Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

15 V zasilacz a 12 V akumulator ?

qbus 01 Maj 2004 20:11 1269 9
  • #1 01 Maj 2004 20:11
    qbus
    Poziom 21  

witam,

mam takie zapytanie ;) - mam laptopa w którym standardowo NIE ma baterii (toshiba portrage 3110ct) tzn bateria jest ale dołanczana do tyłu. W standardzie ma ona 10,8 V. Laptop zasilany jest obecnie z zasilacza który daje mu 15V - i teraz na chlopski rozum patrząc kiedy zasilacz jest nie podłączony do laptop może pobierać napięcie tylko z tych 10,8 V - wynika z tego, iż spokojnie 10,8 V mu do pracy wystarcza. Jako, że orginalna bateria jest bardzo droga i trudno dostępna wymyśliłem sobie, że kupię zwykły akumulator 12 V - i teraz mam pytanie - czy jeżeli podłaczę go "bezpośrednio" tak jakby pełnił funkcję zasilacza (dający jednoczesnie 12 V zamiast 15 V) to czy laptop mi sie uruchomi ??

czy ktoś już próbował z takimi kombinacjami ? :)

wydaje mi się, że powinno to chodzić gdyż laptop i tak nie wykorzysta tych 12 V, a nadwyżka z ewentulanych 15 wykorzystywana jest po prostu do doładowywania akumulatora :)

0 9
  • #2 01 Maj 2004 20:39
    oldking
    Poziom 28  

Witam

Bardzo ważne - sprawdź napięcie z zasilacza w czasie pracy laptopa.
    Przypuszczam że 15V to napięcie bez obciążenia.
    Jak będzie powyżej 12 V (z obciążeniem) to możesz podłaczyć - ale ryzyko zawsze istniejeże coś nie wyjdzie.
    UWAGA na + i - , pomyłka i po lap.....

0
  • #3 02 Maj 2004 14:09
    qbus
    Poziom 21  

ej no ludzie - wypowiedzcie sie :) - jak to jest ze kiedys tyle osob sobie tutaj pomagalo, a teraz jest cale 18scie wyswietlen :? :?

to nie ta elektroda co rok temu ...
    :cry: :cry: :cry: :( :( :( :cry: :cry: :cry:

0
  • #4 02 Maj 2004 14:15
    JCK
    Poziom 25  

Witka!
    No weźmie sobie człowiek dwie diody krzemowe(3;5 amperowe dowolny typ), połączy szeregowo z aku i dopnie prawidłowo do wejścia bateryjnego.
    Wszystko.
    Prosto,tanio,bezpiecznie.
    HeJ

0
  • #5 02 Maj 2004 14:25
    qbus
    Poziom 21  

JCK ---> bezpiecznie ? musialbym ingerowac niejako w samego lapa - orginalnie bateria jest dolanczana poprzez specjalne zlącze - i jak latwo sie domyslic nie ma tam tylko pinow ;) - w orginalnej baterii jest przreciez cala elektronika ktora struje jej ladowaniem etc.

dlatego zastanawiam sie czy w takim laptopie zasilanie 15 V jest wykiorzystywane tylko do ladowania batrerii czy tez jest do czegos potrzebne ;) - wydaje mi sie ze pozniej i tak jest stabilizowane i zmniejszane wiec fakt czy tez zmniejszy sie z 15 na 10,8 czy z 12 nie ma duzego znaczenia ;)

jak uwazacie ? :|

0
  • #6 02 Maj 2004 14:34
    JCK
    Poziom 25  

Witka!

qbus napisał:
    Jako, że orginalna bateria jest bardzo droga i trudno
    dostępna wymyśliłem sobie, że kupię zwykły akumulator 12 V - i teraz mam pytanie - czy jeżeli podłaczę go "bezpośrednio" tak jakby pełnił funkcję zasilacza (dający jednoczesnie 12 V zamiast 15 V) to czy laptop mi się uruchomi ??

E no spoko,spoko.Ustalmy w takim razie o co Ci chodzi.
    Jak wyżej zapytałeś,czy się uruchomi,nie czy będzie ładował etc.

A ile tych pinów bat. ma laptop?
    Elektronika w baterii,to najczęściej bezpiecznik i termistor.
    Tak?

0
  • #7 02 Maj 2004 16:20
    MACIEK_M
    Poziom 28  

Dobrze naładowany akumulator 12 voltowy może mieć powyżej 14,5 V napiecia, zależy od ładowarki i ładowania.

0
  • #8 02 Maj 2004 17:50
    JCK
    Poziom 25  

Witam!

MACIEK_M napisał:
    Dobrze naładowany akumulator 12 voltowy może mieć powyżej 14,5 V napiecia, zależy od ładowarki i ładowania.

Może mieć , ale w fazie ładowanie i bez obciążenia.
    Ok?

HeJ

0
  • #9 03 Maj 2004 00:35
    Zbynia
    Poziom 31  

kazdy sprzet elektroniczny na zasilaczu ma wyzsze napiecie niz na baterii...........
    powinien ci zadzialac chyba ze ma jakies zabezpieczenia to mozesz je niechcacy upalic.......
    a z drugiej strony to jest sens miec laptopa z akumulatorem jak z samochodu???

0
  • #10 03 Maj 2004 22:20
    SQ9PXB
    Poziom 27  

hey

ja w thinkpadzie 370c podlaczylem zwykly zelowy 12 V akumulator do zlacza od zasilacza i chodzi, a zasilacz podaje do laptopa 20 V, wszystko jest ok:], bateria natomiast standardowo jest na 7,8 V, podlaczylem zamiast niej ten sam 12 V akumulator i tez chodzi

pozdr

0