Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator podtrzymania napięcia - problem.

27 Kwi 2009 18:47 5194 6
  • Poziom 10  
    Chciałbym po odłączeniu zasilania wykonać kilka rzeczy na mikroprocesorze. Używam do tego kondensator podtrzymujący napięcie 0.47F. Cały układ pobiera mi prawie 50mA. W momencie gdy odłączę zasilanie spadam mi napięcie z 4.3V o prawie 2V, a czasami nawet więcej. Układ mam podłączony wg schematu poniżej. Kondensator jest ładowany przez ponad 5 minut.
    Jak dam sam rezystor przez który płynie 50mA zamiast docelowego układy problem jest nadal. Nie wiem co robię nie tak. Proszę o jakieś pomysły.

Kondensator podtrzymania napięcia - problem.
  • Poziom 39  
    Ten kondensator ma dosyć dużą rezystancję wewnętrzną, rzędu kilkadziesiąt Ω, i nie możesz z niego pobierać tak dużego prądu - stąd te spadki napięcia pod obciążeniem.
  • Poziom 20  
    Napięcie spada odrazu po odłaczeniu zasilania?
    Spróbuj odłączyć w czasie pracy kondensator i sprawdź na nim napięcie, bo może sam kondensator jest uszkodzony. Po za tym zamiast zwykłej diody mozesz dać diodę schottkiego wtedy będziesz miał spadek napięcia nie 0,7V a jakieś 0,3V. Pamiętaj, ze energia zgromadzona w kondensatorze rośnie z kwadratem napięcia. Dając diodę schottkiego będziesz miał 20% więcej energii zgromadzonej w kondensatorze.
  • Poziom 33  
    Ilość energii nie ma takiego znaczenia, bardziej liczy się zgromadzony ładunek. Mikroprocesor będzie pobierał prawie taki sam prąd w całym zakresie dopuszczalnego napięcia zasilania.
    Po pierwsze trzeba zastosować shottky diodę max na 20V, wtedy spadek napięcia nie przekroczy 0,3V. Moja propozycja - 1N5817. Poza tym spróbuj obciążyć kondensator prądem 5mA i zobacz co się będzie działo. Jeśli napięcie nie będzie spadało, to do twojego układu trzeba będzie dokupić dodatkowe kondensatory.
  • Poziom 10  
    Rzeczywiście dla małego obciążenia nie spada napięcie. Z tego co sprawdziłem nie mogę pobierać więcej niż 10mA. Zastanawiam się czy danie większego kondensatora (1F) pomoże, a może lepiej dać kilka takich, ale mniejszych. Podtrzymanie u mnie jest potrzebne na góra sekundę.
    Jak uważacie?
  • Poziom 25  
    Jak na sekundę, to po co aż takie pojemności?! :O
  • Poziom 33  
    Rzeczywiście, dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie kilku kondensatorów 0,47F. Ponieważ prąd przy którym kondensator jeszcze trzyma napięcie to 10mA, musisz zastosować 5 sztuk 0,47F, co da ci 2,35F. Taka pojemność przy 50mA pozwoli procesorowi pracować jeszcze przez conajmniej minutę po odłączeniu zasilania. Jeśli potrzebna ci tylko sekunda dużego prądu, pomyśl o zastosowaniu z 50 sztuk tego:
    http://www.tme.eu/pl/katalog/index.phtml#clea...ers%3D1%26search%3DKM1500/6.3%26bf_szukaj%3D+
    Koszt tylko 20zł, a na sekundę wystarczy spokojnie ;) Jedyna wada to zajętość miejsca - aż 5x10cm na płytce...

Cały czas zastanawia mnie ten pobór prądu. Dlaczego jest aż taki duży?