Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie diodami przez sterownika PLC

25 Kwi 2009 16:50 3116 10
  • Poziom 10  
    Witam. Mam taki problem mianowicie chce wysterować ok 260 diodek led używając sterownika PLC (część większego projektu). Sterownik ma 8 wyjść i 8 wejść analogowych (chyba 10V pojawia się na wyjściach) Zastanawiałem się nad użyciem demultiplekstera ale nie mam pojęcia jak się do tego zabrać;/ Z góry dzięki za odp.
  • Poziom 21  
    Potrzebne więcej danych - skąd sterownik ma czytać informacje, jaką mają one postać, jaki jest wymagany max czas odświerzania ekranu.
    A sterownik zmieniłbym na inny, analogi raczej nie są potrzebne, przydałoby się więcej wyjść binarnych.
  • Poziom 12  
    Witam
    Jak naświetlisz co chcesz żeby te diody robiły to by było znacznie łatwiej, bo tak to nie wiadomo za bardzo jakie znaczenie przyjmuje stwierdzenie "wysterować". Czy chcesz żeby była możliwość zapalania każdej oddzielnie czy w jakiś inny sposób. Analogi to raczej nie do takiego zastosowania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Mój błąd za brak danych. Zacznę od tego co ma to robić. Ogólnie tworzę model 6 wind w drapaczu chmur (60 pięter) oparty o sterownik PLC firmy Beckhoff więc zmiana sterownika nie wchodzi w grę. Ma on 8 we/wy analogowych. Sterowane one są binarnie z poziomu programu (0 - 0V, 1- 10V na wyjściu) więc od tego co napisze w programie będzie 0 lub 1. Za pomocą tych 8 wyjść muszę sterować przeszło 240 diodami (każda dioda to piętro dla poszczególnej windy) więc muszę sterować każdą oddzielnie (zapal/zgaś). Kiedy jaka ma się palić będzie zależne od programu. Czas odświeżania ekranu hmmm - nie mam pojęcia. Zastanawiałem się nad demultiplekserem i przetwornikami A/C ale nie wiem. Wdzięczny bym był za pomoc i ewentualny schemat. Nadmienię jeszcze ze oprócz diodek będą różne inne elementy ale już na wejście PLC (potencjometr, przyciski itd). Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Zmień sterwonik, na jakijkolwiek, może byc Beckhoff, ale potrzeba wielu wyjśc binarnych - im więcej tym lepiej, będzie mniej multipleksowania. A 8 to po prostu za mało.
    Ze względu na koszty, i pracochłonnośc wykonania proponuję zamienic wizualizacje stanu wind na zrobioną na ekranie komputera, w odpowiednim programie. Jesli jest to możliwe, i oprogramowanie do Beckoff'a ma taką opcję, to nawet jest nieistotne ile fizycznych wejsc/wyjsc posiada urzadzenie i wtedy ten sterownik może byc.
    Czy robileś już coś na PLC? Jeśli to Twój pierwszy porojekt, to wiedz, że jest dośc ambitny.
    Sumując: proponuję zrobic wizualizację na komputerze, podłączenie 250 diod do sterownika to problem, potrzebne albo multipleksery (to kosztuje) lub - i to chyba lepiej - tyle wyjśc binarnych (choc to też kosztuje, ale stosując karty 32bit to chyba taniej niż multipleksery)
    Jak odpiszesz na tego posta, to będę myślał, co dalej, ale z 20 wyjśc to sądzę i tak minimum.
  • Poziom 10  
    Musi być ambitny bo to praca magisterska:) Już trochę wojowałem z PLC Beckhoffa (wizualizacja inteligentnego domu,procesy przemysłowe) ale wszystko jedynie jako wizualizacja w Twincat (system czasu rzeczywistego stworzony przez Beckhoffa dla ich PLC). Zastanawiałem się czy na wyjścia PLC nie dać stabilizatora potencjometrycznego n 4,7Valbo układy z transoptorami i zenerkami. Poniższy schemat znalazłem gdzieś na forum i myślę że mógł by mi się przydać (potrzebował bym ok 12 takich demultiplekserów - są niedrogie). Problem właśnie w tym że wejścia adresowe są binarne a ja mam poniekąd cyfrowe wyjścia bo między 0V a 24V nie ma stanów pośrednich. Fakt chce to zrobić jak najtaniej i jak najprościej bo się pogubię potem:) O rozbudowie PLC niema mowy bo dostaje go z uczelni więc wiecie kryzys brak funduszy;/

Schemat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1194482#1194482
  • Poziom 21  
    Od rana czytam Twego posta i się zastanawiam...
    Jeśli na wyjście analogowe możesz wpisac tylko 0 lub 1 to jest to wyjście binarne a nie cyfrowe. Zatem masz 8 wyjśc binarnych. Ośmioma wyjściami idzie (przez multipleksowanie) wysterowac 2potęga7 bitów, czyli 128 bitów (czyli wyjśc). Bo 7 bitów na adres, jeden na dane. Ale to już nie jest łatwe, z tego jest spora matryca adresów!!! To trzeba zrobic dla każdego z 128 bitów, i do tego przerzutnik D na pamięc stanu. Można zrobic jeszcze inaczej, podawac słowo adresowe w dwóch grupach, i jeden bit na dane, czyli wtedy mamy 2x6 bitów na adres (czyli 12 bitów), to daje swobodną adresację 2do12 czyli 4096 bitów. Teoretycznie możliwe, jednak nie chciałbym ręcznie robic takiej macierzy, szaleństwo, po prostu teoria teorią ale uważam że to jest nie do zrobienia.
    Zamiesciłeś schemat 74HCT154, ale nie rozumiem po co ten układ? Jakby co to można z wyjśc sterownika dac dzielnik 5:1 (czyli np. rezystory 400 i 100om) i już można podłączac to do układów TTL, ale co dalej?
    I tu może pytanie o założenia:
    mamy blok 60 pięter, 6 wind. Jedno światłko dla każdego piętra i każdej windy, czyli potrzaba 360 wyjśc, i 360 diod!
    No i jeszcze jedno - windy powinny jeździc na podstawie jakiegos polecenia - na każdym piętrze zatem potrzebne jest sterowanie do wind. I choby to było sterowanie wspólne dla całości (czyli tylko jeden przycisk "góra" i jeden przycisk "dół") to i tak potrzeba 120 wejśc. A to minimum, dlatego pytałem o możliwośc wizualizacji tego na komputerze PC, nie trzeba budowac realnego układu, inwestowac, a na ekranie też można to ładnie zrobic - tylko że bez kosztów. Apropo - co to jest za procesor, typ?
    Prosze przemyśli i odpisz.
  • Poziom 10  
    Jeśli chodzi o koncepcje to wygląda ona następująco: 6 wind, 2 windy dojeżdżają do 30 piętra, dwie następne od 31 do 30 (zsynchronizowane z dwoma pierwszymi), piąta winda to ekspresówka dojeżdżająca jedynie do 4 ostatnich pięter (winda VIP czy coś),ostatnia winda do towarowa dochodząca do 54 piętra, jedno piętro 55 to piętro techniczne. A więc mamy 180 diodek.
    Sterownik sterowany jest programowo binarnie ale na wyjściu jest napięcie 0V lub 24V. Co do schematu układu to czy przez wejścia adresowe (adres binarny podawany był by z wyjść PLC - odpowiedni ciąg 0 1) nie dało by rady sterować świeceniem każdej diody osobno? Możliwe że źle zinterpretowałem ukłąd bo nigdy nie miałem przyjemności z 74htc czy jakikolwiek demuliplekserem. Ogólnie temat mojej pracy nie przewiduje modelu fizycznego ale chce go zrobić dla siebie samego. Wizualizacja w Twincat to pikuś:)

Dodano po 7 [minuty]:

Zapomniałem jeszcze napisać iż 120 wejść nie będzie potrzebne gdyż ustaliłem z promotorem że jeśli chce to jedynie to co jest (czyli 8 we/wy). A wiec na modelu będzie jedynie pokazane na diodach gdzie są windy, do tego przyciski góra dół do wezwania a programowa w wizualizacji będzie wybierać się która winda i na którym piętrze będzie wezwanie. Wejścia to mały problem gdyż wystarczy że masę wejścia sterownika puszczę przez przycisk a + będzie na stałe dochodzić do sterownika (programowo gdy na wejściu pojawi się 24V w programie pokazuje się 1 na wejściu)
  • Poziom 21  
    Proponuję tak: wykonaj dobrze wizualizację, model fizyczny na razie sugeruję zaostawic na potem. Dobrze wykonana wizualizacja niejako zastępuje model fizyczny, jednak jak będziesz miał ochotę to po obronie możesz sobie dopracowac. Pisze po obronie, ponieważ mam pojęcie ile czasu zajmuje zrobienie programu, dopracowanie go, opisanie w swojej pracy, poprawki przez promotora, sugestie itp.
    Dlatego sugeruję najpierw zrobic wizualizację, dopracowac ją, opisac, przygotowac wszelką dokumentację, czyli po prostu najpierw miec wszystko, co potrzeba do oddania i obrony pracy, i jak to będzie załatwione to przystąpic do spraw nadprogramowych - np. modelu fizycznego. Inaczej - czyli jak i jedno i drugie od razu - może się okazac że braknie czasu, a więc pośpiech, nerwy, i w rezultacie efekt inny od oczekiwanego.
    Taka jest moja rada, uczynisz, jak zechcesz.
  • Poziom 10  
    I tak też zrobię. Najpierw magisterka potem jak starczy czasu model. Ale jest małe ale jeśli chce zrobić model to muszę napisać program pod niego (by uniknąć ciężki przeróbek) a by napisać program pod model tomusze wiedzieć jak tym modelem będę wstanie sterować. Więc jedno pytanie: czy za pomocą różnych kombinacji wyjść PLC (kod binarny w postaci włącz wyłącz wyjście) dam rade za pomocą prostych tanich układów sterować diodami?
  • Poziom 21  
    No właśnie.... model fizyczny dla 8 wyjśc jest nierealny - teoretycznie jest możliwe sterowac z 8 wyjsc na np.128 bitów, ale nie do zrobienia (ręcznego) jest macierz adresowa... Do tego czas odświerzania to (w takim przypadku) minimum 128 skanów porgamu. Czyli np. skan co 10 ms (nie znam realnego czasu dla tego typu plc, zakładam że nie mniej niz tyle - a pewnie więcej) co daje czas 0,01 sek * 128 = odświerzanie co kilka sekund.
    Przy większej ilości wyjśc (chociaz z 32) to jest prostsze, i szybciej się odświerza. Ale i tak trzaba podzielic to na jakieś grupy, i każde wyjście musi miec swój przerzutnik "D", i do każdej grupy dekodowanie adresu, aby wyzwalac przerzutniki.