Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po włączeniu zatrzymuje się na biosie. Resety nie pomagają.

Tomek331 28 Kwi 2009 12:05 2799 18
  • #1 28 Kwi 2009 12:05
    Tomek331
    Poziom 26  

Witam, mam problem ze swoim komputerem. Po dłuższym graniu, nagle się zwiesił, nic nie można było zrobić, po około 30 sekundach blue screen.
    I od tej pory kiedy włączam to bios sprawdza procesor, ram i koniec, dalej nic nie robi. Odłączyłem nagrywarkę, dysk, wszystko co miałem podpięte pod USB, odłączyłem kartę graficzną i monitor podłączyłem pod zintegrowaną. Zasilacz nowy, sprawdzałem na starym, sprawnym, również to samo. Mój sprzęt to: P4 HT, GeForce Fx5200, ram DDR1 2x512mb, Samsung 250Gb Sata, DVD Samsung, Zasilacz Chieftec 400W, mobo ASRock 775i65GV. Napięcia w porządku, na linii 5V jest 5.11V, na 12V jest 11.89V, 3.3V jest 3.31V (sprawdzane miernikiem). Reset biosu, próba włączenia bez baterii nic nie pomaga.

Dodano po 5 [minuty]:

Bym zapomniał, kondensatory na płycie ok, w zasilaczu nie patrzałem, gdyż jest na gwarancji.

0 18
  • #2 28 Kwi 2009 12:12
    Matuzalem

Poziom 43  

Możliwości dużo. Z nich najmniej uciążliwą jest wysypanie się sterownika S-ATA. Czy można to obejść bez nakładki? - Pewnie tak, podając przy konsoli dyskietkę i sprawdzając efekt (gdyby logowanie się powiodło to wypada chkdsk /r odpalić w niej), a potem zobaczyć co będzie przy kolejnym rozruch (może sie okazać konieczne dogranie - przez expand paru plików - na teraz ich nazwy nie są istotne).
    Poważniejsze przyczyny to kontroler na płycie lub sam dysk. Tego jednak bez testów nie da się stwierdzić.

0
  • #3 28 Kwi 2009 12:16
    Tomek331
    Poziom 26  

Odłączyłem wszystko od płyty, podłączyłem samo zasilanie i monitor. Więc sterownik S-ata mogł się sypnąć? Dysku nie było a dalej nie startuje. A mógł paść bios?

0
  • #4 28 Kwi 2009 12:22
    Matuzalem

Poziom 43  

Przepraszam Cię - zaćmy dostałem przy czytaniu i wyszło mi, że BSOD wchodzi teraz również, a nie tylko, że był objawem pierwotnym.
    Raczej nie BIOS, a płyta jako taka (wiem, że nie brzmi to pocieszająco, ale objaw mi pasuje). Czy na ekranie - po tym sprawdzeniu pojawia się jakiś komunikat, czy tylko staje i stoi?

0
  • #5 28 Kwi 2009 12:25
    Tomek331
    Poziom 26  

Staje i stoi, było tak z 20 minut, poszedłem zrobić kanapkę, w nadziei, że coś się zmieni. Zielona lampka miga ale po resecie świeci ciągle, a czerwona również świeci ciągle. Głośniczek nie wydaje żadnych dźwięków. Wiem dobrze, że płyta nie jest najlepszej jakości, ale jak dla mnie w zupełności wystarczy.

0
  • #6 28 Kwi 2009 23:40
    movzx
    Poziom 39  

"Sama płyta" rozumiem że z procesorem i pamięcią?
    Na ekranie jest moment gdzie inicjalizuje się kontroler dysków, zresztą co by nie było - nie powinien wisieć. Wskazanie raczej na płytę. Gdyby wysypał się bios, sprzęt w ogóle nie powinien wystartować od początku.

0
  • #7 29 Kwi 2009 00:10
    Tomek331
    Poziom 26  

Tak, z procesorem, gdyż bez niego nie odpaliła by wcale. Jeżeli wyciągnę pamięci, to wtedy piszczy głośniczek, że nie ma ramu. Powodem resetu był jakiś program, więc to chyba nie jest możliwe aby miało to jakiś związek z biosem no nie? albo uszkodzeniem płyty. Jeżeli wcisnę F2 lub F11 czy F8 to nic się nie dzieję.

0
  • #8 29 Kwi 2009 00:15
    movzx
    Poziom 39  

Tak rozumując, doszlibyśmy do wniosku że komputery są niezniszczalne ;)
    Mogło coś się przegrzać, przeciążona przetwornica mogła paść, powodów jest wiele. Naciskasz stosowny klawisz (f2) od początku czy dopiero jak zawiśnie? Próbowałeś włączyć komputer z wciśniętym klawiszem Insert?

Chwila! Na dole BSOD były "informacje techniczne"... nie sfotografowałeś ich?

0
  • #9 29 Kwi 2009 00:35
    Tomek331
    Poziom 26  

Zasilacz zmieniłem, wiec przetwornica nie mogła paść. Dziś po południu zobaczę czy da się z tym klawiszem, a jak naciskałem F2 czy inne to od samego początku ale 0 reakcji, wyskoczyły kolejne linijki i koniec, a czerwona dioda non stop się świeci jak by coś myślał, ale zostawiłem go tak na około 40 minut i nic się nie zmieniło. Sprawdzałem termometrem temperaturę procesora, to wynosi ono 47°C (±5°C) a płyty głównej 29°C (±5°C), dokładnie nie idzie określić ale te 5 stopni to w przybliżeniu, bo tym nie idzie dokładnie obadać.

0
  • #10 29 Kwi 2009 01:17
    bokuden
    Poziom 15  

Witam
    Nie masz dostepu do karty Post-Test?
    Odczytanie komunikatow z niej powinno sporo wyjasnic.
    Skoro nonstop swieci dioda hdd,to szedlbym w tym kierunku-odpalasz kompa z podlaczonym jakims napedem?
    Pozdrawiam

0
  • #11 29 Kwi 2009 10:40
    Tomek331
    Poziom 26  

bokuden napisał:
    Witam
    Nie masz dostepu do karty Post-Test?
    Odczytanie komunikatow z niej powinno sporo wyjasnic.
    Skoro nonstop swieci dioda hdd,to szedlbym w tym kierunku-odpalasz kompa z podlaczonym jakims napedem?
    Pozdrawiam

Nie, nie mam dostępu, nawet nie wiem co to jest. Pierwszy raz o takim czymś słyszę. Napędy nie są podłączone, tylko procesor i ram.

0
  • #12 29 Kwi 2009 11:19
    mat_ed
    Poziom 43  

Zdemontuj procesor, uruchom płytę bez procesora, zamontuj ponownie procesor i pamięć i grafikę, sprawdź czy coś się zmieniło.

0
  • #13 29 Kwi 2009 13:08
    Tomek331
    Poziom 26  

Dziś pożyczyłem procesor od kolegi, sprawdziliśmy i to samo. a bez procesora to nic się dzieje oprócz kręcących się wiatraczków. Jak zamontowałem grafikę, to bios od niej normalnie się wyświetlił, potem przeszło na bios płyty i na tym koniec.

0
  • #14 29 Kwi 2009 13:15
    mat_ed
    Poziom 43  

Wgraj bios na programatorze zewnętrznym lub metodą hotflash.

0
  • #15 29 Kwi 2009 13:50
    Tomek331
    Poziom 26  

Hmm, bios pobrać najnowszy ze strony producenta? Hotflash polega na wylutowaniu i wlutowaniu nowego? Za pomocą płyty lub dyskietki można to bezpiecznie zrobić?

0
  • #16 29 Kwi 2009 14:05
    mat_ed
    Poziom 43  

Hotflash czyli zaprogramowanie kości na innej płycie głównej.
    Jeśli masz kość wlutowana to hotflash u Ciebie odpada.
    Pozostaje tylko programator zewnętrzny.
    Bios pobierasz normalnie ze strony producenta i programujesz na programatorze.

0
  • #17 29 Kwi 2009 14:09
    Tomek331
    Poziom 26  

Mam tę kość co można wyciągać. Płyta główna, jak czytałem musi być taka sama. Programator zewnętrzny... nie wiem co to takiego. A na tej płycie to w ogóle się nie da?

0
  • #18 04 Maj 2009 12:15
    Tomek331
    Poziom 26  

Witam, otrzymałem kość po flashowaniu czy coś w tym stylu. Komputer normalnie się włącza, wszystko ładnie pięknie ale zastanawia mnie, co mogło być tego przyczyną?

0
  • #19 06 Maj 2009 18:12
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto