Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rozmieszczenie oświetlenia i nagłośnienia na sali

rafcio_1988 26 Kwi 2009 16:40 2880 13
  • #1 26 Kwi 2009 16:40
    rafcio_1988
    Poziom 10  

witajcie ludzie doberej woli.

Otóż na początku lipca tego roku organizuje 18nastke mojej dziewczyny.
    Chce wynająć salę, gdyż imprezy w wynajętym klubie są dla mnie wydaniem ok 2000 zł w błoto (bynajmniej w trójmieście).
    Tak więc zdecydowaliśmy ze wynajmiemy salę w Yacht Clubie. Sala ma ok 10 x 15 metrów, jest również mniejsza sala ok 8 x8 metrów połączona z tą większa. Tak więc parkiet i miejsce do picia wódki ze soba współgraja. ;)

wszystko organizuję samodzielnie za własne pieniądze, posiadam taki sprzęt jak:

konsola:
    2x Reloop RCD 900s
    1x Reloop RMX 40 DSP
    1x SENNHEISER HD 205

+ Laptop + konwenter DMX-USB DAB System + soft Freestyle

oświetlenie:
    Laser RGY 140mW DMX "Skyway"
    Stroboskop 1500W DMX "FLASH"
    2x Skanery z oddzielnym sterownikiem
    Fireball z 3 kulami "DiscoTech"
    Fantasy 200 [fajny efekt] "DiscoTech" :)
    Zig-Zag "DiscoTech"
    Szperacz na PAR36 "DiscoTech"
    4x UV 60cm

+ wytwornica dymu
    + listwa włącznikowa

nagłośnienie:
    2 x RELOOP RSP-15 200W ze Wzmacniaczem JVC 2x 200W
    2 x ALTUS 110 ze Wzmacniaczem JVC 4 x 100 W

impreza niema być jak każda typowa 18nastka gdzie pełno komercji, vixy, disco polo, itp
    więc prosze o wasze rady i pomysly jak rozmiescic oświetlenie, nagłośnienie [zależy mi bardziej na czystym, niż głośnym dźwięku], itp
    wszystko wezmę pod uwagę. może mam coś dokupić lub z czegoś zrezygnować. napewno macie jakieś doświadczenia z podobnymi imperezami poza typowym klubem.

czekam na wasze porady.

pozdrawiam extasy-djteam

1 13
  • #2 27 Kwi 2009 13:52
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

Z tym nagłośnieniem na salę 150m^2 to trochę marnie, żeby uzyskać "dobry dźwięk". Każde z wymienionych kolumn mają inna charakterystykę, dlatego ciężko będzie tak je zgrać, żeby podobnie grały. Tymbardziej, że nie posiadasz mixera, który by to dobrze przefiltrował. Cóż można polecić... chyba jedynie klasyczne ustawienie kolumn w dwóch rogach, trochę wysunięte. I polecam w takich wypadkach stawiać jedną kolumnę na drugą, wtedy będzie lepsze rozchodzenie się dźwięku. Jeśli chodzi o światła to chociaż na tej sali jakieś podwieszenia są? Albo jakieś statywy? bo bez tego też trochę klapa... Jedyne co wtedy można robić to postawić coś na tych kolumnach, chociaż tak się nie powinno robić...

0
  • #3 27 Kwi 2009 21:37
    koxzco
    Poziom 13  

Zdecydowanie. Na taką ilość sprzetu potrzebne Ci są minimum dwa statywy choć niektóre efekty dobrze byłoby umieścić centralnie na sali (strobo, laser).

Na kolumnach nie polecam zdecydowanie zwłaszcza że Altusy są lakierowane, co innego jak masz koc ;)

Najlepszą opcją w takiej sytuacji jest zakup/wypożyczenie konstrukcji. Np, Kraftmana. Firma o wysokiej renomie a cena bardzo przystępna (nr. aukcji na Allegro: 611956826).

Akustykiem nie jestem ale doświadczenie pokazuje że na takiej powierzchni z tymi kolumnami niskich tonów nie uświadczysz.

0
  • #4 27 Kwi 2009 22:11
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

Jest jeszcze jeden problem. Wzmacniacze JVC nie są zapewne wzmacniaczami estradowymi. Wiąże się to z ryzykiem używania ich na "wysokich obrotach" przez długi czas. One nie są przystosowane do pracy na skrajnych mocach przez nockę. Może to się dla nich skończyć (że tak powiem) wybuchowo. Tymbardziej, że masz niewielkie nagłośnienie i dużą salę, więc będziesz potrzebował sporo mocy.

Jeśli chodzi o statywy, to możesz też kupić 2 statywy (jeden to wydatek ok 100zł) i połączyć je poprzeczką aluminiową o długości 1-1,5m. Zawsze to będzie coś. A co do stawiania świateł na kolumnach, to przyznaję rację, zapomniałem że one nie są obite seryjnie kocem. Jeśli zabezpieczysz jakoś górę kolumny to możesz coś na tym postawić.

0
  • #5 28 Kwi 2009 09:19
    rafcio_1988
    Poziom 10  

dzieki za rady. moze przesadzilem troche z wymiarem sali ale jest dosyć spora.

wlasnie mysle o zakupie statywu do oswietlenia tylko ten za 500zł jest zdecydowanie za drogi mimo ze jest bardzo uniwersalny i ma wiele zastosowan.

a co do wzmacniacza JVC, jest często katowany na różnego rodzaju imprezach pod tymi estradówkami i jeszcze nigdy nawet sie nie przegrezał wieć mysle że i tym razem da rade.

myslalem rowniez o tym aby sprzedac Fireballa (numer 622277827) a kupic PARy, czy to dobry pomys?

0
  • #6 28 Kwi 2009 09:32
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

1. nie przewidzisz kiedy wzmak padnie. Ale zawsze trzeba mieć nadzieję że nic mu się nie stanie. Na szczęście masz 2 wzmaki, więc jak padnie jeden to dograsz imprezę na drugim.

2. Fireballa możesz sprzedać, tylko jakie PARy chcesz za to kupić?

3. Ja polecam taki zestaw statywów:
    http://www.prosklep.com/product_info.php?cPath=104_108&products_id=9179 2 sztuki i do tego w jakimś markecie budowlanym typo Praktiker kupisz rurki z duraluminium. Jeśli zamontujesz taką pomiędzy tymi dwoma statywami i zawiesisz na tym coś o rozsądnej wadze, to masz rozwiązanie problemu :)

0
  • #7 28 Kwi 2009 10:06
    rafcio_1988
    Poziom 10  

PAR36 ewentualnie 56. wiadomo że troche dołożyć bedzie trzeba ale mam jeszcze 500 zł + to ile dostane za fireballa, na statywy i dodatkowe światło. chciałbym kupić PARy LED RGB ale mnie nie stac a kupowac 1 sztuke tez bez sensu..

0
  • #8 28 Kwi 2009 13:43
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

PAR36 mają głównie przeznaczenie do kuli lustrzanej. Nie opłaca się ich używać do oświetlenia sali. Lepiej już PAR16, albo większe i mocniejsze PAR56. PAR13 kosztuje około 30zł i wsadzisz tam halogen 70W, a PAR56 to już do 500W ale i jest droższy dwukrotnie.

0
  • #9 29 Kwi 2009 00:51
    koxzco
    Poziom 13  

Wszystko się z PAR-ami zgadza tylko nie zapomnijcie o jakimś sterowniczku do tego- kolejny wydatek. Jednak LEDy mają te zalety ;) Jeśli wszystko byś dobrze zgrał to 2 sztuki 56tek na LEDach udałoby Ci sie kupić:) W tym momencie są juz po 189zł od Eurolite'a (choć ludziska polecają Flash'a). Bo Firebalem faktycznie klimatu nie zrobisz:P

Powiadasz że te statywy naprawdę dają radę? Mógłbym wiedzieć co na nich wieszasz DJ_Swierszczu?

0
  • #10 29 Kwi 2009 10:53
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

Poczciwe są te statywy, mają po 25kg udźwigu. a ja wieszam tak:

1. statyw: Rave Moon, ZigZag

2. statyw: Rave Moon, Stroboskoo 2,5kW

do tego na jednym lub drugim Rover LED a na poprzeczce pomiędzy nimi daję reflektory PAR.

0
  • #11 29 Kwi 2009 11:23
    rafcio_1988
    Poziom 10  

DJ_Swierszczu masz jakies zdjecia jak to wyglada ?

0
  • #12 29 Kwi 2009 13:39
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

Niestety takich zdjęć nie mam, ponieważ takie statywy mam od niedawna. Wcześniej wieszałem na czym popadnie i mam kilka fotek i filmików jak to działa wszystko. Ale jak będę miał teraz okazję popstrykać fotki to je wrzucę i pokażę :)

Pozdrawiam

0
  • #13 29 Kwi 2009 21:19
    rafcio_1988
    Poziom 10  

to daj linki do filmikow, chetnie zobacze jak to wyglada na Twoich wczesniejszych imprezach

0