Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porównanie wzmacniaczy wielokanałowych klasy wyższej :

25 Kwi 2009 11:20 3664 11
  • Poziom 36  
    Szanowni Państwo. Część z Was miała już kilka rożnych wzmacniaczy w swoich autach dlatego uważam, że nadszedł czas abyśmy opisywali swoje wrażenia dotyczące wzmacniaczy 4-ro i więcej kanałowych. Chciałbym aby w miarę możliwości opisywać wzmacniacze których cena katalogowa przekracza 200 Euro, gdyż od nich można już wymagać poprawnego brzmienia a nie tylko podwyższania ilości dB w aucie.
    Chciałbym również (w miarę możliwości) porównywać wzmacniacze w domu (na kolumnach domowych) oraz samochodzie z opisem zestawu głośników na jakim był dokonywany odsłuch.
    Na początek chciałbym przedstawić porównanie kolegi E.T. dwóch wzmacniaczy 4-ro kanałowych :
    Rodek R4100N -> praktycznie to samo co Rodek R680N (6-cio kanałówka) ;
    Clarion APA4320
    a oto relacja kolegi E.T. za którą bardzo dziękuję :
    "Witam,
    parę słów nt porównania. Najpierw krótko potestowałem Clariona w domu, potem zaniosłem do auta i podpiąłem do PB es-6c normalnie przez zwrotnice, z tym wyjątkiem że tweetery mam podpięte od jakiegoś czasu przez dzielnik rezystancyjny jako pierwszy etap mojego boju ze zbyt głośnymi wysokimi, za jakiś czas pewno bi-amping. Rodek zasila dalej suba.
    Jest kilka różnic w brzmieniu,ale dość subtelnych. Ogólnie mówiąc Clarion ma spokojniejsze i bardziej zrównoważone brzmienie, zarówno w każdym paśmie z osobna jak i w całokształcie.
    Szczegółowo:
    Bas jest łagodniejszy,gdyż Rodek podbija średnie basy-w niektórych gatunkach jest to zaleta ale też może być małą wadą, bas jest dość suchy i krótki. Clarion nie jest całkowitym przeciwieństwem, czyli jego bas nie jest zbytnio ocieplony ( jak np harman domowy) czy mulący, jedynie nie ma tego podbicia, przez co niski bas jest eksponowany równomierniej.
    Średnie tony.I tu mam zagwozdkę, jakie brzmienie jest lepsze. Potwierdziło się moje wrażenie że Rodek ma bardzo dużą rozdzielczość instrumentów, są mocno zaznaczone i brzmienie jest bardzo bardzo otwarte, zwłaszcza w porównaniu do domowego harmana. Clarion jest gdzies pomiędzy nimi. Troszkę mniej ekspresyjny, ale nie można mówić o braku średnicy czy ściśniętym dźwięku.
    może powiem tak: na domowych głośnikach wolę w tym paśmie Rodka- pozwala odkryć na nowo smaczki instrumentów, np struny gitary ( nawet basowej) czy też pazur w organach hammonda lub pianie rhodesa.
    Można się delektować...
    Natomiast w aucie miałem z tym problem, gdyż otwartość brzmienia mimo genialnego wypełnienia wnętrza dźwiękiem, przy głośniejszym graniu powodowała, jak ja to nazywam, \"wchodzenie instrumentów do głowy\". Po dwóch kawałkach było męczące. Clarion ten problem rozwiązał, i wg moich kryteriów do auta jest na plus, ogólnie nie brak mu głębi i średnicy,ale dźwięk się tak nie narzuca. Choć czasami na postoju, przy cichszym słuchaniu brakuje trochę tego mocnego wypełnienia wnętrza...
    Jeśli chodzi o wysokie tony to różnice nie są duże, aczkolwiek Clarion jest odrobinę bardziej soczysty, potrafi zagrać wyższymi tonami, ale tylko tam gdzie trzeba.
    Podsumowując zmiana zasilania przodu spełniła moje oczekiwania i ogólnie oceniam temat na plus, ale nie mogę jednoznacznie powiedzieć który lepszy. Z każdego wzmaka da się uzyskać coś dobrego i różnice w sumie są niewielkie. ...
    Rodek zasila suba i raczej długo tam zostanie, zwłaszcza ze względu na płynną regulację fazy ( kurcze dlaczego tak niewiele wzmaków to ma , mówię zwłaszcza o monoblockach...?)
    Być może brakuje mu mocy, bo sub ma 500w rms, ale nie zależy mi na SPL, choć trochę korci mnie żeby sprawdzić jak zagra mocniejszy wzmak, nawet z tą samą głośnością.
    Ale najpierw bi-amping, choć już nie mam takiej motywacji, bardziej z ciekawości, a potem może zmiana powerbassów na coś ciekawszego, być może po kawałku zaczynając od tweeterów.
    Acha dodam jeszcze że testowałem wcześniej w domu balupunkta gtaII oraz starutkiego harman kardon ca70 ( samochodowy, 2x35w). Oba cieniutkie, nic ciekawego nie dało się usłyszeć, brzmienie mało selektywne, ściśnięte i jedynie nasączone basem.
    Pozdrawiam"
    Z tym opisem ja się zgadzam (choć nigdy nie ukrywałem, że właśnie ta detaliczność Rodka mnie zachwyca a Clariona słuchałem dość krótko aby opisać).
    Zresztą nie chodzi w tych porównaniach o wyłonienie zwycięzcy lecz pokazanie subtelnych różnic. Różnice będą zmieniały się także ze względu na pozostałe części zestawu (odtwarzacz, kable, głośniki, komory).
    Pozdrawiam Wszystkich i zachęcam do pisania swoich opinii.
  • Computer Controls
  • Poziom 10  
    Parę informacji dodatkowych do opisu powyżej :

Odsłuch w domu na kolumnach trójdrożnych Arcus ( 4ohm, przetworniki Vifa) , których normalnie słucham ze wzmacniaczem Harman Kardon HK650

Poniżej ważna moim zdaniem kwestia dodatkowego ( ponad oczywiste minimum) wyposażenia Clariona i Rodka, często zaniedbywana w opisach a pozwalająca na zaplanowanie aplikacji:

Rodek-plusy:
    płynna regulacja fazy na dwóch kanałach, filtr LPF od 10hz ( subsonic) czyli wszystko co do wyregulowania suba potrzeba

Plusy Clariona :
    Na dwóch kanałach mnożnik filtra HPF, czyli zakres regulacji odcięcia do 5,5Khz , bass-boost ( jeśli ktos potrzebuje) , bogata a wręcz skomplikowana możliwośc konfiguracji in-out :
    Standartowo 2x stereo->2x stereo,bass boost na "tył"
    1xstereo->2xstereo, bass-boost na wszystkich wyjściach
    1xstereo->2xstereo, bass boost tylko na "tył"
    1xstereo->1xstereo + mostek
    1xstereo->1xstereo ale w dwóch mostkach
  • Computer Controls
  • Poziom 17  
    To i ja mogę tu zaprezentować Precision Power dcx 1000.4. Trochę danych technicznych:
    Moc 4ohm stereo 4x125
    Moc 2ohm stereo 4x250
    Moc 4ohm mono 2x500
    Pasmo przenoszenia 10Hz-50kHz
    THD+N <0.02%
    Sygnał/szum >110dB
    Czułość wejścia 150mV-12V
    Impedancja wej. 40kOhm
    Zasilanie 11-16V
    Współcz.tlumienia >500
    QBASS 0-+18dB@40Hz
    Zwrotnica 30Hz-4kHz@12dB/oktawe
    Bezpiecznik 100A
    Wymiary 74.6 / 26,7 /7cm

Opisałem go już ale temat ten może będzie bardziej odpowiedni i zostanie przyklejony(prośba do moda).
    Dźwięku na pewno nie brakuje dynamiki i detali. Bass jest dobrze kontrolowany, średnica bardzo dobra. Jedynie ta góra jakaś taka nijaka. Fakt że odsłuch na dego po-650 co tweeterki mają ostre to ten piec na pewno ich nie załagodził wręcz przeciwnie - jeszcze piachu im dosypał. Wzmacniacz duży, bardzo duży nie mieści mi się z osłonkami w bagażniku. Foto:
    Obsługa ciężko precyzyjnie odciąć głośniki na danym poziomie (płynna regulacja) choć to nie wada ale żeby zgrać przód z subem to trzeba trochę poskakać po tylnich siedzeniach. Jeżeli chodzi o wykonanie jest na wysokim poziomie. Kostki zasilania i głośnikowe, które są zamiast terminali z początku nie przypadły mi . Teraz uważam je za praktyczne. Nie lube plexy w wzmacniaczach. Chętnie widziałbym go całego w aluminium. (styl Oriona np 4002 bądź glowa) Podsumowując dźwięk na wysokim poziomie, dobre wykonanie i cena nowego na portalu to lekko ponad 1000 zł. Z zakupu jestem zadowolony. Pozdrawiam Woolly:)

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

System przedni działał na kilku wzmacniaczach od Orion 4002 poprzez SoundStreama XTA-480.2 do Glowa 4075. Precision wprowadza całkowicie inny dźwięk w ten zestaw. Dynamiką zbliżony jest do Oriona , z resztą ciężko porównać. Glow nic ciekawego nie wprowadzał lepiej już wypadł SS. Żaden z tym wzmacniaczy nie miał dobrze słyszalnej średnicy. Tutaj nie jest ona wycofana ani nie wychodzi przed szereg. Zgrywa się z resztą. Jak by nie góra to do PPi dźwiękowo nie mógł bym się przyczepić. Tak na marginesie Glowa odradzam bardzo przereklamowany wzmacniacz tak samo jak us ampy (są ok w tej cenie, ale tylko w tej cenie) Moim zdaniem świetność produktów z essa to dosyć dobrze dobrany marketing. Choć nie zaprzeczę że niektóre są serio świetne w swojej cenie. Przykład rm v21 lub re se-10 oraz Pbx es-10 .
  • Poziom 17  
    Woolly24 napisał:

System przedni działał na kilku wzmacniaczach od Orion 4002 poprzez SoundStreama XTA-480.2 do Glowa 4075. Precision wprowadza całkowicie inny dźwięk w ten zestaw. Dynamiką zbliżony jest do Oriona , z resztą ciężko porównać. Glow nic ciekawego nie wprowadzał lepiej już wypadł SS. Żaden z tym wzmacniaczy nie miał dobrze słyszalnej średnicy. Tutaj nie jest ona wycofana ani nie wychodzi przed szereg. Zgrywa się z resztą. Jak by nie góra to do PPi dźwiękowo nie mógł bym się przyczepić. Tak na marginesie Glowa odradzam bardzo przereklamowany wzmacniacz tak samo jak us ampy (są ok w tej cenie, ale tylko w tej cenie) Moim zdaniem świetność produktów z essa to dosyć dobrze dobrany marketing. Choć nie zaprzeczę że niektóre są serio świetne w swojej cenie. Przykład rm v21 lub re se-10 oraz Pbx es-10 .

Dobra, dobra.
    Chyba się lekko zagalopowałeś z tego typu "testem".
    Porównujesz brzmienie wzmacniaczy klasy bydżetowej jak Glow czy najtańsze serie USAmps do brzmienia wzmacniacza z wysokiej póły i 4 razy droższego. Oficjalna cena detaliczna Precision Power DCX 1000.4 wynosiła w 2006r - 4200zł !!!
    Jeżeli już sie coś porównuje, to robi się to w zbliżonej klasie cenowej, posługując się oficjalnymi cenami detalicznymi, a nie cenami w których ktoś coś komuś sprzedaje na aukcji. To nie jest żaden punk odniesienia.
    Co powiesz na to, gdybym wystawił na aukcji np. nowiutkiego Glowa lub Juniora za 0,01zł jako "Kup Teraz". Stać mnie na to i mogę sobie tak zrobić gdybym miał taki marketingowy kaprys. Wówczas w relacji jakość-cena, pewnie wyczesałby taki wzmak za 1 grosz wszystkie kilka razy lepiej brzmiące grubasy jak Braxy czy Stegi MSK za ponad 10 tys. zł.
    Co więc jest tutaj odkrywczego i zasługującego na "nie polecanie", że wzmacniacz za kilka stówek brzmi gorzej od wzmacniacza za ponad 4 tysiące zł. Tak samo mogę napisać o tym PPI, że go nie polecam bo mam jakieś wzmaki które od nigo grają dużo lepiej. Nie ważne że oficjalnie są droższe, ale ja je kupiłem np. za skrzynkę piwa. Graja lepiej a mnie mało kosztowały. I takie coś ma być obiektywnym testem?
    Dobrze, że przynajmniej napisałeś "są ok w tej cenie, ale tylko w tej cenie", bo w zasadzie tylko i wyłącznie zawsze chodzi o tą oficjalną cenę i co za nia otrzymujemy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Jak byś się dobrze wczytał to porównałem glowa do sound streama. Orion glow ss posłuzył jako punkt odniesienia do oceny PPi. Napisałem że ciężko porównać. Nie jest to test typu PPi vs Glow. Tylko piszę jak gra PPi. Od razu wyskakujesz mi z jakimiś swoimi sztuczkami marketingowymi. Chcesz wystawiać za 0,01 zł to wystawiaj - pewnie dużo osób się ucieszy. Czemu tak trzymasz się cen w PL równie dobrze można porównać ceny z dolarach lub funtach. To że w PL jest jak jest to już niczyja wina. Zabolało to że napisałem o Us ampach że są przereklamowane? - trudno taka moją opinia. Starsze ich modele są dobre. Wyższych nowych nie słuchałem ale z serii XT to wszystkie modele udało mi się odsłuchać i żadnej rewelacji nie ma.
  • Poziom 17  
    Woolly24 napisał:
    Jak byś się dobrze wczytał to porównałem glowa do sound streama. Orion glow ss posłuzył jako punkt odniesienia do oceny PPi. Napisałem że ciężko porównać. Nie jest to test typu PPi vs Glow. Tylko piszę jak gra PPi.

A niby co ja innego napisałem, poza tym ze dwie różne półki cenowe muszą grać inaczej, i że za wiele nam nie powie porównywanie drogiego z tanim, bo właśnie punty odniesienia są różne.

Cytat:
    Od razu wyskakujesz mi z jakimiś swoimi sztuczkami marketingowymi.

Jakie znowu sztuczki? To wszystko jest real. A Ty czemu teraz skaczesz? Nie da rady normalnie pisać i zaraz gul Ci musi brykać? Coś Cię ubodło czy jak?
    Cytat:
    Czemu tak trzymasz się cen w PL równie dobrze można porównać ceny z dolarach lub funtach. To że w PL jest jak jest to już niczyja wina.

Tak jest w całej Europie i nik z tego powodu nie musi się Tobie tłumaczyć. Zajmij się sam importem i dalszą dystrybucją do sklepów i firm montażowych, a może zakumasz skąd się biorą takie a nie inne ceny.

Cytat:
    Zabolało to że napisałem o Us ampach że są przereklamowane?

Raczej ucieszyło, bo nikt, nigdzie ich specjalnie nie reklamował, a tu się okazuje że jednak są reklamowane, a nawet przereklamowane. Idealna sprawa.

Cytat:
    Starsze ich modele są dobre. Wyższych nowych nie słuchałem ale z serii XT to wszystkie modele udało mi się odsłuchać i żadnej rewelacji nie ma.

Bo w budżet lidze audiofilskich rewelacji raczej nikt nie powinien się za bardzo spodziewać. Seria XT jest (była) wypuszczona dla klientów bardziej szukających większej mocy za niezbyt duże pieniądze z jakościowo pewnym logo. Dla smakoszy są wyższe serie. Tak jak u każdego innego producenta. Seria XT zrobiła swoją marketingową robotę i obecnie przechodzi pod logo RE Audio, po to, aby USAmps, tak jak to od lat bywało, pozostał tylko w średniej i wyższej półce. Również cenowej.
  • Poziom 17  
    Dyskusja poza tematem już się robi. Ja nie widzę niczego dziwnego z tym że porównałem PPi do swoich poprzednich wzmacniaczy. Nikt by się by nie przyczepił jak by ktoś napisał Ze Rm v21 gra dużo lepiej od Glowa. Mam chyba rację. To czemu Ty się czepiasz że napisałem swoją opinię. Tak jak pisałem nie porównywałem wzmacniaczy pod kątem który wybrać ( no bo budżetówka nie może być tak porównywalna z półką wyższą) ale opisywałem jak on gra. Napisałem że glow nie wniósł nic ciekawego bo tak było w dodatku podbarwia niskie częstotliwości. Piszesz, że ja się denerwuje. raczej Ciebie coś zdenerwowało skoro czepiasz się mojej opinii.
    dejot napisał:

Tak jest w całej Europie i nik z tego powodu nie musi się Tobie tłumaczyć. Zajmij się sam importem i dalszą dystrybucją do sklepów i firm montażowych, a może zakumasz skąd się biorą takie a nie inne ceny.

xD Czy ja proszę żeby ktoś mi się tłumaczył? Nie wiem czemu piszesz mi takie głupoty nie moja sprawa co i jak musicie robić żeby ustalić taką cenę detaliczną. Obchodzi mnie tylko ile ona będzie wynosić. Dalej nie rozumiem czemu cena wzmacniacza ma być wyznacznikiem jak on gra?

Dobra jak masz coś sensownego jeszcze do dopisania to pisz jak nie to już się nie odzywaj i niech mod usunie te posty. Chyba że masz ochotę napisać coś o wzmacniaczach jak w tytule postu. Pzdr.

Dodano po 9 [minuty]:

dejot napisał:
    Woolly24 napisał:
    Jak byś się dobrze wczytał to porównałem glowa do sound streama. Orion glow ss posłuzył jako punkt odniesienia do oceny PPi. Napisałem że ciężko porównać. Nie jest to test typu PPi vs Glow. Tylko piszę jak gra PPi.

A niby co ja innego napisałem, poza tym ze dwie różne półki cenowe muszą grać inaczej, i że za wiele nam nie powie porównywanie drogiego z tanim, bo właśnie punty odniesienia są różne.

No to jak porównałem niską serię SS do Niskiej Dimensiona to co w tym niby nie jest tak?
  • Poziom 17  
    Bez podniety.
    Na tak zwanym forum, w domyśle "dyskusyjnym", często bywa i tak, że dyskusja nie zawsze ma oznaczać przyklaskiwanie wszystkim i czasami ktoś może również wyrazić swoje, odmienne i nie zawsze zgodne z innymi zdanie lub przedstawić swój punkt widzenia odnośnie poruszanego tematu.
    Na przyszłość miej również i to w pamięci, a będzie Ci łatwiej strawić to, co nie zawsze musi być zgodne z Twoją linią myślową.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Chyba zrozumiałem co Cie ugryzło. Owszem przyznaję trochę źle napisałem. Więc sprostuję Dimension'a Glowa'a odradzam. Dźwięk jest przebarwiony i nijaki. W cenie glowa można szukać innych lepiej brzmiących wzmacniaczy.

Oraz nie podniecam się..... Dyskusja została zakończona (tak myślę). Dobra wyraziłeś swoje zdanie a ja swoje. Zaśmieciliśmy tylko temat. Tylko nadal nie rozumiem czemu uczepiłeś się tego porównania Glowa z XTA-480.2 .... Dobra nie ważne. Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Woolly24 napisał:
    ... Więc sprostuję Dimension'a Glowa'a odradzam. Dźwięk jest przebarwiony i nijaki.

Tak jak przebarwione jest brzmienia 99,99% pozostałych komponentów, do współpracy z ktorymi on, jak i cała reszta innych wzmaków w podobnej cenie jest najczęściej wybieranych i kupowanych. Często więc przebarwienie brzmienia wzmaka w jednym miejscu może nieco nadrobić, to, co brakuje w barwie innemu klockowi (np. głośnkowi). Zwłaszcza w tańszej lidze. Kwestia tylko w tym, jak ktoś to potrafi wykorzystać i jedno z drugim dopasować.
    I uwierz mi lub nie, ale w tej półce cenowej większości właśnie o to chodzi, aby nijakość brzmienia jakiegoś innego taniego komponentu lub samego materiału muzycznego czymś podbarwić i wyraźniej wyeksponować.
    To nie jest liga dla audiofilów podniecających się prostą kreską na wykresie. Ten kto projektuje tej klasy klocki doskonale zdaje sobie z tego sprawę i modeluje brzmienie pod większą klientelę. I wszyscy są zadowoleni oprócz 2% marudnych melomanów, którym przeważnie i tak nigdy nic nie pasuje. W radiach z korekcji "Loudnes" wszyscy oficjalnie drwią, ale 95% śmiertelników jej i tak używa. I bardzo dobrze skoro im to odpowiada, bo w ich aucie granie ma być dla nich, a nie dla internetowych teoretyków.

I na wiwat jeszcze jedno - zdecyduj się czy wzmak ma charakter brzmienia przebarwiony, czy nijaki, bo nijaki, to znaczy bez żadnych własnych dodatków i podbarwień. Inaczej mówiąc nic nie dodaje i nic nie ujmuje z brzmienia. A o to podobno chodzi - aby klocek był neutralny. Więc jeżeli jego brzmienie jest przebarwione, to nie może być nijakie, bo coś konkretnego, a nie nijakiego do brzmienia wnosi. ;)
    Koniec tematu, bo robi się bezsensowny, a racja i tak jest gdzieś pośrodku.
  • Poziom 36  
    Witam
    Starałem się nie czepiać lecz w końcu muszę zabrać głos choćby z tego względu, że stworzyłem go w konkretnym celu który nie jest realizowany.
    To nie miał być ranking wzmacniaczy, który miał wyłonić zwycięzcę. W pierwszym poście napisałem "Zresztą nie chodzi w tych porównaniach o wyłonienie zwycięzcy lecz pokazanie subtelnych różnic. Różnice będą zmieniały się także ze względu na pozostałe części zestawu (odtwarzacz, kable, głośniki, komory). "
    Nie za bardzo rozumiem też po co ta polemika skoro z tego co czytam obaj oponenci się z tym zgadzają.
    Jeżeli ktoś napisze, że według niego np. "na głośnikach A na wzmacniaczu B średnie tony były mało uwypuklone i za dużo i za ostro grały wysokie tony a po zmianie na wzmacniacz C to się zmieniło na korzyść według niego ale np. kickbass stracił swoją precyzję i dynamikę" to druga osoba czytając ten opis będzie wiedziała w jaki kierunku zmieni się brzmienie po wymianie wzmacniacza B na wzmacniacz C i odwrotnie.
    To że ludzie nie są często usatysfakcjonowani tym co kupili bez odsłuch najczęściej jest spowodowane brakiem obiektywnej wiedzy.
    To, że ktoś woli więcej basu a drugi sopranu jest normalne lecz według mnie właśnie na ten fakt chciałby on otrzymać rzeczową recenzje jaki produkt zbliży go do jego upodobań.
    Podam prosty przykład z życia -> kierowca idzie do salonu i zamawia samochód dopłaca za lakier metalik pomimo, że jadąc samochodem w 99% nie widzi tego koloru :D , stawia samochód w zamkniętym garażu i też go nie widzi a mimo to dopłaca :!: świadomie . Podjął taką decyzję na podstawie swoich irracjonalnych upodobań i wydał swoje pieniądze i to mu wolno i jest z tego zadowolony, gdyż podjął świadomy wybór.
    Dlatego też wróćmy do tematu i dajmy innym na podstawie własnych doświadczeń wybrać odpowiedni przetwornik muzyki względem jego upodobań. Jeśli będzie świadom co konkretnie da mu kupno droższego nawet o 50 % przetwornika to on podejmie decyzje czy według niego warto czy nie.
    PS
    Niedawno sprzedałem dwa "podobne" wzmacniacze:
    Blaupunkt-a GTA 450 za 150 zł i Helix-a HXA za 500 zł. I jestem pewien teraz tylko jednego. Osoba kupująca Helix-a wybrała go świadomie.
  • Poziom 17  
    Dobra:) Zakańczamy ten spór. Zaczynamy się czepiać już wszystkiego. Jak dalej chcesz się posprzeczać zapraszam na priv albo gg. Sorki Grzesiek że trochę tu naśmieciłem.