Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczeństwo maszyn wg Dyrektywy Maszynowej

Chmielu 27 Kwi 2009 21:02 4958 8
  • #1 27 Kwi 2009 21:02
    Chmielu
    Poziom 12  

Witam forowiczów.
    Mam zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa maszyn i urządzeń. Mianowicie: w Dyrektywie Maszynowej w części dotyczącej sterowania pkt. 1.2.7. Awaria obwodu sterującego napisane jest "Błąd, jak też i awaria lub uszkodzenie w układach logicznych obwodu sterującego nie mogą prowadzić do sytuacji niebezpiecznych." Wynika z tego że jeśli otworzę osłonę ruchomą lub bramkę w ogrodzeniu aby mieć dostęp do np. wyregulowania maszyny to maszyna musi nie tylko zatrzymać się, ale pozostać bez napięcia (np. napęd części do której jest dostęp po otwarciu osłony musi zostać odłączony przez rozłączenie stycznika). Uruchomienie napędu może nastąpić przy otwartej osłonie na czas podtrzymania urządzenia sterującego (przycisku) i wtedy można załączyć w/w napęd, zwolnienie urządzenia sterującego ponownie odcina zasilanie. Chodzi o wykluczenie sytuacji gdy łączniki nadzorujące osłonę włączone są do wejść PLC i może wystąpić sytuacja gdy ze względu na błąd programisty, producenta PLC (błąd firmware) lub uszkodzenie elektroniki może dojść do sytuacji że napęd ruszy przy otwartej osłonie.

Chciałbym dowiedzieć się jak to się ma do maszyn i urządzeń które utrzymujecie "na codzień". Interesuje mnie zwłaszcza podejście producentów maszyn które zostały wykonane po 2004r.

0 8
  • #2 27 Kwi 2009 22:21
    12robert12
    Poziom 28  

u mnie jest to rozwiązane poprzez podłączenie styków NC do przekaźnika bezpieczeństwa a styków NO do PLC dla sygnalizacji stanu która osłona jest otwarta. Projektant przewidział też że każda z osłon może być zablokowana przez specjalny klucz, lub przy ostrzeniu maszyny wszystkie zabezpieczenia są blokowane przez przekaźnik.

Ostatnio zaskoczył mnie inspektor który powiedział że jeżeli proces technologiczny wymaga jakiś niebezpiecznych sytuacji to są one dopuszczalne.

ja spotkałem się u siebie na fabryce z opinią włoskich projektantów automatyki, sterowań że mamy ciężkich inspektorów.

a wypadków już widziałem mnóstwo i zawsze wina po stronie operatora była, bo np. zablokował sznurkami krańcówki osłon, wkładał ręce pomiędzy napędy podczas pracy, itd.

Pozdrawiam.

0
  • #3 28 Kwi 2009 10:32
    jotko
    Poziom 20  

Każda maszyna podlega odpowiednio dobranym kategoriom bezpieczeństwa ,
    klasyfikowanym kolejno wg: zagrożenia / czasu występowania / możliwości uniknięcia ryzyka.
    Ustalenie kategorii odbywa sie komisyjnie .
    Na podstawie przyjętej kategorii bezpieczeństwa maszyny budowane są odpowiednie obwody zabezpieczeń.
    Każda maszyna jest dostarczona od producęta z Deklaracją zgodności .

Przy tak wykonanym technicznie urządzeniu nie ma mowy o błędzie programisty ,który mógłby zagrozić człowiekowi.
    Programy nie są doskonałe i zawsze znajdzie się furtka/ błąd / niedopatrzenie programisty które mogłoby spowodować zagrożenie.
    I to wracamy do obwodów zabezpieczeń które odcinają sterowanie urządzeń wyjściowych i do ponownej pracy wymagają resetu.

Uwaga na Modernizacja Modyfikacja.
    Modyfikacja - zmiana w maszynie polegająca na przystosowaniu zamienników części o tej samej funkcjonalności
    do pracy w danej modyfikowanej maszynie. Zastępowanie części niedostępnych innymi ale o tej samej funkcjonalności.
    Taka zmiana powinna być odnotowana w książce eksploatacji maszyny.
    Modernizacja - zmiana w maszyny polegająca na jej usprawnieniu , zmianie funkcjonalności , dodatkowych opcjach itp.
    Ponowny odbiór maszyny zgodnie z wymaganiami minimalnymi Dyrektywy Maszynowej i za te zmiany dożywotnio
    odpowiada juz autor zmian.

1
  • #4 29 Kwi 2009 15:41
    Chmielu
    Poziom 12  

Witam,
    Niestety przepisy nie są jednoznaczne w tym względzie i są bardzo ogólne. Przy pracy niektórych maszyn wymagane są sytuacje gdy niezbędne jest wejście operatora w strefę niebezpieczną, np w celu założenia nowego pasma materiału. Wtedy operator musi wykonać szereg czynności przy otwartych osłonach lub bramkach wejściowych mając do dyspozycji maszynę która musi mieć możliwość wykonywania ruchów (np. uchwycenia materiału, podniesienia czegoś). Co w takiej sytuacji. Jak powinien być zaprojektowany układ sterowania w odniesieniu do Dyrektywy Maszynowej, a w szczególności zapisu jak w pierwszym poście. I jak podchodzą do tego producenci maszyn.

0
  • #5 29 Kwi 2009 20:28
    as4s
    Poziom 11  

Niestety z tego co wiem przebywanie w polu pracy maszyny gdy jest ona pod napięciem, i może wykonywać ruchy jest niedozwolone, więc odpada sytuacja kiedy sobie coś regulujesz ręcznie i znajdujesz się w polu zasięgu np. ramienia robota,, do celów regulacji wyprowadza się pulpity sterownicze po za zasięg "rażenia".

Zgodnie z dyrektywą maszynową, masz podzielone maszyny na kategorie. Ale z tego co wiem, w maszynach obowiązują w tej chwili tzw. przekaźniki bezpieczeństwa. One pełnią rolę kontrolną na wszelkich rodzajach bramek i drzwi zabezpieczających i to do nich doprowadza się "grzybki" stop z całej maszyny. A te bezlitośnie odcinają wszelkie napięcia sterujące od maszyny.

A co do zakładania materiału, jeśli maszyna wymaga tego co piszesz to projektant albo był nie z tej epoki (sorki za taka ocenę) albo popełnił poważny błąd konstrukcyjny.

0
  • #6 29 Kwi 2009 21:19
    Chmielu
    Poziom 12  

Przekaźniki bezpieczeństwa, kategorie, przepisy to jedno, a proces technologiczny to drugie. Niestety, ciężko jest znaleźć kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a funkcjonalnością. Na jakich przepisach się opieracie? A co z zapisami w Dyrektywie:

cyt. "1.2.5. Wybór trybu pracy ...Jeżeli maszynę skonstruowano i wykonano w sposób zezwalający na jej wykorzystanie w kilku trybach sterowania i pracy, przedstawiających różniące się poziomy bezpieczeństwa (np. przy wykonywaniu regulacji, konserwacji, inspekcji, itp.), musi być ona wyposażona w selektor trybów pracy, który można ustawić trwale w wybranej pozycji sterowania lub pracy..."

i dalej:

cyt. "Jeżeli, dla pewnych operacji, maszyna musi być zdolna do pracy z wyłączeniem urządzeń bezpieczeństwa, selektor trybów pracy musi jednocześnie:
    - odłączać tryb sterowania automatycznego,
    - zezwalać na ruch wywołany jedynie urządzeniami sterującymi
    wymagającymi stałego podtrzymania,
    ...."

Czyli różny poziom zabezpieczeń jest dozwolony w zależności od trybu pracy, ponadto w niektórych przypadkach dopuszcza się deaktywację urządzeń bezpieczeństwa. Tylko co rozumieć przez "zezwalać na ruch wywołany jedynie urządzeniami sterującymi wymagającymi stałego podtrzymania".

as4s: odnośnie robotów Dyrektywa dopuszcza cyt. "Urządzenia sterujące powinny:
    ....
    - być umieszczone poza strefami zagrożenia, z wyjątkiem tych urządzeń, gdzie jest to konieczne, jak np. awaryjne zatrzymywanie, pulpit do szkolenia robotów,
    ..."

0
  • #7 05 Gru 2012 14:52
    MagdaElo
    Poziom 1  

Witam,

temat stary, ale wiem, że nadal jest wiele niejasności....
    Zapraszam zatem na nasze szkolenia, szczególnie dotyczące Dyrektywy maszynowej i narzędziowej:
    http://www.elokon.pl/szkolenia.htm

Pozdrawiam
    Magda

0
  • #8 05 Gru 2012 20:37
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    12robert12 napisał:

Cytat:
    Ostatnio zaskoczył mnie inspektor który powiedział że jeżeli proces technologiczny wymaga jakiś niebezpiecznych sytuacji to są one dopuszczalne.

I tu inspektor miał rację. W przemyśle chemicznym w niektórych przypadkach zatrzymanie procesu technologicznego jest wręcz niemożliwe i nawet może doprowadzić do katastrofalnych skutków, zatrzymując jedno ogniwo procesu technologicznego. W takich przypadkach zatrzymanie urządzeń jest tak "zaprogramowane" aby maksymalnie zminimalizować straty i tu rodzi się pytanie czy tylko materialne.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 07 Gru 2012 17:06
    mariusz.s
    Warunkowo odblokowany

Witam.
    Co rozumiemy przez sytuację niebezpieczne? Wszystkie operacje i czynności przeprowadzane w trakcie normalnej obsługi powinny być bezpieczne dla operatora maszyny , urządzenia.Sytuacje niebezpieczne mogą zaistnieć w czasie czynności serwisowych ,napraw, i powinny być uwzględnione w instrukcji eksploatacji.

0