Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz i amperomierz LED do spawarki

27 Kwi 2009 22:13 4873 2
  • Poziom 20  
    Witam
    Chciałby wyposażyć spawarkę w woltomierz i amperomierz panelowy LED np. na ICL7107, posiadam bocznik prądowy 400A/60mV w zawiązku z czym mam pytanie:
    Gdzie najlepiej podłączyć woltomierz (przed dławikiem czy za a możne przed prostownikiem)?
    Czy potrzebne są jakieś elementy filtrujące (by cyferki nie skakały)?
    Jak to zrobić najprościej i dobrze?
    Zależnymi bardziej na powtarzalności pomiarów niż dokładności.
  • IGE-XAO
  • Warunkowo odblokowany
    Witam ... przekładnik prądowy montujesz za mostkiem prostowniczym na ujemnym przewodzie biegnący do dławika natomiast pomiar napięcia za przekładnikiem na tym samym obwodzie przed dławikiem. Ponieważ nie wiem jaki masz dławik tzn jednouzwojeniowy czy masz odczepy z tekstu twojego postu wynika że spawarka jest fabryczna ale jaka ?? pewnie mig lub mag , czy dławik ma odczepy ?? jeśli tak to pomiar napięcia mierzy się na pierwszym odczepie ....:) Co do drugiego pytania to ciężko będzie odpowiedzieć bo w spawarkach zależy to jaki masz transformator 1 czy też 3 fazowy, dalej zależy to od sprawności mostka prostowniczego i od współczynnika indukcyjności dławik-transformator oraz od spadków napięcia na przewodach i połączeniach śrubowych przewodów. W spawarkach nieważne jak dokładnie miernik będzie mierzył to zawsze będą wskazania pływały a to dzieje się tak za sprawą rezystancji łuku elektrycznego podczas spawania wydłuża się lub skraca a co za tym idzie rośnie lub maleje pobór prądu z napięciem jest podobnie... Innym lepszym rozwiązaniem było by zbudowanie miernika z uśrednianiem pomiaru i sekwencyjnym przełączaniem w tryb HOLD ( zamrażanie wyniku pomiaru ) powiedzmy co 2 sek tak jest zrobione w spawarkach fabrycznych np FRONIUS, ESAB itd sensownym rozwiązaniem wydaje mi się użycie układu ICL 7135 zamiast ICL 7107 ponieważ ma szereg dodatkowych funkcji np HOLD ta funkcja ułatwia odczyt ponieważ po skończeniu spawania wiemy jakim prądem i napięciem spawaliśmy, a swoja droga to kto podczas spawania będzie zerkał ukradkiem na wyświetlacze ??? :)
  • IGE-XAO