Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwustronna naświetlarka UV z diod LED

Defenestrator 30 Apr 2009 10:27 20549 30
Altium Designer Computer Controls
  • Dwustronna naświetlarka UV z diod LED

Autor artykułu opisuje, jak ze szkła, drewna i LED UV wykonać estetyczną, dwustronną naświetlarkę do płytek drukowanych. Czas naświetlania wynosi około 2-3 min, w zależności od grubości warstwy lakieru. Urządzenie składa się z dwóch paneli po 84 diody, co daje w sumie 168 LED-ów. Każdy panel pobiera 700mA prądu z źródła o napięciu 12V. Autor poleca zastosowanie diod o jasności 2000 mcd i długości fali emitowanego światła równej 400nm. Wszystkie diody zamontowano na płytkach uniwersalnych, co zmniejszyło do minimum ilość otworów do wywiercenia.

Źródło

Dwustronna naświetlarka UV z diod LED Dwustronna naświetlarka UV z diod LED

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Defenestrator
    Level 14  
    Defenestrator wrote 148 posts with rating 89, helped 0 times. Been with us since 2007 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    KJ
    Level 31  
    Po pierwsze drogie po drugie małe :/ Lepiej kupić solarium do twarzy w internecie - koszt około 50zł a obejmie spokojnie kartkę A4 ;) Do tego naświetla półtorej minuty góra ;)
  • Altium Designer Computer Controls
    max666
    Level 12  
    Zastanawiam sie nad równomiernością naświetlania. Z bliskiej odległości diody będą punktami światła. Przy dało by sie zastosować matówkę dla wyrównania natężenia oświetlenia.

Pozdrawiam
    m
    markovip
    Level 34  
    Czy ja wiem czy takie drogie, na eBayu 50 diod LED UV + rezystory wraz z przesyłką kosztowały mnie 3,6€.
    Co do punktowego świecenia LED, zawsze można pilnikiem zetrzeć soczewkę.
    Można dać diody dalej od siebie, tym samym zwiększając powierzchnie.

Jedyne co bym tu dodał, to komora próżniowa aby dociskała dobrze negatyw do laminatu.
    submariner
    Level 32  
    kolejna zabawka te LED nie nadaja sie do naswietlania ten zakres UV bardzo slabo - podobnie jak swiatlo widzialne reaguje z chemikaliami , LED 265-270nm sa idealne ale bardzo drogie - 5-6E za szt i tylko takie maja sens. Zdecydowanie lepiej zastosowac lampe wyladowcza-polecam palnik lampy rteciowej.
    sebazaz
    Level 13  
    Ja naświetlam zwykłymi świetlówkami.
    Po prostu z lampy 2x36W zdjąłem klosz i płytki podczepiam na drucie w odległości około 20 cm od świetlówek.
    Czas naświetlania to 10 minut a jak zapomnę i zostawię na 15 to też nic się nie dzieje.
    Najprostsza metoda i za darmo jeśli mamy oświetlenie jarzeniowe.
    Pozdrawiam.
    Qwet
    Level 33  
    Witam,

Myślałem o zbudowaniu naświetlarki UV właśnie na diodach LED, ale koszt diód w TME byłby dość duży. Z tego powodu zacząłem szukać jakiejś alternatywy dla diód i przypomniałem sobie że mam w garażu krótkie, 8-watowe świetlówki. Teraz mam pytanie do sebazaz - muszę mieć specjalne świetlówki ultrafioletowe, czy mogą być zwykłe?
    lukaszb-17
    Level 12  
    każda świetlówka świetlówka świeci tez UV tylko ze jej luminofor jest konstruowany tak aby świecił głownie w świetle widzialnym porostu będziesz musiał dłużej naświetlać niż jak byś naświetlać świetlówką UV ale ile to zależny co tam masz może by kilka minut a może kilkanaście;] najlepiej wejdź na stronę producenta odszukaj swój model i zobacz jej spektrum

Łukasz
    -rafal-
    Level 15  
    A ja po prostu biorę dwa kawałki pleksi między to płytka z wydrukiem i 8min na słoneczko:D i jest eleganckie:D
    wojtekkk09
    Level 15  
    Ja korzystam z lampy halogenowej 500W i po 7 min płytka naświetlona.
    Może nie najtańsze rozwiązanie ale bardzo mało pracochłonne.
    sebazaz
    Level 13  
    Qwet wrote:
    Witam,
    Teraz mam pytanie do sebazaz - muszę mieć specjalne świetlówki ultrafioletowe, czy mogą być zwykłe?

Ja mam zwykłe świetlówki. Wcześniej używałem specjalnych UV i efekt był podobny, więc po co kombinować.
    Pozdrawiam.
    Test123
    Level 14  
    submariner wrote:
    kolejna zabawka te LED nie nadaja sie do naswietlania ten zakres UV bardzo slabo - podobnie jak swiatlo widzialne reaguje z chemikaliami , LED 265-270nm sa idealne ale bardzo drogie - 5-6E za szt i tylko takie maja sens. Zdecydowanie lepiej zastosowac lampe wyladowcza-polecam palnik lampy rteciowej.

Ty chyba nie wiesz o czym piszesz ..wlasnie 400nm jest optymalna dlugoscia
    do naswietlania plytek ! Czulosc spektralna wynosi 350-450 nm dla
    materialu fotochemicznego.
    Qwet
    Level 33  
    Po czym poznać że płytka jest już gotowa do wytrawiania?
    markovip
    Level 34  
    Niestety tego nie widać, musisz próbować i znaleźć idealny czas. Jednak nie jest on aż tak rygorystyczny, zawsze jak naświetlisz zbyt krótko wystarczy potrzymać dłużej w sodzie kaustycznej; a jak za długo to od razu zobaczysz że za szybko zmywa film.

Nie ma sposobu, trzeba kombinować. Ja na przykład z dwoma jarzeniówkami ultrafioletowymi naświetlam 2:20min.

Pozdrawiam
    Qwet
    Level 33  
    O jakiej sodzie mówisz? To jest taka do wywoływania zdjęć? Ehh...
    Proszę o wyjaśnienie od początku do końca jak wykonywać płytki metodą naświetlania UV. Co muszę kupić i jak przeprowadzać cały proces.
    markovip
    Level 34  
    O kurczę, jeżeli tym Link się wyjaśniłem, to spróbuje zrobić jakiś film :D Może być? ;)

Ale najwcześniej będzie na poniedziałek, bo jutro jadę do Link ;]
    Qwet
    Level 33  
    Jeśli masz czas ukręcić jakiś film to byłbym wdzięczny :)

Mam jeszcze pytanie co do sody kaustycznej. Obszedłem kilka sklepów fotograficznych i w żadnym nie było tej sody, a tylko w jednym sklepie ekspedientka wiedziała co to za substancja :) Czy jest jakiś zamiennik dla sody kaustycznej?
    markovip
    Level 34  
    Przetłumaczyłem to 'w ząb' z języka hiszpańskiego, w języku wulgarnym pewnie inaczej się to nazywa. Taka soda może być w wielu postaciach, widziałem nawet używaną w restauracjach do usuwania starego tłuszczu ;)

Tak jak napisałem, w poniedziałek przypatrzę się bliżej opakowaniu i zdam relację.

Pozdrawiam
    wlw_wl
    Level 38  
    Zawsze możecie skoczyć do pobliskiego szpitala, tam w każdej sali mają silne lampy UV do sterylizacji, tylko porozkładacie swoje płytki na podłodze i gotowe, dacie czekoladki pani Jadzi salowej i wszyscy będą zadowoleni :yes:
    Qwet
    Level 33  
    W Bydgoszczy nie ma sody kaustycznej. Kupiłem za to taką substancję "W 17 HYDROFEN wywoływacz negatywowy drobnoziarnisty waga netto 70g". Pani w sklepie mówiła że to będzie dobre... Zadziała to, czy będę musiał jednak kupić kreta?

Poza tym mam jeszcze kilka pytań:
    1. Mam positiv i chcę nim polakierować płytkę. Jak dużo mam tego napryskać?
    2. Muszę to robić w piwnicy przy czerwonej żarówce, czy wystarczy jeśli zasłonię firany?
    3. Czy muszę jakoś suszyć polakierowaną płytkę? Jak długo mam suszyć?
    4. Wydruk płytki na folii ma przedstawiać ścieżki, czy miejsca które mają być wytrawione?
    5. Jaki jest dopuszczalny czas naświetlania płytki? Jak długo mam naświetlać małą świetlówką 8W, żeby mieć 100% pewność całkowitego naświetlenia? Wystarczą 2 godziny?
    6. Jak długo mam trzymać płytkę w roztworze "W 17 HYDROFEN"? Jak długo musiałbym trzymać płytkę w roztworze sody kaustycznej?

Za odpowiedzi z góry dziękuję ;)
    Test123
    Level 14  
    Qwet wrote:
    W Bydgoszczy nie ma sody kaustycznej. Kupiłem za to taką substancję "W 17 HYDROFEN wywoływacz negatywowy drobnoziarnisty waga netto 70g". Pani w sklepie mówiła że to będzie dobre... Zadziała to, czy będę musiał jednak kupić kreta?

Poza tym mam jeszcze kilka pytań:
    1. Mam positiv i chcę nim polakierować płytkę. Jak dużo mam tego napryskać?
    2. Muszę to robić w piwnicy przy czerwonej żarówce, czy wystarczy jeśli zasłonię firany?
    3. Czy muszę jakoś suszyć polakierowaną płytkę? Jak długo mam suszyć?
    4. Wydruk płytki na folii ma przedstawiać ścieżki, czy miejsca które mają być wytrawione?
    5. Jaki jest dopuszczalny czas naświetlania płytki? Jak długo mam naświetlać małą świetlówką 8W, żeby mieć 100% pewność całkowitego naświetlenia? Wystarczą 2 godziny?
    6. Jak długo mam trzymać płytkę w roztworze "W 17 HYDROFEN"? Jak długo musiałbym trzymać płytkę w roztworze sody kaustycznej?

Za odpowiedzi z góry dziękuję ;)

No to Pani Ci "kit" wcisnela. Ten wywolacz jest do celow fotograficznych.

Ty potrzebujesz wywolacza do "pozytywu" ..NAOH czyli
    wodorotlenek sodu inne nazywy zasada sodowa, soda kaustyczna
    ..czasem pod nazwa "kret"

pkt4. wydruk do pozytywu ..czyli sciezki "czarne"

pkt5. watpie czy cos z normala swietlowka zadzialasz..potrzebujesz
    UV lampe
    pkt6. do jednej minuty wystarczy , z reszta oceniasz to w trakcie
    wywolywania az naswietlnona emulsja zejdzie.

co do 1-3 to nigdy nie nakladalem emulsji . Ja uzywam gotowce.

Na forum tutaj sa opisy wystaczy poszukac np.. tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=308447&highlight=positiv#308447
    Qwet
    Level 33  
    sebazaz wrote:

Ja mam zwykłe świetlówki. Wcześniej używałem specjalnych UV i efekt był podobny, więc po co kombinować.

Test123 wrote:
    pkt5. watpie czy cos z normala swietlowka zadzialasz..potrzebujesz
    UV lampe

Więc jak to jest? :)

Co do sody kaustycznej, na pewno można używać kreta? Czy muszę kupować 99% sodę na allegro?
    sebazaz
    Level 13  
    Tą płytkę: Link zrobiłem za pomocą zwykłych świetlówek 36W z czasem naświetlania około 10 minut. Jako wywoływacz użyłem kreta do rur za 4 złote z osiedlowego sklepu.
    Pozdrawiam.
    Qwet
    Level 33  
    No jestem w szoku, płytka SMD i to jeszcze jak fabryczna :) Tylko teraz zastanawiam się po co od razu przerzucam się na fotochem, aż taka dokładność nie jest mi potrzebna. Dotychczas w większości przypadków wystarczył mi pisak :)

Jeszcze jedno pytanie co do naświetlania - czy jeśli zostawię płytkę pod włączoną świetlówką na całą noc to coś złego się stanie? Prześwietli się za mocno? Wydaje mi się że nic nie powinno się stać, ale chcę się upewnić bo skoro zwykła świetlówka nie jest wystarczająca to chyba będę zostawiał na noc :) Tak dla pewności.
    sebazaz
    Level 13  
    Qwet wrote:
    Tylko teraz zastanawiam się po co od razu przerzucam się na fotochem, aż taka dokładność nie jest mi potrzebna. Dotychczas w większości przypadków wystarczył mi pisak :)

Jak zaczniesz robić płytki metodą foto lub termotransferu to zapomnisz o pisaku.
    Qwet wrote:

Jeszcze jedno pytanie co do naświetlania - czy jeśli zostawię płytkę pod włączoną świetlówką na całą noc to coś złego się stanie? Prześwietli się za mocno? Wydaje mi się że nic nie powinno się stać, ale chcę się upewnić bo skoro zwykła świetlówka nie jest wystarczająca to chyba będę zostawiał na noc :) Tak dla pewności.

Z tego to nic nie rozumiem.
    1. Pisałem już, że zwykła świetlówka wystarczy.
    2. Przez całą noc na pewno się prześwietli.
    Pozdrawiam.
    Qwet
    Level 33  
    Chodziło mi o jakieś "przedobrzenie", czy jest możliwość popsucia płytki przez zbyt długie naświetlanie?
    sebazaz
    Level 13  
    Oczywiście, bo przez pole zadrukowane też przechodzi promieniowanie UV tylko dużo mniej.
    Chodzi o to aby naświetlić płytkę na tyle aby później wywoływacz rozpuścił tylko powierzchnie zadrukowane.
    Jak naświetlisz za mocno to rozpuści wszystko.
    Najlepiej sam spróbuj.
    Pozdrawiam.
    Qwet
    Level 33  
    Tak myślałem że przez atrament przechodzi część UV. A więc będę naświetlał świetlówką 8W najpierw 10 minut i do kreta, a jeśli to nic nie da to godzinę, a jeśli nie to całą noc i tak dalej aż do skutku ;)

Test123 wrote:
    pkt4. wydruk do pozytywu ..czyli sciezki "czarne"

sebazaz wrote:
    Chodzi o to aby naświetlić płytkę na tyle aby później wywoływacz rozpuścił tylko powierzchnie zadrukowane.

Więc jak to w końcu jest? Mam drukować na folii miejsca które mają być pokryte miedzią, czy te z których chcę się pozbyć miedzi? Kret usunie miejsca naświetlone, czy nienaświetlone?
    Krzysiek007
    Level 20  
    Witam.
    Co do sody kaustycznej - można często dostać w sklepach z farbami olejnymi, samochodowymi, itp. itd. :)
    Qwet jeśli dalej potrzebujesz sody, to daj znać, to mogę Ci podesłać trochę albo kupić nową i wysłać, jeśli u ciebie jest z tym taki problem.
    Dodam jeszcze, że ja czyszczę laminat kwasem solnym (30%), aby go odtłuścić, kwas kupiony w tym samym sklepie z farbami.
    markovip
    Level 34  
    Tylko przypadkiem nie wsadzaj łap do sody, właśnie ledwo co wyleczyłem się z paskudnego uczulenia i efektach po nim na palcach.

Pozdrawiam