Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić woltomierz na atmega8 ??

27 Kwi 2009 19:49 2386 5
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam zamiar zbudować woltomierz na procesorze Atmega8. Ma to być woltomierz, który po osiągnięciu wartości np 1,3V lub powyżej załączy diodę podłączoną np do portu PC5. Ma to być konstrukcja bez wyświetlacza (póki co).
    Przeglądałem różne strony internetowe włącznie z elektrodą i znalazłem tam projekty tyle, że pisane w BASCOMIE. Ja chcę zrealizować projekt w języku C.
    nie wiem tylko od czego rozpocząć budowę takowego układu. Jakie elementy należy wziąć pod uwagę zarówno podczas budowy układu jak i pisania programu??

Proszę o pomoc
  • Poziom 33  
    ostatnie zdanie twojej wypowiedzi dużo mówi o twojej wiedzy z tej dziedziny.

jakbyś chciał w bascomie to wyskrobałbym ci te 10 linijek kodu żeby działało no ale ty chcesz w C
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Datasheet w dłoń i czytaj o ADC.
  • Poziom 9  
    Nie w tym sensie, że totalnie nie wiem o co chodzi w budowie zarówno programu jak i układu o tyle co chodziło mi o przystawkę, bo wątpię, że można "gołe" napięcie podpiąć od razu pod mikroprocesor. Na pewno potrzebne będą rezystory zabezpieczające nadmiar prądu czy też kondensatory filtrujące.Chodzi mi tylko o tą przystawkę i o to jak ją zdefiniować w programie
  • Poziom 32  
    W zasadzie takiej "przystawki" nie potrzebujesz jeżeli mierzone napięcie mieści się w zakresie 0-5V. Nie mniej jednak dobrze jest zabezpieczyć wejście diodą zenera i dodać jakiś kondensator filtrujący i oczywiście zasilić przetwornik.
  • Poziom 9  
    Szukam po necie artykułów i natrafiłem na dość ciekawy link:

http://ds5.agh.edu.pl/~czaro/naukowo/soft/przetwornik_adc.pdf

Na końcu artykułu podany jest kod źródłowy ale za nic nie mogę skumać np. Obliczania wartości napięcia na wejściu.

Próbowałem przerobić kod na taki, który sprosta moim założeniom ale nie wychodzi mi :/

Pomożecie mi go przerobić i wytłumaczycie tą niejasność z obliczeniem nap. na wejściu??Dopiero co się uczę i jest mi troche trudno.