Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner TECHNICS ST-610L - Przestrojenie na pełne pasmo

24 Kwi 2009 18:01 4033 4
 • Poziom 16  
  Witam
  Mam tuner Technics ST-610L, lecz trzeba go przestroić na górne pasmo.
  Czytałem już posty na ten temat, ale mam pytanie !
  Czy istnieje przestrojenie go na pełne górne pasmo, bez żadnych przełaczników ? Jeszcze pytanie się tyczy wyświetlacza, by wskazywał aktualną częstotliwość ?
  Podajcie mi rozwiązanie jeżeli mieliście go w robocie !
  Pozdrawiam, dzięki !

  Proszę usunąć zbędne wykrzykniki.
  GM
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Admin grupy audio
  Rozwiązanie jest proste - wymiana procesora. Inaczej się nie da.
  Można co prawda przełączyć go na nowe pasmo, ale będzie inny krok strojenia (amerykański) przez co nie będzie można dostroić tunera do wielu polskich stacji. Poszukaj postów o ST-600L, kiedyś o tym już pisałem.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 10  
  Artur k. ma racje, ale jesli szukasz rozwiazania doraznego, to dobra alternatywa dla konwenterow UKF z przelacznikiem sa glowice, bodaj marki GLORIA. Sa tylko nieco wieksze od konwentera, a pozbedziesz sie problemu z przelacznikiem. pozdrawiam
 • Poziom 37  
  Koledzy, temat był na forum 1001 razy. Jeszcze raz: można ten model przestroić w sposób, który podał Kolega-moderator, lub wstawiając cały moduł np. firmy MJM. W każdym przypadku koszt przewyższa wartość tunera. Jeszcze jakieś wątpliwości? Dla ambitnych: potrzebny procesor LC6512A z odpowiednią wersją programu sterującego.
 • Admin grupy audio
  cytrus51 napisał:
  dobra alternatywa dla konwenterow UKF z przelacznikiem sa glowice, bodaj marki GLORIA. Sa tylko nieco wieksze od konwentera, a pozbedziesz sie problemu z przelacznikiem. pozdrawiam

  Nieprawda. W tym tunerze jest synteza PLL i stąd problem z jego przestrojeniem. Wymiana głowicy nic nie da!
  Chyba, że zamontujemy potencjometr precyzyjny do regulacji napięcia strojenia (którym będziemy szukali stacji) i w ten sposób całkowicie pomniemy układ syntezy.
  Przypomnę w skrócie zasadę działania syntezy:
  Procesor porównuje zadaną wartość częstotliwości (widoczna na wyświetlaczu) z sygnałem otrzymanym z głowicy i będzie dotąd próbował regulować napięcie strojenia, aż uzyska zgodność obu wartości. Jeśli na wyświetlaczu widnieje np. 66Mhz, a sygnał z głowicy ma np. 87MHz, to procesor zmniejszy napięcie strojenia do minimum, ale i tak nie będzie w stanie wyrównać częstotliwości - dlatego też tuner nie będzie działał.

  Problemem nie jest głowica - tą można przestroić, co w przypadku tunerów z syntezą jest stosunkowo proste (wystarczy woltomierz), ale właśnie częstotliwość sygnału jaką procesor dostaje z głowicy.

  Do wypowiedzi Kolegi dybas dodam tylko jedno zdanie:
  Procesor LC6512A jest procesorem z pamięcią typu OTP - czyli jednokrotnego programowania, więc nie ma możliwości zmiany oprogramowania procesora, ani też jego odczytania (np. z działającego tunera). To tak pro-forma, gdyby ktoś się próbował nad tym zastanawiać :)