Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion DV9000 - czyżby uszkodzona karta graficzna ?

FxJ 24 Kwi 2009 22:42 6406 6
  • #1 24 Kwi 2009 22:42
    FxJ
    Poziom 21  

Witam wszystkich, dziś przydarzyła mi się przykra sytuacją z moim laptopem sprowadzonym z USA (odkupiony), mianowicie podczas gry (BF:H) wyskoczyły mi bardzo liczne ale pojedyncze czarne punkty przemieszczające się po matrycy, po czym zaraz zawiesiła się gra a następnie sam system. Nie mogłem już wejść do systemu BSOD (dwie próby) ale zawsze błąd sterownika karty. Poczym weszłem w tryb awaryjny w którym system się zawiesił. Sytuacja ta od czasu pierwszych kropek trwała dosłownie do 5 min. Obecnie obraz jest podświetlony i w różnokolorowych pasach pionowych i poziomych (głównie prawa strona ekranu).

Cytat:
    Laptop HP Pavilion DV9580US, Windows Vista SP1 PL
    http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/product?product=3442969&lc=en&cc=pl&dlc=en〈=en&cc=pl
    Intel Core 2 Duo T7300, 2x1GB DDR2 667, 2x120GB SATA, 17.1" 1440x900 (WXGA+), NVIDIA GeForce 8600M GS 256MB/1GB

Wszyscy mi mówią że to najprawdopodobniej grafika, i żebym spróbował wygrzać płytę główną (zimny lut) lub żebym ją wymienił, mam już propozycję wymiany za 300zł.
    Samo wygrzanie ponoć wytrzyma góra miesiąc i tyle, a jedyną opcją jest wymiana.
    Ponoć to standardowy błąd w tego typie laptopów (HP Pavilion dv9000)

Od razu uprzedzam pytania, sprawdzane pamięci, dyski są na pewno ok i tak samo z taśmami.
    Podłączenie zewnętrznego monitora po VGA i HDMI (przejściówka z DVI) nic nie daje. Komputer w idealnej czystości, czyszczony sprężarką na kilka dni przed uszkodzeniem.

Czy syczący zasilacz mógł to spowodować?

Mam jeszcze pytanie jak dobrze zabezpieczyć pokrywę laptopa przed zarysowaniem? Dwie warstwy przezroczystej taśmy klejącej zdadzą egzamin, czy szukać czegoś innego bo będzie problem z ich oderwaniem?
    Cytat:

Do dodawania zdjęć służy przycisk "Dodaj obrazek".
    mat_ed

0 6
  • #2 25 Kwi 2009 01:10
    Robik
    Poziom 12  

To mi raczej wygląda na uszkodzenie matrycy lub taśmy.
    Pozdrawiam!

0
  • #4 27 Kwi 2009 14:28
    FxJ
    Poziom 21  

A miał ktoś z forumowiczów już podobny problem?
    Czy to możliwe żeby był inwerter popsuty - można to jakoś sprawdzić?
    Napisałem do supportu HP w niedzielę, ale jeszcze nie odpisali jeśli w ogóle to zrobią.

0
  • #5 27 Kwi 2009 14:39
    skaktus
    Poziom 37  

Masz uszkodzony chipset graficzny - dokładnie z powodu przegrzania. HP bardzo się grzeją a w trakcie grania pewnie zauważyłeś ze chłodzenie chodziło na max obrotach. Niestety HP się nie postarało i powoduje to przegrzewanie się układów.

Jedyne co zrobisz to:
    1-wygrzanie, koszt ok 50 - 100 zł, czasem wytrzyma 2 dni, czasem lata
    2-postawienie ukłądu na nowo - ok 150 - 200 zł, często lepsza jakość kulek niż fabrycznie
    3-wymiana płyty

Dodatkowo należało by wyczyścić układ chłodzenia i zaopatrzyć się w porządną podkładkę chłodzącą.

Inwerter jest odpowiedzialny za świetlówki nie obraz.

Gdyby taśma byłą uszkodzona nie było by w ogóle obrazu i nie było by tak jak napisał autor - gra, artefakty, zawieszenie, padł.

Uogólniając HP nie nadaje się do grania a czasem do niczego - kolega ma nowego HP na samym pulpicie komputer parzy i w dodatku na procesorze jest 80 st. W skrajnych wypadkach komputer dosłownie śmierdzi palonym plastikiem i się zawiesza.

Do spokojnego grania nadają się Asusy, Toshiba - mają sensowne, ciche i wydajne chłodzenie.

0
  • #6 27 Kwi 2009 14:57
    FxJ
    Poziom 21  

Myślę że może to być (z tego co wyczytałem po innych forach): kabel matrycy, matryca, złącze matrycy lub chipset graficzny a nawet zimny lut :(

A to dziwne bo osobiście wiele godzin czasem grałem w GTA4 i temperatura do 70 MAX. A tu w pracy tylko puściłem na trochę internetową grę Battlefield Heroes (gra ma słabe wymagania na 6 letnich kompach chodzi płynnie).

0
  • #7 27 Kwi 2009 19:27
    skaktus
    Poziom 37  

To może być wszystko..nawet zły dzień laptopa. Ale trzeba pamiętać że taśmy matrycy nie padają od tak sobie tylko zazwyczaj stopniowo. I nie w czasie grania.

Bez oględzin wewnętrznych wiele się nie dowiesz.

0