Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester akumulatorów R6

Jacek Rutkowski 26 Kwi 2009 12:31 18575 33
  • Tester akumulatorów R6
    Witam.
    Jest to moja pierwsza konstrukcja przedstawiana na forum. Tester ten zbudowałem ponieważ moja ładowarka akumulatorów Energizer nie umożliwia pomiaru pojemności. Kupować lepszą np BC-700 nie chciałem ze względu na jej cenę (ok 120zł). Swój tester zbudowałem z tego co miałem w zapasach w ciągu ostatniego tygodnia:
    OPA340 4 szt
    FT232RL 1 szt
    ATMEGA128 1szt
    AT25FP024 1 szt
    Wyświetlacz N3310 1szt
    złącze USB 1szt
    oraz reszty drobnicy SMD

Nie jest to optymalny dobór ale zależało mi głównie na tym żeby nic nie dokupywać co wiązałoby się z dodatkowym czekaniem i kosztami.

OPIS UKŁADU

Do zasilania układu oraz jego komunikacji z PC wykorzystałem układ FT232RL. Posiadam też ładowarkę do MP4 pod USB, którą mogę zasilać układ bez podłączania PC-ta. Ze względu na zastosowania wyświetlacza od nokii 3310 cała elektronika jest zasilana ze stabilizatora 3,3V układu FT(ok 30 mA). Każdy z akumulatorów jest obciążony oddzielnym źródłem prądowym 250mA, które oddzielnie można załączać. Napięcia z akumulatorów oraz z boczników obciążenia doprowadzone są do wejść przetwornika ADC ATMEGI. Wyświetlacz podłączony jest pod sprzętowe SPI pracując z zegarem 2MHz (Fclk/2).

OPIS PROGRAMU

Oprogramowanie napisałem w BASCOM AVR wykorzystując 13kB Flasha i 3,5 kB SRAMu. Aktualne napięcie i prąd jest mierzone co sekundę oraz wyświetlane na wyświetlaczu. Zmierzony prąd co sekundę jest dzielony przez 3600 i na jego podstawie obliczany jest ładunek. W przypadku spadku napięcia z akumulatora poniżej 0,9V następuje odłączenie obciążenia. Co minutę następuje zapis bieżącego napięcia do tablicy, na podstawie którego tworzony jest wykres oraz można wysyłać dane do PC. Chwilowo komunikacja z PC jest wykorzystywana tylko w jedną stronę do wysyłania wyników to terminala i zapisu do plików *.txt. Docelowo dzięki archiwizacji wyników będę mógł porównywać akumulatory oraz ich zużycie. Dane dla wyświetlacza w przypadku wykresów są buforowane w pamięci procesora. Tekstowy pierwszy ekran jeszcze jest wysyłany bezpośrednio do wyświetlacza ponieważ wykorzystałem stare źródła a z braku czasu nie przepisałem ich jeszcze. Zewnętrzna pamięć 1Mb jeszcze nie jest wykorzystana, lecz w przyszłości planuję dopisać jej obsługę i zapamiętywać w niej wyniki pomiarów.

OPIS MECHANIKI

Konstrukcja mechaniczna oparta jest na gotowej obudowie, która leżała dłuższy czas i nie jestem w stanie określić jej producenta ani modelu. Posiada ona gotowy pojemnik na 4 ogniwa R6 z solidnymi blaszkami oraz z przodu miejsce na przyciski i wyświetlacz. Wyświetlacz został rozmontowany z oryginalnej ramki i przyklejony od spodu białym papierem samoprzylepnym 3 warstwami. Do jego styków zaś przylutowany odcinek taśmy od HDD. Przyciski zostały wlutowane w płytkę i były za niskie więc zastosowałem większe guziki z odzysku przedłużone kawałkiem długopisu wypełnionym klejem na gorąco. Aby przedłużki nie wypadały podczas składania obudowy zastosowałem trzymacz z poliwęglanu. Otwory pod przyciski wywierciłem wiertłem 8,5 mm natomiast pod wyświetlacz i złącze USB wykonałem przy użyciu wiertarki, noża do tapet i pilnika. Aby przy każdej zmianie programu nie rozkręcać obudowy złącze ISP wyprowadziłem do koszyka na baterie.

Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Megger
  • #2 26 Kwi 2009 15:03
    zattara
    Poziom 12  

Przewaga tej ładowarki nad BC-700 jest taka, że w formie graficznej przedstawia krzywą rozładowania akumulatorków. Taki niepozorny wykresik obok pomiaru pojemności może bardzo dużo powiedzieć o kondycji akumulatorka.

• #3 26 Kwi 2009 15:18
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

To nie jest ładowarka a jedynie rozładowywarka :| Ładowarkę mam firmową, tyle że nie ma ona funkcji rozładowywania czy pomiaru pojemności.

• #4 26 Kwi 2009 17:44
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 26 Kwi 2009 17:59
    Shootah
    Poziom 11  

Zastanawiam się w jaki sposób działa źródło prądowe na OPA340 i tranzystorze.
    Napięcie na wejściu nieodwracającym wychodzi mi na 0,38V (dzielnik 12,2k i 1k). Opamp tak steruje tranzystorem aby utrzymać takie samo napięcie na wejściu odwracającym - stąd przez tranzystor i rezystor 1R płynie 380mA.
    Mam rację ?
    Dlaczego w takim razie w twoim układzie płynie 250mA ?

• Megger
  • #6 26 Kwi 2009 18:59
    MADevil
    Poziom 18  

Urządzonko przydatne, pogratulować projektu ;)

Uwagi:
    - jak dla mnie za grubo cynujesz (albo to kwestia zdjeć), ja prawie, że wsarowuję niewielkie ilości cyny po ścieżkach i wychodzi cieniutko ogólnie;
    - sporo pustego na tej płytce - dobrze jest wypełnić pustą przestrzeń polami masy, albo neutralnymi chociaż, po co tyle trawić? ;)

• #7 26 Kwi 2009 19:11
    skalny7
    Poziom 16  

Do Shootah:
    Przy zasilaniu 3,3V wychodzi dokładnie 0,25V. Czyżbyś obliczał dla napięcia 5V? Procesor w tym projekcie jest zasilany 3,3V.

Pozdrawiam,
    skalny7

• #8 26 Kwi 2009 19:53
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Odpowiem zbiorczo.
    Przepraszam za zamieszanie ale to z braku wolnego czasu. Układ ma w tej chwili już polskie menu, zdjęcia robiłem wczoraj rano zapomniałem zmienić opisy :D Polskie ogonki dorobię później, chwilowo nie mam czasu.
    Tak jak skalny7 napisał układ jest zasilany z 3,3V a właściwie to 3,35V i na dzielnikach mam troszkę więcej ale przez boczniki płynie też prąd bazy co przy wzmocnieniu ok 100 BCX daje ok 2,5mA dodatkowe, które jest uwzględnione w programie (odjęte).
    Płytkę robiłem na szybkiego (jeden obwód źródła skopiowałem 3 razy) resztę ułożyłem jak popadło. W obwodzie tylko kwarc, wyświetlacz i FT232 pracuje przy większych częstotliwościach, reszta to DC. Nie zależało mi na upychaniu gdyż wymiary obudowy z góry już miałem określone. Całą płytkę ręcznie w ok 1,5 godziny narysowałem :D
    Wytrawiacza też za bardzo nie żałowałem a poprawianie pisakiem po żelazku dużych pól tez nie jest za ciekawe (toner przy krawędziach z mojej HP LJ1200 jest grubiej nałożony niż na środku i dlatego powyżej 1mm rzadko robię ścieżki jak nie muszę).
    Cyny jest raczej cienko, jak się patrzy z boku niewiele jej jest, efekt odbicia od cyny światła chyba powoduje takie złudzenie, grubość ścieżki z cyną wynosi ok 0,1mm a laminat to 35um po szlifowaniu wiec pewnie ze 75 um wyjdzie cyny.

OPA340UA 4 szt 28zł
    FT232RL 1 szt 9,9zł
    ATMEGA128 1szt 21,9zł
    Wyświetlacz N3310 1szt 5zł
    złącze USB 1szt 2,3zł
    kwarc 4MHZ 3,29zł
    BCX56 4szt 2 zł
    obudowa ...
    przyciski ...
    drobnica RC...
    pewnie ok 100zł brutto w tme (ceny wyżej netto dla podanych ilości bez upustów i transportu poza wyświetlaczem, który chyba większość ma w domu lub do nabycia w serwisie GSM). Można by się pokusić na zastosowanie tańszych wzmacniaczy np LM358 po 0,6zł za szt i mniejszej atmegi np 32).

Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6 Tester akumulatorów R6

• #9 26 Kwi 2009 20:40
    pacraf
    Poziom 16  

Bardzo fajny projekt.
    Nie widze nigdzie programu źródłowego. Czy jest TopSecret? w zasadzie jestem ciekaw obsługi wyświetlacza...

pozdrawiam

• #10 26 Kwi 2009 21:02
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Nie jest tajny ale nie dopracowany żeby się nim chwalić.
    Obsługa jest prosta wielokrotnie na elektrodzie opisana.
    Wyświetlacz jest podłączony pod sprzętowe SPI i zainicjowany zgodnie z pdf-em.
    Następnie dane które mają być wyświetlane są buforowane w SRAMie procka i po ułożeniu wszystkiego wysłane do wyświetlacza. Czcionka 5x7 znajduje się w tablicy na końcu programu o nazwie Ascii

Code:

Dim Lcdb(504) As Byte At 450                                'bufor dla lcd
    Dim Lcd0(84) As Byte At 450 Overlay
    Dim Lcd1(84) As Byte At 534 Overlay
    Dim Lcd2(84) As Byte At 618 Overlay
    Dim Lcd3(84) As Byte At 702 Overlay
    Dim Lcd4(84) As Byte At 786 Overlay
    Dim Lcd5(84) As Byte At 870 Overlay
    Dim Text As String * 15 At 300 , T(15) As Byte At 300 Overlay 
     Dim Lcdb_temp As Word , Lcdb_poz As Word , Lcdb_ilosc As Word , Lcdb_end As Word

Text = "wyslano" : Lcdb_ilosc = 7 : Lcdb_poz = 190

Lcdb_opis
          Lcdb_send

Sub Lcdb_opis
    For Lcdb_temp = 1 To Lcdb_ilosc
       Znak_lcd = T(lcdb_temp)
      Restore Ascii
     Znak_lcd = Znak_lcd - 32
     Znacznik_lcd = Znak_lcd * 5
     For X = 1 To Znacznik_lcd
       Read Znak_lcd
     Next X
      Read Lcdb(lcdb_poz)
      Read Lcdb(lcdb_poz + 1)
      Read Lcdb(lcdb_poz + 2)
      Read Lcdb(lcdb_poz + 3)
      Read Lcdb(lcdb_poz + 4)
      Lcdb_poz = Lcdb_poz + 6
     Next Lcdb_temp
     End Sub

Sub Lcdb_send
       Dc = 0
          Tout = &B01000000
       Spiout Tout , 1
          Tout = &B10000000
       Spiout Tout , 1
       Dc = 1
       Spiout Lcdb(1) , 250
        Spiout Lcdb(251) , 254
       End Sub

• #11 26 Kwi 2009 21:37
    pacraf
    Poziom 16  

hmm chciałbym mieć w końcu od kogoś sprawdzonego gotowca na wyświetlacz nokii pod bascoma...
    Dzięki za wycinek powyżej, ale bardzo by mi rozjaśnił cały program - wraz z inicjalizacją, wspomnianą tablicą, obejrzałbym sobie jak robić grafikę...

Jeśli program nie jest tajny, to proszęo wysłanie na meila. ze swojej strony gwarantuję że nie udostępnie dalej -i nie bede komentował niedopracowania ewentualnego. naprawdę chodzi mi o ten wyświetlacz i bascom...

pozdrawiam

• #12 26 Kwi 2009 21:47
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Witam,
    postaram się na jutro przygotować gotowca którego zamieszczę w tym wątku z samą obsługą LCD (inicjalizacją i rysowaniem wykresu) bo cały program jest za duży i za bardzo zagmatwany.

• #13 26 Kwi 2009 23:44
    Daniel1984
    Poziom 11  

Czy mogłby Kolega opisać w jaki sposób udało mu się przylutować tasiemkę do tego wyświetlacza? Pamiętam, że po przylutowaniu kabelków do tych blaszek wyświetlacza tracił się kontakt i nici z dalszej komunikacji. Jest na to jakiś "knif"?

• #14 26 Kwi 2009 23:56
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Lutowałem stacją lutowniczą elwika cyną LC60 przy 270 stC. Nic nie odpadło, kilka razy poprawiałem lutowanie w ciągu kilku miesięcy bo ten wyświetlacz używałem przez długi czas do testów z ATMEGA8.

Zgodnie z obietnicą załączam plik *.txt z przykładem obsługi wyświetlacza N3310 przez ATMEGE128 w BascomAVR ze sprzętowym SPI. Przykład jest prawie bez komentarzy ale prosty, jeśli są jakieś niejasności proszę pytać na forum, jutro postaram się odpisać.
    Tester akumulatorów R6

• #15 27 Kwi 2009 01:08
    skaktus
    Poziom 37  

Hmmm....Przerost formy nad treścią ?

Moim zdaniem nieco przesadziłeś. Jadąc w trase nie weźmiesz ładowarki i testera. Tester jedynie pokazuje jak idzie zużycie a wspomniana BC700 potrafi akku odświerzać czy to przeprowadza wielokrotnie procesy ładowania/rozładowania.

Napewno zaletą jest ogrom możliwości, ale brak połączenia z ładowarką by się przydał. W dodatku użyłeś to co miałeś a i tak jak się okazuje koszty sa wysokie...Gdzie BC700 2 lata temu kupiłem za 90 zł.

• #16 27 Kwi 2009 05:14
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Witam,
    A obecną ładowarkę wyrzucam do kosza? Zgadzam się że nie jest to zabawka na wyjazdy ale nie taki był cel. Nie zależało mi na niskiej cenie, co zaznaczyłem na samym początku. Co do odświeżania to nie wierzę że jadąc w trasę ktoś wyciąga nie używane długo akumulatory i dopiero w trasie je testuje bo co zrobić jak jeden z kompletu ma zwarcie? Dokupić jeden? Na awaryjne wyjazdy mam baterie alkaiczne 4szt w aparacie. Tak samo jak nie wyobrażam sobie szybkiej ładowarki 350 czy 500 mA do 4 akumulatorów zasilanej z USB.

• #17 27 Kwi 2009 12:55
    skaktus
    Poziom 37  

No właśnie. Jakim prądem ładujesz akku w energizerze ? Bo miałem taką ładowarkę, waliła po 1 A na akku, dzięki temu jako początkujący nieświadomy użytkownik ładowarek uwaliłem akku w niecały rok...Dlatego wciąż postuluję za BC700 w której można dobierać prądy ładowania i tak albo ładować w rozsądnej granicy 700 mAh na każde akku, lub powolne ładowanie 200 mAh. Bo w wypadku kiedy zabijasz akku w ładowarce taki tester jest o D rozbić.

• #18 27 Kwi 2009 21:13
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Moja Energizer CHDC Ultra Compact Charger daje 360 mA dla R6 i 120 dla R3 więc raczej jest to wartość bezpieczna dla akumulatorów. 4 szt kupionych 2 lata temu z ładowarką akumulatorów 2500 mAh w tej chwili przy prądzie 250mA wykazuje pojemność 2050 - 2200 mAh po zrobieniu ok 10000 zdjęć Fuji S5700 głównie z lampą.

• #19 27 Kwi 2009 22:47
    Andrzej_B2
    Poziom 12  

Witam! Bardzo fajny projekcik.Chętnie wykonałbym sobie takie urządzonko
    bo mam wszystkie części tak że kosztowałoby mnie to 0zł. tylko jest problem z softem.Czy jest możliwe że kolega udostępniłby skompilowany program *.hex nawet jeśli wymaga on poprawek?Jak dla mnie jeśli poprawnie oblicza pojemność akku to jest OK! Zawsze można w późniejszym
    czasie przeprogramować procek. Ładowarki BC 700,900 sa do kitu,a szczególnie te produkowane teraz w chinach,nie dość że cena podskoczyła prawie dwukrotnie zamiast spaść do poziomu ok 30-40 zł to na coraz to nowszym sofcie przy ładowaniu tego samego akku za każdym razem podaje inną pojemność i to rozbieżności są drastyczne np. raz pokazuje 2000mAh,następne odświżanie np 700 mAh, kolejne 1050 mAh tak że dla mnie porażka.

• #20 28 Kwi 2009 11:12
    skaktus
    Poziom 37  

Andrzej_B2 napisał:
    Ładowarki BC 700,900 sa do kitu,a szczególnie te produkowane teraz w chinach,nie dość że cena podskoczyła prawie dwukrotnie zamiast spaść do poziomu ok 30-40 zł to na coraz to nowszym sofcie przy ładowaniu tego samego akku za każdym razem podaje inną pojemność i to rozbieżności są drastyczne np. raz pokazuje 2000mAh,następne odświżanie np 700 mAh, kolejne 1050 mAh tak że dla mnie porażka.

Do kitu bo ludzie kupują podróby. W dodatku nie spodziewaj się wiele po tanich akumulatorach typu JinBao które mają niby 3Ah i kosztują po 2 zł. Każda ładowarka przy nich wariuje. Mam 4 akku JinBao, za wszystkie dałem 8 zł, każdy niby ma 3 000, BC700 na nich świruje, ładowarka znajomego który ma bardziej rozbudowaną również - pokazuje pojemność od 500 do 4 000.

• #21 28 Kwi 2009 20:54
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Witam,
    Do Andrzej_B2:
    Mogę udostępnić hex-a, nie ma problemu. Mam pomysły na drobne modyfikacje układu ale jeśli chcesz wsad do obecnej wersji to proszę. Jeśli wykonasz układ sprawdź czy napięcia wyświetlane zgadzają się z rzeczywistością (współczynniki mam w stałych w programie, dokonam ewentualnej korekty ponieważ korzystam z wewnętrznego źródła napięcia odniesienia).

Do skaktus:
    Co do BC-700 czy BC-900 się nie wypowiem ale mam w domu 6 szt akumulatorków podrób "Collection" 2 szt 2800mAh roczne i 4 szt 3500mAh nówki sprzed 2 tygodni. Przy ładowaniu moją ładowarką Energizer do momentu zgaśnięcia kontrolki ładowania i testowaniu w moim testerze zawsze mam podobne wyniki:
    2 szt 2800mAh => 1800mAh
    4 szt 3500mAh => 2100 - 2250mAh zależnie od egzemplarza

Możliwe że te BC-X00 ładują i rozładowują nieodfiltrowanym PWM-em przez co przy słabym akumulatorze (zwiększona Rwe w stosunku do oryginałów) powoduje zakłamania przy pomiarze ΔU. Jednak to są tylko moje przypuszczenie w żaden sposób nie zweryfikowane.

Ps. Nastąpiła pomyłka niedługo wystawię właściwego hex-a.

• #22 28 Kwi 2009 22:23
    Andrzej_B2
    Poziom 12  

Dzięki za wsad do procka.Mam jeszcze pytanko odnośnie ustawienia fuse bitów dla atmegi 128.Czy zamiast OPA 340 może być np OP07 lub jakis inny
    np popularny lm358 bo akurat opa 340 nie mam.Jeszcze mam jedno pytanko odnośnie kwarcu przy atmedze,na schemacie ideowym go nie ma natomiast na zamieszczonych zdjęciach jest widoczny kwarc.Czy ma on być montowany a jeśli tak to o jakiej częstotliwości?
    Jeszcze wrócę do opinii na temat BC 700 mianowicie opisany objaw nie wystepował na podróbach tylko markowych akumulatorach BP,Energizer,podróby nie wchodzą w grę bo wiadomo że 3500mAh w rzeczywistości jest 600 mAh albo jeszcze mniej.

• #23 28 Kwi 2009 22:43
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Początkowo miało nie być kwarcu tylko wewnętrzny RC miał być wykorzystany ale później dorzuciłem kwarc 4MHz i 2 kondki 22pF. Możesz zastosować LM358 zasilane z 5V z USB (pomimo że na schemacie OPA są zasilane z 5V u mnie na PCB są zasilane z 3,3V ale one są Rail to Rail output). OPA07 się nie nadaje bo wymaga symetrycznego zasilania. Sw3 jest nie wykorzystywany, możesz go nie montować, tak samo jak i zewnętrznego flasha. Transmisja do PC chodzi na 19200b/s.
    Tester akumulatorów R6

• #24 28 Maj 2009 21:24
    Andrzej_B2
    Poziom 12  

Wreszcie poskładałem układzik.Nie od razu chciał mi wystartować LCD ale to pewnie przez źle ustawione fuse bity bo potem odznaczyłem wszystkie i tak zaprogramowałem i wyświetlacz ruszył.Nie mogłem się połapać z fuse bitami z tego *.png bo ja programowałem pony progiem a tam jest widok trochę inny. W każdym razie wyświetlacz ruszył,jak podłączę baterię to pokazuje napięcie poprawnie (porównane z woltomierzem),ale jej nie rozładowuje (mierzyłem prąd).Nie wiem czy podczas rozładowania akumulatorków ma być wyświetlany prąd? Bo pokazuje 0 i czy w czasie rozładowywania pojemność jest wyświetlana i się z każdym pomiarem przez procesor zmienia się(rośnie), czy dopiero po zakończeniu rozładowania ogniwa jest wyświetlana? Zastosowałem LM 358 i tranzystory bc 817.Być może wzmacniacze operacyjne muszą być takie jak w Twoim układzie,tak samo jak tranzystory. Płytkę starałem się zmniejszyć do minimum,jest ona jeszcze do poprawy,bo źle mam gniazdko mini USB (zamienione + z -),oraz brak paru połączeń.Ogólnie mam taki pomysł żeby to wszystko upchać w oryginalnej obudowie z ładowarki na 4 ogniwa,są takie fajne na allegro za niecałe 6 zł. Wywalam wszystko ze środka,zostaje tylko obudowa i blaszki pod baterie.Wtedy docelowo dopasuję płytkę do środka izrobię niezbędne poprawki na PCB.
    Ale najpierw chciałbym odpalić to co mam żeby wogóle brać się dalej do roboty.Na co zwrócić uwagę?Co sprawdzić,prawdopodobnie lm358 nie wysterowuje tranzystora.Dołączam na razie projekt w protelu oczywiście tak jak pisałem jeszcze będzie do przeróbki.

• #25 28 Maj 2009 21:49
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

witam,
    nie mam protela więc się nie wypowiem co do płytki(zrób pdf-y z niego jeśli potrafisz np. QPRINT-em). Układ po włożeniu baterii wyświetla tylko napięcie. Aby rozpocząć pomiar należy przytrzymać >250 ms przycisk podłączony do pinu porte.5 W tym momencie na wyjściach on1, on2, on3, on4 pojawia się napięcie które podzielone na dzielnikach wynosi ok 250mV jest ono doprowadzone do wejść nie odwracających wzmacniaczy. Wzmacniacze sterują tranzystory wyjściowe aby na wyjściu odwracającym uzyskać tez takie napięcie czyli prąd wynosi 250mA dla rezystora 1R. Napięcie z tego rezystora jest mierzone i wyświetlane. Ładunek zaś co sekundę jest obliczany i dodawany na bieżąco.

• #26 29 Maj 2009 19:44
    Andrzej_B2
    Poziom 12  

Dzięki za info.Z tym przytrzymaniem przycisku nie wiedziałem.Trochę się dziś układzikiem bawiłem i sprawdziłem dosłownie wszystko.Doszedłem do tego,że atmega na portach on1,on2,on3,on4 trzyma cały czas stan niski co skutkuje niezałączeniem obciążenia akku.W końcu odpiąłem rezystorek od portu i na sztywno zapiąłem do +3,3V i obciążenie ładnie się załączyło,na wyświetlaczu pojawił się prąd,oraz pojemność akku która systematycznie się
    aktualizowała.Prąd pokazuje prawidłowo-porównywałem do amperomierza.
    Próby zrobiłem dla wszystkich 4 kanałów (wyjść).Stwierdziłem że tutaj wszystko jest OK i albo mam ubity procek albo jest coś z wsadem.
    Postaram się zrobić ten zrzut z protela do pdfa to go zamieszczę ale chyba dopiero w poniedziałek bo sam sobie chyba z tym nie poradzę i muszę się posiłkować pomocą kolegów w pracy.Projekt jest w protelu bo tylko w tym programie potrafię robić płytki.Jak mi to wszystko ruszy i przetestuję jakieś ogniwo to zabieram się za poprawkę płytki,kupuję tak jak wspomniałem wczoraj obudowę i wszystko montuję do kupy a później porobię zdjęcia i
    zamieszczę na forum to może ktoś skorzysta.Wyświetlanie wyników na wyświetlaczu N-3310 jest naprawdę imponujące,wygląda super.
    Jeszcze mam pytanko odnośnie wysyłania do PC.Zauważyłem że jak naciskam jednym z przycisków to pojawia się animacje na których będą wykresy poszczególnych akku.Charakterystyki będą namalowane po zakończeniu cyklu-czy tak? Jak to wysłać do kompa? Podłączam do usb i jaki program mam uruchomić ,żeby wysłać ,terminal?

• #27 29 Maj 2009 21:54
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Prawdopodobnie coś z prockiem jest nie tak. U mnie na tym wsadzie załącza obciążenie. Żeby zrobić pdf-a wystarczy ściągnąć program QPrinter 2.0 jest to darmowy program, który instaluje się jako dodatkowa drukarka w systemie. Aby zrobić pdf-a wystarczy wydrukować w protelu na tą drukarkę. Wykresy są na bieżąco aktualizowane. Cały wykres zapełni się w 11 godzin.
    Po dokonaniu pomiarów wykresy również można oglądać. Do PC-ta można wysyłać dane tekstowe, którymi są wartości napięć z pomiarów co minutę zapisane w tablicy(max 672 pomiary). Chcąc uzyskać wykresy należy otrzymane dane z terminala zapisać do pliku i zaimportować do arkusza kalkulacyjnego w którym można dowolnie obrabiać dane. Nie przewidywałem wysyłania grafiki przez Coma via USB choć zasobów ATmegi spokojnie do tego by wystarczyło. Niestety chwilowo nie rozwijam projektu z powodu pisana swojej pracy mgr :D

• #28 30 Maj 2009 23:02
    Andrzej_B2
    Poziom 12  

Witam! Procek pewnie jest dobry tylko ja nie wiedziałem o tym wyzwalaniu switchem,myślałem że ma wystartować od razu jak tylko włożę akumulatorek.Ale to dopiero sprawdzę w poniedziałek bo aktualnie nie ma mnie w domu i nie mam dostępu do układziku.
    Zrobiłem te zrzuty do pdfa rozmieszczenie elementów na top i bottom ale schematica nie udało
    mi się zrobić bo szedł tylko fragment schematu to zrobiłem printscreena do *.bmp.Jest kiepskiej jakości ale to praktycznie przerysowany z twojego schematu,inna tylko złączka do programowania procka i dołożony konwerter USB-COM CP2101,na plytce przewidziałem miejsce na
    FT albo CP.CP akurat miałem to go położyłem,FT musiałbym kupić.Dodałem też stabilizator 3V3.Switche dołączone na goldpinach bo nie wiadomo gdzie będzie miejsce w docelowej obudowie.Maski do wykonania PCB nie ma sensu zamieszczać bo tak jak opisałem na płytce będą jeszcze drobne modyfikacje.LM 358 który zastosowałem ma po dwa wzmacniacze w jednej obudowie
    to wystarczyło użyć 2 szt.Ale pewnie kupię OPA tylko nie 340 a 2340 topografia wyprowadzeń taka jak lm 358 i wtedy wystarczy 2 szt.Na płytce jest też miejsce na zewnętrzną pamięć AT25FP024 z tym że wg pdfa występuje ona też w obudowie SO-8 i taką właśnie przewidziałem.
    To chyba na tyle,jak tylko sprawdzę w poniedziałek działanie układu to napiszę o efektach:D

• #29 31 Maj 2009 11:13
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Pamięć wsadziłem w dużej obudowie bo taką miałem w szufladzie, w SO8 nie miałem :) Zapisy do pamięci nie są jeszcze zrobione, dane z pomiaru są trzymane w wewnętrznym RAMie ATmegi. Wzmacniacze zastosowałem OPA340 także dlatego że je mam co napisałem w pierwszym poście. Czy przypadkiem ze stabilizatora CP2101 nie można wykorzystać wyjścia 3,3V? Do zasilania układu potrzeba <30mA więc myślę że spokojnie dałby radę. FT232 także radzi sobie znakomicie z takim obciążeniem. Prawdopodobnie w opcjach drukowania schematica trzeba było zaznaczyć obszar wydruku...
    Znasz Bascoma AVR? Poradziłbyś sobie z modyfikacjami programu?

• #30 02 Cze 2009 22:39
    Andrzej_B2
    Poziom 12  

Witam!Odpisuję z opóźnieniem ale ostatnio ciągle nie mam czasu.Układzik ruszył od razu,wystarczyło wcisnąć switcha.Wszystko działa świetnie,przetestowałem już kilka ogniw,fajnie rysuje te charakterystyki.
    Zamówiłem już tą tanią ładowarkę którą użyję na obudowę.Co do części to wiadomo że każdy robi z tego co ma pod ręką ale jak ja mam coś dokupić to sobie już dopasuję do projektu.Co do CP-ka to muszę sprawdzić pdfa może faktycznie ma wyjście 3,3V ale tak jak jest też mogłoby zostać.
    Co do modyfikacji programu to raczej bym się tego nie podjął.Bawiłem się kiedyś trochę bascomem ale potem zabrakło chęci i czasu a teraz żałuję,chociaż jeśli chodzi o modyfikację czy rozwinięcie programu o dodatkowe funkcje to miałbym kogoś kto się na tym bardzo dobrze zna.
    Mam jeszcze pytanko odnośnie źródeł prądowych poszczególnych kanałów.
    Wskazywany prąd np cela1,cela2,cela3,cela4 różni się nieznacznie np. jest
    237mA, 249mA a w ostatniej linijce (chyba cela4) najmniej coś ok. 207mA, co wychodzi z dzielnika bo tam nie wiem dlaczego jest R404-10k,R403-680ohm a w pozostałych 12k2 do 1k.Nadmieniam że sprawdzany amperomierzem prąd pokrywa się ze wskazaniami a co za tym idzie obliczony przez procesor ładunek ogniwa powinien się zgadzać z tym pokazanym na wyświetlaczu.Czy mogę tak podobierać dzielniki,żeby mieć wszędzie mniej więcej równy prąd? Czy wartości ze schematu są ściśle powiązane z programem i jak to pozmieniam to wyjdą przekłamania?Pytam bo dobranie dzielników to nie problem a fajnie byłoby jakby prądy obciążenia ogniw były jednakowe,teraz to ostatnie ogniwko rozładowuje się najdłużej.