Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sprzęgający prądnice z siecią

25 Kwi 2009 22:23 4947 16
 • Poziom 9  
  Witam
  Mam takie małe pytanka:)
  Czy może ktoś wie albo ma jakiekolwiek materiały na temat " układu sprzęgającego prądnicę synchroniczną z magnesami trwałymi z siecią zasilającą". Moc tego układu ma być około 1,5MW. Wiem ,że takie układy stosuje się we wiatrakach produkowanych w Niemczech.
  Jeśli ktoś by miał jakiekolwiek informacje na ten temat to będę wdzięczyn
  Pozdrawiam
 • e-miernikie-mierniki
 • Moderator - Na Wesoło HydePark
  Z tego co wiem to , synchronizuje się za pomocą regulacji obrotów , czyli zwalnia lub przyśpiesza dopóki sinusoidy nie nałożą się na siebie.
 • Poziom 9  
  Hej
  Troszeczke pobuszowałem po necie i znalazłem tylko ,że aię sprzęga za pomoca prostownika.Ale to tylko bylo pare słów i tyle:(
  pozdrawiam
 • Poziom 33  
  Aby silnik bezpośrednio sprzężyć z siecią musiałby wytwarzać dokładnie 50Hz. Dla wiatraków ze względu na zmienność obrotów zależną od siły wiatru podłączenia bezpośredniego nie da się zrealizować, dlatego buduje się prądnice, których napięcie wyjściowe jest prostowane, a następnie zamieniane na napięcie przemienne, dokładnie tak samo jak w falownikach. Napięcia przy których konwertuje się energię do przebiegu sinusoidalnego są zależne od mocy wiatraka, z reguły na końcu występuje transformator sprzęgający, dostosowujący otrzymaną przez półprzewodniki sinusoidę do wartości napięcia sieci zasilającej, odbierającej energię z wiatraka.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 18  
  Do sprzężenia generatora z siecią służy układ synchronizacji w składzie ;
  -włącznik WWG
  -kolumna synchronizacyjna
  -synchronizator
  Elementem wykonawczym jest włącznik o napędzie elektrycznym,pneumatycznym itp [synchronizacja automatyczna] lub ręcznym [synchronizacja ręczna]
  Kolumna synchronizacyjna służy do wizualizacji procesu synchronizacji , i składa się z przyrządów pomiarowych obrazujących rozbieżności między układami[pomiar delta U , delta F, synchronizm przebiegów itp]
  W przypadku małych mocy kolumna synch. w postaci 3 żarówek wystarczy do zsynchronizowania obwodów[synchronizacja na'' ciemno'' lub ''jasno'']
  Zadaniem synchronizatora jest automatyczne sprzęgnięcie obwodów generatora i sieci samoczynnie doregulowując częstotliwość [obroty turbiny ,diesla itp]napięcie [prąd wzbudzenia] uwzględniając poślizg[czas własny WWG] wysyła sygnał załączenia w momencie nałożenia się przebiegów napięć .
  KAŻDA prądnica synchroniczna [generator] musi być synchronizowany przed sprzężeniem z siecią o ile nie chcemy jej uszkodzić [prądy zrównoważenia] lub spowodować zadziałania zabezpieczeń.
 • Poziom 9  
  Dzieki Panowie za pomoc
  A może ktoś ma układ takiego prostownika na 1,5 MW?
 • Poziom 18  
  Ano mam ci ja wrażenie że ktoś tu nie za bardzo wie o co prosi.
 • Poziom 9  
  Ale to może być taki ogólny schemat tego prostownika.Chciałbym zobaczyć jak on jest zbudowany i jak połączony.Bo na małe moce to ja mam ale na 1,5 MW to już nie:(
 • Poziom 18  
  Uściślijmy -prostownik to urządzenie przekształcające napięcie przemienne na stałe .Do odwrotnego przekształcenia konieczny jest FALOWNIK.
  Są urządzenia zwane przekształtnikami uniwersalnymi[falownik z funkcją prostownika lub prostownik z funkcją falownika , wykorzystuje się je np. w układach siłowni prądu stałego ,normalnie przekształtnik pracuje jako prostownik doładowując baterię akumulatorów ,przy cyklu konserwacyjnym przekształtnik pracuje jako falownik rozładowując baterię do sieci zasilającej].
  Przekształtniki tego typu wyposażone są mostek w pełni sterowalny [przy tych mocach tyrystorowy,choć teraz może są już tranzystory o odpowiednich prądach].
  W układ sterowania wchodzą min. wzmacniacze impulsów
  zapłonowych , układ synchronizacji zapłonu tyrystorów,
  układ formowania impulsów,układ zadajnika wartości początkowych , układ zabezpieczeń , zasilacze ...
  Zastanawia mnie co innego , napisałeś że ... szukasz czegoś na temat układu sprzęgającego PRĄDNICĘ SYNCHRONICZNĄ z siecią ....to po co falownik.
 • Użytkownik obserwowany
  wasiniak_michal napisał:
  Ale to może być taki ogólny schemat tego prostownika.Chciałbym zobaczyć jak on jest zbudowany i jak połączony.Bo na małe moce to ja mam ale na 1,5 MW to już nie:(

  Trzeba uściślić ilu fazowe napięcie jakia wartość napięcia i prądy, warunki zwarciowe.
  Najprościej jest mostek 6 diodowy przy 3x380 v daje prąd 2,3kA . :|
 • Poziom 18  
  Po ostatnim poście mam wrażenie że naprawdę niewielu ludzi rozumie o co w tym wszystkim chodzi.
  Wspominając o mostku 6 diodowym zastanawiam się czy ktoś w ogóle rozumie pojęcie komutacji.
 • Użytkownik obserwowany
  ug40 nie wiem czy ty ale ostatnio synchronizowałem kolumną jakieś 15 lat temu.
  Zreszta to nie Twój temat więc po co piszesz nie na temat.
  Wasnik michał pyta to odpowiadam ale to jest kosztowne zresztą w mojej okolicy w małopolskim budować się będzie ferme wiatraków kilka mln zł.
 • Poziom 23  
  Pracuję już ponad 20 lat z prądnicami o mocy 1 MW i nigdy nie spotkałem jej z magnesami trwałymi, ktoś tu kłamie ( jak ustalić funkcje: obroty/napięcie) 1 MW to nie zabawa. Ktoś poprzednio opisał prawidłowo sposób synchronizacji i tylko takie się stosuje, każde inne rozwiązanie jest złe. Należy jeszcze dodać co ważne: uwzględnić zabezpieczenie od mocy zwrotnej.
 • Poziom 13  
  Witam
  Moje doświadczenia nie dotyczą może takich dużych mocy generatorów i oscylują w okolicach 250kW.
  Takie pstryk na sieć 0.4/15kV realizuje się za pomocą łącznika tyrystorowego lub/i wyłącznika (stycznika) próżniowego. Proszę zwrócić uwagę na kabelki, które miewają przekroje 4*240mm2.
  Aby przekonać się, że załączenie na sieć nie jest sprawą blachą proponuje zaznajomić się z rozwiązaniami firmy SEG (teraz WOODWARD). Są one niezawodne.
  Firmy zajmujące się automatyką wiatraków (mam na myśli pewien serwis centralny poza naszym krajem) nie dotykają układów załączania jeśli ten działa, ponieważ stanowi on newralgiczny punkt instalacji.

  Pozdrawiam Kruskal
 • Poziom 23  
  Muszę dodać jeszcze jedną uwagę, która do tej pory nie była poruszana: Rozdział mocy biernej i czynnej ( to nie jest proste) i czasem elektrykom z doświadczeniem przy starszych urządzeniach sprawia kłopot.
 • Poziom 29  
  wasiniak_michal napisał:

  Czy może ktoś wie albo ma jakiekolwiek materiały na temat " układu sprzęgającego prądnicę synchroniczną z magnesami trwałymi z siecią zasilającą". Moc tego układu ma być około 1,5MW.

  Podstawowe pytanie po co Tobie te informacje?
  Jeżeli głód wiedzy to coś się da poradzić.
  Jeżeli chcesz synchronizować generator to zapomnij i wezwij kogoś kto się na tym zna.
  Podłączenie do sieci wiatraka to coś bardziej skomplikowanego niż synchronizacja.