Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensator podtrzymania napięcia - problem.

27 Apr 2009 18:47 5983 6
  • Level 10  
    Chciałbym po odłączeniu zasilania wykonać kilka rzeczy na mikroprocesorze. Używam do tego kondensator podtrzymujący napięcie 0.47F. Cały układ pobiera mi prawie 50mA. W momencie gdy odłączę zasilanie spadam mi napięcie z 4.3V o prawie 2V, a czasami nawet więcej. Układ mam podłączony wg schematu poniżej. Kondensator jest ładowany przez ponad 5 minut.
    Jak dam sam rezystor przez który płynie 50mA zamiast docelowego układy problem jest nadal. Nie wiem co robię nie tak. Proszę o jakieś pomysły.

Kondensator podtrzymania napięcia - problem.
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 39  
    Ten kondensator ma dosyć dużą rezystancję wewnętrzną, rzędu kilkadziesiąt Ω, i nie możesz z niego pobierać tak dużego prądu - stąd te spadki napięcia pod obciążeniem.
  • Level 20  
    Napięcie spada odrazu po odłaczeniu zasilania?
    Spróbuj odłączyć w czasie pracy kondensator i sprawdź na nim napięcie, bo może sam kondensator jest uszkodzony. Po za tym zamiast zwykłej diody mozesz dać diodę schottkiego wtedy będziesz miał spadek napięcia nie 0,7V a jakieś 0,3V. Pamiętaj, ze energia zgromadzona w kondensatorze rośnie z kwadratem napięcia. Dając diodę schottkiego będziesz miał 20% więcej energii zgromadzonej w kondensatorze.
  • Level 33  
    Ilość energii nie ma takiego znaczenia, bardziej liczy się zgromadzony ładunek. Mikroprocesor będzie pobierał prawie taki sam prąd w całym zakresie dopuszczalnego napięcia zasilania.
    Po pierwsze trzeba zastosować shottky diodę max na 20V, wtedy spadek napięcia nie przekroczy 0,3V. Moja propozycja - 1N5817. Poza tym spróbuj obciążyć kondensator prądem 5mA i zobacz co się będzie działo. Jeśli napięcie nie będzie spadało, to do twojego układu trzeba będzie dokupić dodatkowe kondensatory.
  • Level 10  
    Rzeczywiście dla małego obciążenia nie spada napięcie. Z tego co sprawdziłem nie mogę pobierać więcej niż 10mA. Zastanawiam się czy danie większego kondensatora (1F) pomoże, a może lepiej dać kilka takich, ale mniejszych. Podtrzymanie u mnie jest potrzebne na góra sekundę.
    Jak uważacie?
  • Level 26  
    Jak na sekundę, to po co aż takie pojemności?! :O
  • Level 33  
    Rzeczywiście, dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie kilku kondensatorów 0,47F. Ponieważ prąd przy którym kondensator jeszcze trzyma napięcie to 10mA, musisz zastosować 5 sztuk 0,47F, co da ci 2,35F. Taka pojemność przy 50mA pozwoli procesorowi pracować jeszcze przez conajmniej minutę po odłączeniu zasilania. Jeśli potrzebna ci tylko sekunda dużego prądu, pomyśl o zastosowaniu z 50 sztuk tego:
    http://www.tme.eu/pl/katalog/index.phtml#clea...ers%3D1%26search%3DKM1500/6.3%26bf_szukaj%3D+
    Koszt tylko 20zł, a na sekundę wystarczy spokojnie ;) Jedyna wada to zajętość miejsca - aż 5x10cm na płytce...

Cały czas zastanawia mnie ten pobór prądu. Dlaczego jest aż taki duży?