Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak rozwiązać problem zasilania... rozdzielnia w rack'u

26 Kwi 2009 23:26 10405 57
  • Poziom 10  
    Witam.
    Sprzęt już jest, zostaje problem zasilania.
    Potrzebowałbym rozdzielnie estradową, wejście na gniazdo trójfazowe. Musi mieć jedno wyjście trójfazowe dalej i z 6-10 gniazdek. Musi wytrzymać gdzieś około 8kW.

Sory jeśli coś napisałem nie tak, ale kompletnie się na tym nie znam, jeśli popełniłem jakiś błąd to przepraszam. Z racji że nie mam o tym za bardzo pojęcia to "samoróba" odpada. Zastosowanie to głównie sale różnego typu.
    Budżet to tak do 1kw zł. Najlepiej żeby było to montowane w rack'u.

Dostanę coś takiego w internecie?

Pozdrawiam i proszę o pomoc
  • Szkolenia SEP
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Wolałbym raczej taką do montażu w rack'u.
    Chodzi mi o to żeby jak jadę na imprezę do jakiegoś lokalu grać, tam jest gniazdo siłowe 32A podpinam sobie swoją rozdzielnię, pod jedną fazę nagłośnienie, pod drugą oświetlenie. Tak żeby wszystko było ok, i bardzo bezpiecznie. A nie potem z jednego gniazda cała impreza się kręci, i tylko czekam aż coś się stanie...

I do tej rozdzielni koniecznie jakieś przelotki z innych gniazd, tak na wszelki wypadek...

I właśnie, jak to jest z tym SEPem, wymagane są takie uprawnienia na salach? Jeśli nie będę miał takiego uprawnienia mogą mnie nie dopuścić do siły?
    A ile trwa i kosztuje takie szkolenie? Jak długo po szkoleniu ten papierek jest ważny?

pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Hej
    Bierz to urządzenie za niecały 1000 zł, ze strony wskazanej przez kolegę desi. Nie musisz miec zadnego szkolenia, bo ono jest potrzebne do wykonywania instalacji i pracach przy budowie sieci, a niekonieczne do eksploatacji. Musisz miec tylko urządzenia z atestami, a to właśnie powinno takowe miec, bo inaczej nie mogłoby być dopuszczone do sprzedawania.
    pozdro
  • Poziom 35  
    Uprawnienia nie są potrzebne (teoretycznie) żeby podłączyć urządzenie ze sklepu typu rozdzielnia, ale musisz je mieć, jeżeli np. chcesz budować samemu rozdzielnię, a następnie świadczyć przy jej pomocy usługi, itp.

Jest też wiele miejsc, gdzie wymagają uprawnień - np. w teatrze od operatora oświetlenia.

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Nie polecam iść na sam egzamin - kursy są bardzo ciekawe i wiele stracisz :)
  • Poziom 20  
    Witam.
    Dobrze że ktoś poruszył ten temat... sam miałem pytać bo zabieram się za robienie rozdzielni , i uprawnień ;o)
    Jeśli ktoś mógłbym mi powiedzieć co jeszcze trzeba bo zamierzam zrobić to tak:
    Wejście prawdopodobnie 32 A. ze 2 przelotki siłowe. 16 i 32.
    Na wejściu różnicówka ( 63 A , 25 mA ), każda faza zaopatrzona w 8 gniazdek 16 A. - bezpiecznik 32 A na każde 4.
    Wskaźnik napięcia dla 3 faz, http://www.fif.com.pl/produkt/48/758
    Na każdej fazie zabezpieczenie http://www.fif.com.pl/produkt/31/423 które będzie sterowało stycznikiem ( bo wytrzymuje tylko 10 A )

Czy ktoś ma jakieś sugestie ???
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 20  
    TAKT napisał:
    ....
    Czy ktoś ma jakieś sugestie ???

Hej
    To jest artykuł z Muzyki i Technologii z takim "zasilaczem", schemat, rysunki...Opis..
    pozdro
    Załączniki:
  • Poziom 20  
    Hefajstos napisał:

PS: Nie polecam iść na sam egzamin - kursy są bardzo ciekawe i wiele stracisz :)

a ja nie polecam chodzic na kurs. ja chodzilem, bylem moze kilka razy bo zaplacilem za niego ( co prawda 150zł bo kurs byl w szkole okrojony o elektrotechnike wiec tylko 40 godzin trwal ) to wypadalo sie pokazac i chociaz zobaczyc o czym mniej wiecej tam gadaja. no i zalowalem , moglem pojsc na sam egzamin. na te podstawowe uprawnienia to wystarczy wiedziec jakie sa rodzaje zabezpieczen , sieci i troche wiedziec co zrobic jak kogos kopnie :) zakres materialow jest na stronie SEP.

pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Ale ty kończyłeś szkołę elektryczną / elektroniczną. A wiele ludzi idzie niemalże z ulicy, bo szef wymaga od pracowników, itp. Mój kurs kosztował ok. 500zł i zapłacił za niego pracodawca, za co jestem mu bardzo wdzięczny (pracowałem tam tylko miesiąc - okres próbny, potem znalazłem inną pracę).

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: O różnicówkę pytałbym się na forum ISE. Wielu zaleca RCD 100mA, ostatnio trwa też dyskusja nt. czy RCD jest panaceum na wszystkie problemy i czy należy stosować je wszędzie...
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Czasem sama obecność RCD jest powodem problemów, zwłaszcza na estradzie.
  • Poziom 41  
    Generalnie powinny być, i to 30mA. Ale jak instalacja jest nieumiejętnie wykonana, to będą wywalać. Np nie sprawdzają się, na imprezach plenerowych. Jak kable lecą po trawie, to poranna rosa powoduje wywalanie, a jak deszcz spadnie to już kaplica. Dla tego powinno się stosować rozwiązania modułowe, czyli różnicówka w formie sterownika, +napęd s-ki. czyli zadziałanie różnicówki, powoduje wyzwolenie zapadki głównego wyłącznika nadprądowego, wtedy można zastosować wyłącznik tegoż napędu. I czasowo obejść różnicówkę, ale w takiej sytuacji jak kogoś trzaśnie, to prokurator, więc ostrożnie.
  • Poziom 22  
    Równie dobrze różnicówkę można wywalić startując obciążenie impulsowe.
  • Poziom 22  
    A która rozdzielnia lepsza:
    Showtec http://www.prosklep.com/product_info.php?cPath=128_265&products_id=9326

Eurolite http://www.prosklep.com/product_info.php?cPath=128_265&products_id=8092

Wydaje mi się, że Showtec jest nieco solidniejszą firmą? No i czy taka rozdzielnia jest wystarczająca na początek? Nagłośnienie do 5 kW plus trochę świateł?
  • Poziom 41  
    Bardzo drogo. Ja taką rozdzielnicę budowałem 30min przed koncertem, fakt faktem różnicówki nie było, ale było więcej gniazdek i 30m kabla 5x4mm2. Zamknąłem się w 750zł.
  • Poziom 10  
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Bardzo drogo. Ja taką rozdzielnicę budowałem 30min przed koncertem, fakt faktem różnicówki nie było, ale było więcej gniazdek i 30m kabla 5x4mm2. Zamknąłem się w 750zł.

No ok. Tylko nie wszyscy mają taką wiedzę jak Ty, i nie każdy sobie poradzi z budową takiej rozdzielni... Dodatkowo żeby zbudować taką rozdzielnię, a potem świadczyć na niej usługi trzeba mieć uprawnienia... Więc wydaje mi się że to wcale nie jest tak drogo, Ty wydałeś na to 750 zł + czas pracy + kurs i egzamin SEP (jeśli taki przeszedłeś), więc też wyjdzie gdzieś koło 1000 zł.

Nie wypowiadam się co do jakości tych gotowych rozdzielni, bo nie miałem z takimi do czynienia i się na tym nie za bardzo znam. Ale wydaje mi się że dla kogoś kto nie potrafi sobie takiej rozdzielni zbudować jest to dobre i nie za drogie rozwiązanie. Montaż w rack'u, atesty, nic tylko podłączać.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    A co myślicie o rozdzielniach budowlanych sprzedawanych w marketach budowlanych, czy mogą one mieć zastosowanie na scenie?
    Pytam z ciekawości, nie zamierzam takiej używać.
  • Poziom 28  
    świetne rozdzielnie są na PCE.PL Zrobią Ci na zamówienie jaką chcesz przenośne z raczkami w obudowie z gumy, lub tworzywa, albo do racka. :D

JA do DK jak kupowałem to zapłaciłem za taką z przyłączem 63A ~2000zł :D i dali jeszcze 25m Kabla 63A oraz 3 pzejściówki z 32A na 3x16A (tójfazowe)

Ma wszelkie wymagane zabezpieczenia :D
  • Poziom 10  
    Pozwólcie że trochę zejdę z tematu...

Jakie książki byście polecili właśnie na temat elektrotechniki, zasilania scenicznego itp. Przeczytałem książkę P. Jabłońskiego "elektrotechnika" i dalej chciałbym iść w tym kierunku. Mieliście styczność z czymś godnym polecenia?

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    A ja mam pytanie gdzie dostanę urządzenie (chyba listwę), montowaną do racka żeby można było podpiąc w nim następujące urządzenia:
    1) 3 końcówki mocy,
    2) 1 korektor graficzny
    3) 1 procesor głośnikowy
    4) 1 procesor efektowy.

Tak więc ma to być urządzenie, które będzie miało 6 wyjść, choć przydałoby się nawet 10.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    O coś takiego mi chodzi ale potrzebuje zeby wejscie nie bylo z kablem a samo zlacze. Sa na tej stronie takie urzadzenia ale od 1000 zl. A ja mam zamiar przeznaczyc do max 500zl.
  • Poziom 10  
    Ten kabel tam jest krótki, schowasz go bez problemu w rack'u, dokupisz przedłużacz i po sprawie... i zmieścisz się spokojnie w 500zł.;)

Ewentualnie możesz napisać do WWW.PCE.PL to Ci tam zrobią taką listwę, tylko nie wiem jak z ceną, musiałbyś się zapytać;)

pozdrawiam
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Tu nie chodzi o to gdzie są sprzedawane (biedronka, czy inne obi) tylko jeśli kupujesz rozdziałkę, to musi ona być zrobiona zgodnie z obowiązującymi "prawami" a to gdzie ją kupisz to już raczej nie ważne.

Może być i budowlana, jeśli tylko zaspokoi twoje potrzeby (co do obciążalności i zastosowanych gniazd) i jeśli nie wykona jej pseudo znajomy elektryk co to się zna, bo wymienił ostatnio żarówkę na korytarzu ;)

Jeśli chodzi o zamawianie specjalnie, to też nie jest problem. W każdej hurtowni elektrycznej wykonają Ci taką rozdzielnię, mówisz tylko jakie ma być (nazwijmy to) "wejście" czyli - 3x 16, 32, czy 63, a może i 125A i ile i jakich gniazdek ma być na wyjściu, to wszystko.
  • Poziom 27  
    Jest firma ABL, robią co tylko zamarzysz w dowolnej konfiguracji z papierem i opomiarowaniem...

Co do listwy - tutaj w rozsądnych cenach, sam używam kilkunastu listw bez żadnych wyłączników itp. (P-12-333418 - 119+VAT) od czterech lat i cisza i spokój...
    http://www.pekra.pl/listwy%20zasilajace%2019.htm

cennik:
    http://www.pekra.pl/katalogi/listwy%20zasilajace/listwy.pdf
    polecam stronę 26, dla ekstremistów :)

Jak rozwiązać problem zasilania... rozdzielnia w rack'u
  • Poziom 10  
    Witam.

Wie ktoś może gdzie mogę dostać case'a żeby mi się` rozdzielnia zmieściła, żeby te listwy mocujące były głębiej schowane, żeby wtyczki 16A się chowały. Chodzi mi o gotowy case'a w jakimś sklepie, nie na zamówienie.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    napisz do barczaka tanio ci zrobi co tylko chcesz a pewnie juz cos takiego robil :) wiec bedzie mial gotowca bo na stronie nie ma wszystkich jego projektow
  • Poziom 10  
    Już do niego napisałem, teraz czekam na odpowiedz.

Dzięki