Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie sali szkolnej

Amfidiusz 24 Kwi 2009 02:12 3183 7
 • #1 24 Kwi 2009 02:12
  Amfidiusz
  Poziom 2  

  Witam kolegów!

  Ostatnio została na mnie zrzucona odpowiedzialność przygotowania systemu audio w sali lekcyjnej w jednej z prywatnych szkół językowych. Problem w tym, że się kompletnie na tym nie znam. Dlatego postanowiłem poprosić Was o pomoc.

  Czym obecnie dysponujemy:
  - komputer z pięcioma satelitami dookoła pokoju
  - wieża Panasonic SA-AK410 z dwiema kolumienkami zawieszonymi na jednej ze ścian

  Co jest ode mnie oczekiwane:
  - przede wszystkim wymiana głośników na 4 porządne, rozstawione w każdym kącie pokoju. Sala ma wymiary ok. 5x6m.
  - centralizacja całego systemu (głos z komputera, wieży i innych urządzeń w w/w głośnikach). Tu pewnie kluczową role będzie odgrywał jakiś wzmacniacz.
  - wyjścia słuchawkowe poprowadzone do każdego ze stanowisk (w sumie 8 )
  - 2, a z czasem 8 mikrofonów do rejestracji dźwięku i zadań interaktywnych.

  Budżet jest płynny i raczej rozłożony w czasie, aczkolwiek nie będziemy organizowali w tej sali koncertów, więc nic mocnego nie jest potrzebne. Jedyne, co jest wymagane, to czysty, w miarę głośny dźwięk z różnych źródeł.

  Pomożecie mi to wszystko ogarnąć? Moja wiedza na temat systemów dźwiękowych sprowadza się niestety do karty muzycznej i dwóch satelit z każdej strony monitora...

  0 7
 • #2 24 Kwi 2009 09:44
  marakus
  Poziom 26  

  Ja bym to zrobił tak:
  1. Sala nie jest duża. Dla twoich potrzeb wystarczyłyby 4 aktywne głośniczki Fostex PM 0.4, są niewielkie, niedrogie, a potrafią wiele z siebie dać. Nie potrzebny będzie żaden wzmacniacz do nich, mają wbudowany.
  2. Centralizacja systemu oznacza mały mikser. I tu zaczynają się problemy. Do nagłośnienia masz w zasadzie dwa źródła - wieża (zakładam, że jakieś DVD lub CD) i komputer. Wobec tego wystarczyłby jakiś bardzo prosty i tani mikserek. Ale następne punkty wszystko komplikują.
  3. Czy na każdym z wyjść słuchawkowych ma być słychać co innego? Jeśli tak to potrzebuję więcej informacji. Jeśli nie, to potrzebujesz dwa wzmacniacze słuchawkowe np. Behringer AMP800. Każdy ma 4 wyjścia słuchawkowe i może przyjąć dwa źródła sygnału. Możesz też kupić HA8000 który obsłuży 8 słuchawek. Trzeba sprawdzić ceny. Do obsługi słuchawek w mikserze powinno być jedno lub dwa wyjścia AUX PRE lub z przełącznikiem PRE/POST. Na tym etapie sprawę załatwia np Behringer Eurorack UB1204pro.
  4. Zapis mikrofonów. Jeśli ma to być jednoczesny zapis 8 mikrofonów, to zaczyna się to wszystko komplikować. Jeśli ma to być MIX 8 mikrofonów na jeden kanał to nie ma problemu ale wątpię by o takie rozwiązanie chodziło. Podobnie nie ma problemu, gdy mamy nagrywać jeden wybrany mikrofon z 8. Stawiamy mikser 8 kanałowy np Eurorack MX2004A wyjście wpinamy do rejestratora (komputer?) i problem mamy rozwiązany. W tym miejscu rozdzieliłbym mikser nagłośnienia od zapisu. Da się to zrobić na jednym oczywiście, ale ponieważ nie wiadomo kto to będzie obsługiwał, tak będzie prościej, a koszt nie będzie jakiś bardzo wielki. Jeśli jednak chcesz nagrywać 8 mikrofonów oddzielnie i jednocześnie, to musisz mieć 8 preampów mikrofonowych i komputer z kartą z 8 wejściami audio. Może to być np OCTAMIC firmy RME - preamp z wyjściami cyfrowymi i karta do komputera z 4 wejściami AESEBU. Jeśli jednak ponad to każdy ma słuchać co innego do tych nagrań to prościej będzie postawić 8 komputerów spiętych w sieć, tak by był dostęp do nagrań z 9 komputera nauczyciela, by można było odsłuchać nagrania lub puszczać do nagłośnienia.
  Sprzęt behringera dałem jako przykładowy i jeden z tańszych na rynku, można wziąć coś lepszego np Yamahę.
  To tak pokrótce.

  0
 • #3 24 Kwi 2009 12:51
  Amfidiusz
  Poziom 2  

  @marakus, dziękuję za szeroki opis! Już zaczynam łapać na czym stoję.
  Dźwięk w słuchawkach będzie ten sam dla każdego studenta (chodzi o redukcję szumów otoczenia). Jeśli chodzi o mikrofony, to również wystarczy mi zapis jednokanałowy (jako że jest to szkoła językowa, często nagrywamy dialogi lub monologi studentów w celu uświadomienia im ich błędów; więc wystarczy jedno nagranie dla wszystkich partycypujących).

  Do końca tygodnia mam przedstawić wstępny kosztorys. Reasumując więc, będę potrzebował:
  - 4x Fostex PM 0.4
  http://guitarcenter.pl/catalog/studio/monitory/monitory-aktywne/fostex-pm-04
  - Behringer Eurorack UB1204pro (rozdzielenie sygnału na 8 słuchawek)
  http://www.powersound.com.pl/public_html/?p=productsMore&iProduct=57
  - Eurorack MX2004A (rejestracja dźwięku z mikrofonów)
  http://www.allegro.pl/item607964654_behringer_eurorack_mx_2004a_dla_ciebie.html
  - 8 mikrofonów, 8 słuchawek (jakieś propozycje co wybrać?)
  - okablowanie

  Mam nadzieję, że dobrze to zrozumiałem. Z czasem będziemy myśleć o rozbudowie tego systemu, ale na razie musimy liczyć się z kosztami. Jeśli byśmy musieli ograniczyć budżet, to czy można połączyć w/w miksery w jeden? Jakie komplikacje to ze sobą niesie?

  P.S. Co do obsługi to priorytetem jest prostota. Jeśli rano ustawię, to do wieczora powinno chodzić bez znacznych zmian ze strony lektora :)

  0
 • #4 24 Kwi 2009 13:33
  marakus
  Poziom 26  

  Przypomnę o wzmacniaczu słuchawkowym, musisz go mieć niezależnie od miksera. 8 słuchawek to za duże obciążenie dla miksera.
  Jeszcze raz podkreślę, że w zasadzie wystarczy ci jeden mikser, ten większy, MX2004A, jednak trzeba mieć wtedy większą świadomość tego co się robi. Ze względu na koszty lepiej wziąć jeden, a nauczyciele w końcu się nauczą tego używać. Można zawsze napisać szczegółową instrukcję całego systemu. Proponowałem dwa by mniejszy obsługiwał nagłośnienie i słuchawki, a większy mikrofony.

  Słuchawki możesz dać jakieś z elektromarketu. Zastanów się, czy chcesz słuchawki odrębne czy z mikrofonem. Wersja z mikrofonem będzie wygodniejsza ale może częściej ulegać awariom. Może któreś z tych (mogą być drogie): http://www.sennheiser.com/sennheiser/home_en.nsf/root/private_headsets_pc
  Nie wiem jaki masz budżet, ale dobre i trwałe słuchawki i mikrofony mogą być sporym kosztem.
  Jeśli mikrofony, to pewnie jakieś konferencyjne, takich do SKYPE bym nie polecał, ze względu na niską trwałość.

  Dodano po 16 [minuty]:

  http://dj-sklep.pl/p/pl/1778/fostex+pm+0-4.html tu masz taniej,
  wzm. słuchawkowy 4-kanałowy
  http://www.djshop.pl/dj/sklep/Behringer/1622,Behringer-Miniamp-AMP800.html
  wzm. słuchawkowy 8-kanałowy
  http://efektorystudio.djshop.pl/dj/sklep/Behringer/1619,Behringer-Powerplay-Pro-8-HA8000.html
  Jak wyślesz im maila co potrzebujesz i weźmiesz u nich wszystko, to dadzą ci jeszcze jakiś upust, dotyczy to zresztą wszystkich sklepów. Nie martw się, że nie mają czegoś na stronie, zwykle mogą sprowadzić.

  0
 • #5 03 Sie 2009 20:53
  uruk666
  Poziom 10  

  Witam serdecznie

  nie będę zaczynał nowego wątku bo moje pytanie jest w temacie.
  dostałem od swojego dyrektora zadanie znalezienia sprzętu do salki językowej. jako że sponsor to UE więc dostałem nawet specyfikację ale za czorta nie mogę znaleźć takiego sprzętu.

  jednostka centralna:
  - sterowanie mikroprocesorem
  - łącze do PC przez RS-232 lub USB
  - wyjście słuchawkowe i głośnikowe
  - regulator siły głosu z mikrofonów z wejścia magnetofonowego i DVD
  - wyłącznik on/off
  - regulacja siły głosu w głośnikach
  - wyjście nagrywania na magnetofon, komputer
  - 8 wyjść audio, wzmacniacz 40W, obudowa rack
  - zasialanie 15V 0,5A, pasmo przenoszenia 50 Hz-10kHz
  - głośniki dwudrożne

  dodatkowo oprogramowanie do komputera co by tym wszystkim sterować, i oprogramowanie do magnetofonu cyfrowego

  za wszelką pomoc z góry dziękuję tym bardziej mam do wydania około 100k :)

  0
 • #6 04 Sie 2009 12:01
  marakus
  Poziom 26  

  Z tego co widzę jest to szereg urządzeń, w każdym razie, nie znajdziesz jednego urządzenia, które potrafi to wszystko. Potrzebujesz tu mikser/router audio z wejściami analogowymi i cyfrowymi, wzmacniacze słuchawkowe, wzmacniacz głośnikowy, głośniki, słuchawki. Napisz ile ma być mikrofonów, jakiego rodzaju ma to być magnetofon cyfrowy i do czego ma służyć, może da się zamiast niego używać komputera jako rejestratora. Czego dotyczy 8 wyjść audio? Czego dotyczy zasilanie 15V 0,5A? Czego dotyczy pasmo przenoszenia 50Hz-10kHz i po co takie ograniczenie. Napisz skąd jesteś może się dogadamy.

  0
 • #7 05 Sie 2009 09:11
  uruk666
  Poziom 10  

  szczerze mówiąc nie wiem czego co dotyczy bo jestem w tym temacie zupełnie zielony (zielony to chyba za dużo powiedziane) i nie wiem z czym to się je. liczę na pomoc kogoś kto mógłby mi coś takiego skompletować-polecić-sprzedać.
  specyfikacją jest jaka jest, sponsorem jest UE i ma jakieś swoje wymagania mi nic nie mówi.

  proszę o kontakt na prv
  uruk[-at-]op.pl

  0
 • #8 06 Sie 2009 15:43
  marakus
  Poziom 26  

  Napisałem ci maila, odezwij się.

  0