Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki litraż dla głośników sredniotonowych?

25 Kwi 2009 09:41 3181 10
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Jeśli byś dokładniej napisał o co chodzi było by nam łatwiej.

Bo jeśli ma to grać średnim rzeczywiście no to obudowa może być jak najmniejsza. i nie ważne jaka bo nie ma to znaczenia dla tonów średnich.

Tylko że to nie jest głośnik średniotonowy to raz, dwa niech kolega dokładnie napisze co chce osiągnąć:) Od ilu do ilu ma grać :)
  • Poziom 14  
    No jest to taki średnio niskotonowy :P Czyli zamknięta obudowa może być? Dobrze by było jakby grało zadowalająco od około 250-300 Hz do tych 4-5 kHz :) Resztę załatwią subbas oraz gwizdki. Bo takie kolumny już mam. Do tego dwie szerokopasmowe ale jeszcze trochę więcej ciśnienia akustycznego na średnie tony się przyda na koncertach bo wokal nie za bardzo słyszalny jest.
  • Poziom 26  
    1. nie zagra to dobrze do 4-5Khz tzn nie zagra tak jak powinno:)

2. Nie widze też zbytnio sensu robienia z niego kolumny tylko średniotonowej. Kup do tego normalny Driver D800 i zagra to o wiele lepiej

3 sprawa ze musialbys miec jeszce osobna kopncowke i crossower na samego sredniego. Posiadasz juz?

Prawda jest taka że albo się stosuje Aktywny podział cały a nie tak troche tu troche tam bo efekt wyjdzie z tego nijaki
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    pierwsza uwaga skąd masz zamiar wytrzasnąć subwoofer który gra czysto do 250-300Hz ? bo takich raczej niema

dwa najlepiej zrobić z tych głośników kolumny grające od 100-120Hz z podziałem środkowym w okolicach 2kHz i zastosować driver jedno calowy np. D500ti. EBP 78 mówi że jednak lepiej zastosować obudowę typu basrefleks jednak zobacz sam:

Jaki litraż dla głośników sredniotonowych?
  • Poziom 14  
    Nie wiem do ilu mój sub gra dobrze bo i tak go tnę do 80 Hz. Ale to niech ten głośnik gra od 100. Czyli lepiej dorzucić driver z hornem do tego głośnika, tak? No ale to znów koszty rosną. Chyba że dorzucę do tego drivery które już mam. 40W/8 Ohm. Jaką żarówką to dobrze zabezpieczyć?

A crossover i końcówka oczywiście są :)
  • Poziom 35  
    Strasznie kombinujesz... Napisz:
    - co gracie, na jak dużych salach
    - jakie masz już głośniki
    - jaki masz wzmacniacz
    - jaki masz crossover i co masz na myśli pisząc crossover (bo tu wszyscy mają na myśli zwrotnicę aktywną, taką pracującą w torze sygnałowym).

Co do samego pytania - do głośnika średniotonowego stosuje się zamkniętą obudowę kilka litrów. Otworów bas reflex się nie stosuje, ponieważ one działają w okolicach 40...60Hz, a głośnik średniotonowy ma zazwyczaj 16 lub 20cm i przenosi od ok. 600 do 5000Hz.

Chyba więc chodzi ci o normalne komuny, nadstawki, używane wraz z subbasem. Ucięte od dołu na 80...120Hz. To jaki podział zastosujesz zależy od użytego drivera, zazwyczaj jest to od 1 do 2,5kHz. Głośnik pracujący od 120 do 4500Hz i dalej gwizdek, to kiepskie rozwiązanie do wokalu.

Przeczytaj cały ten topic, takie kolumny jak w nim opisane, chyba by się nadały.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 14  
    Gramy muzykę rockową w knajpach czasem mniejszych czasem większych. A do tego i czasem jakieś dyskoteki poprowadzę. Mam już 2 głośniki 15"+1" o mocy około 200W/8Ohm, Subbas na głośniku 18" o mocy 500W. Tylko że ten głośnik GDE nie jest typowym średniotonowym. To jest średnio-niskotonowy. Co do wzmacniaczy to mam 2x200 i 2x250 ale kupuje coś lepszego powoli a crossover to Behringer Super-X Pro CX2310. Więc myślałem żeby dodać średnio niskotonowy no i do tego te moje gwizdki oczywiście w bi-ampingu cięte na 2kHz. I to jako dodatkowe kolumny.

I potrzebowałbym też waszej rady. Jak zabezpieczyć te wysokotonowe żarówkami? Limitery razem z kompresorem też mam ale używam ich w torach sygnału do miksera. A z resztą jakoś lepiej bym się czuł ze świadomością zabezpieczonych gwizdków :)
  • Poziom 35  
    Jakie to gwizdki, te co chcesz ciąć na 2kHz? Jakie masz kolumny (na jakim 15" i jakim 1")?

Żarówkę włącza się szeregowo, przed filtrem w zwrotnicy (nie przy głośniku). Rodzaj użytej żarowki, zależy od typu głośnika.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 14  
    Gwizdki nie wiem jakiej firmy mam ale pisze na nich 80W, 8ohm. Wiec pewnie 40W maja. Może wyżej je ciąć. Nie wiem do tej pory grały od około 2kHz i miały się dobrze. A te kolumny to niestety samoróbki na głośnikach chyba alphard. Ale grają dobrze i służą mi już długo. Pożyczyłem od kolegi na dłuuuuugi czas :P I tak z nich nie korzystał. Skoro gwizdek ma 40 W i 8 0hm to jakiej mocy dać żarówkę ?
  • Poziom 35  
    Daj jedno włókno od 12V 40/45W. Do dużych driverów można dać 12V 40/45W oba włókna szeregowo.

--
    pozdrawiam
    Hefi