Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór przekroju przewodu do maszyny grzejnej 69kW

27 Kwi 2009 15:26 5039 5
 • Poziom 2  
  Mam pytanie:) Jaki dobrać przekrój przewodu do maszyny grzejnej o mocy 69KW na długości 45m. Silnik ma tylko 18KW.
  Z góry dziękuję
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  W zasadzie to musisz wiedzieć jakie prądy popłyną w żyłach kabla i na tej postawie coś dopiero szacować.
 • Poziom 25  
  Dokładnie tak jak pisze kolega fuutro. Moc znasz, napięcie przy jakim będzie pracowało to urządzenie zapewne też, więc na podstawie wzoru (zakładam, że to urządzenie 3fazowe) I= P/(√3 * Un*cosΦ). Znając prąd pobierany przez urządzenie możesz sobie dobrać przekrój zasilającego je przewodu, np. na podstawie takiej tabeli. pozdrawiam
 • Poziom 11  
  voytalo wg. podanego przez Ciebie wzoru wyznaczymy prąd znamionowy tego silnika, a co w przypadku gdy silnik ma twardy rozruch i jego prąd jest chwilowo wielokrotnie większy od znamionowego? Przewody też muszą jakoś ten prąd wytrzymać.
 • Poziom 25  
  kol. Vinietune - z tego wzoru wyznaczymy prąd znamionowy silnika, a następnie dobierzemy przekrój przewodów w taki sposób, aby prądowa obciążalność długotrwała tego przewodu była większa od wartości prądu obliczeniowego (Ib<=Iz). Jeszcze raz podkreślam słowo długotrwała, która oznacza, że prąd o takiej wartości może płynąć przez przewód przez długi czas, nie powodując jego uszkodzenia. Zadaj sobie teraz pytanie:
  Przez jaki okres czasu popłynie ten kilkakrotnie większy prąd rozruchowy?
 • Poziom 11  
  Pojedyncze sekundy. W takim razie prądy rozruchowe (krótkotrwałe) nie mają znaczenia przy doborze przewodów do silnika? Rozumiem, że ta sama zasada dotyczy innych odbiorników mających prądy startowe w impulsie dużo większe od prądu znamionowego (długotrwałego)?