Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór przekroju przewodu do maszyny grzejnej 69kW

grzesiek71 27 Apr 2009 15:26 5237 5
 • #1
  grzesiek71
  Level 2  
  Mam pytanie:) Jaki dobrać przekrój przewodu do maszyny grzejnej o mocy 69KW na długości 45m. Silnik ma tylko 18KW.
  Z góry dziękuję
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  W zasadzie to musisz wiedzieć jakie prądy popłyną w żyłach kabla i na tej postawie coś dopiero szacować.
 • #3
  voytalo
  Level 25  
  Dokładnie tak jak pisze kolega fuutro. Moc znasz, napięcie przy jakim będzie pracowało to urządzenie zapewne też, więc na podstawie wzoru (zakładam, że to urządzenie 3fazowe) I= P/(√3 * Un*cosΦ). Znając prąd pobierany przez urządzenie możesz sobie dobrać przekrój zasilającego je przewodu, np. na podstawie takiej tabeli. pozdrawiam
 • #4
  Vinietune
  Level 11  
  voytalo wg. podanego przez Ciebie wzoru wyznaczymy prąd znamionowy tego silnika, a co w przypadku gdy silnik ma twardy rozruch i jego prąd jest chwilowo wielokrotnie większy od znamionowego? Przewody też muszą jakoś ten prąd wytrzymać.
 • #5
  voytalo
  Level 25  
  kol. Vinietune - z tego wzoru wyznaczymy prąd znamionowy silnika, a następnie dobierzemy przekrój przewodów w taki sposób, aby prądowa obciążalność długotrwała tego przewodu była większa od wartości prądu obliczeniowego (Ib<=Iz). Jeszcze raz podkreślam słowo długotrwała, która oznacza, że prąd o takiej wartości może płynąć przez przewód przez długi czas, nie powodując jego uszkodzenia. Zadaj sobie teraz pytanie:
  Przez jaki okres czasu popłynie ten kilkakrotnie większy prąd rozruchowy?
 • #6
  Vinietune
  Level 11  
  Pojedyncze sekundy. W takim razie prądy rozruchowe (krótkotrwałe) nie mają znaczenia przy doborze przewodów do silnika? Rozumiem, że ta sama zasada dotyczy innych odbiorników mających prądy startowe w impulsie dużo większe od prądu znamionowego (długotrwałego)?