Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Paradigm Monitor 9 v.5 - jak dopasować wzmacniacz?

29 Kwi 2009 09:54 2060 3
  • Poziom 9  
    Witam, niosę się z zakupem kolumn Paradigm Monitor 9 v.5 Mam dylemat co do wzmacniacza. Kiedyś mnie uczono że moc wzmacniacza powinna być równa połowie mocy kolumn. Dzisiaj co raz częściej czytam, że powinna być równa mocy kolumn, nie większa bo popalę i nie mniejsza bo dźwięk będzie przesterowany. Te paradigmy mają moc 150W więc mój wzmacniacz Yamaha 2x85W będzie chyba za słaby. Z drugiej jednak strony dziwi mnie, że producent podaje bardzo duży rozrzut mocy zalecanego wzmacniacza 15-200W. Nie sądzę żeby przy wzmaku 2x15W chodziło to dobrze. Dlatego pytam Was, jaka jest najoptymalniejsza moc wzmacniacza do tych kolumn?
  • Poziom 9  
    Czy zaskoczę kogoś tym że mowa o kolumnach 8ohm, a yamaha zazwyczaj obsługuje takowe?:)
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Te paradigmy mają moc 150W więc mój wzmacniacz Yamaha 2x85W będzie chyba za słaby

Nie :) wystarczy. 85 W na kanal rms to calkiem sporo.
    Wzmacniacz moze miec wieksza moc niz kolumny, nie ma to znaczenia. Znaczenie ma moc podawana ze wzmacniacza na kolumny - jezeli wzmacniacz ma calkowita moc wieksza niz te kolumny, a mimo to nie bedziesz za mocno odkrecal "volume" np. powyzej polowy, to kolumny sie nie spala.

Cytat:
    dziwi mnie, że producent podaje bardzo duży rozrzut mocy zalecanego wzmacniacza 15-200W. Nie sądze żeby przy wzmaku 2x15W chodziło to dobrze

IMHO te 2x 15 to taka minimalna moc, by jakos to zagralo. Wiadomo ze im wieksza moc tym lepsza kontrola nad basem. Ba, podlaczysz to pod jakas chinska wieze 2x 7 watt i tez zagrają ;)

Na twoim miejscu śmiało kupowałbym te kolumny, bo watpie ze braknie ci mocy. Pewnie nie raz czytales ze ludzie maja wzmacniacze np 2x 60 W i nawet nie daja powyzej 3/4 "volume", bo nie dalo by sie wytrzymać w ze wzgledu na glosnosc.