Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sprzęgający prądnice z siecią

wasiniak_michal 25 Kwi 2009 22:23 4407 16
  • #1 25 Kwi 2009 22:23
    wasiniak_michal
    Poziom 8  

Witam
    Mam takie małe pytanka:)
    Czy może ktoś wie albo ma jakiekolwiek materiały na temat " układu sprzęgającego prądnicę synchroniczną z magnesami trwałymi z siecią zasilającą". Moc tego układu ma być około 1,5MW. Wiem ,że takie układy stosuje się we wiatrakach produkowanych w Niemczech.
    Jeśli ktoś by miał jakiekolwiek informacje na ten temat to będę wdzięczyn
    Pozdrawiam

• #2 26 Kwi 2009 10:24
    Duduś74
    Moderator - Na Wesoło HydePark

Z tego co wiem to , synchronizuje się za pomocą regulacji obrotów , czyli zwalnia lub przyśpiesza dopóki sinusoidy nie nałożą się na siebie.

• #3 26 Kwi 2009 16:24
    wasiniak_michal
    Poziom 8  

Hej
    Troszeczke pobuszowałem po necie i znalazłem tylko ,że aię sprzęga za pomoca prostownika.Ale to tylko bylo pare słów i tyle:(
    pozdrawiam

• #4 26 Kwi 2009 16:46
    czesiu
    Poziom 32  

Aby silnik bezpośrednio sprzężyć z siecią musiałby wytwarzać dokładnie 50Hz. Dla wiatraków ze względu na zmienność obrotów zależną od siły wiatru podłączenia bezpośredniego nie da się zrealizować, dlatego buduje się prądnice, których napięcie wyjściowe jest prostowane, a następnie zamieniane na napięcie przemienne, dokładnie tak samo jak w falownikach. Napięcia przy których konwertuje się energię do przebiegu sinusoidalnego są zależne od mocy wiatraka, z reguły na końcu występuje transformator sprzęgający, dostosowujący otrzymaną przez półprzewodniki sinusoidę do wartości napięcia sieci zasilającej, odbierającej energię z wiatraka.

• #6 26 Kwi 2009 23:27
    ug40
    Poziom 18  

Do sprzężenia generatora z siecią służy układ synchronizacji w składzie ;
    -włącznik WWG
    -kolumna synchronizacyjna
    -synchronizator
    Elementem wykonawczym jest włącznik o napędzie elektrycznym,pneumatycznym itp [synchronizacja automatyczna] lub ręcznym [synchronizacja ręczna]
    Kolumna synchronizacyjna służy do wizualizacji procesu synchronizacji , i składa się z przyrządów pomiarowych obrazujących rozbieżności między układami[pomiar delta U , delta F, synchronizm przebiegów itp]
    W przypadku małych mocy kolumna synch. w postaci 3 żarówek wystarczy do zsynchronizowania obwodów[synchronizacja na'' ciemno'' lub ''jasno'']
    Zadaniem synchronizatora jest automatyczne sprzęgnięcie obwodów generatora i sieci samoczynnie doregulowując częstotliwość [obroty turbiny ,diesla itp]napięcie [prąd wzbudzenia] uwzględniając poślizg[czas własny WWG] wysyła sygnał załączenia w momencie nałożenia się przebiegów napięć .
    KAŻDA prądnica synchroniczna [generator] musi być synchronizowany przed sprzężeniem z siecią o ile nie chcemy jej uszkodzić [prądy zrównoważenia] lub spowodować zadziałania zabezpieczeń.

• #7 01 Maj 2009 00:14
    wasiniak_michal
    Poziom 8  

Dzieki Panowie za pomoc
    A może ktoś ma układ takiego prostownika na 1,5 MW?

• #8 01 Maj 2009 09:30
    ug40
    Poziom 18  

Ano mam ci ja wrażenie że ktoś tu nie za bardzo wie o co prosi.

• #9 01 Maj 2009 10:55
    wasiniak_michal
    Poziom 8  

Ale to może być taki ogólny schemat tego prostownika.Chciałbym zobaczyć jak on jest zbudowany i jak połączony.Bo na małe moce to ja mam ale na 1,5 MW to już nie:(

• #10 02 Maj 2009 17:52
    ug40
    Poziom 18  

Uściślijmy -prostownik to urządzenie przekształcające napięcie przemienne na stałe .Do odwrotnego przekształcenia konieczny jest FALOWNIK.
    Są urządzenia zwane przekształtnikami uniwersalnymi[falownik z funkcją prostownika lub prostownik z funkcją falownika , wykorzystuje się je np. w układach siłowni prądu stałego ,normalnie przekształtnik pracuje jako prostownik doładowując baterię akumulatorów ,przy cyklu konserwacyjnym przekształtnik pracuje jako falownik rozładowując baterię do sieci zasilającej].
    Przekształtniki tego typu wyposażone są mostek w pełni sterowalny [przy tych mocach tyrystorowy,choć teraz może są już tranzystory o odpowiednich prądach].
    W układ sterowania wchodzą min. wzmacniacze impulsów
    zapłonowych , układ synchronizacji zapłonu tyrystorów,
    układ formowania impulsów,układ zadajnika wartości początkowych , układ zabezpieczeń , zasilacze ...
    Zastanawia mnie co innego , napisałeś że ... szukasz czegoś na temat układu sprzęgającego PRĄDNICĘ SYNCHRONICZNĄ z siecią ....to po co falownik.

• #11 03 Maj 2009 10:08
    romoo
    Użytkownik obserwowany

wasiniak_michal napisał:
    Ale to może być taki ogólny schemat tego prostownika.Chciałbym zobaczyć jak on jest zbudowany i jak połączony.Bo na małe moce to ja mam ale na 1,5 MW to już nie:(

Trzeba uściślić ilu fazowe napięcie jakia wartość napięcia i prądy, warunki zwarciowe.
    Najprościej jest mostek 6 diodowy przy 3x380 v daje prąd 2,3kA . :|

• #12 03 Maj 2009 20:57
    ug40
    Poziom 18  

Po ostatnim poście mam wrażenie że naprawdę niewielu ludzi rozumie o co w tym wszystkim chodzi.
    Wspominając o mostku 6 diodowym zastanawiam się czy ktoś w ogóle rozumie pojęcie komutacji.

• #13 03 Maj 2009 21:47
    romoo
    Użytkownik obserwowany

ug40 nie wiem czy ty ale ostatnio synchronizowałem kolumną jakieś 15 lat temu.
    Zreszta to nie Twój temat więc po co piszesz nie na temat.
    Wasnik michał pyta to odpowiadam ale to jest kosztowne zresztą w mojej okolicy w małopolskim budować się będzie ferme wiatraków kilka mln zł.

• #14 26 Maj 2009 20:59
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

Pracuję już ponad 20 lat z prądnicami o mocy 1 MW i nigdy nie spotkałem jej z magnesami trwałymi, ktoś tu kłamie ( jak ustalić funkcje: obroty/napięcie) 1 MW to nie zabawa. Ktoś poprzednio opisał prawidłowo sposób synchronizacji i tylko takie się stosuje, każde inne rozwiązanie jest złe. Należy jeszcze dodać co ważne: uwzględnić zabezpieczenie od mocy zwrotnej.

• #15 26 Maj 2009 21:38
    kruskal
    Poziom 13  

Witam
    Moje doświadczenia nie dotyczą może takich dużych mocy generatorów i oscylują w okolicach 250kW.
    Takie pstryk na sieć 0.4/15kV realizuje się za pomocą łącznika tyrystorowego lub/i wyłącznika (stycznika) próżniowego. Proszę zwrócić uwagę na kabelki, które miewają przekroje 4*240mm2.
    Aby przekonać się, że załączenie na sieć nie jest sprawą blachą proponuje zaznajomić się z rozwiązaniami firmy SEG (teraz WOODWARD). Są one niezawodne.
    Firmy zajmujące się automatyką wiatraków (mam na myśli pewien serwis centralny poza naszym krajem) nie dotykają układów załączania jeśli ten działa, ponieważ stanowi on newralgiczny punkt instalacji.

Pozdrawiam Kruskal

• #16 06 Cze 2009 07:01
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

Muszę dodać jeszcze jedną uwagę, która do tej pory nie była poruszana: Rozdział mocy biernej i czynnej ( to nie jest proste) i czasem elektrykom z doświadczeniem przy starszych urządzeniach sprawia kłopot.

• #17 06 Cze 2009 09:01
    GBW
    Poziom 27  

wasiniak_michal napisał:

Czy może ktoś wie albo ma jakiekolwiek materiały na temat " układu sprzęgającego prądnicę synchroniczną z magnesami trwałymi z siecią zasilającą". Moc tego układu ma być około 1,5MW.

Podstawowe pytanie po co Tobie te informacje?
    Jeżeli głód wiedzy to coś się da poradzić.
    Jeżeli chcesz synchronizować generator to zapomnij i wezwij kogoś kto się na tym zna.
    Podłączenie do sieci wiatraka to coś bardziej skomplikowanego niż synchronizacja.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo