Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz ROTEL RA-313 gra tylko jedno wyjście

26 Kwi 2009 12:29 9840 60
  • Poziom 11  
    Posiadam wzmacniacz ROTEL RA-313. Problem polega na tym ze przy podłączeniu obojętnie jakiego źródła dźwięku gra tylko jedno z czterech wyjść a mianowicie: right speaker A. Inne wyjścia nie działają... W czym może tkwić problem?? Proszę o pomoc...

• PCBwayPCBway
  • Poziom 28  
    Najczęściej problemem jest uszkodzony koniec mocy, następnie wejście sygnału do końcówki- ale przede wszystkim należy sprawdzić bezpieczniki
  • Poziom 11  
    Ja jestem laikiem jeśli chodzi o audio. Chodzi o te bezpieczniki rurkowe na płytce drukowanej?? A jak wymienić końcówki mocy??
  • Poziom 28  
    Tak - sprawdź te bezpieczniki czy mają przejście - może tak być że końcówka jest sprawna
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Sprawdzałem i te bezpieczniki mają przejście... Więc co mogę jeszcze zrobić??
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 28  
    Możesz miernikiem pobadać przejścia z wyjść głośnikowych do samych końcówek ( nie wiem czy jest w nim przełącznik wyboru głośników - ale może szwankuje ) następnie można podać sygnał bezpośrednio na końcówkę ( do potencjometru Volume )
  • Poziom 11  
    przejście od wyjść głośnikowych do końcówek jest... co dalej??
  • Poziom 28  
    Sprawdź czy dochodzi do końcówek napięcie - Jeżeli jest to możesz spróbować podać źródło sygnału do potencjometru głośności - jak nie zagra to końcówka mocy niestety uszkodzona?
  • Poziom 11  
    jak podłączyć sygnał do potencjometru głośności?? są dwa przewody... do jednego ''+'' a do drugiego ''-''??
  • Poziom 28  
    Sprawdź miernikiem który pin w potencjometrze jest zwarty z masą wzmacniacza to będzie - środkowy pin najprawdopodobniej będzie szedł prosto do końcówki - tylko jest to podwójny potencjometr- więc musisz szukać która część potencjometru idzie do np podejrzanych o uszkodzenia końców mocy
  • Poziom 11  
    postaram sie wieczorem coś wrzucić
  • Poziom 11  
    Jak można sprawdzić czy końcówki mocy są sprawne?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
  • Poziom 11  
    Tutaj są zdjęcia tego wzmacniacza.

Mam wrażenie że coś już z tymi końcówkami mocy było robione, ponieważ na dwóch końcówkach jest symbol: SK C1986 76Y, a na pozostałych dwóch: F 404 TIP41C
  • Poziom 11  
    zwarcia czyli czy masa ma przejście z obudową??
  • Poziom 11  
    Na dwóch tranzystorach mocy jest zwarcie, pozostałe dwa zachowują się normalnie. Co dalej z tym wzmacniaczem?
  • Poziom 28  
    Wywal tranzystory, i sprawdź napięcia na miejscach lutowniczych względem masy
  • Poziom 11  
    Wszystkie wywalić? Czy tylko te na których jest zwarcie?
  • Poziom 11  
    Mierząc napięcia podawać jakiś sygnał na wejście wzmacniacza?
  • Poziom 11  
    Istnieje jakiś zamiennik dla tej końcówki mocy (tzn. Sankena 2SC1986) ?
  • Poziom 11  
    Kontaktowałem się z ze sprzedawcą na allegro. Polecił mi on końcówki mocy o symbolach 2SC to jest BD911 i 2SA to jest BD912. Będą one odpowiednie? Jeszcze jest kwestia polaryzacji, czy w tym wzmacniaczu zastosować końcówki NPN czy PNP?
  • Poziom 11  
    Wymieniłem w wzmacniaczu wszystkie końcówki na BD911. Problem teraz w tym że wzmacniacz ciągle po włączeniu pali mi jeden bezpiecznik. Co może być przyczyną?