Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie wzmacniaczy mocy - 1 czy dwa mostki. Za i przeciw.

aorych 28 Kwi 2009 21:18 1670 11
  • #1 28 Kwi 2009 21:18
    aorych
    Poziom 10  

Zasilanie wzmacniaczy mocy - 1 czy dwa mostki. Za i przeciw.
    Witam. Mam części aby wykonać układ zasilacza z dwoma mostkami (2) więc względy finansowe do mnie nie przemawiają. Moje pytanie brzmi czy budowa takiego zasilacza wpłynie na poprawę jakości dźwięku, a co za tym idzie, czy warto. Bardzo proszę o konstruktywne opinie.

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 28 Kwi 2009 21:42
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Dla jakości dźwięku jest bez znaczenia, jak rozwiążesz zasilacz. Ważniejsze jest, by był odpowiednio wydajny (nadwyżka mocy o ok. 50% nad mocą znamionową wzmacniacza) i aby kondensatory w filtrze miały pojemność odpowiednią do poboru prądu. Ważne jest również, jak poprowadzisz masy tak, aby nie "pobierać" z zasilacza tętnień powstajacych na jakimś niekontrolowanym odcinku drutu lub druku - wiele polskich radioodbiorników buczało właśnie z tego powodu.
    Układ z 1 mostkiem (i 1 dzielonym uzwojeniem) ma istotna zaletę: gałąź "+" jest DOKŁADNIE odbiciem zwierciadlanym gałęzi "-", czyli daje dokładną symetrię zasilania.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 28 Kwi 2009 21:52
    aorych
    Poziom 10  

Dzięki. Po co więc stosować 2 mostki w zasilaczach? Przeglądając net znalazłem sporo zasilaczy rozwiązanych w taki właśnie sposób.

A nawiasem... Zasilacz ma napędzać wzmacniacz AL-34 (Holton-100 o ile się nie mylę), a do filtracji przewiduję 12x10000uF. To chyba aż nadto (o ile nie za dużo ;-D )

0
  • #4 28 Kwi 2009 22:00
    Rzuuf
    Poziom 43  

Jeśli masz tańsze lub łatwo dostępne, ale słabsze mostki, to rozwiązanie z 2 mostkami ma uzasadnienie.
    Również, jeśli w pojedynczym mostku wydziela się tyle ciepła, że może stanowić to problem (np. prostujesz prąd 10A, spadek napięcia na mostku jest ok. 1,5V, a więc wydziela się 15W - TO DUŻO!). Wówczas rozłożenie tego ciepła na 2 mostki ułatwia konstrukcję.

0
  • #5 28 Kwi 2009 22:04
    aorych
    Poziom 10  

Rzuuf napisał:
    Jeśli masz tańsze lub łatwo dostępne, ale słabsze mostki, to rozwiązanie z 2 mostkami ma uzasadnienie. Również, jeśli w pojedynczym mostku wydziela się tyle ciepła, że może stanowić to problem (np. prostujesz prąd 10A, spadek napięcia na mostku jest ok. 1,5V, a więc wydziela się 15W - TO DUŻO!). Wówczas rozłożenie tego ciepła na 2 mostki ułatwia konstrukcję.

Diody MUR-860 każda na sporym radiatorze

Interesuje mnie kwestia, o której czytałem "gdzieś w necie", a mianowicie impedancja zasilacza, która w przypadku zastosowania 2 mostów jest większa. Jaki to ma wpływ na pracę wzmacniacza...

0
  • Pomocny post
    #6 28 Kwi 2009 22:15
    Rzuuf
    Poziom 43  

Jeżeli "gdzieś w necie" ktoś to omawiał, to pewnie napisał coś więcej.
    Najczęściej, przy projektowaniu, zakłada się że impedancja zasilacza jest pomijalnie mała. Różnica, czy jest tylko "pomijalnie mała", czy "bardzo pomijalnie mała", najczęściej nie ma żadnego praktycznego znaczenia - chyba, że ktoś przesadził np. z pasmem i na skutek tego wzmacniacz zaczyna się wzbudzać na częstotliwości ok. 1Hz ...

Robisz doktorat, czy wzmacniacz?

0
  • #7 28 Kwi 2009 22:23
    aorych
    Poziom 10  

Nie zasłużyłem chyba na kpinę :-(, a tak się składa, że robię dr lecz z "nieco" innej dziedziny ;-) i ponieważ nie jestem elektronikiem (czyt. nie posiadam stosownej wiedzy), a temat nie "rozwinął skrzydeł" - pytam.

Rzuuf napisał:
    Najczęściej, przy projektowaniu, zakłada się że impedancja zasilacza jest pomijalnie mała. Różnica, czy jest tylko "pomijalnie mała", czy "bardzo pomijalnie mała", najczęściej nie ma żadnego praktycznego znaczenia - chyba, że ktoś przesadził np. z pasmem i na skutek tego wzmacniacz zaczyna się wzbudzać na częstotliwości ok. 1Hz ...

Mamy jakiś konkret:!:

Ostatecznie. Jeśli mam możliwości i materiały, zakładając że prawidłowo zaprojektuję PCB, Twoim zdaniem co lepsze: jeden czy dwa mostki?

P.S. Nie chcę zamykać tematu. Chętnie poznam inne opinie (o ile się takowe ukażą).

0
  • #8 28 Kwi 2009 22:40
    Rzuuf
    Poziom 43  

Odpowiedź masz powyżej, o 22:00.
    Obojetnie, na jaką moc projektujesz ten zasilacz, rozsądne kryteria są albo techniczne (np. termiczne), albo ekonomiczne (cena lub dostępność elementów). A ostatecznie zrób taką wersję, która ci się podoba bardziej, z jakichkolwiek powodów.

Cokolwiek zrobisz, przy prawidłowo zaprojektowanym zasilaczu NA PEWNO uchem nie wykryjesz różnicy w brzmieniu, spowodowanej konstrukcją zasilacza. Poczytaj w sieci o własnościach słuchu.

Ja wiem, że są audiofile, którzy twierdzą, że potrafią rozróżnić, czy wzmacniacz jest zasilany z elektrowni wodnej, czy z węglowej ...

0
  • #9 28 Kwi 2009 22:56
    aorych
    Poziom 10  

Rzuuf napisał:
    Ja wiem, że są audiofile...
    Ja do nich chyba nie należę. Dziękuję za pomoc i czekam na opinie innych użytkowników.

0
  • Pomocny post
    #10 28 Kwi 2009 23:02
    MarcinG
    Poziom 30  

Jestem za konstrukcją na jednym mostku, ze względów ekonomicznych.

Przy budowaniu mostka z osobnych diód odprowadzanie ciepła będzie lepsze niż ze scalonego mostka więc nie trzeba ich dublować żeby poprawić wymianę ciepła.

I jeszcze jedno, może niezbyt na temat, niedawno pomagałem początkującemu który nabył kit zasilacza na dwóch mostkach. Transformator miał z odczepem (3 przewody z transformatora, a 4 na wejściu zasilacza) i powstał problem z połączeniem całości, oba mostki nie wytrzymały prób. Przy jednym mostku nie byłoby problemu.

0
  • #11 28 Kwi 2009 23:11
    aorych
    Poziom 10  

MarcinG napisał:
    Jestem za konstrukcją na jednym mostku, ze względów ekonomicznych.
    Jak pisałem w pierwszym poście, te nie mają znaczenia.

MarcinG napisał:
    Przy budowaniu mostka z osobnych diód odprowadzanie ciepła będzie lepsze niż ze scalonego mostka więc nie trzeba ich dublować żeby poprawić wymianę ciepła.
    Zasilacz na 4 lub 8 MUR-860 na oddzielnych radiatorach. Też pisałem. Komponenty mam.

MarcinG napisał:
    I jeszcze jedno, może niezbyt na temat, niedawno pomagałem początkującemu który nabył kit zasilacza na dwóch mostkach. Transformator miał z odczepem (3 przewody z transformatora, a 4 na wejściu zasilacza) i powstał problem z połączeniem całości, oba mostki nie wytrzymały prób. Przy jednym mostku nie byłoby problemu.
    Trafo toroid z 2 parami(!) wyprowadzeń uzwojeń wtórnych.
    Dziękuję. Na razie 2:0 dla jednego mostka ;)

0
  • #12 29 Kwi 2009 06:56
    Ptolek
    Poziom 36  

Różnica jest taka, że w sytuacji obciążenia tylko jednej gałęzi zasilacza:
    -przy 2 mostkach prąd dla tej gałęzi jest dostarczany tylko z jednego uzwojenia
    -przy 1 mostku prąd płynie raz w jednym, raz w drugim uzwojeniu
    Ponieważ uzwojenia są takie same, to wychodzi na to, że rezystancja wyjściowa obydwu rozwiązań jest taka sama. Przy jednym mostku mamy jedynie mniejsze straty (spadek napięcia mniejszy o "jedną diodę").

0