Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nasze testy DVB-T - tu wpisz swoją opinię

bbxb 25 Jun 2009 10:14 26202 52
 • #31
  grzesch
  Level 10  
  Witam. Mam pytanko do forumowiczów z Krakowa. TV Sharp Aquos 32'' , antena na dachu kierunkowa. Po skanowaniu pięknie znajduje wszystkie 7 kanałów ale nie ma obrazu ani dźwięku. Analog chodzi normalnie. Sprawdzałem wszystkie ustawienia w TV i nic. Czy ktoś może coś doradzić ?
 • #32
  netTv
  Level 26  
  Quote:
  Czy wiadomo coś może o wzroście mocy sygnału ze Śremu? Nie wiem czy to warunki atmosferyczne były tak sprzyjające czy to tylko taki przypadek losowy ale wczoraj tak około 18 godziny miałem w moich "niesprzyjających warunkach lokalizacyjnych" bardzo ładny obraz bez szatkowania i innych "artefaktów" na ekranie. Pogoda była średnia bo padało cały czas. Co prawda drobny deszczyk ale był. Chyba, że w czasie deszczu właśnie są lepsze warunki dla odbicia fali niosącej sygnał TV. Cały multipleks 1 śmigał, że aż miło było popatrzeć. Zupełnie nic nie zmieniałem w instalacji antenowej więc jedyny powód poprawy jaki przyszedł mi do głowy to zwiększenie mocy sygnału z ERP 50 kW do ERP 100 kW jak chyba z Zielonej górze?
  Jest to możliwe czy to tylko chwilowy przypadek polepszenia sygnału w sprzyjających warunkach?


  Według Emtela nie przewiduje się zmian mocy i kanałów do momentu rozpoczęcia regularnej Emisji.
  Jeden z postów z forum Emitela
  "Trwają rozmowy z Nadawcami dotyczące obsługi 1-go multipleksu. Do czasu ich zakończenia nie pojawią się żadne istotne informacje w temacie DVB-T. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość."

  Być może propagacja wzrosła stad lepsze warunki odbioru.
 • #33
  ja_gogol
  Level 10  
  1. Czy ktoś próbował odbierać DVB telewizorem z tunerem cyfrowym np. Sharp LC32GD8E.
  2. Czy ten sharp ma właściwy dekoder ?
 • #34
  netTv
  Level 26  
  ja_gogol wrote:
  1. Czy ktoś próbował odbierać DVB telewizorem z tunerem cyfrowym np. Sharp LC32GD8E.
  2. Czy ten sharp ma właściwy dekoder ?


  Tuner ma dekoder MPEG2 czyli nie będzie odbierał cyfrowej TV w Polsce.
 • #35
  zabbii
  Level 16  
  netTv wrote:
  ja_gogol wrote:
  1. Czy ktoś próbował odbierać DVB telewizorem z tunerem cyfrowym np. Sharp LC32GD8E.
  2. Czy ten sharp ma właściwy dekoder ?


  Tuner ma dekoder MPEG2 czyli nie będzie odbierał cyfrowej TV w Polsce.


  Będziesz potrzebował modułu do transkodowania mpeg4 do mpeg2 oczywiście ze stratami na jakości ale da się oglądać. Coś takiego np.:Link lub takiego Link. Na dzień dzisiejszy z punktu widzenia odbioru DVB-T nie jest istotne kodowanie Conax lub Viaccess bo pierwszy multipleks będzie niekodowany. Dopiero przy dalszych multipleksach w przyszłości może się to przydać, aby mieć odpowiedni moduł CI tak, aby pasował do rodzaju kodowania jaki zaproponuje potencjalny operator multipleksu. A tego jeszcze nikt nie wie bo dopiero trwają prace nad DVB-T i jeszcze pewnie parę lat minie zanim coś konkretnego ustalą. Myślę, że do tego czasu większość wymieni TV na nowsze.
  Trzeba uważać jeszcze na to, że nie wszystkie TV współpracują z powyższymi modułami. Może gdzieś na sieci jest info czy z Twoim TV nie będzie problemu ale to musisz sobie na forach poszukać. Zawsze możesz zaryzykować i kupić na necie w ciemno i jak nie będzie działać masz 10 dni na zwrot bez podawania przyczyny.
 • #36
  netTv
  Level 26  
  Nie polecam, miałem moduł CI w tv Samsunga i aktualnie mam tuner zewnętrzny, taki był dobry.Lepiej dłożyć 200 zł i korzystać z dobrego odbioru.
 • #37
  jp1
  Level 11  
  netTv wrote:
  ja_gogol wrote:
  1. Czy ktoś próbował odbierać DVB telewizorem z tunerem cyfrowym np. Sharp LC32GD8E.
  2. Czy ten sharp ma właściwy dekoder ?


  Tuner ma dekoder MPEG2 czyli nie będzie odbierał cyfrowej TV w Polsce.


  Jeśli jesteś abonentem Cyfry+ (lub planujesz nim zostać) możesz do odbioru mpeg4 "wykorzystać cyfrowy tuner satelitarny który oferuje C+ na wynajem (możesz tez kupić na własność z drugiej ręki bo C+ ich nie sprzedaje). W ofercie są 2 tunery HD Philipsa - z dyskiem twardym 250 Gb i bez dysku. W chwili obecnej tuner bez dysku "dostał" oprogramowanie odblokowujące (czyli tuner odbiera mpeg4 na 100 %) głowicę TV naziemnej. Tuner z dyskiem narazie ma "uśpioną" głowicę DVB-T ale kwestia czasu (ponoć lada dzień Cyfra+ prześle oprogramowanie do tych tunerów). Więc pomyśl co jest lepsze. Ja odbieram mpeg4 na TV LCD Samsung LE40A796 100Hz FULLHD LED MPEG4 DVB-T HD, ale znam kilka osób odbierających na tunerach C+ i jest naprawde OK.
 • #38
  bbxb
  Level 31  
  Kolego jp1 tuner z Cyfry+ Philips HD [bez dysku] możesz jak najbardziej kupić sobie na własność. Nie musisz z "drugiej ręki".
 • #39
  netTv
  Level 26  
  " Dziś Canal+ Cyfrowy operator platformy Cyfra+ udostępnił posiadaczom odbiorników cyfrowych Philips HD PVR 7201 nową wersje długo wyczekiwanego oprogramowania wzbogaconego w możliwość obsługi naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
  Nowe oprogramowanie jest oznaczone symbolem 90/DTT. W celu dokonania manualnej aktualizacji oprogramowania, należy przejść do Menu > Aktualizacja oprogramowania dekodera (8) i postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie.

  Z naszych obserwacji wynika, iż tuner po aktualizacji oprogramowania funkcjonuje znacznie szybciej. Nowy soft naturalnie umożliwia nagrywanie programów z naziemnej telewizji cyfrowej podobnie jak w przypadku programów satelitarnych.

  Oczywiście w celu odbioru naziemnej telewizji w cyfrowej jakości należy podłączyć antenę naziemną do odbiornika, pod gniazdo wejścia anteny naziemnej oraz być w zasięgu DVB-T."

  http://www.dvbnews.pl/news/2301/dvb_t_na_philipsie_hd_pvr_w_cyfrze
 • #40
  bbxb
  Level 31  
  Quote:
  Informujemy, że na satelicie dostępne jest nowe oprogramowanie do dekodera DSR7201 (Philips HD PVR). Nowe oprogramowanie wprowadza następujące zmiany:
  1. możliwość odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T (po podłączeniu anteny naziemnej),
  2. możliwość wyświetlania napisów DVB w usłudze CYFRA+ VOD,
  3. reorganizację folderów w usłudze HBO Digital.

  W celu odbioru programów cyfrowej telewizji naziemnej należy:
  1. Podłączyć antenę naziemną do gniazda "WEJŚCIE ANT."
  2. Wejść do menu dekodera oraz wybrać opcję "WYSZUKIWANIE KANAŁÓW" a następnie "WYSZUKIWANIE KANAŁÓW NAZIEMNYCH" (Menu-5-3)
  3. Po wyszukiwaniu dekoder wyświetli liczbę znalezionych kanałów; znalezione kanały zostaną zapisane na liście kanałów na miejscach 980 - 999 (m.in. POLSAT na kanale 984).

  UWAGI:
  1. W czasie wyszukiwania kanałów naziemnych do dekodera musi być także podłączona antena satelitarna.
  2. Po każdym odłączeniu dekodera od zasilania (nie dotyczy trybu standby), aby uaktywnić odbiór programów naziemnych należy najpierw przejść (na kilka sekund) na jeden z programów satelitarnych nadawanych przez CYFRĘ+ (np. TVP1, CANAL+). Brak sygnału satelitarnego uniemożliwia odbiór programów naziemnych (pojawia się komunikat "BRAK UPRAWNIEŃ").

  Wybór napisów w czasie oglądania filmu w usłudze CYFRA+ VOD: wystarczy na pilocie wcisnąć klawisz "+". Na ekranie pojawi się wtedy możliwość wyboru ścieżek audio (dźwięk oryginalny lub polski lektor) oraz napisów w języku polskim.

  Reorganizacja folderów w usłudze HBO Digital ułatwi poruszanie się po serwisie.

  Nowe oprogramowanie jest ładowane automatycznie przy pierwszym wyłączeniu dekodera do trybu standby. Aktualizacja oprogramowania trwa ok. 5 minut. Po zakończeniu aktualizacji dekoder automatycznie powróci do trybu standby.

  Poprawkę można także załadować ręcznie:
  1. Przełączyć dekoder na kanał TVP1 (nr 1 na liście kanałów).
  2. Wejść do menu AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA (MENU- 8.).
  3. Nacisnąć klawisz OK po pojawieniu się komunikatu "Czy chcesz teraz zaktualizować oprogramowanie?".
  4. Ponownie nacisnąć klawisz OK po pojawieniu się komunikatu "Aktualizacja oprogramowania jest dostępna. Naciśnij OK aby kontynuować". Dekoder automatycznie rozpocznie aktualizację oprogramowania. Aktualizacja trwa ok. 5 minut. Po aktualizacji dekoder automatycznie włączy się ponownie.
  5. Zaleca się wyłączenie dekodera do trybu stand-by oraz ponowne włączenie.

  Pojawienie się komunikatu "Oprogramowanie zostało już zaktualizowane" oznacza, że nowa wersja została załadowana wcześniej. Dekoder zaktualizowany do najnowszej wersji oprogramowania w linii WERSJA OPROGRAMOWANIA wyświetla nr 90/DTT (MENU-7-2).

  Uwaga!
  W czasie aktualizacji nie należy odłączać dekodera ani od sieci energetycznej ani od anteny satelitarnej.
 • #41
  zabbii
  Level 16  
  bbxb wrote:
  Kolego jp1 tuner z Cyfry+ Philips HD [bez dysku] możesz jak najbardziej kupić sobie na własność. Nie musisz z "drugiej ręki".


  Philips HD bez dysku jak najbardziej możesz kupić na własność bo mam taki.
  Odbieram DVB-T ze Śremu i całkiem spoko działa. Na początku szło topornie ale po zmianie softu w tunerze na 62/DTT jakoś lepiej idzie mimo niesprzyjających warunków terenu (pisałem o tym w innym wątku). Jak najbardziej można odebrać TV w MPEG4 ale tylko kanały jakie przypiszą w Cyfrze do listy. Jak chcesz poeksperymentować to ten tuner sie nie nadaje. Jak chcesz poogladać tylko TV naziemna i SAT i nie kupować 2 tunerów to jest całkiem spoko. Oczywiście jeżeli chcesz się związać z cyfrą umową chyba na 13 miesięcy co najmniej. Nie wiem jak to teraz wyglada.
 • #42
  netTv
  Level 26  
  W dniu 30.06.2009 testowe emisje DVB-T POT z nadajników PKIN k55 oraz Śrem k23 zostały ostatecznie wyłączone.
 • #43
  KokiX
  Level 20  
  Witam, czytałem trochę o kartach CI i chciałbym się trochę jeszcze o nich dowiedzieć. Otóż mam telewizor Sharp lc-37xl8e, który odbiera sygnał telewizji cyfrowej, ale w MPEG-2. Czy są takie karty co konwertują obraz HD i w jakiej cenie? Czy warto jest kupić kartę CI kiedy wejdzie w moim województwie ten odbiór czy poczekać do wyłączenia analogu i wtedy za czymś się rozglądać? Jaka jest utrata jakości? Bo jeżeli jest mała, lub znikoma to dla mnie nieważne, byle żeby był Full HD.
 • #44
  netTv
  Level 26  
  Karty CI nie wspieraj HD czyli możesz co najwyżej odbierać SD w kompresji MPEG-4.Ponadto nie wszystkie karty współpracują z danym modelem odbiornika tv.
 • #45
  KokiX
  Level 20  
  Czy np. w przyszłości będzie w ogóle możliwość żeby te karty mogły wspierać HD? Czy lepszy zewnętrzny konwerter sygnału.
 • #46
  netTv
  Level 26  
  Trudno powiedzieć co będzie w przyszłości. Aktualnie w pierwszym i drugim multipleksie DVB_T nie przewiduje się kanałów HD, stąd nie ma sensu napinać się na HD.
 • #47
  elek_tronik
  Level 2  
  W miarę aktualne zestawienie kanałów cyfrowych dvb-t ze Śremu.
  Coś powoli się wyłania i stabilizuje. Z jakością obrazu bywa różnie,
  ale Program III - Dolby - podpięty do sprzętu optykiem ( mniam ! ) .
 • #48
  kołaczyce
  Level 10  
  Wszyscy piszą o dvbt, ale nigdzie nie wyczytałem czy przeszkody terenowe uniemożliwiają jego odbiór.Mieszkam w Kołaczycach koło Jasła,do nadajnika na Suchej Górze w linii prostej jest ok 20 km,ale zasłania go wzniesienie około 100 metrowe,analog odbiera ale to jest odbicie sygnału,cyfrowy odbiór jest ale po pewnym momencie klatkuje obraz.Antenę ustawiałem i nic.Z nadajnika w Krakowie i Tarnowa analog dobry,cyfrowego sygnału brak,bo z tego co wiem to krakowski nadajnik skierowany jest na zachód.A jak ma się do tego moc sygnału do kilometrów,np 100kw to ile kilometrów aby odebrać sygnał.
 • #49
  lpm11
  Level 22  
  no więc naziemna telewizja cyfrowa może działać przy słabym odbiorze analogu, jednak nie może być odbić. W twoim wypadku odbicia są przyczyną braku odbioru.
 • #50
  olo_mistrzu
  Level 10  
  Odświeżę temat. Czy ruszyło się coś w Olsztynie z telewizją DVB-t czy w dalszym ciągu nic nie wiadomo? Emitel działa już coś z nadajnikami ? Proszę o info :)
 • #51
  FIGIELP
  Level 11  
  Czy mi się wydaje czy w wielkopolsce wyłączyli nadawanie MPG4??
 • #52
  pasc
  Level 19  
  Właśnie czytam że w Płocku (nadajnik Rachocin) powinien zacząć nadawać do końca 2010. Ale przeraziła mnie ta kolosalna moc ERP nadajnika - całe 20kW. Kurna dla kogo to ma być nadawane :?: Może się mylę ale to chyba ciut mało naprzeciw takiego 1000kW dla Jedynki i Dwójki w analogu. Niech mnie ktoś oświeci czy gdy to wystartuje w końcu (daj Boże) to będzie działać w odległości 50-60km od nadajnika, czy tez trzeba bedzie budować maszty, instalacje i "cuda niewidy"...już się zaczynam wkur....co za kraj :cry:
 • #53
  netTv
  Level 26  
  W miejscach gdzie sygnał analogowy jest odbierany ze znacznym śniegiem, można uzyskać stabilny obiór cyfrowy. Do stabilnego odbioru cyfrowego wymagane jest mniejsze natężenie pola niż przy sygnale analogowym.
  Docelowo wszystkie nadajniki w mux I i II mają mieć moc 100kW erp.
  Być może moc 20kW jest podyktowana obecnością sygnału analogowego na sąsiednich kanałach, minimalizując ryzyko interferencji czasowo zmniejszono moc DVB-T.