Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak w latach 80 przestrajano radia FM w zachodnim sprzęcie?

cometto 26 Kwi 2009 14:34 2702 7
 • Poziom 9  
  Witam.
  Mam taką mini-wieżę z lat 80 - Sony CFS-9000. Kupiono ją (chyba w Peweksie, a na pewno oficjalnie w Polsce - nie na bazarze) i od razu była dostosowana do dolnego zakresu UKF. Na przestrojenie wskazuje skala na obudowie - nadal z górnego zakresu.

  Zastanawiam się jak dokonywano takiego przestrojenia i czy dałoby się wrócić do ustawień fabrycznych...
 • Poziom 20  
  Przestrajanie UKF

  Konieczność przestrajania odbiorników radiowych wynika z różnicy w systemach nadawania. W Polsce w okresie PRL-u obowiązywał standard OIRT gdzie pasmo UKF obejmowało zakres od 65,5 MHz do 74 MHz. Jest to inny zakres niż w standardzie CCIR: od 87.5 MHz do 108 MHz. Radia przywożone w tym czasie z Europy zachodniej wymagały przestrajania UKF-u. Obecnie wszystkie stacje radiowe przeszły na zakres obowiązujący w standardzie CCIR, więc nie ma potrzeby przestrajania odbiorników przywiezionych z zachodu. Problem ten dotyczy jednak starych odbiorników wyprodukowanych w Polsce. Przestrajanie z OIRT na CCIR jest trudniejsze niż w przeciwnym kierunku, bo nowe pasmo UKF jest trzy razy szersze. Jest kilka metod przestrajania, które różnią się ceną i uzyskanym efektem.
  Wymiana głowicy UKF

  Najlepszą jakość uzyskuje się wymieniając całą głowicę UKF na nową, dostosowaną do standardu CCIR. Produkowane są głowice uniwersalne umożliwiające łatwą adaptacje do większości odbiorników. Jeśli głowica przestrajana jest napięciem warikapowym, przeróbka ogranicza się do jej wymiany i odpowiedniego podłączenia kilku przewodów. Gdy głowica strojona jest kondensatorem obrotowym, to dochodzi jeszcze problem dostosowania mechanicznego napędu skali. Większe problemy sprawią radia z syntezą częstotliwości lub gdy nie ma miejsca na inny typ głowicy, wtedy lepiej wybrać inną metodę przestrajania.
  Konwerter UKF

  Najprostsza metoda przestrajania to podłączenie dodatkowego konwertera UKF. Koszt płytki nie jest duży, podłączenie bardzo proste. w podstawowym wykonaniu wystarczą cztery przewody: masę, + zasilania, wyjście konwertera do wejścia głowicy i jego wejście do anteny. Taki konwerter z jednym zakresem ma podstawową wadę, obejmuje tylko jedną z trzech części pasma. Lepszym rozwiązaniem jest konwerter z przełącznikiem, którym można ręcznie wybierać trzy podzakresy UKF, przez co odbieramy wszystkie stacje. Trzeba pamiętać o jakości montażu, stosować najkrótsze przewody i dobrą masą przy samej głowicy. Konwertery mają dodatkową heterodynę, która przy niestarannym montażu jest źródłem dodatkowych zakłóceń w odbiorze.
  Przestrajanie głowicy OIRT

  Ta metoda jest najtańsza jednak przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych elektroników. Trzeba zmieniać elementy w wejściowych obwodach rezonansowych i heterodynie oraz dokładne je dostroić aby uzyskać wymaganą szerokość pasma i właściwą czułość w całym jej zakresie. Najlepszy efekt strojenia uzyskuje się strojąc z pomocą wobuloskopu. Gdy nie posiadamy przyrządu należy kontrolować stacje na krańcach pasma, stosując zasadą, że dolną częstotliwość dostrajamy indukcyjnością obwodu rezonansowego, a górną pojemnością . Aby uzyskać odpowiedni zakres regulacji dla wyższej częstotliwości rezonansowej, w obwodach trzeba zmniejszyć wartość pojemności kondensatora i zwiększyć indukcyjność cewki. Indukcyjność można zwiększyć: ściskając zwoje cewki lub wkręcając głębiej rdzeń ferytowy. Prawidłowo przestrojona głowica powinna zapewnić jednakową czułość i równomierne rozmieszczenie stacji na skali.

  (skopiowano ze strony:http://radio.elektroda.net/ukf.php)

  W zależności od metody wybranej przez osobę poprzednio przestrajającą radioodbiornik trzeba przywrócić stan fabryczny wykonując.
 • Poziom 38  
  Musisz zajrzec do glowicy UKF . Zazwyczaj przestrojenie z górnego pasma na dolne polegało na dolutowaniu 2 kondensatorów do obwodów strojonych. Trzeba je teraz z powrotem wylutowac i podstroić trymerami.
 • Poziom 14  
  Dla ułatwienia dodam, że te kodensatory najczęściej lutowało się po stronie druku, łatwo je znaleźć jeśli są.
 • Poziom 14  
  Wartość kondensatorów około 33pF...
 • Poziom 9  
  Dziękuję za odpowiedzi.

  Faktycznie jak rano zajrzałem do środka, to na płytce tunera zwróciły moją uwagę 2-3 małe kondensatory przylutowane od strony druku. I chyba jakaś mała cewka - 2-3 zwoje. Jutro spróbuję to odlutować.
 • Poziom 29  
  Kto wie czy tej cewki nie trzeba będzie zmostkować!