Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerobienie zasilacza komputerowego na zasilacz 12V!!!

tomek6971 29 Apr 2009 20:28 7613 7
 • #1
  tomek6971
  Level 13  
  W tym temacie nie chodzi o sam zasilacz( już przerobiony daje bez problemu 12V). Zacznę od początku. Chciałem sobie zrobić jakąś dobrą lampkę do warsztatu. Wykombinowałem sobie że najlepsze światło jak na razie dają diody led i xenony. 1. wyjście za dużo miejsca by to zajęło ale 2 mnie zainteresowało. Więc najpierw zająłem się żródłem zasilania. Miałem stary zasilacz komputerowy więc go chciałem przerobić na 12v. Wszystko śmiga ale przeprowadziłem próbę na żarówce h4 12v i mi go wyłącza przy załączeniu. Zasilacz 350w 15 A na zabezpieczeniu na moje oko powinien spokojnie dać radę, ale liczę na waszą pomoc co może być z tym nie tak. Czy zasilacz jest coś nie tak???
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Taktyk
  Level 9  
  Myślę, ża zasilacz jest już kiepski - sprawdź jakoś kondensatorów elektrolitycznych..

  Powodzenia!
 • Helpful post
  #4
  faradek
  Level 17  
  Taktyk wrote:
  Myślę, ża zasilacz jest już kiepski - sprawdź jakoś kondensatorów elektrolitycznych..


  Standardowe gadanie osoby która się na tym nie zna. To że zasilacz się wyłącza świadczy o prawidłowej pracy zabezpieczeń przeciwzwarciowych, tak jak napisał kolega kpp_jacek jest to spowodowane małą rezystancją zimnego włókna żarówki. Miałem kiedyś ten sam problem i zbudowałem bardzo prosty i prymitywny układ, składający się z diody prostowniczej, przekaźnika, kondensatora i opornika, który po włączeniu zasilacza podawał na żarówkę 5V, a po upływie około sekundy przełączał ją na zasilanie 12V, bezproblemowo zapalało to halogen 100W, gdyż przy 5V początkowy prąd płynący przez żarówkę jest mniejszy, linia 5V w zasilaczu ma większą wydajność prądową, a samo zabezpieczenie przeciwzwarciowe tej linii wydaje się być mniej upierdliwe.

  P.S. Myślałem że można sprawdzić jakość kondensatorów, ewentualnie ich stan, ale że można sprawdzać "jakoś" to nie wiedziałem. Człowiek jednak uczy się całe życie.
 • #5
  tomek6971
  Level 13  
  faradek i kpp_jacek macie racje. Testowo podłączyłem żarówke na chwile trzymając 5V a następnie zmieniłem na 12V i świeciła aż miło ale to wydawał mi się dłuższy czas niż 1 sekunda. Mógłbyś narysować mi schemat tej płytki faradek taki żebym wiedział gdzie i co połączyć i polutować, byłbym wdzięczny. I mam jeszcze takie pytanko czy taki prąd 5V przypadkiem nie będzie psuł mi przetwornicy która jest wraz z xenonami samochodowymi nie wiem jaką ona ma tolerancje na napięcie czy nie skończy się to jej dużym skróceniem.
 • #6
  faradek
  Level 17  
  Układ był zmontowany na pająka i w tej chwili nie pamiętam wartości elementów. Co do pytania to przetwornica może mieć problemy z pracą na 5V, lecz ksenon nie ma tak dużego poboru prądu, jak żarówka i powinien wystartować z 12V.

  A tak poza tematem: ksenon do warsztatu? To ma być oświetlenie ogólne czy punktowe? Moim zdaniem to światło będzie zbyt męczące, taniej i lepiej zastosować świetlówki, a na biurko lampkę halogenową.
 • #7
  tomek6971
  Level 13  
  Xenon chyba jest najbliższy światłu dziennemu. W warsztacie mam już świetlówki ale chodziło mi o jak najbardziej dokładne światło przy stole, bo przy paru minutach z żarówką 100W oczy bolą. A halogen nie jest dużo lepszy a jak zastosuję dobrą soczewkę i odbłyśniki to powinienem bez problemu uzyskać fajne światło( gdzieś mam starą lampę od osobówki). Jak byś mógł przypomnieć sobie wartości tego układu żebym mógł go zastosować do swojego wynalazku.
 • #8
  User removed account
  User removed account