Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramki logiczne jak połączyć? i jakie?

24 Kwi 2009 22:49 3526 12
  • Poziom 9  
    Witam,
    nie mam pojęcia o elektronice, z zawodu jestem chemikiem, ale chciałbym zbudować układ/obwód

przejdę teraz do sedna:

mając dwa odbiorniki(żarówki/silniczki) kolejno nazwane odbiornik 1 i odbiornik 2
    do tego 2 przełączniki pierwszy i drugi(kolejno dopasowane do oborników)
    Chciałbym po włączeniu pierwszego przełącznika(uruchomieniu odbiornika nr1) nic się nie działo, dopiero po uruchomianiu drugiego odbiornika, ALE i dopiero po jego wyłączeniu(odbiornik 2) dało się uruchomić pierwszy odbiornik.
    Następnie dopiero po wyłączeniu pierwszego odbiornika chciałbym dopiero móc uruchomić drugi, ALE także nie móc ponownie uruchomić odbiornika pierwszego.

I nie chodzi mi tu o część logiczną tylko jakich bramek użyć i jak je połączyć.

Nie mam nawet wiedzy jak wstawia się bramki logiczne do obwodu elektrycznego(jeżeli się wstawia w ogóle)

Z góry proszę o nie pisanie postów typu idź do przedszkola lub tym podobne.
    Dziękuję za odpowiedź.
  • IGE-XAO
  • Poziom 26  
    Nie możesz bezpośrednio z bramek sterować urządzeń, nie mają wystarczającej wydajności, trzeba stosować przekaźniki sterowane tranzystorkiem.
    Podsumuję twoją teorię działania:
    A - wył 1
    B - wył 2
    X - urz 1
    Y - urz 2
    A B X Y
    0 0 0 0
    1 0 0 0
    1 1 0 1
    1 \. 1 0
    \.0 0L 0
    0 1 0 1

\. wyzwolenie zboczem opadającym - reakcja na wyłączenie
    0L blokada w stanie wyłączonym
    Pytanie - czy można uruchomić odb. 2 niezależnie od tego co się wcześniej działo i stanu odb. 1
  • Poziom 42  
    Mnie to bardziej pasuje na automat stanowy w którym przejścia są wyzwalane kombinacją przełączników niż na układ bramek logicznych.
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    odbiornik drugi można włączyć niezależnie od tego czy był włączany wcześniej odbiornik pierwszy

Nie mam pojęcia jak to podłączyć.
    Próbuję w schematach coś narysować ale nic mi nie wychodzi.

#edit:

Teraz tylko zrobić zależności między włączeniami

elektryk, jestem otwarty na wszelkie pomysły.
  • Poziom 9  
    Jakieś pomysły?
  • Poziom 42  
    Sorry, ale ja nie rozumiem Twojego słownego opisu jak to by miało działać. Spróbuj to jakoś narysować na kartce po kolei żeby było wiadomo jakie są możliwe stany przejścia a jakie zabronione.
  • Poziom 9  
    Z każdą chwilą poświęconą nad tym pomysłem, zagłębiam się coraz bardziej w elektronikę.

Po wielu próbach i dokładanych pomysłach do pierwotnego, jaki został wyżej opisany,(Wbrew pozorom ten opis jest prosty lecz poprawny) wyszło coś takiego

Tutaj chodzi o to by po naciśnięciu przycisku, uruchomić pierwszą żarówkę na chwilę potem drugą a następnie trzecią. Jeżeli żarówkę pierwszą i trzecią zamienię na odbiornik(oczywiście w innym obwodzie o innym napięciu) to uzyskam włącznie pierwszego odbiornika po jego wyłączeniu+krótka chwila, włączy się drugi i po chwili wyłączy.

Niestety obwód można uruchomić tylko raz, ponieważ potem zostają w pętlach wartości logiczne równe 1.
    I teraz pytanie jak poustawiać to, żeby działo to wielokrotnie.

Obwód jest dość obszerny i prawdopodobnie wiele elementów jest zastosowanych niepotrzebnie. Z moją małą wiedzą na temat elektroniki tylko takie coś udało mi się wykombinować.
  • Pomocny dla użytkowników
    Nam też nie wyjdzie skoro opis zasady działania jest niejasny.

Narysuj wykres czasowy albo opisz w punktach kiedy co ma działać !!
  • Poziom 9  
    Są dwa odbiorniki(odbiornikiem nazywam coś co odbiera prąd: jakaś żarówka, silnik, dioda) i chcę:
    1. Po naciśnięciu przycisku
    2. Włącza się odbiornik pierwszy na kilka sekund
    3. Wyłącza się odbiornik pierwszy i jest moment przerwy(w którym nic się nie dzieje, kilka sekund)
    4. Włącza się odbiornik drugi, na kilka sekund(podobny lub taki sam czas jak odbiornik pierwszy)
    5. po wyłączeniu się odbiornika drugiego można znów nacisnąć przycisk i powtórzyć cały cykl.

A teraz uwagi:
    1. W moim obwodzie czas przerwy jest zastąpiony żarówką ("żarówka 2" na obrazku)
    2. Dwa odbiorniki nie mogą się włączyć jednocześnie.
    3. Kolejne naciśnięcia będą skutkować tylko w tedy kiedy drugi odbiornik się wyłączy.(tzn każdy następny cykl może się zacząć wtedy gdy poprzedni zakończył się, tzn. wyłacznie odbiornika drugiego)
    4. jeżeli włącznik(przycisk) zostanie przytrzymany to cały cykl zostanie zatrzymany na poziomie: 2. tzn włączy się odbiornik pierwszy i tak zostanie do czasu puszczenia przycisku(jeżeli przycisk był trzymany dłużej niż ustawiony czas włączenia odbiornika)

W moim obwodzie zrobiłem tak jak umiem to zrobić, nie udało mi się tylko zrobić teko iż można powtarzać cykl(po wyłączeniu odbiornika drugiego, przy każdym następnym wciśnięciu przycisku obwód nie działa.)

• Poziom 26  
    anashi, twój opis działania z pierwszego postu nie pokrywa się z opisem z ostatniego. Trudno będzie ci pomóc w tej sytuacji. Spróbuj zrobić tabelkę jaką zaproponowałem parę postów wyżej, a do której się nie odniosłeś.
  • Poziom 9  
    są dwie żarówki i jeden przycisk. Po naciśnięciu przycisku pali się pierwsza przez 5 sec następnie gaśnie na 5 sec i pali się druga przez 5 sec i gaśnie. :) . Chyba nawet ja nie potrafię tak zagmatwać czegoś równie prostego :).
  • Poziom 9  
    marakus, nie się nie pokwrywa bo napisałem, że pomysł się zmienił skupmy się na ostatnim moim poście.

Zasada ma być taka jak napisał smr1.
    2 żarówki 1 przycisk, po naciśnięciu przycisku jedna żarówka pali się 5 sec potem gaśnie jet 5 sec przerwy i druga się zapala na 5 sec.

Tylko, żeby nie było tak że w trakcie palenia się drugiej i naciśnięciu przycisku zapali się pierwsza i w sumie będą się palić obie.