Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy tak działa transoptor?

szerpenter 30 Kwi 2009 06:40 2028 8
  • #1 30 Kwi 2009 06:40
    szerpenter
    Poziom 9  

Mam wyjście z atmegi, 5V, a potrzebuje podpiąć wyjście do układu który potrzebuje 12V. Jak zwiększyć napięcie do tych 12V? Transoptor się do tego nada? Źródło napięcia 12V mam, muszę tylko jakoś je "podmienić".

0 8
  • #2 30 Kwi 2009 08:05
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne

0
  • #3 30 Kwi 2009 09:15
    Jaduda
    Poziom 32  

A czym chcesz sterować? Może zwykły tranzystor wystarczy. Podaj więcej szczegółów to łatwiej będzie pomóc.

0
  • #4 30 Kwi 2009 09:25
    szerpenter
    Poziom 9  

To idzie na wejście innego mikroprocesora, w układzie "gotowcu"przystosowanym do tego żeby wejście było 12V, wiec z tym nic nie zrobię. Myślałem tez o tranzystorze, ale niestety nie wiem jak to zrobić :(

Chodzi po prostu o klucz, który może być i na tranzystorze, ale jeśli:
    dam pnp to napięcie na bazie musi być niższe przynajmniej o około 0.6V niż napięcie na emiterze, żeby go otworzyć. Wiec będzie cały czas otwarty, czy będzie na bazie 0 czy 5V. Ale nie będzie go chyba jak zamknąć, bo trzebaby na bazę podać coś kolo 12V. Dobrze myślę? Do tej pory na tranzystorze robiłem takie coś jak na emiterze było 5V, ale jak jest 12 to się pogubiłem.

0
  • #5 30 Kwi 2009 09:40
    Jaduda
    Poziom 32  

Pisząc o tranzystorze miałem na myśli układ ze wspólnym emiterem.

0
  • Pomocny post
    #6 30 Kwi 2009 09:42
    Mariusz Ch.

Witam.

Musisz napisać dokładnie jaką funkcję ma pełnić klucz. Chodzi o załączanie napięcia, czy tylko o sterowanie innego wejścia cyfrowego? Jeśli ma załączać napięcie, to możesz zastosować klucz dwustopniowy NPN/PNP. Stan wysoki na bazie NPN będzie otwierał PNP. Tak samo możesz postąpić w przypadku, gdy sygnał cyfrowy musi być zgodny w fazie z sygnałem sterującym.

Pzdr.

p.s. Popraw pisownię w swoich postach.

0
  • #7 30 Kwi 2009 10:07
    szerpenter
    Poziom 9  

Hmmm to znaczy ma albo załączać te 12V albo nie załączać, jak dam 5V na wejściu to na wyjściu ma być 12V, jak 0V to 0V
    O takie coś:
    Czy ten dwustopniowy ma wyglądać tak?:

Jeśli tak to jak rezystory dobrać?

Jeszcze kwestia ze te 12V pochodzi z układu 1, do którego potem wraca, ale np. masa w kluczu będzie wtedy pobrana z układu 2 (zasilanego innym zasilaczem), a nie 1, czy to przeszkadza? Ewentualnie mogę ją dociągnąć z ukł. 1.

Trochę to zawiłe ale mam nadzieje że jasno napisałem :)

0
  • #8 30 Kwi 2009 11:57
    Mariusz Ch.

Witam.

Klucz może tak wyglądać, ale dobór rezystorów zależy od prądu obciążenia. Jeśli możesz, to podaj, co jest na "wejściu" układu 1 i czy przez klucz przepływa całkowity prąd zasilania. Może jest to tylko wejście sterujące o małym poborze. W przypadku, gdy wymagana jest separacja galwaniczna obu układów, można zastosować transoptor zamiast tranzystora NPN.

W najprostszym przypadku, układ 1 może być sterowany przez przekaźnik włączany kluczem NPN. Tu też uzyskasz separację.

Pzdr.

0
  • #9 30 Kwi 2009 12:18
    szerpenter
    Poziom 9  

Na "wejściu" jest wejście do mikrokontrolera, poprzedzone jakimiś zabiegami obniżającymi napięcie, podejrzewam że prąd obciążenia to max 25mA tyle co może przyjąć kontroler, a do klucza dochodzi praktycznie napięcie prosto od zasilacza (1000mA).

To na pewno będzie działać mimo ze 12V jest z całkiem innego układu?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo