Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczny zamek do piwnicy, zamknięcie do piwnicy

BC313 29 Kwi 2009 20:24 16564 14
  • #1 29 Kwi 2009 20:24
    BC313
    Poziom 17  

Witam.
    Stanąłem przed problemem wyboru lub unikalnego projektu zamka (zamknięcia) do drzwi piwnicy w bloku. Drzwi będą wykonane: futryna z kątownika metalowego i same drzwi- rama także z kątownika i blachy 2mm. Zastanawiam się nad bezpiecznym zamkiem który byłby bezpieczny zarówno przed otwarciem jak i uszkodzeniem uniemożliwiającym otworzenie właścicielowi piwnicy. Tak więc na pewno odpada zwykła wkładka którą można np z łatwością zapchać zapałką. Może coś w rodzaju zasuw. Będę wdzięczny za podzielenie się pomysłami. Pozdrawiam.

0 14
  • #2 29 Kwi 2009 20:33
    piotrek7700
    Poziom 16  

Zasuwy i kłódki;D
    chociaż w tym przypadku postawiłbym na Zasuwy z wykorzystaniem silników krokowych i sterownika. do tego pilot radiowy i akumulator w razie jakby zabrakło prądu w gniazdku.

0
  • #3 29 Kwi 2009 20:40
    BC313
    Poziom 17  

Myślałem nad tym ale chyba najbardziej interesuje mnie jakieś rozwiązanie czysto mechaniczne. W ciągu 2 lat u mnie w bloku było 2 włamania do piwnic. W sumie nic wartościowego nie zginęło, o dziwo nawet wartościowe rowery, lecz zostały kompletnie zniszczone wszystkie skoble kłódki itp. nawet te od kowala.

0
  • #4 29 Kwi 2009 20:45
    zdzicho44
    Poziom 22  

Solidna zasuwa na klucz własnej konstrukcji.

0
  • #5 29 Kwi 2009 21:12
    Romulus7874
    Poziom 27  

Im bardziej zabezpieczysz i "opancerzysz" tym bardziej KAŻDEGO będzie to ciekawiło.Zwłaszcza--co jest w środku?Jeśli takie kłódy ,to gościu chowa na pewno niezłe fanty.I jak tam by wleźć.

0
  • #6 29 Kwi 2009 21:25
    ginger78
    Poziom 21  

Rozwiązanie czysto mechaniczne odpada no bo przecież każdy zamek można zapchać. Zasuwy na silniki krokowe i sterownik na pilot to chyba jedyne sensowne wyjście.

0
  • #7 29 Kwi 2009 21:46
    serwis
    Poziom 37  

Dwa bendixy 12 lub 24V napędzające rygle Φ18mm. ( dalszej konstrukcji nie opisuję, gdyż sam możesz to zaprojektować)

Oczywiście futryna spasowana z drzwiami dosyć dokładnie.

Warunek do spełnienia- napięcie do zasilania tych rygli podawane z domu, oczywiście dla samego bezpieczeństwa.

Sterowanie radiem, na 430 lub 860 MHz.

U mnie funkcjonuje to już od co najmniej 20 lat, bez żadnych awarii.
    Na zewnątrz brak jakichkolwiek kłódek czy zamków- po prostu "gładkie" drzwi.

Było kilka prób włamań, ale spełzły na niczym :D

Jest w zasadzie jedna wada- rygle w momencie zasilenia pracują dosyć głośno, ale to zaledwie przez 2÷3 sek.

0
  • #8 30 Kwi 2009 08:21
    BC313
    Poziom 17  

Ma to sens ale u mnie jest problem z napięciem z domu, gdyż odległość do piwnicy jest spora. Piony też nie są sprzyjające a ja mieszkam na 2 piętrze, pewnie jakieś podtrzymanie akumulatorowe by musiało być. Serwis powiedz mi o co chodzi z tymi bendixami, nie miałem nigdy z czymś takim do czynienia, nie wiem jak to wygląda, gdzie i za ile to można kupić. Jak wygląda układ sterowania-samoróbka czy jakiś gotowy układ-może dysponujesz schematem lub namiarami. A może mógłbyś podzielić się swoim projektem, bo w sumie o to mi w tym temacie chodzi. A co do rygli to mogą sobie chodzić głośno.

0
  • #10 30 Kwi 2009 12:17
    BC313
    Poziom 17  

Jednak nie skojarzyłem że to może chodzić o elektromagnes od rozrusznika, bo ten element jest mi znajomy, jak to chodzi o to.

1
  • #11 30 Kwi 2009 12:58
    serwis
    Poziom 37  

Dokładnie o to chodzi.
    Bezpieczny zamek do piwnicy, zamknięcie do piwnicyBezpieczny zamek do piwnicy, zamknięcie do piwnicyBezpieczny zamek do piwnicy, zamknięcie do piwnicyBezpieczny zamek do piwnicy, zamknięcie do piwnicy

Nie jest to co prawda w wykonaniu" luksusowym", ale ważne że bardzo skuteczne :D

0
  • #12 30 Kwi 2009 13:07
    BC313
    Poziom 17  

Świetnie to pokazałeś, faktycznie projekt bardzo praktyczny i trudny do sforsowania. Dzięki

1
  • #13 30 Kwi 2009 16:48
    serwis
    Poziom 37  

Dodam jeszcze, że rygle są "cementowane" czyli powierzchniowo "nasączane" azotem i zahartowane. To tak na wszelki wypadek, gdyby jakiemuś "klientowi" przyszło na myśl użyć piłki do cięcia metali... :D

0
  • #14 30 Kwi 2009 20:39
    BC313
    Poziom 17  

A co ze sterowaniem radiowym, też to masz.

0
  • #15 30 Kwi 2009 20:49
    serwis
    Poziom 37  

Tak mam.
    Wykorzystałem sterowanie, które niegdyś służyło do otwierania bramki (domofon) na 433MHz.

Pilot mam zaprogramowany na czas działania ok. 3sec. W zupełności wystarczy do cofnięcia rygli i otwarcia drzwi.

Oczywiście, tak jak już wcześniej pisałem, zasilanie mam podawane z domu, na rygle i sterowanie.

Jedynym mankamentem jest to, że jak zabraknie napięcia- to niestety do piwnicy się nie dostanę. Ale nie jest to aż takim wielkim problemem.

0