Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja RTV w domku jednorodzinnym-jakie anteny kupić?

29 Apr 2009 12:40 6269 6
 • Level 10  
  Witam

  Proszę szanownych forumowiczów o pomoc w wykonaniu instalacji antenowej radiowo-telewizyjnej. Jestem laikiem w temacie, jednak dzięki lekturze forum conieco się dowiedziałem. Nie są to jednak informacje wystarczające do samodzielnej budowy takiego systemu antenowego.

  Ale do konkretów:
  lokalizacja: Tarnów
  cel: odbiór tv, oraz radia (stacje lokalne oraz stacje z Krakowa-ok 80km)
  aktualny stan:tv-antena siatkowa-koszmarny odbiór TVP1, pozostałe stacje zależnie od pogody, radio-dipol dookólny (Dipol 1RUZ PM B)-lokalne i ogolnopolskie stacje odbierają na pełnej mocy i stereo (tuner PIONEER F-550RDS)

  Jeśli chodzi o telewizje to w odległości ok 6km w linii prostej mam nadajnik na G. Św. Marcina (TVP2,3, TVN, POLSAT) bez problemu mogę uzyskać kontakt wizualny z nadajnikiem. Problem pojawia się z odbiorem programu TVP1. Zgodnie z informacjami zawartymi pod tym linkiem http://www.dipol.com.pl/dane_nadajnikow_tv_naziemnej_w_polsce_bib07.htm TVP1 mogę odbierać z nadajnika Kraków-Chorągwica. I tu pojawia się pytanie... jaką antenę zastosować aby uzyskać poprawny i czysty odbiór wszystkich kanałów? Domyślam się, iż będzie tu potrzebna antena dookólna;>

  Kolejny problem to odbiór stacji radiowych. O ile lokalne stacje odbierają bardzo dobrze na dipolu dookólnym dokładnie takim--> http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_pm_b_A0221.htm , o tyle stacje krakowskie odbierają bardzo słabo. Wyczytałem na forum, że będzie tu potrzebna antena kierunkowa o polaryzacji pionowej (w takiej polaryzacji nadawane są stacje, które chcę odbierać). Jaka antena w takim razie będzie tu dobrym rozwiązaniem?

  Kolejne pytanie to jak to wszystko połączyć, aby działało to długie lata i było bezpieczne. O uziemieniu masztu i sposobie montażu anten przeczytałem już kilka tematów na forum. Interesuje mnie jakie elementy zastosować w takiej instalacji. Czy jest sens stosowania wzmacniacza? Jaką kupić zwrotnice antenową? Dodam, że kieruje sie schematem podanym tutaj--> http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_pm_b_A0221.htm

  Podsumowując, proszę o sugestie jakie zakupić anteny oraz pozostałe elementy instalacji aby wszystko działało prawidłowo. Fajnie by było jeżeli wszystkie potrzebne rzeczy będę mógł zakupić w firmie dipol (mam ten sklep 10 min od domu).

  Z góry dziękuję serdecznie za pomoc, pozdrawiam
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  bubek.one wrote:
  Jeśli chodzi o telewizje to w odległości ok 6km w linii prostej mam nadajnik na G. Św. Marcina (TVP2,3, TVN, POLSAT) bez problemu mogę uzyskać kontakt wizualny z nadajnikiem. Problem pojawia się z odbiorem programu TVP1.

  Czyli nie możesz używać wzmacniacza przy antenie.
  Quote:
  TVP1 mogę odbierać z nadajnika Kraków-Chorągwica. I tu pojawia się pytanie... jaką antenę zastosować aby uzyskać poprawny i czysty odbiór wszystkich kanałów? Domyślam się, iż będzie tu potrzebna antena dookólna

  NIE.
  Wydaje mi sie , że jeżeli odbierasz bardzo dobrze programy z nadajnika odległego o 6km to "walcz" tylko z TVP1.
  Jestem zwolennikiem anteny ATX-91 (jest na stronach Dipola) i ustaw ja tak aby była widoczna z nadajnika gdzie masz TVP1. Wszystkie inne (z tej odległości 6km) powinny byc również Bardzo Dobrze oglądalne.

  Quote:
  Kolejny problem to odbiór stacji radiowych. O ile lokalne stacje odbierają bardzo dobrze na dipolu dookólnym ... o tyle stacje krakowskie odbierają bardzo słabo.

  Zastosuj antenę pionową kierunkową np. taką http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_5-rz_b_A0512.htm .
  Pamiętaj tylko , że musisz ją zainstalować pionowo i co za tym idzie , musisz dać kawałek rurki poziomej do masztu (około 60cm) pod kątem prostym (poziomo) tak aby antena instalowana także poziomo do tego dodatkowej rurki była w pionie.
  Quote:
  Wyczytałem na forum, że będzie tu potrzebna antena kierunkowa o polaryzacji pionowej (w takiej polaryzacji nadawane są stacje, które chcę odbierać). Jaka antena w takim razie będzie tu dobrym rozwiązaniem?

  Dokładnie jak wyżej. :D
  Quote:
  Kolejne pytanie to jak to wszystko połączyć, aby działało to długie lata i było bezpieczne.

  Dobrze. :D
  Quote:
  Czy jest sens stosowania wzmacniacza? Jaką kupić zwrotnice antenową?

  Czy wzmacniacz to wyjdzie w czasie eksploatacji. Napewno wzmacniacz będzie "szkodził" sygnałowi TV, ponieważ masz nadajniki blisko (6km) .
  Zwrotnicę jest trudno dobrać w Dipolu.  Pozdrawiam.
 • Level 36  
  1. Do odbioru TVP1 na k. 10 z Krakowa potrzebna jest oddzielna antena (np. 12 el. na k. 10-12).
  2. Jeśli instalacja jest na maksymalnie 1 (jeden) odbiornik (co się już w 99% nie praktykuje, chyba że na działce) to potrzebna jest zwrotnica 6-12/21-69 i przewód do odbiornika, a instalacja do odbiornika UKF oddzielnie (na pojedynczy odbiornik mogą być anteny obracane, przełączane - czasem jest to jedyne niedrogie rozwiązanie gdy jest kolizja kanałów i zwrotnica jest niewykonalna z przyczyn fizycznych).
  3. Jeśli jest to instalacja na >1 odbiornik to potrzebny jest wzmacniacz wielozakresowy UKF/6-12/21-69 (np. VCC37 Kathrein - wystarczający na mieszkanie, domek - dlaczego taki też pisałem) - umieszczony blisko anten ale w budynku (zwykle na strychu lub pod sufitem na najwyższym pietrze) i do niego podłącza się przewody z odpowiednich anten, oraz odpowiednio dobrane odgałęźniki i zakończenia pionu. Przewody z anten powinny być jak najlepszej jakości i jak najkrótsze zwł. dla k. 21...69 (o przewodach koncentrycznych też nie raz pisałem, poszukaj).
  Do jednego pomieszczenia potrzeba nie jedno, lecz kilka przyłączy RTV: odbiornik, dekoder DVBT, karta TV do PC, rejestrator sygnału (VHS, DVD, inny), ale nie jest to żadnym problemem, gdyż koszt ogólny mało zależy czy przyłączy jest 4 czy 14.
  POSZUKAJ pod hasłami MATV, odgałężniki - pisałem o tym nie raz i nie tylko na Elektrodzie.
  4. O antenach na UKF 87.5-108MHz, montażu w polaryzacji V i "na ukos" H/V, zwiększaniu selektywności odbiorników UKF też było i też nie tylko na Elektrodzie np. http://new.radiopolska.pl/forum/index.php?showtopic=14751&view=findpost&p=161899
  5. Chciałbyś mieć dużą trwałość, dobrą jakość, odporność na zakłócenia (np. taxi, CB) i nie powodowanie zakłóceń - tak, jest to możliwe, ale nie na materiałach które łatwo i tanio wszędzie wciskają naiwnym.
  6. Związek instalacji antenowej, zasilającej, problemów z zakłóceniami i burzami jest większy niż się na pierwszy rzut oka wydaje.
  Słowa kluczowe: połączenia wyrównawcze, zwarta/e dla DC, sieć masy budynku
  http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951 (tam linki, gł. na Elektrodę)
 • Level 10  
  Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Temat już znacznie mi się rozjaśnił.

  Instalacje przewiduje tylko na 1 odbiornik.

  Tak jak myślałem, do odbioru wszystkich kanałów TV będę potrzebował układu 2 anten:( Przemyślałem ta kwestie i rezygnuje z walki o TVP1 (i tak tv oglądam dosłownie kilkadziesiąt godzin w roku! nieraz nie włączam otv przez miesiąc i dłużej, zdecydowanie za to jestem fanem audycji radiowych i na tym pragnę się skupić).

  Podsumowując powyższe, w sytuacji kiedy rezygnuje z TVP1 wystarczy antena kierunkowa skierowana na nadajnik na G.SW. Marcina (odl. 6km) na kanały 21-60?
  Jaki model będzie tu pasował?? ta się sprawdzi? --> http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-60_A1112.htm

  W kwestii anteny radiowej: czy połączenie anteny Dipol 1RUZ PM B + Dipol 5/RZ B (zamocowana w polaryzacji pionowej, zgodnie z zasadami) spełni moje oczekiwania?

  Niejasna jest dla mnie kwestia zastosowania zwrotnicy. Nie wiem czy dobrze rozumuję ale jeżeli stosuje tylko jedna antenę TV to zwrotnica nie będzie potrzebna?

  Jak w takim razie (za pomocą jakiego urządzenia) połączyć sygnały z obu anten radiowych oraz z anteny TV aby za pomocą jednego przewodu doprowadzić sygnał do gniazdka -->http://www.dipol.com.pl/gniazdo_gar-bg-dk_podtynkowe_nieprzelotowe_R62110.htm

  Jeszcze mam pytanie odnośnie uziemienia. Na domku nie ma zainstalowanego piorunochronu. Czy mogę maszt uziemić grubym przewodem do stalowej rynny, która oplata cały dom i schodzi do gruntu gdzie wkopana jest dość głęboko?

  pozdrawiam
 • Level 36  
  bubek.one wrote:
  Instalacje przewiduje tylko na 1 odbiornik.
  Tak jak myślałem, do odbioru wszystkich kanałów TV będę potrzebował układu 2 anten:( Przemyślałem ta kwestie i rezygnuje z walki o TVP1 (i tak tv oglądam dosłownie kilkadziesiąt godzin w roku! nieraz nie włączam otv przez miesiąc i dłużej, zdecydowanie za to jestem fanem audycji radiowych i na tym pragnę się skupić).

  Nie rezygnuj tak od razu. Może znajdziesz starą antenę na k. 10 niekoniecznie dużą np. u sąsiada, porzuconą - i wyremontujesz (UKF też - link na dole). Za mały maszt (min. odległości między antenami - pisałem nie raz) ? -> Instalujesz na TV i UKF oddzielne maszty, oba połączone z instalacją odgromową / siecią masy budynku.
  bubek.one wrote:
  Podsumowując powyższe, w sytuacji kiedy rezygnuje z TVP1 wystarczy antena kierunkowa skierowana na nadajnik na G.SW. Marcina (odl. 6km) na kanały 21-60? Jaki model będzie tu pasował?? ta się sprawdzi? (...) (antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa -21-60)
  Jeżeli przewody są dobre i krótkie, nic nie zasłania nadajnika i kierunków podobnych - to może i tak, lepiej jednak mieć w takim przypadku większą antenę dającą większy sygnał i odbierającą mniejszy kąt w azymucie i elewacji. Jeżeli wszystkie programy mają zapas min. 10dB (tj. po dołączeniu dodatkowego tłumika będą równie dobrze odbierane) można zrobić niewielką zbiorową odbiorczą instalację antenową (tu MATV) pasywną (!) czyli bez wzmacniacza np. na 2...4 przyłącza.

  bubek.one wrote:
  W kwestii anteny radiowej: czy połączenie anteny Dipol 1RUZ PM B + Dipol 5/RZ B (zamocowana w polaryzacji pionowej, zgodnie z zasadami) spełni moje oczekiwania?
  Co do parametrów się nie wypowiem, bowiem musiały by być użyte słowa nienadające się do cytowania... Krótko: jaka cena taka zawartość... widziałeś dobre np. buty za 16zł?

  bubek.one wrote:
  Niejasna jest dla mnie kwestia zastosowania zwrotnicy. Nie wiem czy dobrze rozumuję ale jeżeli stosuje tylko jedna antenę TV to zwrotnica nie będzie potrzebna?
  Jeden odbiornik TV z anteną/ami i jeden odbiornik UKFz anteną/ami -> oddzielne kable TV i UKF (w większości przypadków lepiej i taniej niż dwie dodatkowe zwrotnice TV/UKF)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1146478.html
  bubek.one wrote:
  Jak w takim razie (za pomocą jakiego urządzenia) połączyć sygnały z obu anten radiowych oraz z anteny TV aby za pomocą jednego przewodu doprowadzić sygnał do gniazdka --> (gniazdo_gar-bg-dk_podtynkowe_nieprzelotowe_R62110)

  1. Różne anteny na te same częstotliwości i max. jeden odbiornik -> przełączanie anten:
  - przy odbiorniku (przełącznik ręczny, przekładanie wtyczek do krótkiego przedłużacza przy odbiorniku, niektóre tunery mają dwa wejścia przełączane)
  - przy antenach przekaźnikiem w.cz. (jest sens jeśli bardzo długie przewody lub anten więcej niż 2 sztuki.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1243644.html
  (Do odbioru z różnych kierunków z tą samą polaryzacją stosuje się rotory antenowe - ale przy 87.5...108MHz i polaryzacji tylko V nie jest to łatwe do dobrego zrobienia, choć możliwe).
  2. Co do "gniazdek antenowych - jak chcesz bezmyślnie tracić sygnał i pieniądze...
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1262264.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4790923#4790923
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic819416.html
  bubek.one wrote:
  Jeszcze mam pytanie odnośnie uziemienia. Na domku nie ma zainstalowanego piorunochronu. Czy mogę maszt uziemić grubym przewodem do stalowej rynny, która oplata cały dom i schodzi do gruntu gdzie wkopana jest dość głęboko?
  Nawet jeżeli z pomiarów wyjdzie że to zadziała - to jest niepewne i nie można się na tym jedynie opierać podobnie jak na rurach w blokach - nie można zagwarantować poprawnego działania i ciągłości, choć należy objąć siecią połączeń wyrównawczych (-> sieć masy budynku). Dodatkowo niepewne styki na dworze mogą tworzyć ogniwa elektrochemiczne, prostowniki tlenkowe i jeżeli połączysz masę "wyłącznie na rynnie" to później będziesz szukał dlaczego są zakłócenia, szumy... a i odprowadzenie ESD nie musi zadziałać...

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1159714.html - różne sprawy
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic659247.html anteny UKF, ale na k. 10 też można wyremontować
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic775215.html 2anteny UKF, Śląsk
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1262851.html odbiór UKF (linki)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3868038#3868038 ważne szczegóły w instalacji antenowej
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1259487.html uziemienia, połączenia wyrównawcze
 • Level 10  
  Stokrotne dzięki kondensator za zainteresowanie tematem.
  Dziekuję również za linki, które przeglądnąłem z mniejszym bądź większym zrozumieniem tematu.

  W kwestii anten TV myślę, że już z grubsza wiem co, jak i z czym. Plan wygląda następująco:
  - antena VHF 11el. na kanał 10-->kierunek Kraków-Chorągwica
  - antena UHF 11el. na kanały 21-60 --> kierunek G.ŚW.Marcina-Tarnów
  - zwrotnica 6-12/21-69
  - rozgałęźnik
  Tutaj jednak zdecyduję się na rozdzielenie sygnału na 2 odbiorniki.


  Natomiast nadal nie bardzo wiem jak zabrać się za instalację radiową.
  Najprawdopodobniej wykorzystam 2 wejścia antenowe w moim tunerze i poprowadze przewody bezpośrednio z anten do tunera (ok 10m). Choć wolał bym zrobić tą instalacje tak aby istniała możliwość rozdzielenia w przyszłości sygnału na kolka odbiorników bez potrzeby stosowania rotorów i przełączania anten.

  Nadal nie wiem jakie anteny zastosować. Napisałeś kondensator ze: "Co do parametrów się nie wypowiem, bowiem musiały by być użyte słowa nienadające się do cytowania... Krótko: jaka cena taka zawartość... widziałeś dobre np. buty za 16zł? "... jaką w takim razie zastosować antenę kierunkową V by odbierać sygnał z krakowskich nadajników??

  Jeszcze raz dziękuję za konkretne i fachowe odpowiedzi.

  pozdrawiam
 • Level 36  
  bubek.one wrote:
  W kwestii anten TV myślę, że już z grubsza wiem co, jak i z czym. Plan wygląda następująco:
  - antena VHF 11el. na kanał 10-->kierunek Kraków-Chorągwica
  - antena UHF 11el. na kanały 21-60 --> kierunek G.ŚW.Marcina-Tarnów
  - zwrotnica 6-12/21-69
  Tutaj jednak zdecyduję się na rozdzielenie sygnału na 2 odbiorniki.
  Wskazana większa antena na UHF m.in. by pokryć straty w zwrotnicy (w "sklepowej" np. 2...4dB w UHF), w kablu, ew. próbować odbierać nią z Krakowa (także DVB-T jak już będzie w 100% uruchomione). Przewody z anten lepiej niech bedą doprowadzone na strych i tam dopiero będzie albo zwrotnica pasmowa (max. 1 odbiornik) lub wzmacniacz wielozakresowy - sam lub czasem z dodatkowymi zwrotnicami kanałowymi, korektorami, pułapkami itp. (MATV).
  bubek.one wrote:
  - rozgałęźnik
  Proszenie się o zakłócenia wzajemne, a dwa przyłącza to i tak będzie za mało...
  bubek.one wrote:
  Natomiast nadal nie bardzo wiem jak zabrać się za instalację radiową. Najprawdopodobniej wykorzystam 2 wejścia antenowe w moim tunerze i poprowadze przewody bezpośrednio z anten do tunera (ok 10m). Choć wolał bym zrobić tą instalacje tak aby istniała możliwość rozdzielenia w przyszłości sygnału na kolka odbiorników bez potrzeby stosowania rotorów i przełączania anten.

  Jak widzisz jednak wychodzi na to że w domu potrzeba instalacji MATV i tak jest najbardziej ekonomicznie...
  Jeżeli z anteną kierunkową UKF w polaryzacji V będziesz zadowalająco bez zakłóceń i zniekształceń odbierał również lokalne stacje nadawane z polaryzacją H, to najsensowniejsza jest MATV: kable z anten na strych do VCC37, później odgałęźniki, zakończenie pionu rezystor R=75ohm.
  Jeśli odbiór lokalnych stacji UKF z polaryzacją H będzie zły na antenie z polaryzacją V i w innym kierunku to:
  - Jak w jednym tunerze UKF masz przełączane dwa wejścia antenowe, to
  doprowadzisz oddzielny przewód z oddzielnej anteny UKF
  - Jak chcesz tak podłączyć więcej tunerów, a sygnały lokalne z anteny UKH w polaryzacji H są silne (stłumienie ich o 10dB nie pogarsza odbioru) - to robisz pasywną instalację MATV (bez wzmacniacza) tylko na UKF z tej anteny w polaryzacji H (odgałężniki, np. 2x-8dB 1x-6dB i rezystor R=75ohm na końcu). Jeżeli nie wszystkie tunery mają przełączane wejścia, to przełączanie ręczne niedaleko tunerów (przełącznik w.cz lub przekładanie wtyczek). Antena UKF w polaryzacji H całkiem dookólna to niekoniecznie musi być dobry pomysł (zależy od wielu czynników).
  Którą z anten UKF podłączyć do MATV, a którą do oddzielnego wejścia tunera UKF (lub do oddzielnej "MATV bez TV") - może być potrzebny wzmacniacz o dużym max. U wyjściowym i wzmocnieniu max. 10...14dBdB poprzedzony dobrym filtrem pasmowym lub nawet tłumik - bez pomiarów z góry nie da się powiedzieć) - trzeba sprawdzić na miejscu.
  bubek.one wrote:
  Nadal nie wiem jakie anteny zastosować. Napisałeś kondensator ze: "Co do parametrów się nie wypowiem, bowiem musiały by być użyte słowa nienadające się do cytowania... Krótko: jaka cena taka zawartość... widziałeś dobre np. buty za 16zł? "... jaką w takim razie zastosować antenę kierunkową V by odbierać sygnał z krakowskich nadajników??
  Musisz mieć świadomość, że tanie łatwe do kupienia "anteny na UKF" mają niską trwałość, nie pracują poprawnie w całym paśmie - za cienkie elementy, złe wykonanie, nieraz zły projekt -ale za to kosztują np. 20...9% ceny dobrej anteny (trochę podobnie jest z antenami CB i innymi na częstotliwości HF, VHF-L).
  O recyklingu anten i przerabianiu starych anten z UKF OIRT na CCIR już pisałem w linku. Chcesz wszystko gotowe, sprawdzone i dobre - ewentualnie jest taka możliwość.
  Raczej potrzeba dwóch masztów, ze względu na ilość anten (na UKF mogą być zwykle w "gorszym" miejscu, chodzi gł. o to aby inny maszt nie zasłaniał kierunku odbioru antenie TV (lub dowolnej z polaryzacją V).
  Jeżeli nie ma miejsca na więcej masztów, to jeden większy - zwykle z odciągami. Maszty oczywiście uziemione / połączone z siecią masy/instalacją odgromową i ze sobą.