Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Duze i mocne kolumny na Tonsil & Stx

Kamil_153 24 Apr 2009 09:28 11359 24
  • Witam,chciałem przedstawić wam moje nie dawno ukończone kolumny,moja poprzednia konstrukcja opierała sie na ARN 226-O7 (2 szt. na kolumne )+ARX + GDWK 10-200,tym razem chciałem zrobić coś mocniejszego i lepiej brzmiącego no i w końcu udało sie;)

Przetworniki: GDN 30/120/1 + GDM 14-150-8 SCX + GDWK 10-200-8 PJ

Obudowa : Wymiary: 122 x 41 x 34,poj 130l + 2l strojona na 36Hz (br fi 10.3 dł 7cm),wykonana z płyty wiórowej o gr 18mm + 4mm sklejka,w środku 3 poprzeczne wzmocnienia,sklejana na rakol + skręcana,głośniki mocowane są na nakrętki wbijane i czarne śruby M4 z łbem imbusowym

Zwrotnica : Podział ok 1 kHz i 4kHz stromość 6/12/6/12 tłumik -2dB dla GDWK

Jestem bardzo zadowolony z brzmienia tych kolumn,bas jest po prostu super,średniotonowy GDM gra bardzo głośno i czysto,gra dużo lepiej niż np ARX czy ARP które miałem do tej pory,wysokotonowe sprawdzone z poprzedniej konstrukcji więc sa takie same,bardzo podoba mi sie ich brzmienie no i są bardzo wytrzymałe.Z ręko na sercu moge powiedzieć ze te kolumny brzmią dużo lepiej od zestawów typu Altus,ton 200 które równierz miałem okazje słuchać. Potrafią nieżle przywalić,w moim pokoju 18m^2 przy wzmacniaczu 2 x 140W wszystko chodzi;)nie długo przenosze sie z nim do pokoju 25m^2

Kosztorys;
    4 x GDN 30/120/1 -600zł (nowe z przesyłka)
    2x GDM 14-150-8SCX- 98zł
    4 x GDWK 10-200-8 PJ-128zł
    częsci do zwrotnic 200zł
    płyta ok 80zł
    + inne rzeczy (watolina,kable ,lakiery,terminale itp)

kilka fotek:
    Duze i mocne kolumny na Tonsil & Stx Duze i mocne kolumny na Tonsil & Stx

zwrotnica;

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Kamil_153
    Level 22  
    Kamil_153 wrote 451 posts with rating 23, helped 36 times. Live in city Karsin. Been with us since 2005 year.
    zaq111
    Level 16  
    Uuu bardzo fajne kolumienki, ciekawy jestem jak grają z chęcią bym posłuchał. Może masz jakieś zdjęcia z pracy nad nimi? Z czego jest zrobiona przednia ścianka?

P.S. Pewnie zaraz znajdą się tacy co będę narzekać na podwójne wysokie tony... ;)
    Kamil_153
    Level 22  
    Te podwójne wysokie tony były konieczne ze wzgledu na wymaganą efektywność i wytrzymałośś mocowa, front to doklejona sklejka o gr 6mm,sfazowana na 45 stopni i pomalowana lakierem akrylowym
    luki9010
    Level 10  
    Fajne kolumienki widzę że poszłeś w to co polskie i dobre :D :D Mógłbyś napisać coś więcej na temat bass refleksów???? ( jaka średnica i długość) Efekt pewnie będzie niesamowity tylko te GDN-y potrzebują powierzchni żeby pokazały swoje prawdziwe oblicza :D:D Sam używam Zeusów to wiem co te kolumny potrafią z tymi głośnikami :P :P
    bartek0141
    Level 12  
    Witam.
    Kolumienki faje też posiadam te średniaki i wysokotonowe i jestem z nich zadowolony.
    Pozdrawiam
    gabiis14
    Level 15  
    Fajne kolumny. Czym je napędzasz?
    tom3kk
    Level 19  
    Podobaja mnie się. Tak klasyczne, proste kolumny i napewno z wykopem ;-p
    Chętnie bym sobie takie coś podłączył do harmana wysokoprądowego 2x90 na próbe (np H/K 655 Vxi).

Mógłbyś powiedzieć w jaki sposób połaczyłeś głośniki?
    Wysoki 8 Ohm, średni 8 Ohm, a GDNy?

Jak są połączone równolegle to dają 4 Ohm, jak szeregowo to 16 Ohm.
    Jestem ciekaw.

Pozdrawiam
    Kamil_153
    Level 22  
    Napędzam to Pioneer-em A 702 R(2x 140W /4R) bardzo dobrze radzi sobie z kolumnami choć oczywiście nie wyciaga z nich wszystkiego,ale na moje obecne pomieszczenie to i tak za dużo;), wszystkie głośniki są łączone równolegle,kolumny są 4-o omowe
    illusionmw
    Level 14  
    Masz jakieś wytłumienie? Jeśli tak to jak rozłożone?

Pozdrawiam, fajnie wykonane;]
    Kamil_153
    Level 22  
    ściany tylne i boczne wytłumione sa watolina o gr 4cm,nie próbowałem eksperymentować,takie brzmienie mi odpowiada,wkrótce postaram sie dorzucić pare fotek
    Jamess8
    Level 16  
    No mi jakoś ten pomysł 2 niskotonowe i 2 wysoko tonowe się wogóle nie podoba. Po co podwajać koszty, no chyba że do urządzania rzeźni w pokoju. Za to można było kupić po jednym głośniku ale lepszym. To od razu trzeba było kupić wzmacniacz 300W bo tylko w połowie wykorzystujesz moc kolumn i masz o połowę mniejszą rzeźnie.
    Maciek028
    Level 12  
    Teoretycznie :

Z tego co wiem żadna firma (B&W, Focal, Dynaudio,Wilson Audio itd) chyba nie daje 2 głośników wysokotonowych pracujących razem bo wtedy są problemy z fazą i nie ma punktowego źródła dźwięku z 2 kopułek.

Nie lepiej średniotonówe "skończyć" na np. na 5 albo 6 kHz ??? - w ten sposób odciążasz kopułkę średnimi tonami która zaczyna grać wyżej, ma węższe pasmo co powoduje że może głośniej zagrać i nie trzeba 2 kopułek.No chyba że ten głośnik się wcześniej kończy to wtedy idzie do wymiany na lepszy ;)

... głośnik średniotonowy to chyba najlepiej z membraną włóknistą (węglowa, włókno szklane, kevlar) zamiast papierową(mało sztywną)- włóknista jest w Tonsil Siesta. To powinno poprawić średnie tony a na średnich tonach pracują takie instrumenty jak gitara klasyczna/elektryczna, syntezatory elektroniczne czy też wokal i wiele innych instrumentów....

Budy są spoko zrobione:D:D
    Jamess8
    Level 16  
    Powinni zrobić nowy dział z konstrukcjami "jak zrobić nieprawidłowo kolumnę"

Ale tak na poważnie Kamil_153 powinieneś bardziej wgłębić się w temat. 2xGDN ok, ale 2 razy GDWK już nie. Przecież 2x 100W to jest dużo w warunkach domowych, a jak robisz na estradę to stosuję się inne głośniki. Bo teraz ta konstrukcja jest nijaka.
    auroxik
    Level 26  
    Kolega poruszył temat że dwa GDWT ze względu na wymaganą efektywność. Trochę to śmieszne bo ma to się nijak, średniotonowy ma 92db wysoki jeden tyle samo więc zupełnie nie potrzebny jest drugi.

Druga sprawa wytrzymałość mocowa wysokiego i dlatego dwa też totalna paranoja bo mamy tutaj konstrukcje 3way. Nie mówiąc że kolega dał na GDWT tłumik 2db więc zupełnie wyklucza to twoją odpowiedź "Te podwójne wysokie tony były konieczne ze wzgledu na wymaganą efektywność"

Nie mówiąc że ten GDWT ma bardzo dużą moc jak na wysokotonowy i po odpowiednich filtrach wytrzyma naprawdę dużo. Teoretycznie tu nie ma co się rozpisywać bo konstrukcja jest

Ogólnie wygląda ok ale można było nieco lepiej ją zrobić:)
    Eliminator
    Level 24  
    Jezeli ma 92 db to w przypadku dwóch ma 95. Troszke dużo, nawet z tłumikiem -2 daje to na 93. Troszke dużo a i tak głośnik wytrzyma wieksze moce wiec spokojnie mogłes dać jeden. Kosztorys w przypadku całości zwiekszył sie nieznacznie ale tak czy tak nie stosuje sie raczej 2 wysoko tonowych.
    Kamil_153
    Level 22  
    To prawda ten GDWK ma 92 dB ale jest 8 om,dwa gdny maja też teoretycznie razem92 dB ale są łączone równolegle więć razem 4 om,co sprawia że GDWK jest o ok 3 dB do tyłu,więc z drugim + tłumik jest ok i brzmi to na pewno o 100 razy lepiej niż jak by był np 1 GDWT jak np w ALTUS czy ZEUS,średniotonowy wybrałem ze wzgledu na opinie o nim i sprawdził sie. Kolumny czasami mają nagłaśniać domowe imprezy więc też muszą potrafić dobrze łupać,moim celem nie była budowa jakichś wysokiej klasy kolumn,za słowa pochwały i krytyki bardzo dziękuje,teraz trzeba pomyśleć o końcówce mocy do tego
    bialagora90
    Level 11  
    Jezu no sory ale nie moge tego czytac i tak poprostu nic nie napisac,

To co zrobiles to jest jakas totalna poracha, jak bys sie przyznal ze nie masz pojecia o niczym to ok, a ty ciagniesz dalej swoje wywody o potrzebnych 2 wysokotonowkach... czlowieku osmieszasz sie takimi teoriami.

Oby nikt tego nie chcial kopiowac bo to kasa w bloto.

Bledow jest pewnie bardzo duzo ale np.

Skad ci wyszla taka zwrotka? Robiles pomiary? pewnie ze nie... dlatego na tym momecie chcialem skonczyc czytanie i patrzenie na twoje "super kolumny ktore graja niesamowicie" itp... Kazdy tak mowi, dopuki cos dobrego nie poslucha.

Ale jak zobaczylem 2 wysokotonowki to ja dziekuje:D

Sory ze tak troche chamsko ale nie cierpie jak ktos popelnia bledy i wastuje kupe kasy, bo za te pieniadze mozna bylo zrobic cos ciekawszego, sprawdzonego, cos co zagra napewno lepiej.

Poczytaj troche na nastepny raz bo to sie mija z celem.
    kborowiec
    Level 18  
    Dwa GDN-y mają efektywnoś napięciową 95 dB, średni 92 dB, 2xGDWK 98 dB, z tłumikiem 96 dB, a więc ładnie wykonturowana kolumna. Połączenie dwóch wysokotonówek stosuje Dynaudio, ale one nie pracują razem w całym paśmie. Tutaj zapewne są problemy fazowe w zależności od wysokości uszu słuchacza.
    Można było w tym układzie symulowac układ Dynaudio po wymianie tweeterów na wersje 4 om.
    Pod względem technicznym kolumny mi się nie podobają. Jak wspomniano wcześniej mozna było dac jeden woofer, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczy na lepsze średnie lub wysokie.
    DYLU BADBOY
    Level 27  
    Tak czy siak pewnie gra ładniej niż Zeusy, chodź mogę się mylić.
    Faktycznie trochę to spaprałeś, bo mogłeś dać lepszy średniotonowy puszczony od 250-500hz i jedną mocną kopułkę i zagrałoby to o wiele lepiej, basu też byłoby więcej.

Ale to tak na przyszłość, bo ja wiem czy teraz się opłaca wszystko łącznie ze zwrotnicą wymieniać...
    Hefajstos
    Level 35  
    To może zrobimy tak - autor odłączy jedną wysokotonówkę i zobaczy co się zmieniło. I prosimy o opis!

Sama idea ciekawa - takie Zeusy, tylko 3 drożne. Widziałem też raz Zeusy z D210Ti :) - to jest też ciekawa idea.

--
    pozdrawiam
    Hefi
    Kamil_153
    Level 22  
    Tak po prostu odłączyć jednej nie mogłem bo musiał bym zmienić filtr,za to szczelnie jedną zasłoniłem i zdjąłem tłumik i efekt był taki że brakowało wysokich tonów ,zwłascza przy słuchaniu z większej odległości,co do "nieżle wykonturowanej kolumny" to wcale tak nie jest choć wadawało by sie że średnica mogła by być cofnięta przy tych głośnikach to tak nie jest ten GDM gra bardzo głośno,czasami wydaje sie że nawet za głośno.Te kolumny to taka alternatywa dla ZEus,tylko chciałem mieć niższe zejście niż zeus i uniknąć głośnika tubowego,uwierzcie mi te kolumny brzmią dużo lepiej niż zeus i wyszły mnie taniej. Skoro te 2 wysokotonowe to taki grzech to napiszcie jaki jeden zamiast tych dwóch,te sprzedam może bym troche dołożył i kupił co innego

Do wszystkich genialnych,wszystko więdzących na temat budowy kolumn konstruktorów którzy tu sie wypowiadają: chętnie zobacze wasze konstrukcje ,może się czegoś naucze...
    Eliminator
    Level 24  
    Zeusy są tak zrobione, ze własnie tam siedzi tuba - taki projekt. Slyszalem duzo razy zeusy ( u nas w miescie w knajpie są i to sporej ) i lecą moze na 20/30 procent i nie sa upierdliwe. Jezeli masz 2 syki to przy wiekszej mocy musi byc konkretnie po uszach.
    Kamil_153
    Level 22  
    wysokich nie jest aż tak sporo,przecierz jeszcze jest tłumik,tuba w zeusach daje dużo głośniej no i bardziej ostrymi wysokimi.

A może zamiast tych dwóch GDWK wsadzić by 1 w wersji 4 om też od STX,słyszał go ktoś ,różni sie on brzmieniowo od wersji 8 om?
    mateusz885
    Level 23  
    Generalnie nawiązując do zeusów to domyślam się iż zostały one stworzone raczej do pubowego grania, nie do dyskotek ale do barów itp bo 4szt 12" basów narobi zamieszania, a zamontowane oryginalnie tam GDWT 12/19-150 jest dosyć znośny do słuchania (szkoda, że średnicy takie coś nie ma ;]) Do domowego grania mogłeś sobie darować 2x12" zamontować np JEDEN 12" (to nie estrada, tu nie liczy się więcej dB z 1W z kolumny!)+ ARP 150-00 (czy nawet twój stx) + jakaś ciekawa kopułka, gdwk stxa po prostu nie słyszałem więc nie wiem jak to gada. GDMa stxa tez nie słyszałem, ale żadnej sensownej pozytywnej opinii na jego temat nie poznałem. Pokój wydaje się za mały jak na takie potworki. Nie wiem czy słyszałeś stare altusy czy np nowe 200, zapewne stare.
    Miałeś sporo pieniążków do wydania, można było je rozplanować dużo lepiej np podłogówki na dobrej klasy głośnikach + aktywny subwoofer nawet na tym GDNie 30/120/1, moim zdaniem wszystko do poprawienia :).
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jamess8 wrote:
    Powinni zrobić nowy dział z konstrukcjami "jak zrobić nieprawidłowo kolumnę".

Przeniosłem z DIY Akustyka.

Kamil_153 wrote:

Zwrotnica : Podział ok 1 kHz i 4kHz stromość 6/12/6/12 tłumik -2dB dla GDWK.

Stosujesz dwa gdwk i dajesz "tłumik" 2dB? Co najmniej dziwne posunięcie.