Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Delphi] Program do wizualizacji temperatury.

Dastinka 25 Kwi 2009 13:33 2140 15
  • #1 25 Kwi 2009 13:33
    Dastinka
    Poziom 9  

Witam. Mam do napisania program do wizualizacji temperatury w Delphi. Czy mógłby ktoś mi pomóc w stworzeniu głównego algorytmu?

• Fibaro
  • #2 25 Kwi 2009 16:57
    Usunięty
  • Fibaro
  • #5 26 Kwi 2009 12:44
    Dastinka
    Poziom 9  

Właśnie jeszcze nie zaczełam. Mam zczytywać temperaturę (za tą częćśprojektu jest odpowiedzialny kolega), a nastenie wyświetlać daną temperaturę i rysować krzywą temperatury za dany okres.

• #6 26 Kwi 2009 13:10
    przemo_wielki
    Poziom 23  

Temperaturę czego i ewentualnie z czego? Czy tak ciężko opisać problem ?

• #7 26 Kwi 2009 13:18
    Dastinka
    Poziom 9  

kolega robi projekt pomiaru temperatury i wyniki przekazuje do mnie. Ja natomiast mam zrobić wizualizację tego w Delphi -- wyświetlać bieżącą temperaturę oraz za pewien okres. Nic wiecej nie mam narzuconego.

• Fibaro
  • #8 26 Kwi 2009 13:22
    Dżyszla
    Poziom 42  

Ale w czym dokładnie tkwi problem? Bez specyfikacji, jaką opracuje kolega, z pewnościa nic nie odczytasz. Ale część prezentacyjną można jak najbardziej stworzyć. Zależy, CO chcesz wyświetlić - wartość chwilową? średnią? wykres? rozkład statystyczny? entropię?

• #9 26 Kwi 2009 13:28
    Dastinka
    Poziom 9  

Wartość chwilową oraz na wykresie wartości np. z ostatnich dziesięciu pomiarów. A problem jest w tym że się kompletnie na tym nie znam a muszę coś przygotować na zajęcia. Chcę stworzyć agólny algorytm i zasadze działania

• #10 26 Kwi 2009 13:31
    Dżyszla
    Poziom 42  

Ale algorytm wyświetlania jest prosty:
    1. Pobierz wartość
    2. Wstaw na wykres
    3. Idź do 1.

Za wykres posłuży komponent TChart - bardzo rozbudowany. Za czytanie z pewnością odpowiedzialny będzie jakiś TComPort. Za interpretację i ew. przeliczenie wartości - Ty sama w oparciu o sporządzoną przez kolegę specyfikację przesyłanych danych.

Jeśli chodzi o średnią okresową, to wystarczy w najprostszym przypadku tablica przesuwająca się lub... owy wykres, który zastosujesz, a który umożliwia dostęp do danych wpisanych.

No chyba, jak liczy się średnią to pisać nie trzeba?

BTW - Sprawa jest tak prosta, że aż trudno cokolwiek napisać, bo jeśli założyć, że IF ktoś zupełnie nie ma pojęcia o programowaniu, THEN powinien najpierw się go nauczyć. ELSE nie ma tu nic, co może sprawić problem.

• #11 26 Kwi 2009 13:35
    elektryk
    Poziom 42  

Dastinka napisał:
    Wartość chwilową oraz na wykresie wartości np. z ostatnich dziesięciu pomiarów.
    To jeszcze przemyśl jak to ma wyglądać, bo wartość chwilową można wyświetlić w pole tekstowym, "zaemulować" graficznie miernik cyfrowy lub nawet analogowy. A co do wykresu to jeśli wiesz że masz 10 ostatnich pomiarów to chyba logiczne że musisz mieć taką tablicę i program co przeleci po wszystkich wartościach i wyrysuje linię na jakimś obiekcie graficznym.

• #12 26 Kwi 2009 13:58
    Dastinka
    Poziom 9  

Jeśli ktoś się na tym zna to faktycznie jest prosta. Ja jestem matematykiem wiec dla mnie to niczym "czarna magia", dlatego Wasza pomoc bardzo ułatwi mi zaczęcie tego projektu. Dziękuję i pozdrawiam :)

• #14 26 Kwi 2009 21:45
    Dastinka
    Poziom 9  

Nie, w napisaniu pomoże mi mój chłopak. Z tym, że pomoże mi dopiero wtedy gdy będę wiedziała w jaki sposób należy to zrobić. Na razie wystarczy mi to co napisaliście :) Już mi bardzo rozjaśniliście zagadnienie i chyba sobie poradzę. jeszcze raz dziękuje :)

• #15 28 Kwi 2009 20:59
    amalysz
    Poziom 1  

Mam jakąś taką refleksje ogólną: nic z tego nie rozumiem!
    Aby wykonać takie zadanie trzeba dokonać pomiaru (to robi kolega), napisać programik (bo mając do dyspozycji RAD to banał) co zrobi chłopak. jeśli chłopak programuje to sformułowanie "zobrazuj temperaturę chwilowa i wykres czasowy" powinno mu wystarczyć. Z kolei jeśli ty nie znasz się na temperaturze, algorytmach i programowaniu, to jakim cudem nasz takie zadanie?

Tak tylko pytam:-)

• #16 28 Kwi 2009 21:24
    dj_west
    Poziom 16  

Chłopak dokładnie wie co ma zrobić, ale chce zmusić także dziewczynę, by zrozumiała o co w tym wszystkim w ogóle chodzi :) Tak dla jej własnej wiedzy i dobra :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME