Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łącznica Polowa ŁP 10 i dwa telefony. Jak to uruchomić?

30 Kwi 2009 13:39 8075 22
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam łącznice polową ŁP 10 oraz dwa "teflony" do niej.
    Ma ktoś może jakiś schemat lub wie co i jak z tym zrobić aby zadziałało?
    Sprzęt jest na 90% sprawy.

pozdrawiamŁącznica Polowa ŁP 10 i dwa telefony. Jak to uruchomić? tak to wygląda.
  • Poziom 33  
    Schemat łącznicy powinien być na tabliczce przynitowanej do obudowy. Podłączanie tylko 2 telefonów do tej łącznicy nie ma żadnego sensu. Potrzeba co najmniej 4 - mianowicie 3 telefony abonentów i jeden telefon podłączony do łącznicy jako aparat obsługującego centralkę.
    Opis tej łącznicy znajdziesz w każdym starszym podręczniku do Przysposobienia Obronnego ze szkoły średniej.
    Poza tym to nie ten dział, proponuję przenieść do działu telefonów.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Z tego co pamiętam to możesz bez problemów łączyć 2 telefony bezpośrednio ze sobą.

A co do łącznicy:
    U góry jest taka "klapka" otwierasz ją i tam masz "wkrętki" do podłączenia. (Powinny być ponumerowane) I jeden telefon podłączasz pod "1" drugi pod "2".

Teraz zakręć korbą jednego telefonu. Na łącznicy powinna spaść taka klapka z pod numeru 1 lub 2. Zależnie który telefon był podłączony.

I łączysz... Tylko nie pamiętam dokładnie jak. Chyba jakieś przyciski się naciskało.

Ale tak jak kolega wyżej wspomniał nie ma sensu robienia czegoś takiego.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    anonim3339 napisał:
    Z tego co pamiętam to możesz bez problemów łączyć 2 telefony bezpośrednio ze sobą ...

Dokładnie mi o to chodziło. Tylko dwa telefony to możesz przecież bezpośrednio, nawet bez centralki połączyć. Więc po co centralka? Nie rozumiem tego.
    Przy podłączeniu większej liczby aparatów to ma dopiero sens, bo możesz łączyć je między sobą jak sobie abonenci aktualnie życzą.
    A tak w wielkim skrócie to proces łączenia wygląda tak:
    1) Abonent wzywający kręcąc korbką swojego aparatu powoduje w centralce opadnięcie klapki odsłaniającej jego numer.
    2) Widząc ten fakt obsługa łącznicy przyciska przycisk zgłoszeniowo-wywoławczy wzywającego abonenta i zapytuje go z kim ma go połączyć.
    3) Następnie obsługa centrali "dzwoni" do abonenta wzywanego i informuje go że za chwilę połączy go z abonentem wzywającym
    4) Po przekazaniu informacji łączy ich za pomocą sznura z wtyczką
    5) Po zakończeniu przez nich rozmowy rozłącza wtyczkę i umieszcza ją luzem, kasuje (podnosi) klapkę abonenta wzywającego
  • Poziom 9  
    Ok. połaczyłem obywa telefony i jak krece korbą to drugi "dryn dryn". A jak sobie przez to pogadac ? :)
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Jeżeli masz taki telefon o którym myślę, to na słuchawce powinien być przycisk.

I robisz tak: Prosisz mamę/tatę/babcie/kolegę/koleżankę* aby wzięła jeden telefon. Ty w tym który ty masz naciskasz przycisk na słuchawce. Teoretycznie powinieneś usłyszeć jakieś delikatne szumy. Cały czas trzymając przycisk mówisz coś do osoby przy drugim telefonie która nie trzyma przycisku!. Jak skończysz mówić puszczasz przycisk i teraz następuje zamiana ról. "Partner/ka" Naciska przycisk, i słucha czy są szumy, Zaczyna coś mówić/śpiewać. Jeżeli słyszysz to, a on/a słyszał wcześniej ciebie, znaczy że telefon działa.

Szumami się nie sugeruj nie powinny przeszkadzać w normalnej rozmowie.

Pozdrawiam Patryk

* - niepotrzebne skreślić :P
  • Poziom 9  
    Dziekuję za pomoc :) .
    Już wiem dlaczego drugi nie działa... nie ma w nim mikrofonu ani głosnika :D . Czy moge je przełorzyć ze starego telfonu?

Na tefonach winieje napis MB-66.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Hmmm... Wątpię aby to działało...

Słuchawka nie będzie miała przycisku. I chyba nie będziesz mógł nic "nadawać" Sprawdź jak jest na schemacie na pokrywie górnej powinien być od strony wewnętrznej. Jak możesz to daj jakieś zdjęcia. ;)
  • Poziom 9  
    Ale chodzi mi o mikrofon i głosnik ze starej słuchawki ;) .

Telefon to dokładnie taki model
    http://www.forum.martel.pl/files/thumbs/t_mb66_04_144.jpg

A to jest ten schemat:
    Łącznica Polowa ŁP 10 i dwa telefony. Jak to uruchomić?

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

A ta łącznica nie potrzebuje osobnego zasilania?
    Zastanwaim sie jeszcze nad jednym: jak podniose ta górna klape gdzie sa te wkretowe złacza, to mam są 4 szt. czerwonej barwy. Dlaczego są innego koloru? :D
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    To są telefony MB - miejscowa bateria. Owszem korbka pokrecisz i pójdzie z generatora sygnał dzwonienia ale ni epogadasz jak w telefonach nie masz baterii - bateria jest pod słuchawką.
    Takimi telefonami mozna rozmawiac po 1 żyle wtedy druga musi byc podłaczona do ziemi - oczywiści ena małe odległości
  • Poziom 9  
    Eeeee.... a jaką to baterie musze tam zamontowac???
    Czy mogę np. podłaczyć to pod akumulator samochody? bedzie dziaąłc?
  • Poziom 24  
    oryginalnie były specjalne baterie chyba 6V ale nie ma to większego znaczenia - zastępczo podłączało się płaskie 4,5V ale na pewno można podłączyć akumulator nawet 12V (napięcie byle było bezpieczne nie maa wielkiego znaczenia)
  • Poziom 9  
    Dziękuję ;) . teraz tylko kikadziesiąt metrów kabla :D i przypomną sie stare czasy.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    W aparatach MB -miejscowa bateria -każdy aparat miał swoję ogniwo suche -a łacznica tylko służyła do komutowania/łączenia / abonentów.
    Poniewaz mikrofony tzw MB sa przeznaczone do pracy z bateriami o niskim napięciu -zacząć można od baterii 1,5 V-jakiegoś "palucha".
    Uzycie akumulatora 12V zniszczy proszek węglowy w mikrofonie MB i będzie po radośći.
    Czasami zdarzyc się może ,że jeszcze oryginalne wkładki mikrofonowe weglowe MB się trafi -sa na tyle niezawodne ,że pracują dobrze prawie
    aż do zuzycia bateryjki.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za informacje. Poiwedz mi jeszcze tylko, czy mogę przełożyć głosnik i mikrofon ze starej słuchaki od telfonu (stacjonarego) do tego MB?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    możesz, bo gabarytowo pasują, ale efekt nie będzie właściwy ze względu na różnice zasilania układów rozmównych: MB - kilka V, CB - kilkanaście V. Nic nie uszkodzisz eksperymentując :)
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Można poszukac wkładek mikrofonowych ze starych domofonów RWT
    Radom -one pracują w sieciach domofonowych już od 1V .Czeskie domofony tez używały wkładek weglowych.Jak narazie zadna elektronika nie jest w stanie zastąpić takiej węglowej wkładki.
    Może byc też wkładka ze starego aparatu polowego wojskowego .
    Ogladać wszystkie słuchawki starego typu na złomach -domofonowe też.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, jutro bede miał ten miktofon i głosnik do słuchawki.
    Czy możecie mi dokładnie opisac jak obsługuje się ta ŁP 10 gdy mam np. 10 tych MK-kó. W nastepnym tygoniu odbiore jeszcze 10 szt tych MB i chciałbym wiedzeć jak to sie użwywa (ŁP 10).

Może jest gdzieś w sieci jakiś start podreznik do PO?

pozdrawiam
    i dzięki za pomoc :)
  • Poziom 31  
    Kolego ! Śmiało możesz wstawić do drugiego telefonu "głośnik" od Tulipana Astera czy Bratka lub innego telefonu tego typu Wszystko pasuje ! Tylko są trochę lepsze i trochę gorsze . Ja proponuje najlepsze wkładki słuchawkowe ( bo taka jest prawidłowa nazwa ) typu W-66 ostatecznie w 73 DYN ale tej nie polecam . Natomiast mikrofonowa wkładka ( nazwa prawidłowa ) to CB640 do normalnych tego typu aparatów (wymienionych powyżej ) tylko że bateria w polówkach czyli aparatach polowych miała napięcie 1,5 V . Za to pojemność znaczną bo ponad 2,5 Ah. Jak chcesz aby toto dobrze pracowało proponuję zasilić to dwoma bateriami 1,5 V typu R-20 połączonymi równolegle. Po takim zamontowaniu ( uważaj gdzie plus , gdzie minus )dobierz właściwy mikrofon, jeden z kilku . A robi się to tak że sprawdza się tzw. przedmuch czyli dmucha sie do mikrofonu i im lepszy mikrofon tym silniejszy szum w słuchawce. Po włączeniu aparatu w linię przedmuch słyszy się słabiej . Pozdrawiam ! :))
  • Poziom 31  
    Zybex - tylko w razie by coś było uszkodzone warto by miał schemat ideowy . Pozdrawiam :))
  • Pomocny dla użytkowników
    W tej łącznicy zapewne nie ma żadnej elektroniki, tylko kupa kabelków. Jak byłem w wojsku, to takie łącznice używali w plutonie telefonistów . Jednak ja nie maiłem nic z nimi do czynienia, bo byłem radiotelegrafistą na R-118.
  • Poziom 31  
    Ja chyba mam ! ale głowy bym nie dał , po prostu gdzieś tam w bibliotece "kwitnie " katalog Elmoru Gdańsk i być może tam to jest bo wiem że takie coś było i nawet zdjęcie . Jak jest to zamieszczę . To jest zwykła CB 10 NN w wersji MB . Tyle że ma dwa tranzystory TG5 w układzie " kukułki" - dzwonka . I to wszystko . Banalnie prosta konstrukcja . Pozdrawiam ! :))