Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego 1/4 fali? Teoria anten, anteny do CB.

27 Kwi 2009 10:47 4032 6
 • Poziom 2  
  Witam,

  W wielu opracowaniach dot. teorii anten można przeczytać, że długość anteny powinna być wielokrotnością 1/2 fali - wówczas pracuje ona w rezonansie. Tym czasem bardzo popolurane są anteny 1/4 fali. Dlaczego?

  W przypadku samochodowych anten CB jeszcze w miarę potrafię to sobie wyjaśnić - ciężko by było 1/2 fali zamontować sobie na dachu. Nadal jednak nie rozumiem dlaczego akurat 1/4 fali?

  Ale już np. polularna antena mobilowa na 2m - Diamond MR77 jest dla mnie kompletną zagadką. Dlaczego nie 1/2 fali? W końcu metrowej długości bat na dachu żadnym ekstremalnym wydziwem nie jest. Nie mówiąc o antenkach na taksówkach - takie "piprztyki" na oko 10cm - toż to chyba nawet 1/4 fali dla 70cm nie jest! Czemu nie dluższe?

  Pomyślałem że może to kwestia impedancji. Może dla 1/4 fali jest bliższa 50 omów - ale w takim razie dlaczego anteny stacjonarne CB się robi albo 1/2, albo 5/8?

  Więc może antena 1/4 fali ma lepszą charakterystykę promieniowania? Też nie bardzo - 30 stopni w górę? Nie sądzę żeby projektanci anten ukf liczyli na odbicia jono/tropo-sferyczne. Dłuższa antena by promieniowała bardziej płasko, co przy fali przyziemnej jest bardziej korzystne.

  Ktoś ma jakiś pomysł?

  Paweł
 • Poziom 39  
  Witam!
  pfirlej napisał:
  Nie mówiąc o antenkach na taksówkach - takie "piprztyki" na oko 10cm - toż to chyba nawet 1/4 fali dla 70cm nie jest! Czemu nie dluższe?
  Dłuższe, dluższe, bo ok. 16,5 cm więc nie oszukuj, i tyleż wynosi 1/4 fali z 70cm. Dlaczego 1/4? krótko i na temat, najmniej problemów z dopasowaniem, kosztem zysku co prawda, ale jej impedancja zbliżona do 50 Ohm. Dlaczego w CB mamy 1/2 albo 5/8? glównie 5/8, to najlepszy wymiar dla anteny pod względem zysku energetycznego, ale jej impedancja bez dopasowania nie wynosi 50Ohm, i jak zauważyłeś wszystkie te anteny posiadają cewki dopasowywujące. Pozdrawiam
 • Poziom 2  
  lukashb napisał:
  Dłuższe, dluższe, bo ok. 16,5 cm więc nie oszukuj, i tyleż wynosi 1/4 fali z 70cm.


  Mają różne, ale najwięcej widzę tych najkrótszych i one raczej tyle nie mają. Ale ok, jutro wezmę linijkę, a może nawet aparat :)

  lukashb napisał:
  Dlaczego 1/4? krótko i na temat, najmniej problemów z dopasowaniem, kosztem zysku co prawda, ale jej impedancja zbliżona do 50 Ohm. Dlaczego w CB mamy 1/2 albo 5/8? glównie 5/8, to najlepszy wymiar dla anteny pod względem zysku energetycznego, ale jej impedancja bez dopasowania nie wynosi 50Ohm, i jak zauważyłeś wszystkie te anteny posiadają cewki dopasowywujące. Pozdrawiam


  No właśnie. Wszystkie mają cewki, więc dopasowanie i tak jakieś musi być. Skoro już antena ma cewkę, to czemu nie dać trochę dłuższego bata? A nie taki niewiele dłuższy od samej cewki. Chyba że dopasowanie w paśmie UHF jest aż tak skomplikowane/kosztowne?

  Mogę podejrzewać że taksówkarze nie potrzebują większej sprawności anteny, a taka krótka jest istotnie tańsza (choć jakoś nie jestem przekonany że taki "ogonek" daleko zaleci, skoro np. ręczniaki PMR potrafią w mieście nie dolecieć na 500m). Jednak jeśli ktoś kupuje tego Diamonda na 2m, to chyba krótkofalowiec i raczej zasięg jest sprawą kluczową?

  Paweł
 • Poziom 39  
  Przykładowo Diamond X50, ma w dolnej części kondensator + cewkę bodajże o 5 zwojach, dla porównania antena Hustlera do CB ma zwojów ok. 15, czyli więcej. Dopasowanie jak dopasowanie, podobne zasady panuja, trzeba się tylko trzymać podstawowych praw. Mówiąc o antenach dla Taxi, to mówię o przypadkach które są mi znane w praktyce, czyli najstarsza i najlepsza antena ASP-5 docięta do wzoru:
  30 000 / 427 = 70,2576112
  70,2 / 4 = 17,55
  17,5 x 0,96 (wsp. skrócenia) = 16,8 cm
  Czyli jak widzisz nic nie da się oszukać, a to jak ktoś montuje jakieś wynalazki 10cm to zyskuje na skróceniu anteny, a nic nie ma w zamian.
  Osoby które kupują Diamondy to krótkofalowcy, zgadza się, kupujemy te anteny ponieważ stosunek cena/jakość w ich przypadku jest b. dobry, Jak kogoś stać to niech wyda ok. 1500 zł na antenę Radmor 3284, która to jest cięższa, większa, a pracuje podobnie jak Diamond, trzeba tylko zakładać wysoko takie anteny, tylko wtedy pracują dobrze, ponieważ jest zachowana widoczność.
  Co jeszcze chciałbyś wiedzieć?? Pozdrawiam
 • Poziom 2  
  lukashb napisał:
  Czyli jak widzisz nic nie da się oszukać, a to jak ktoś montuje jakieś wynalazki 10cm to zyskuje na skróceniu anteny, a nic nie ma w zamian.
  Osoby które kupują Diamondy to krótkofalowcy, zgadza się, kupujemy te anteny ponieważ stosunek cena/jakość w ich przypadku jest b. dobry, Jak kogoś stać to niech wyda ok. 1500 zł na antenę Radmor 3284, która to jest cięższa, większa, a pracuje podobnie jak Diamond


  Tak, właśnie dobre opinie o Diamondzie i jej niewygórowana cena skłoniły mnie do tych refleksji. Po prostu wydaje mi się że wydłużenie bata x2 i dodanie zwojów w cewce niekoniecznie musi tą cenę mocno zawyżyć. Zapewnie więc antena ta została zaprojektowana jako 1/4 nie tylko ze względu na cenę.

  lukashb napisał:

  Co jeszcze chciałbyś wiedzieć??


  Orientujesz się może jakie zasięgi można osiągnąć na takiej antence taxi, o jakiej pisałeś? Chodzi mi o porównanie np. z PMR. Rozumiem też, że duży wpływ na zasięg ma fakt, że taksówki gadają w ze stacją bazową dyspozytora, a nie między sobą.

  Paweł
 • Poziom 39  
  pfirlej napisał:

  Orientujesz się może jakie zasięgi można osiągnąć na takiej antence taxi, o jakiej pisałeś? Chodzi mi o porównanie np. z PMR.

  Zasięg na 1/4 zależy od ukształtowania terenu, widoczności, a także mocy wypromieniowanej. Przy mocy 25W, i płaskim terenie w mieście zasięgi to ok. 5km. PMR kończy prace na 300m w takim terenie.
  pfirlej napisał:

  Rozumiem też, że duży wpływ na zasięg ma fakt, że taksówki gadają w ze stacją bazową dyspozytora, a nie między sobą.Paweł
  Taxi używają przemienników, i mogą rozmawiać między sobą.
  Pozdrawiam
 • Poziom 2  
  Dzięki za wyczerpujące informacje :)