Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wspólne Otoczenie sieciowe dla 2 sieci LAN

Hammer_Joe 27 Kwi 2009 01:17 2940 10
  • #1 27 Kwi 2009 01:17
    Hammer_Joe
    Poziom 9  

Czy jest możliwe przypisanie wszystkich komputerów z 2 sieci LAN do jednej wspólnej grupy roboczej?

Moja sieć wygląda następująco:

Wspólne Otoczenie sieciowe dla 2 sieci LAN

Próbowałem bawić się Maską Podsieci ale nic to nie dało.
    Ogólnie mówiąc, zależy mi na dostępie z LAPTOPA do danych na PC-1 i PC-2 w Otoczeniu Sieciowym. Na chwilę obecną w otoczeniu LAPTOPA nie widać otoczenia ROUTERA A i odwrotnie.

Pozdrawiam.

0 10
  • #2 27 Kwi 2009 07:50
    Renegat_pol
    Poziom 20  

A po co tyle ruterów? Nie wystarczy jeden (A)? Wtedy podłączenie będzie banalnie proste. Laptopa masz podłączonego poprzez Wi-Fi czy kablowo?

0
  • #3 27 Kwi 2009 09:30
    Hammer_Joe
    Poziom 9  

W obecnej konfiguracji sieć też jest banalnie prosta. Dodam, że ogólnie działa mi to OK a internet jest na wszystkich urządzeniach nie mniej jednak to Otoczenie Sieciowe chciałbym mieć wspólne tak jak wspomniałem wyżej. LAPTOP jest podłączony poprzez Wi-Fi.

Oczywiście mogę łączyć się LAPTOPEM poprzez Wi-Fi do Routera A ale sygnał niestety jest słaby z uwagi na dystans i ściany budynków. Stąd też mam ROUTER B podłączony do sieci 'A' kablowo, po to aby rozszerzyć trochę zasięg.

0
  • #4 27 Kwi 2009 14:31
    Renegat_pol
    Poziom 20  

Oczywiście że jest to proste. Ja bym jednak podłączył zamiast tego drugiego rutera zwykły AP. Da to wtedy zwiększenie zasięgu Wi-Fi i jednocześnie pełne otoczenie sieciowe. Mam tak zrobione u siebie.

0
  • #5 27 Kwi 2009 17:32
    Sebas9k
    Poziom 16  

Jeśli mam rozumieć, router B jest tylko do przedłużenia zasięgu Twojej sieci? Po co podwójny nat stosujesz?
    Wyjmij kabel z portu WAN w routerze B i wepnij w LAN. Potem na laptopie zamień grupę roboczą na MAX-1 oraz ustaw tą samą adresację.

0
  • #6 27 Kwi 2009 23:31
    Hammer_Joe
    Poziom 9  

Cytat:
    ...zamiast tego drugiego rutera zwykły AP. Da to wtedy zwiększenie zasięgu Wi-Fi i jednocześnie pełne otoczenie sieciowe.

Zasięg owszem rozszerze ale Tuner Sat. też musi mieć internet. IP 192.168.1.12 z Routera A musze rozdzielić na dwa urządzenia (Laptop i Tuner) i wydaję mi się, że bez routingu się nie obędzie.

Rada kolegi Sebas9k też chyba w takim wypadku nie zadziała ale mogę się mylić.

0
  • #7 28 Kwi 2009 10:06
    Sebas9k
    Poziom 16  

W routerze z wifi interfejsy LAN i WLAN są zmostkowane, więc po podłączeniu jednego kompa kablem a drugiego przez wifi oba będą mogły się zobaczyć i wymieniać danymi przez np. udostępnianie dysku.

Podłączenie do routera B kabla w port LAN i zmianie adresu routera B na 192.168.1.254 (lub inny wolny) owy router zadziała jak AP (zgodnie z adresacją sieci routera A) a cały nat będzie obarczony tylko routerem A. Nie zapomnij wyłączyć DHCP na routerze B oraz zmienić ustawienia grupy roboczej na komputerach tak, by wszystkie były takie same.

W szkole podłączyłem w ten sposób wszystkie Jabłuszka (iMac) i zarówno w sali, gdzie jest główny router jak i w innej (biblioteka) każdy korzysta z tej samej podsieci (192.168.20.x) i każdy ma dostęp do drukarki, skanera etc...

Wszystko to oparte o dwa urządzenia DL-524 (niestety szkoła robi oszczędności)

A tuner SAT podpinasz pod port LAN routera B i tak się skomunikuje do routera A (zadziała jak switch)

0
  • #8 28 Kwi 2009 10:46
    Hammer_Joe
    Poziom 9  

Czyli mam rozumieć to tak:

Kabel z Routera A wpinam do portu LAN Routera B i nadaje routerowi IP 192.168.1.12, wyłączam DHCP na Routerze B i ustawiam jedną nazwę grupy roboczej na wszystkich kompach w sieci.

Pytanie mam tylko o adresację Tunera i Laptopa:

Czy adresować je sztywno - zgodnie z adresacją Routera A czyli kolejne IP w puli (192.168.1.13 i 192.168.1.14) czy może ustawić AUTO i zostawić adresację jedynemu DHCP w sieci czyli Router A. Dodam, że wolałbym ustawić sztywne adresy dla konkretnych urządzeń (tutaj Laptop i Tuner).

Tak na marginesie w Routerze B mam opcje zmiany w tryb AP. Czy mam go załączyć czy zostawić wszystko tak jak jest i podłączyć wszystko zgodnie z instrukcją na wstępie?

Pozdrawiam.

0
  • #9 28 Kwi 2009 16:12
    Sebas9k
    Poziom 16  

Hammer_Joe napisał:
    Kabel z Routera A wpinam do portu LAN Routera B i nadaje routerowi IP 192.168.1.12, wyłączam DHCP na Routerze B i ustawiam jedną nazwę grupy roboczej na wszystkich kompach w sieci.

Dokładnie tak. Nie musisz przypisywać akurat tego adresu IP dla routera B (adres LAN) ale może być. Adres ten ma się nie zawierać w puli dhcp routera A inaczej powstaną konflikty.

Hammer_Joe napisał:
    Czy adresować je sztywno - zgodnie z adresacją Routera A czyli kolejne IP w puli (192.168.1.13 i 192.168.1.14) czy może ustawić AUTO i zostawić adresację jedynemu DHCP w sieci czyli Router A. Dodam, że wolałbym ustawić sztywne adresy dla konkretnych urządzeń (tutaj Laptop i Tuner)

Nie ma problemu by wpisywać adresy "na sztywno" do wybranych urządzeń w sieci. Najważniejsze, by trzymać w/w regułę (nie wchodzić w rangę dhcp)

Hammer_Joe napisał:
    Tak na marginesie w Routerze B mam opcje zmiany w tryb AP

Jaki to router (z ciekawości pytam :) )?

Jeśli masz taką opcję to zmień tryb pracy na AP. Poczytaj instrukcję i sprawdź, czy wszystkie porty LAN w tej konfiguracji działają.

0
  • #10 28 Kwi 2009 17:39
    Hammer_Joe
    Poziom 9  

Już wszystko działa ;)

Zamotałem się trochę z tymi IP. Nie działało mi wszystko na początku bo na Routerze A mam załączoną kontrolę adresów MAC z przypisaniem IP do danego adresu MAC, tam zaś nie miałem dopisanych do listy wszystkich adresów i stąd to całe zamieszanie i moje pytania odnośnie adresowania. W każdym razie już jest OK.

Zmieniłem w tryb AP nadając IP na 12 zas Tuner i Laptop mają kolejno 13 i 14 wg adresacji routera A.

Nie rozumiem tylko dlaczego wymagane było przepięcie z portu WAN do portu LAN w routerze B kabla biegnącego z routera A ale poczytam sobie o tym innym razem ;) - ważne że działa ;)

Dzięki Sebas9k za pomoc ;)

Pozdrawiam:)

0
  • #11 28 Kwi 2009 23:55
    mariush'ek
    Poziom 17  

Witam!

Tak z teorio-praktyki:
    1. dlaczego z WAN do LAN?
    Ponieważ są to dwa interfejsy. I również ich obsługa w sofcie routera traktuje je jako dwa osobne, więc nie możesz przypisać takich samych podsieci dwóm interfejsom w tym samym urządzeniu.

2. jak to z dhcp?
    Najlepiej urządzeniom które w sieci są posiadają szczególne funkcje nadać statyczne ip (skaner, drukarka, kamera), więc tak samo dobrze będzie jak nadasz statycznie je Ruterowi B oraz tunerowi TV, natomiast już laptopa niekoniecznie.
    Konfliktów z dhcp nie będzie, ponieważ gdy np: nadjemy adres statyczny XXXX urządzeniu A (które tak jak ruter działa cały czas), a działa nam dhcp, następnie podłączamy kolejne urządzenie B z automatycznym pobieraniem adresu, a adres XXXX będzie kolejnym z puli dhcp to usługa dhcp najpierw sprawdzi czy adres XXXX jest wolny-jeśli tak to go przyzna urządzeniu B, jeśli nie to spróbuje dalej.
    Natomiast inaczej się ma z urządzeniami które są włączane i wyłączane.
    Więc do konfiguracji możesz jeszcze dodać taki aneks, iż statyczne IP na wszelki wypadek wycinasz z puli adresów dhcp.

pozdrawiam

0