Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przerobić zwykły odtwarzacz by posiadał fader start

29 Kwi 2009 00:46 1524 2
  • Poziom 11  
    Witam!
    Jak przerobić zwykły odtwarzacz by posiadał fader start? Wiem, że coś takiego jest możliwe. Może ktoś wie i mógłby podesłać jakiś schemacik?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 11  
    Sygnalizacja powinna odbywać się na podstawie zwarcia i rozwarcia dwóch kabelków wyprowadzonych z odwarzacza. Zwarcie - start, rozwarcie - pause. Dodam, że jest to technics SL-PG5
  • Poziom 28  
    w odtwarzaczu to proste jak drut: trzeba zasymulować naciśnięcie guzika start, do guzika "plaj" tzn do jego lutów (taki malusi włącznik chwilowy, start robi zwarcie) podłączasz styki wykonawcze przekaźnika albo (tak robiłem dla rozgłośni radiowych) fotorezystor. Przekażnik (albo LEDkę co oświetli fotorezystora) sterujesz z miksera. I tyle. Aha, w sterowaniu - rezystor i kondensator -- obwód całkujący,najlepiej na kilkaset msek - bo zdarzało się, że starował na zakłócenia. Ze stołów soundcraft sac200 standartowo napięcie sterujące jest cały czas, póki panel otwarty (świeci "on" na blacie miksera) - przy okazji samo wychodzi zabezpieczenie idiotenfest - dopóki jest wciśnięty plaj (lub - jak w tym przypadku - zasymulowany prawie zwarciem fotorezystora) nie reaguje CDek na żaden gózik oprócz "power" - nikt przez pomyłkę nie wyrzuci z CDeka płyty która właśnie gra na antenę. Jeśli mikser nie wysyła podtrzymania a tylko impuls startowy - zabezpieczenia nie ma, jest tylko start ze stołu.
    Ale ja to robiłem nie za pomosą faderstarta ale guzikiem "ON" co otwiera kanał foniczny na panelu - start faderem NIGDY się nie sprawdza - widziałem rozwiązania z optyką, (LED/żaróweczka - fotorezystor, fotodioda czy inny składany transoptor i przesłona związana z wodzikiem) widziałem mechaniczne - sprzężone z przełącznikiem przy faderze i VCA - reagujące na zmianę rezystancji między wodzikiem a masą - ale zawsze się to pierdaczyło prędzej niż póżniej. W SAC 200 (najczęściej spotykane emisyjne w Polsce) można se to włączyć na panelu guzikiem "auto" (działa w technologii VCA, fader mono, na nim napięcie stałe które reguluje wamacniaczem sterowanym napięciem) ale nikt z tego nie korzysta - start z guzika i tyle
    aha , w CDku możesz se też zrobić "automatyczny autocue" - przewija ewentualną ciszę na początku i ustawia się tuż przed pierwszym dźwiękiem - podbnie jak ze zdalnym startem - guzik autocue zwierasz fotorezystorem a jego oświetlasz ledem, który napędzasz napięciem zasilającym silniczek co wciąga/wypluwa płytę. Tu obwód całkujący na parę sekund (1-2sek, ja dawałem 470 mikro, rezystor nie pamiętam - tyle co dla leda, napięcie w np: SLPS670d (i w całej serii "MASH)6V) i w szereg z rezystorem (co ustala prąd leda i jednocześnie jest elementem całkującym obwodu RC dajesz diodę - żeby zaświecało leda tylko przy wciąganiu płyty a nie przy wypluwaniu