Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamiana silnika DC na silnik trójfazowy

mandm 24 Apr 2009 20:00 2578 13
    mandm
    Level 11  
    W firmie stoi strugarka poprzeczna model 7112 produkcji USRR z roku 1980. Główny silnik napędowy stołu to silnik prądu stałego o mocy 100kW, napięciu zasilania 220V i poborze prądu 505A.
    Czy jest ktoś w stanie podać mi jaki jest przybliżony moment obrotowy tego silnika?
    Planuję wymienić ten silnik na silnik trójfazowy sterowany falownikiem wektorowym.
    mandm
    Level 11  
    Silnik ma maks. 1450 obr/min.
    Moulder
    Level 23  
    moment = moc / prędkość kątowa
    mandm
    Level 11  
    Wszystko na to wskazuje, że silnik trójfazowy również musi mieć moc conajmniej 100kW. Muszę jeszcze sprawdzić jakie są minimalne obroty silnika DC, przy których maszyna pracuje. Silnik trójfazowy pewnie będzie miał mniejszy moment przy bardzo niskich obrotach.
    zdzicho44
    Level 22  
    Wzór jest ten sam.W silniku DC też spadnie moment przy mniejszych obrotach ,gdyż średnia moc będzie mniejsza przy niskich obrotach( obojętnie czy jest regulowany PWM ,czy napieciowo).Przy trójfazowym wyjdzie ci 91A na fazę ,to ponad 5X mniej niż przy DC.
    Moulder
    Level 23  
    noplis wrote:
    zdzicho44 wrote:
    Mo=724,4Nm=73,89kGm

A jak koledze to wyszło?

Dla 100kW i 1450 rpm powinno być ~658Nm
    mandm
    Level 11  
    Dzisiaj potestowałem trochę silnik DC strugarki. Zakres obrotów silnika podczas pracy maszyny to 142 - 1280 obr/min. Podczas jałowego posuwu stołu strugarki silnik pobierał prąd ok. 40A. Przy zmianie kierunku posuwu stołu natężenie prądu wzrastało do wartości ok. 180A.
    Na koniec do wirnika silnika DC przyspawałem nakrętkę, przyłożyłem klucz dynamometryczny i próbowałem obrócić wirnik, przesuwając jednocześnie stół strugarki. Klucz wskazał na siłę ok. 110Nm.

Po tych wszystkich testach złożę zapytanie o silnik trójfazowy 6-polowy o mocy 55kW, o prędkości 980 obr/min i momencie 533 Nm.

Pytanie: Czy jest to wystarczająca moc?
    zdzicho44
    Level 22  
    Policzyłem dla 110 kW - mój błąd . Dla 100 powinno być ~658Nm.
    Czy pomiary robiłeś w czasie strugania ?, bo pobór prądu będzie zależny od parametrów skrawania, materiału, geometrii ostrza noża.
    Nie podejmuję się udzielić jednoznacznej odpowiedzi czy to wystarczy. Należy zasięgnąć wiedzy na temat sterowania silnika falownikiem i jego charakterystyki przy takiej pracy.
    mandm
    Level 11  
    W poniedziałek poproszę operatora maszyny, aby "konkretnie przyblokował" stół.
    marek_ka
    Level 26  
    Tak z ciekawości czemu chcesz go zmieniać skoro działa? Za sam silnik podobnej mocy zapłacisz koło 10kPLN. Wymieniałem silnik DC na trójfazowy z falownikiem wektorowym i niestety, to po zamianie to prawie DC. A to wielka różnica. Silnik DC był 3,8kW/2300obr
    a założyłem 4kW/1480obr niestety nie chodzi to tak dobrze jak z silnikiem DC. Prawie robi różnicę.

Problem jest z przyśpieszaniem w zakresie do ok. 350obr. Nie pomaga podbicie momentu. Jak się rozpędzi to jakoś już sobie daje radę.