Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rownolegle podlaczenie kondensatora

yatta 27 Apr 2009 11:03 3973 15
    yatta
    Level 14  
    Witam

Taki moze malo skomplikowany problem - jak wpiac rownolegle kondensator w zasilanie wzmacniacza? Ida sobie 2 przewody - masa i +. Kondziorka wpinamy miedzy + i -?

Z tego co widzialem sa kondziorki z 1 przewodem i przelotowe z 2.
    To samo z wpieciem go w alternator - podpinam pod + szczotki i obudowe altka?
    fuutro
    Level 43  
    A jakie masz inne możliwości? Temat często poruszany, ten kondensator najlepiej jak najbliżej wzmacniacza.
    yatta
    Level 14  
    ok a jaki typ kondensatora zastosowac? elektrolityczny? pojemnosc 4700uF 100V ?
    jaga134
    Level 26  
    Nie wolno wpinać kondensatora w alternatorze pod szczotki.Kondensator wpina się pod zacisk wyjściowy alternatora i obudowę.Na szczęście altki są tak zbudowane,że podpięcie kondensatora pod szczotki jest prawie nie możliwe,ale ja doskonale wiem,że..."Polak potrafi..."Wpięcie kondensatora pod zacisk szczotek spowodowałby złe działanie regulatora napięcia.A skutki tego są chyba wiadome.
    fuutro
    Level 43  
    To ma być w samochodzie? Jeśli tak to te 100V to tylko szkoda kasy a 4700uF to dobra pojemność ale dla małych mocy.
    yatta
    Level 14  
    Generalnie problem dotyczy swistu altka w glosnikach, czytalem na elektrodzie ze powinno sie dac kondensatory sporo mocniejsze niz napiecie w instalacji. Rowniez czytalem ze wpinano kondenstator miedzy szczotke a obudowe:). Ale wracajac do rzeczy - czy za duzy kondenstator wpiety w alternator spowoduje jakies problemy? Do instalacji radiowej sprobuje zatem wpiac 35-40V i 10000uF.
    gosztekseba
    Level 31  
    Im większy kondensator tym mniejsze spadki napięcia w instalacji samochodu. Lepiej dać większy...Ale napisz jeszcze jaki masz sprzęt bo im większa moc wzmacniacza tym większy kondensator należałoby założyć. Pozdrawiam
    yatta
    Level 14  
    Wzmak to 2 kanalowy JBL 60W.
    Czy do altka jak zapodam zbyt duzy kondensator to moze sie to zle skonczyc?
    fuutro
    Level 43  
    Nie, chyba, że wpakujesz superkondensatory, to przywali ci nieźle po kieszeni.
    BigBoy666
    Level 11  
    Ja proponuje kondensator 1,0 F (1.000.000 uF). Kosz to około 100 do 150 zł!
    tocka
    Level 24  
    yatta wrote:
    Wzmak to 2 kanalowy JBL 60W.
    Czy do altka jak zapodam zbyt duzy kondensator to moze sie to zle skonczyc?

A ja myślałem że kolega tu wyskoczy przynajmniej z 1KW na kanał a tu taki wzmacniacz jak w starym elektronie.:D
    gosztekseba
    Level 31  
    BigBoy666 wrote:
    Ja proponuje kondensator 1,0 F (1.000.000 uF). Kosz to około 100 do 150 zł!

Proponujesz a kolega pewnie rozwiązał swój problem pół roku temu...
    fuutro
    Level 43  
    Pierwszy na korpusie ma ewidentnie masę. Drugi - pokaż zdjęcie od strony opisu.
    zazazibi
    Level 2  
    Czyli 1 kondensator jest przelotowy -
    1 zacisk+ (na odbiornik niebieski) ; 2 zacisk+(doprowadzenie+)?

Natomiast jak podłączyć ten 2 ?
    1zacisk to "-";2zacisk"+' ?
    fuutro
    Level 43  
    Masz omomierz? Tam gdzie jest jeden przewód wpunasz równolegle a omomierz wykorzystaj w drugim, wepnij się z nim miedzi zaciski i napisz co pokaże ,- zwarcie czy po chwili brak przejścia.