Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena siatkowa i kierunkowa w połączeniu

26 Kwi 2009 20:37 7071 16
 • Poziom 13  
  Witam forumowiczów

  Stara instalacja antenowa oparta na antenie siatkowej i wzmacniaczu nawala. Czasem na TVN-ie głos zaczyna tak czeszczyć, że uszy odpadają, Polsat tak śnieży, że nie da sie patrzeć - dobrze zaś pokazuje TVP1 TVP2 PulsTv ujdzie. Próbowałem kręcić anteną ale daje to mizerne efekty.

  Więc planuję zostawić starą antenę siatkową (niech sobie jest dla TVP i TVP2)i stary koncentryk z dachu drugiego piętra i postawić dodatkowo właśnie dla TVN i POLSATU jakąś kierunkową UHF z wzmacniaczem. Następnie połączyć oby dwie przez zwrotnicę. Czy mogę dostać jakąś krytykę mojego planu i cenne wskazówki?

  Telewizor jest na parterze, obecnie kabel z anteny siatkowej ciągnie się do TV hmmm... jakieś 17m. Kabel to stary koncentryk.

  Lokalizacja, to Bytom - centrum.
 • Poziom 34  
  Zeboa napisał:
  obecnie kabel z anteny siatkowej ciągnie się do TV hmmm... jakieś 17m. Kabel to stary koncentryk


  Przede wszystkim wymiana kabla zalecana - on może być głównym problemem Twojej instalacji antenowej.
 • Moderator
  Zgadzam się z przedmówcą.....
  W przypadku Bytomia i braku przeszkód na trasie do Kosztowów wystarczy krótka antena logarytmiczna bez wzmacniaczy (Boże broń..!). To tylko 20 km od nadajnika, Bytków "po trasie" i nie powinno być żadnych problemów.
  Używanie anten ze wzmacniaczami w Bytomiu to samobójstwo, jest za silny sygnały TVP2 który przesterowywuje wszelkie wzmacniacze, pogarszając odbiór na innych kanałach.
 • Poziom 16  
  Sama antena jeśli ma swoje lata też może być do wymiany (u mojej babci siatka po kilku latach od zakupu po prostu popękała)
  I jak wyżej, nie używaj przedwzmacniacza. Antena LP powinna wystarczyć. Kosztowy bardzo daleko sieją, szczególnie TVP1 i TVP2.
 • Poziom 13  
  1. Irker, twierdzisz, że logarytmiczna będzie lepsza od siatkowej, żeby odbierać: TVP1, TVP2, PULS, TVN, POLSAT ? Poza tym z Bytkowa chyba wszystkie te stacje nie nadają, nieprawdaż ? A logarytmiczna z tego co wiem to antena kierunkowa, więc nie odbiorę nią jedną tych wszystkich stacji, nieprawdaż?  2. I tak przy okazji, nie chcę zakładać osobnego wątka, ale na piętrze mam jeszcze jeden Telewizor i odbiera on na pokojowej mojej produkcji - taka aureola i symetryzator. Na TVN i PULS i TVP3 odbiera jednak licho. Myślę, że jak kupię jakąś oryginalną pokojową, to by sie poprawił obraz na tych stacjach... jaką pokojową proponujecie z tych lepszych (ale konkretnie) ?! Wolę wydać więcej kasy i mieć spokój, ale bez przesady tak od 40 do 70 zł?

  Dzięki za sugestie
 • Poziom 16  
  Zeboa napisał:
  1. Irker, twierdzisz, że logarytmiczna będzie lepsza od siatkowej, żeby odbierać: TVP1, TVP2, PULS, TVN, POLSAT ? Poza tym z Bytkowa chyba wszystkie te stacje nie nadają, nieprawdaż ? A logarytmiczna z tego co wiem to antena kierunkowa, więc nie odbiorę nią jedną tych wszystkich stacji, nieprawdaż?


  Więc tak. Zacznijmy od małej lektury:
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=5
  Stąd masz TVP1, TVP2, TVP Info (Katowice), Polsat, TVN i jeszcze jak masz trochę szczęścia załapiesz TVP Info (Kraków)
  http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=182
  Stąd masz TV Puls, która nie będzie (raczej) zakłócona przez czeskie stacje.

  Antena logarytmiczna jest bardziej kierunkowa, niż siatka ale nie popadajmy w skrajność - aż tak drastycznie dużej różnicy nie ma. U siebie na kilku metrach kabla i antenie LP z powodzeniem przesterowałem telewizor trzymając antenę na parterze przy murze! (Nie wspominając jakie cyrki były z ATX-91, który ciągnie obecnie kanały z Wisły + ładna, zielona okolica)

  Spójrz na moce nadajników. Kierujesz antenę bardziej na Bytków, niż Kosztowy, nie stosujesz wzmacniacza a kabel wymieniasz np. na czarny Triset-113 lub RG60.
 • Poziom 13  
  Dzięki za odpowiedzi; czyli przedwzmacniacz wywalić i wstawić do siatkowej jedynie zwykły symetryzator i kabel np. Triset-113 ?

  A czy ktoś odpowiedziałby mi jeszcze na drugie pytanie z poprzedniego mojego postu, gdzie pytałem o antenę pokojową ?

  Pozdro
 • Poziom 34  
  Zeboa napisał:
  Wolę wydać więcej kasy i mieć spokój, ale bez przesady tak od 40 do 70 zł?


  Za taką kwotę kupisz normalną antenę Yagi (kierunkową) i dodatkowy kabel.

  Anteny pokojowe stosuje się gdy odbiornik TV znajduje się relatywnie blisko nadajnika lub przemiennika.

  Używając anteny wewnątrz pomieszczenia (w domu), skazany jesteś na odbiór sygnału z odbiciami, co ujawni się morami, przesunięciami koloru, itp.

  Wykonaj poprawną instalację antenową bez wzmacniaczy i będzie ok.
 • Poziom 13  
  Jak kierunkową, przecież kierunkowe są albo na UHF albo na VHF ? To dwie musiałbym dać...

  Czy dobrze mówię, że przedwzmacniacz z obecnej siatkowej wywalić i wstawić do siatkowej jedynie zwykły symetryzator ? Obojętnie jaki ? Proszę o bardziej wylewne odpowiedzi, nie znam sie specjalnie, a dokładniejszy opis dużo by mi dał...
 • Poziom 34  
  Z obecnej "siatkowej" wymontowujesz wzmacniacz i zamieniasz na symetryzator.

  Jeżeli potrzebujesz odbierać VHF i UHF na drugim TV, to kupujesz jeszcze jedną antenę "siatkową" i ta sama procedura z zamianą na symetryzator.

  Swoją drogą, sprawdziłeś czy programy VHF/UHF (skoro chcesz je odbierać na jednej antenie) są nadawane z jednego kierunku?

  p.s. Uniwersalna najlepsza jest żona ---> do tańca i do różańca, a nie anteny ;)
 • Poziom 13  
  Programy UHF i VHF jak raczył zauważyć kolega sebask9k ze Skrzcznej: TVP1, TVP2, TVN, POLSAT, i trochę w prawo z anteną pójdę na BYTKÓW dla TV Puls. - Czyli mniej więcej po jednej linii.
 • Poziom 34  
  Jak raczył ;-) Dobra jego wola.

  Sam też staraj się składać myśli logicznie i rozumieć co piszemy - znaczy będzie to działać na "siatkowej" z drugim TV.
 • Poziom 36  
  Krzysztof L. napisał:
  Używając anteny wewnątrz pomieszczenia (w domu), skazany jesteś na odbiór sygnału z odbiciami, co ujawni się morami, przesunięciami koloru, itp.
  Niekoniecznie, u mnie bardzo dobrze się sprawdziła antena logarytmiczna (długa) jako pokojowa :D Trzeba tylko dobrze wycelować. Jednak nie polecam tego rozwiązania, bo taka antena w pokoju wygląda dziwnie (co ludzie powiedzą?).
 • Poziom 16  
  Zeboa napisał:
  Programy UHF i VHF jak raczył zauważyć kolega sebask9k ze Skrzcznej

  Z Kosztowów jak już ;)

  terrade napisał:
  Krzysztof L. napisał:
  Używając anteny wewnątrz pomieszczenia (w domu), skazany jesteś na odbiór sygnału z odbiciami, co ujawni się morami, przesunięciami koloru, itp.
  Niekoniecznie, u mnie bardzo dobrze się sprawdziła antena logarytmiczna (długa) jako pokojowa :D Trzeba tylko dobrze wycelować. Jednak nie polecam tego rozwiązania, bo taka antena w pokoju wygląda dziwnie (co ludzie powiedzą?).


  A co tu ludzie mają do gadania. Fakt, nie jest to ani optymalne ani estetyczne rozwiązanie.
  Schodząc na o-t...
  Antena siatkowa i kierunkowa w połączeniu
  Sam mam antenę w pokoju i używam na czas, gdy oglądam tylko TVN :)
 • Poziom 36  
  Fajne zdjęcie :D
  Sebas9k napisał:
  Schodząc na o-t...
  To nie jest żaden o-t, bo się pytałeś o pokojową za 40-70zł. Jeśli Cię wygląd pokoju nie przeraża to ta logarytmiczna kosztuje 39zł i gorąco polecam (oraz zajmie ona mniej miejsca niż twoja). Tylko wceluj raczej w okno, bo inaczej są różne zakłócenia odbioru, ja miałem dosłownie z 10cm luzu w wyborze pozycji.
 • Poziom 16  
  terrade napisał:
  Fajne zdjęcie :D
  Sebas9k napisał:
  Schodząc na o-t...
  To nie jest żaden o-t, bo się pytałeś o pokojową za 40-70zł.


  Ja się nie pytałem, tylko kolega Zeboa, czytaj uważnie ;]

  Z drugiej strony, jeśli telewizor jest piętro wyżej, można zastosować rozgałęźnik aktywny np. taki:
  http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_antenowy_aktywny_ara_1-2_f_B1213.htm
  Takim rozgałęźnikiem (lub lepszym) rozdzielasz tą jedną siatkę na dwa tv... Trochę wygodniejsze rozwiązanie. I przy okazji korzystasz z zewnętrznej anteny, która na pewno będzie lepiej odbierać.
 • Poziom 11  
  Mam problem z odbiorem TV
  Do nadajnika w Trzeciewcu mam około 40km w linii prostej. Od roku jak się wprowadziłem miałem zainstalowaną antenę siatkową. Początkowo próbowałem bez zasilacza i wzmacniacza ale odbiór był słaby i najpierw wydłużyłem masz i antenę mam około 5m powyżej dachu. Niestety i tak jest zasłaniana przez dach który jest w kierunku nadajnika jakieś 50m dalej i Polsat był tragiczny pozostałe kanały by uszły. Zainstalowałem wzmacniacz i zasilacz z regulacją. Odbiera Polsat lepiej ale pozostałe kanały muszę ustawiać regulatorem na zasilaczu.
  Teraz nie wiem po wymianie na kierunkową antenę dach sąsiedniego domu nie będzie przeszkadzał? Jeżeli nie to jaką antenę kupić najlepiej taką która mogła by obsłużyć DVB-T


  Regulamin pkt 3.1.19 . [SP5ANJ]