odsłuchać nagrania lub puszczać do nagłośnienia.
    Sprzęt behringera dałem jako przykładowy i jeden z tańszych na rynku, można wziąć coś lepszego np Yamahę.
    To tak pokrótce.

0
  • #3 24 Kwi 2009 12:51
    Amfidiusz
    Poziom 2  

@marakus, dziękuję za szeroki opis! Już zaczynam łapać na czym stoję.
    Dźwięk w słuchawkach będzie ten sam dla każdego studenta (chodzi o redukcję szumów otoczenia). Jeśli chodzi o mikrofony, to również wystarczy mi zapis jednokanałowy (jako że jest to szkoła językowa, często nagrywamy dialogi lub monologi studentów w celu uświadomienia im ich błędów; więc wystarczy jedno nagranie dla wszystkich partycypujących).

Do końca tygodnia mam przedstawić wstępny kosztorys. Reasumując więc, będę potrzebował:
    - 4x Fostex PM 0.4
    http://guitarcenter.pl/catalog/studio/monitory/monitory-aktywne/fostex-pm-04
    - Behringer Eurorack UB1204pro (rozdzielenie sygnału na 8 słuchawek)
    http://www.powersound.com.pl/public_html/?p=productsMore&iProduct=57
    - Eurorack MX2004A (rejestracja dźwięku z mikrofonów)
    http://www.allegro.pl/item607964654_behringer_eurorack_mx_2004a_dla_ciebie.html
    - 8 mikrofonów, 8 słuchawek (jakieś propozycje co wybrać?)
    - okablowanie

Mam nadzieję, że dobrze to zrozumiałem. Z czasem będziemy myśleć o rozbudowie tego systemu, ale na razie musimy liczyć się z kosztami. Jeśli byśmy musieli ograniczyć budżet, to czy można połączyć w/w miksery w jeden? Jakie komplikacje to ze sobą niesie?

P.S. Co do obsługi to priorytetem jest prostota. Jeśli rano ustawię, to do wieczora powinno chodzić bez znacznych zmian ze strony lektora :)

0
  • #4 24 Kwi 2009 13:33
    marakus
    Poziom 26  

Przypomnę o wzmacniaczu słuchawkowym, musisz go mieć niezależnie od miksera. 8 słuchawek to za duże obciążenie dla miksera.
    Jeszcze raz podkreślę, że w zasadzie wystarczy ci jeden mikser, ten większy, MX2004A, jednak trzeba mieć wtedy większą świadomość tego co się robi. Ze względu na koszty lepiej wziąć jeden, a nauczyciele w końcu się nauczą tego używać. Można zawsze napisać szczegółową instrukcję całego systemu. Proponowałem dwa by mniejszy obsługiwał nagłośnienie i słuchawki, a większy mikrofony.

Słuchawki możesz dać jakieś z elektromarketu. Zastanów się, czy chcesz słuchawki odrębne czy z mikrofonem. Wersja z mikrofonem będzie wygodniejsza ale może częściej ulegać awariom. Może któreś z tych (mogą być drogie): http://www.sennheiser.com/sennheiser/home_en.nsf/root/private_headsets_pc
    Nie wiem jaki masz budżet, ale dobre i trwałe słuchawki i mikrofony mogą być sporym kosztem.
    Jeśli mikrofony, to pewnie jakieś konferencyjne, takich do SKYPE bym nie polecał, ze względu na niską trwałość.

Dodano po 16 [minuty]:

http://dj-sklep.pl/p/pl/1778/fostex+pm+0-4.html tu masz taniej,
    wzm. słuchawkowy 4-kanałowy
    http://www.djshop.pl/dj/sklep/Behringer/1622,Behringer-Miniamp-AMP800.html
    wzm. słuchawkowy 8-kanałowy
    http://efektorystudio.djshop.pl/dj/sklep/Behringer/1619,Behringer-Powerplay-Pro-8-HA8000.html
    Jak wyślesz im maila co potrzebujesz i weźmiesz u nich wszystko, to dadzą ci jeszcze jakiś upust, dotyczy to zresztą wszystkich sklepów. Nie martw się, że nie mają czegoś na stronie, zwykle mogą sprowadzić.

0
  • #5 03 Sie 2009 20:53
    uruk666
    Poziom 10  

Witam serdecznie

nie będę zaczynał nowego wątku bo moje pytanie jest w temacie.
    dostałem od swojego dyrektora zadanie znalezienia sprzętu do salki językowej. jako że sponsor to UE więc dostałem nawet specyfikację ale za czorta nie mogę znaleźć takiego sprzętu.

jednostka centralna:
    - sterowanie mikroprocesorem
    - łącze do PC przez RS-232 lub USB
    - wyjście słuchawkowe i głośnikowe
    - regulator siły głosu z mikrofonów z wejścia magnetofonowego i DVD
    - wyłącznik on/off
    - regulacja siły głosu w głośnikach
    - wyjście nagrywania na magnetofon, komputer
    - 8 wyjść audio, wzmacniacz 40W, obudowa rack
    - zasialanie 15V 0,5A, pasmo przenoszenia 50 Hz-10kHz
    - głośniki dwudrożne

dodatkowo oprogramowanie do komputera co by tym wszystkim sterować, i oprogramowanie do magnetofonu cyfrowego

za wszelką pomoc z góry dziękuję tym bardziej mam do wydania około 100k :)

0
  • #6 04 Sie 2009 12:01
    marakus
    Poziom 26  

Z tego co widzę jest to szereg urządzeń, w każdym razie, nie znajdziesz jednego urządzenia, które potrafi to wszystko. Potrzebujesz tu mikser/router audio z wejściami analogowymi i cyfrowymi, wzmacniacze słuchawkowe, wzmacniacz głośnikowy, głośniki, słuchawki. Napisz ile ma być mikrofonów, jakiego rodzaju ma to być magnetofon cyfrowy i do czego ma służyć, może da się zamiast niego używać komputera jako rejestratora. Czego dotyczy 8 wyjść audio? Czego dotyczy zasilanie 15V 0,5A? Czego dotyczy pasmo przenoszenia 50Hz-10kHz i po co takie ograniczenie. Napisz skąd jesteś może się dogadamy.

0
  • #7 05 Sie 2009 09:11
    uruk666
    Poziom 10  

szczerze mówiąc nie wiem czego co dotyczy bo jestem w tym temacie zupełnie zielony (zielony to chyba za dużo powiedziane) i nie wiem z czym to się je. liczę na pomoc kogoś kto mógłby mi coś takiego skompletować-polecić-sprzedać.
    specyfikacją jest jaka jest, sponsorem jest UE i ma jakieś swoje wymagania mi nic nie mówi.

proszę o kontakt na prv
    uruk[-at-]op.pl

0
  • #8 06 Sie 2009 15:43
    marakus
    Poziom 26  

Napisałem ci maila, odezwij się.

0