Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za antena: na pasmo 2m czy 11m (cb)

Moskit 27 Kwi 2009 20:09 3951 23
  • #1 27 Kwi 2009 20:09
    Moskit
    Poziom 18  

Witam
    Kolega przyniósł mi antenę i raczej ona nie wygląda mi na cb tylko na pasmo 2m. Pracowała w Niemczech, ale kolega nie wie z jakim radiem. Jeśli ktoś wie co to za antena to proszę o info. 120 cm z cewką 126 (6 cm ma cewka). Brak regulacji do ustawienia SWR-u

Pozdrawiam
    Maciek

• #2 27 Kwi 2009 20:19
    SITO79
    Poziom 27  

Jest to typowa antena 5/8λ na pasmo 2m

• #3 27 Kwi 2009 20:20
    Kali22
    Poziom 9  

Sądząc po długości i po cewce u dołu to nie raczej na pewno nie jest antena na 2m. Spróbuj zamontować ją na pojeździe i przetestować analizatorem/mostkiem szumowym/TDO.

• #4 27 Kwi 2009 20:21
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jest to antena VHF na częstotliwość około 156MHz (przy promienniku 120cm).

Jest to antena tzw. 5 / 8 λ z transformacją do 50Ω .

Pozdrawiam.

• #5 27 Kwi 2009 20:41
    Moskit
    Poziom 18  

Dzięki za szybką odpowiedź. Tylko, że w końcu nie wiem kto ma racje (rozbieżne zdania). Według mnie faktycznie może to być antena na około 156MHz. Jeśli ktoś jeszcze che się wypowiedzieć na ten temat to bardzo proszę. Według wzoru faktycznie wychodzi 156MHz, Na jaką długość musiałbym przyciąć promiennik, żeby prawidłowo działała na 145 MHz. Proszę nie pisać ,że na nadawanie w tym paśmie potrzebna jest licencja, bo jestem już po egzaminie i oczekuje na świadectwo

Pozdrawiam
    Maciek

• #6 27 Kwi 2009 20:49
    sq6ade
    Poziom 40  

Moim zdaniem okolice 160 MHz - po prostu to popularne u Niemców pasmo służb cywilnych (np. śmieciaże) - większość gratów VHF wożonych z Niemiec jest zaprogramowane w okolicy 160MHz.

• #7 27 Kwi 2009 20:52
    switaniec
    Poziom 17  

Oczywiście SP5ANJ ma rację.W Polsce dostępna pod nazwą SMA-2 f-my SIRIO,Dostrajanie poprzez przycinanie wg dołączanego wykresu ,lub lepiej stosując analizator antenowy.
    Adam

• #9 27 Kwi 2009 21:16
    sq6ade
    Poziom 40  

Przecież masz wykres cięcia bata. Odnajdź na osi częstotliwość a na drugiej osi odczytaj długość bata w mm

• #10 27 Kwi 2009 21:23
    Moskit
    Poziom 18  

sq6ade napisał:
    Przecież masz wykres cięcia bata. Odnajdź na osi częstotliwość a na drugiej osi odczytaj długość bata w mm

Wszystko ok tylko jak zdążyłeś pewnie już zauważyć na 145 Mhz musi mieć według wykresu 1410mm. A ja mam tylko 1200mm wiec nie da się raczej wydłużyć.

• #11 27 Kwi 2009 21:42
    sq6ade
    Poziom 40  

No to w czym problem - bierzesz odpowiedniej średnicy rurkę i z niej robisz zaciskany łącznik dla brakującego kawałka , który trzeba dołożyć - albo na 1000 innych sposobów go dołączyć ;)

• #12 27 Kwi 2009 21:49
    Moskit
    Poziom 18  

sq6ade napisał:
    No to w czym problem - bierzesz odpowiedniej średnicy rurkę i z niej robisz zaciskany łącznik dla brakującego kawałka , który trzeba dołożyć - albo na 1000 innych sposobów go dołączyć ;)

Chyba estetyczniej będzie zmienić cały promiennik na nowy. Chyba taki będzie ok: http://www.allegro.pl/item613753357_promiennik_bat_pret_do_anteny_cb_1_75m_nowy_vat.html skrócę na odpowiedni wymiar:)

Zgodnie z regulaminem pkt. 10.11 , link zmieniony. [SP5ANJ]

• #13 27 Kwi 2009 21:52
    sq6ade
    Poziom 40  

Jasne - jeśli jest na dole mocowane na imbus. Bo jak zaciskane to ....

• #14 27 Kwi 2009 22:11
    Moskit
    Poziom 18  

sq6ade napisał:
    Jasne - jeśli jest na dole mocowane na imbus. Bo jak zaciskane to ....

Hmm... właśnie tego sie obawiam, nawet nie chciałem tego głośno mówić, bo faktycznie chyba zaciskany promiennik;p

• #15 28 Kwi 2009 02:25
    Driver-
    Poziom 38  

Przedłużałem podobną do Twojej antenę radmorowską z pasma 169MHz w następujący sposób. Odciąłem kawałek stalowego promiennika o tej samej średnicy z innej anteny, nieco dłuższy niż potrzebny do zapewnienia odpowiedniej długości całkowitej na środek pasma 2m (późniejsze strojenie). Końcówkę oryginalnego promiennika nagwintowałem na długości ~1cm i na takiej samej długości nagwintowałem odcinek przedłużający. Następnie nagwintowałem tulejkę nieco dłuższą od łącznej długości obu gwintów promiennika oryginalnego i przedłużki. Nakręciłem tulejkę maksymalnie do oporu a następnie również do oporu wkręciłem przedłużkę. Tak przerobiona antena pracuje bardzo dobrze i jeździ już ponad 10 lat na moim zabytkowym 4WD. Dodatkowo dodałem zwrotnicę 145/108↓ MHz i z jednej anteny nam 2m radiotelefon i radio.

• #16 28 Kwi 2009 08:56
    sq6ade
    Poziom 40  

Driv ... byłem pewien że takie walcowane twarde pręty nie dadzą się gwintować - przynajmniej zwykłą narzynką :O
    Ale fakt faktem że ta radmorowska antena ma deko grubszy pręt od tego co u kolegi ...

• #17 28 Kwi 2009 16:52
    Robert SP3WBX
    Poziom 14  

sq6ade napisał:

Mam gdzieś podobną antenę. Czy podane długości to wymiary bata liczone od końca cewki czy całej anteny od mocowania?

• #18 28 Kwi 2009 17:22
    Moskit
    Poziom 18  

No i niestety promiennik jest zaciskany i jest problem z jego wyjęciem. Może ma ktoś jakiś pomysł? jak zmienić "bat". Najprościej chyba będzie uciąć promiennik zostawić jakieś 1,5cm zrobić tulejkę łączącą na wkrętach dociskowych

• #19 28 Kwi 2009 17:44
    sq6ade
    Poziom 40  

Robert SP3WBX napisał:
    sq6ade napisał:

Mam gdzieś podobną antenę. Czy podane długości to wymiary bata liczone od końca cewki czy całej anteny od mocowania?

Dobre pytanie. Pewną wskazówką jest parametr TOTAL LENGHT : 1425mm

• #20 28 Kwi 2009 17:52
    SITO79
    Poziom 27  

Ja kiedyś jak kupiłem za bardzo przystrzyżoną antenę do CB, to jej promiennik przedłużyłem przy pomocy szprychy rowerowej dołączonej do promiennika za pomocą wkładu ze zwykłej listwy/kostki elektrycznej( http://www.micros.com.pl/index.php?id=348 ). Po porządnym dokręceniu śrubek, obciołem łebki i je oszlifowałem. Łączenie oczywiście uszczelniamy przed wpływem warunków atmosferycznych.

• #21 28 Kwi 2009 21:57
    Driver-
    Poziom 38  

Równie dobrze można pospawać. Do łukowego spawania stali nierdzewnej są specjalne elektrody. Potem obrobić i załatwione. Kalkulator i wykresy trzeba traktować orientacyjnie, bo bez znajomości indukcyjności cewki i parametrów przeciwwagi jaką jest karoseria dokładnej długości promiennika się nie wyliczy. Tak czy inaczej trzeba będzie stroić po zamontowaniu na pojeździe, więc od razu lepiej przewidzieć odpowiednio dłuższy promiennik.

• #22 29 Kwi 2009 08:10
    Moskit
    Poziom 18  

Driver- napisał:
    Równie dobrze można pospawać. Do łukowego spawania stali nierdzewnej są specjalne elektrody. Potem obrobić i załatwione. Kalkulator i wykresy trzeba traktować orientacyjnie, bo bez znajomości indukcyjności cewki i parametrów przeciwwagi jaką jest karoseria dokładnej długości promiennika się nie wyliczy. Tak czy inaczej trzeba będzie stroić po zamontowaniu na pojeździe, więc od razu lepiej przewidzieć odpowiednio dłuższy promiennik.

Właśnie miałem pisać,że możnaby dospawać 25-30cm :) Tylko skąd wziąść taki kawałek prmiennika. Szkoda dla 30 cm wydawać 40 zł na nowy promiennik.

• #23 29 Kwi 2009 09:49
    jaga134
    Poziom 24  

Kolego,w podobnej antenie wymieniłem promiennik przy pomocy imadła w który wkręciłem promiennik i poruszając cewką w obie strony udało mi się ją wysunąć.Następnie w sklepie kupiłem antenę do zwykłego radia samochodowego i wykorzystałem bat z tej anteny.Bat dał się nagwintować.Siedzisko w cewce w której zamocowany był oryginalny promiennik również można było nagwintować.W ten sposób powstała nowa,estetyczna antena na pasmo 144-146MHz.Sam przyznasz,że złączki na końcówce anteny nie wyglądałyby zbyt ładnie.

• #24 30 Kwi 2009 09:26
    Moskit
    Poziom 18  

Dzieki za wszelkie informacje. Postanwowiłem dospawać i ładnie zeszliwować promiennik zobaczymy jaki będzie efekt.

Temat zamykam

Pozdrawiam
    Maciek

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson