Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JBL JRX 115 - zwrotnica, jakie zbocze filtru?

24 Kwi 2009 17:42 4534 20
 • Poziom 11  
  Drodzy fachowcy pomóżcie. Żadnym sposobem nie mogę ustalić jakie zbocza filtra (12dB, 18dB ?!) i przy jakiej częstotliwości cięcie (1200, 1500, 1800Hz ?!) oraz tłumik dB ma oryginalna zwrotnica jbl dająca sygnał na driver 2412H w tej kolumnie.

  Dane oryginalnej zwrotnicy to:

  C1= 2,2
  C2= 5,1
  L1= 0,64mH
  R1= 16 / 10watt
  R2= 10 / 25watt

  a driver 2412H ma ok 6Ohm - wie ktoś ? :|
 • Poziom 31  
  Jeśli na driverze sa 2 kondensatory i jedna cewka to stromość cięcia wynosi 18dB/oct ale wartości nie zabardzo pasuja, probowałem kalkulatorem wyliczyć strzelając wartość podziału...
  Niestety nie wiem czy tłumik masz przed czy za filtrem więc policzyłem dwoma sposobami, podając rezystanecje głośnika jako 6Ohm i rezystancje zastepcza głośnika i tłumika czyli 19,5Ohm.. nie wychodzi ani jednym ani drugim sposobem...
  Reszta przekracza moją wiedze wiec myśle że dowiem się gdzie popełniłem błąd...
 • Poziom 11  
  dokładnie, ja też właśnie nie mogę dojść
  ps: Pomoże ktoś ten problem parametrów rozwiązać ?


  JBL JRX 115 - zwrotnica, jakie zbocze filtru?
 • Poziom 26  
  Ciężko to normalnie policzyć ,tą zwrotnice pewnie dobierali metodą pomiarów.Stromość 12 dB/oct , ale takie nietypowe z korekcją charakterystyki. Kondensator 2,2 uF w szeregu świadczy o raczej wysokim podziale i pewnie charakterystyka opada w dół dużo łagodniej niż w typowym 12dB/oct, by niżej opadać bardziej stromo.Chronią w ten sposób driverek ,ale dziura w paśmie niestety jest.
 • Poziom 21  
  wolek14 napisał:
  Jeśli na driverze sa 2 kondensatory i jedna cewka to stromość cięcia wynosi 18dB/oct ale wartości nie zabardzo pasuja, ..

  Panowie troszke za bardzo kombinujecie. Obie zwrotnice to 12dB/okt , ale maja zastosowane pułapki rezonansowe (szeregowe połączenie LC) zapewniające odpowiedni stopień filtracji dla rezonansów w paśmie pracy przetwornika i korektory impedancji (szeregowe połączenie RC).
 • Poziom 11  
  W takim razie jak do tej zwrotnicy podłączę zamiast 4Ohm inny ale 8Ohm driver to przy ilu Hz będzie cięcie ?
 • Poziom 21  
  Tak to mozna tylko gdybać nie da się z góry przewidziec jak taka zwrotnica sie zachowa - napewno bedzie nie skuteczna, a pasmo przesunie sie Bóg wie gdzie. poza tym połapka rezonansowa i korektor impedancji nie beda dzialac albo będą działąć niewłasciewie. Dopóki nie wykona sie pomiarów, to nie wiem czy ktokolwiek moze odpowiedzieć na to pytaniez rozsadną dokladnoscią. I tak nawet bez kombinacji ciezko ustalić czestotliwośc cięcia - wygląda wysoko dla głośnika wysokotonowego gdzieś powyżej 7k, ale naprawde moze to być mylące. Mala wartośc kondenastora sugeruje bardzo wysoką częstotliwośc cięcia dla wysokotonówki. Z kolei dziwnym faktem jest bardzo niskie cięcie dla głośnika niskotonowego bo moim zdaniem z taką cewką to w okolicach 700Hz-900Hz. Jeszcze raz powiem - bez pomiaru ani rusz
 • Poziom 26  
  Bo ta kolumna tak ma,wysoko ucięty driver i nisko basowy.Dlatego ma sporą dziurę w średnim zakresie.Jak się ich posłucha to już wychodzi ,że ich charakterystyka to uśmiech DJa :-)

  Jak chcesz wymienić driver na lepszy ,to raczej zrób nową zwrotnicę i wtedy to zacznie grać ,bo jak zostawisz tą samą to się raczej niewiele zmieni.
 • Poziom 16  
  Panowie niskotonowy gra do 2700 a driver chodzi od tych właśnie 2700 Hz.
 • Poziom 35  
  Nawet jak charakterystyki się spotykają, to dziura w paśmie jest na wykresie wodospadowym, w funkcji kąta - jednym słowem głośnik 15" przenosi 2,5kHz, przenosi nawet 5 i 10 kHz, ale tylko kiedy słuchacz stoi na wprost. Poza osią jest już gorzej, i to generalnie jest powodem, dla czego warto obniżyć podział - lepsza jakość dźwięku, zrozumiałość wokalu, większa przewidywalność paczek (dokładniej wiesz kiedy się sprzęgną, a kiedy jeszcze masz zapas).


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • Poziom 11  
  ta zwrotnica jest bardziej zaawansowana niż mi się wydaje. żadnym programem nie mogę dopasować nawet dB tłumika drivera. Dlatego wstawiłem w ciemno nowy driver Selenium d210 i miła niespodzianka ....... gra delikatnie głośniej ale świetnie i subtelnie bez żadnych ingerencji w zwrotnicę. Ciekawe tylko w jakim paśmie gra teraz nowy 8Ohm driver ? :D Podłączyłem do ADS 1400 na jednym kanale JRX 115 z Selenium i na maxa przez 5 min potraktowałem piosenką dyskotekową i nic złego się nie dzieje
 • Poziom 26  
  carlo-c4 napisał:
  Panowie niskotonowy gra do 2700 a driver chodzi od tych właśnie 2700 Hz.


  Dokonywałeś pomiaru?Wg mnie ten filtr od drivera tnie powyżej 3,5kHz.
 • Poziom 16  
  Te informacje przekazał K. Jasiński , dodał iż w paczce z dwoma 15stkami jeden gra do 800hz.
 • Poziom 35  
  Z wyliczeń może wynikać 3,5kHz, ale w rzeczywistości może być 2,7kHz - driver, to nie rezystor, ani niestety też nie cewka, tylko strasznie skomplikowany układ zastępczy.

  Dolny głośnik jest inaczej cięty (tylko w JRX 125 / SF25), jedni to chwalą, inni krytykują.


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • Poziom 11  
  Jednak JBL to nie taka zła firma ;) z tego co próbuje programem do zwrotnic/kalkulatorem w tradycyjny sposób - są one nie do policzenia tą metodą
 • Poziom 26  
  Bo oni to mierzą i korygują po pomiarach ,żeby wycisnąć z tego marnego driverka co się da.
 • Poziom 11  
  Witam po przerwie.

  Może się komuś przydadzą trzy grosze ale mam kilka słów tytułem komentarza:

  Pierwszy schemat to oczywiście zwrotnica pierwszego rzędu - 6 dB/okt. a nie jak to napisano powyżej - 12 dB/okt. Dodatkowo zawiera pułapki RLC na - najwidoczniej silne - rezonanse. Bez znajomości charakterystyk amplitudowej i fazowej - ciśnienia i impedancji NIE ma mowy o poprawnym zrobieniu jakiejkolwiek zwrotnicy. Głośniki trzeba zmierzyć, określić ich ZDP czyli płaszczyznę minimalnofazową, która jest - mówiąc obrazowo - miejscem z którego wychodzi dźwięk DLA DANEJ CZĘSTOTLIWOŚCI i dopiero wtedy, po uwzględnieniu zmiany charakterystyki ciśnienia głośnika wynikłej z jego umieszczenia w obudowie - można przystąpić do obliczania zwrotnicy. Wszystkie inne metody to gdybanie i - oczywiście dla własnej przyjemności można się w to bawić - ale liczenie, że się uda - to tylko trochę więcej prawdopodobieństwa niż z Totkiem... Podsumowując - bez fizycznego zmierzenia głośników - nie jest możliwe sensowne przerobienie zwrotnicy. No chyba, że komuś zawsze się udaje xD

  Żaden kalkulator do liczenia zwrotnic nie ma większego sensu, gdyż głośnik nie prezentuje sobą obciązenia rezystancyjnego (z opornikiem ma cechy wspólne tylko dla prądu stałego, który nas mało interesuje), tylko jest dwójnikiem o impedancji będącej skomplikowaną krzywą o reaktancyjnym charakterze, czyli założenie, że głośnik ma np. 4 Ohmy ma sens tylko czasami, bo będzie miał np. i 100 Ohmów i 2,7 Ohma - zależy na jakiej częstotliwości i w jakiej obudowie. Do liczenia zwrotnic używa się programów i to tylko tych, które uwzględniają dane pomiarowe - inaczej to totolotek.

  Dwa głośniki 15-calowe odcięte są na różnych częstotliwościach ze względu na pionową charakterystykę kierunkową promieniowania. Robi się tak po to, by odległość źródeł była jak najmniejsza w stosunku do długości fali przenoszonej jeszcze przez oba głośniki. Tak więc tylko górny - bliższy tubie wysokotonowej - głośnik 15-calowy ma za zadanie przenieść pełne pasmo średnich częstotliwości aż do częstotliwości podziału. Dolny głośnik niskotonowy odcięty jest niżej co powoduje, że zmniejszy się zjawisko filtra grzebieniowego, bowiem długość fali dla niższej częstotliwości jest większa i głośniki znajdują się od siebie w odległości najprawdopodobniej (bez pomiaru tego nie powiem) poniżej połowy długości fali - taki jest bowiem warunek, by źródła na danej częstotliwości można było traktować jako jedno źródło, przynajmniej w pewnym przybliżeniu.

  Sorry, Winnetou, jeśli kogoś zraziłem - nie takie moje intencje - ale chcę tym samym uświadomić zainteresowanych, że cały temat jest dość skomplikowany i nie da się go opanować tylko dlatego, że ktoś zajrzał na Forum, nawet tak zacne jak Elektroda. Potrzebne są jeszcze - oprócz wiedzy - narzędzia.

  pozdrawiam!
 • Poziom 35  
  Mi się nasuwają dwa wnioski:

  1. Po policzeniu kalkulatorem i zrobieniu zwrotnicy mamy tylko półprodukt, który jeszcze długo można ulepszać, robiąc pomiary, słuchając i modyfikując zwrotnicę.

  2. Aktywna zwrotnica przy jednostkowym egzemplarzu kolumn (=brak opłacalności dokładnych pomiarów głośnika i długich prób / modyfikacji) jest całkiem korzystnym rozwiązaniem - wiesz gdzie tniesz i jak.


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • Poziom 21  
  Pozwolę sobie odświeżyć wątek, ponieważ temat dla mnie jest jak najbardziej aktualny. Mam w moich JRX-ach. 115 wymieniony driver na selenium d220ti. I teraz pytanie czy zwrotnica od SS którą sprzedaje za 250zł jest warta tych pieniędzy i czy ktoś już ją testował?

  I Czy ona tak naprawdę jest bądź może być najbliższa prawdy tego podziału dla tej paczki?
 • Poziom 13  
  Też podłącze się do tematu aby nowego nie tworzyć, również mam zamiar zmodyfikować JRX125, oczywiście chcę kupić Selenium D220Ti ale przy okazji chciałbym wymienić również zwrotnicę aby zrobić to kompleksowo, czy możecie polecić kto może zrobić albo gdzie można kupić gotową zwrotnice w okolicach WaWy??