Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia Dbox2 z multicam i TNK - co potrzebne?

saluza 30 Kwi 2009 14:23 10038 12
  • #1 30 Kwi 2009 14:23
    saluza
    Poziom 9  

Witam.
    Potrzebuję porady fachowców. Mam Nokie Dbox2 z multicam i chciałbym uruchomić na niej TNK. Karta jest już aktywna ale co wgrać do Dboxa żeby wszystko chodziło i żeby przechodziły uprawnienia co miesiąc.
    Będę wdzięczny za konkretne porady i linki do oprogramowania dbox.
    Pozdrowienia
    Sal

0 12
  • #3 30 Kwi 2009 16:20
    saluza
    Poziom 9  

macieja napisał:

Znam ten portal. Pokaż mi oczywiście w linku który podałeś gdzie jest wzmianka przez lakiego o TNK i Dbox?? NIE MA bo to jest ogólny opis jak postępować z dbox. Ja potrzebuję konkretnej odpowiedzi a nie podania jakiegoś linku do nic nie dajacych rozwiązań w tym konkretnym temacie.

0
  • #6 04 Maj 2009 22:04
    jacko_76
    Poziom 11  

A czy kartę wkładasz w czytnik 2,i kartę czipem do dołu?

0
  • #7 05 Maj 2009 11:02
    saluza
    Poziom 9  

jacko_76 napisał:
    A czy kartę wkładasz w czytnik 2,i kartę czipem do dołu?

Wkładam do czytnika pierwszego od góry i chipem do dołu.

0
  • #8 05 Maj 2009 13:57
    jacko_76
    Poziom 11  

To coś masz z multikamem ,ja mam wgranego takiego imaga do philipsa-dbox2 ,po włożeniu karty zrobiłem tylko reset boxa,i ruszyło bez problemu.

0
  • #9 05 Maj 2009 16:34
    saluza
    Poziom 9  

jacko_76 napisał:
    To coś masz z multikamem ,ja mam wgranego takiego imaga do philipsa-dbox2 ,po włożeniu karty zrobiłem tylko reset boxa,i ruszyło bez problemu.

A wie ktoś jak sprawdzić multicam czy działa prawidłowo?

0
  • #10 23 Gru 2009 02:45
    elektrofun
    Poziom 9  

saluza napisał:
    jacko_76 napisał:

Przyłączam się do pytania, mam ten sam problem z TNK - też działają mi tylko kanały FTA z tym że ja mam wgraną Enigmę na d-box2 nokia avia 600, a karta jest po aktywacji i śmigała na ferdku bez problemu. Również podejrzewam że musi być coś nie tak z multicamem (mam g-box multicam v.2) albo czytnikiem, ale nie wiem jak to sprawdzić. Według tej listy http://tnkforum.byethost11.com/viewtopic.php?t=17

- Dbox2 Nokia Avia 500 + multicam (NewCS 1.62 MgCamd 1.30d)

tuner powinien śmigać , chociaż mowa tu jest o avia 500 ,ale sądzę że nie stanowi to różnicy. Ważne też chyba jest odpowiednie EMU. Problem w tym że nie mam jeszcze wgranego tego co jest tu podane czyli NewCS 1.62 i MgCamd 1.30d. Może to jest przyczyna tego ,że multicam nie chce czytać karty, jak sądzicie?
    Poratujcie, bo na Święta zostanie mi tylko TVP1 & 2 :cry:

0
  • #11 23 Gru 2009 15:55
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

MultiCAM'y był robione pod dwa rózne kwarce. 3.579MHz to kwarc pod większość kart.
    Zaś 6.000MHz był typowym pod karty Betacrpyt i Irdeto używane przez Premiere.

Musisz miec zgrany odpowiedni kart z kofiguracja programu cardserwera.
    Bo inaczej nie odczytają już samego ATR'a z karty.

Nowsze karty nie lubią przetaktowania!!!!. więc mogą nie pójść z kwarcem 6.000MHz

Czyli - kwarc 3.579MHz a w konfigu np. newcamd, newcs odnaleźć opcje dotyczące taktowania karty i ustawić pod 3.579MHz.

Musi działać jeśli MultiCAM jest sprawny.

Dodano po 5 [godziny]:

saluza napisał:
    jacko_76 napisał:

Przecież to praktycznie niemalże w 100% phoenix interface. Więc w czym problem?

Na co zwracać uwagę - ludzie sobie upraszczają połączenie z linią danych do karty (linia dwukeiriunkowa) dwie bramki (LS albo HCT) rozdzielone diodą - ta dioda musi być diodą Shotky'ego o jak najniższym napięciu przewodzeni. Standardowa dioda Si może powodać błędy danych.

Reszta jest bardzo prosta - trywialna. 'Przegwizdanie' tego nie nastręcza problemu.

0
  • #12 27 Gru 2009 13:06
    elektrofun
    Poziom 9  

studisat napisał:
    MultiCAM'y był robione pod dwa rózne kwarce. 3.579MHz to kwarc pod większość kart.
    Zaś 6.000MHz był typowym pod karty Betacrpyt i Irdeto używane przez Premiere.

Musisz miec zgrany odpowiedni kart z kofiguracja programu cardserwera.
    Bo inaczej nie odczytają już samego ATR'a z karty.

Nowsze karty nie lubią przetaktowania!!!!. więc mogą nie pójść z kwarcem 6.000MHz

Czyli - kwarc 3.579MHz a w konfigu np. newcamd, newcs odnaleźć opcje dotyczące taktowania karty i ustawić pod 3.579MHz.

Musi działać jeśli MultiCAM jest sprawny.

Dodano po 5 [godziny]:

Próbowałem znaleźć ustawienia taktowania kwarcu w EMU - Newcamd i Newcs o którym wspomniałeś, ale nie znalazłem... :cry: Z tego co zrozumiałem to mam zmienić taktowanie z 6.000MHZ na 3.579MHZ i karta TNK powinna ruszyć, tak?
    Przyznam, że nie rozumiem wszystkiego z twojego tłumaczenia, np. co to jest ART i co to znaczy że "muszę mieć zgrany odpowiedni kart z konfiguracją programu cardserwera".
    Ja to poproszę tak bardziej na chłopski rozum, gdzie mam zrobić, co i jak, tak po kolei i trochę za rączkę prowadząc, bo jestem jeszcze dość zielony w temacie :-P.
    Chciałbym też wiedzieć jaki wpływ na odkodowanie programów i odczyt z karty ma tzw. binarka czyli pliki *.bin co się je ustawia w konfiguracji EMU.
    A najlepiej w punkach poproszę wymienić co należy sprawdzić w tunerze (sprzętowo i programowo) po kolei, żeby ustalić przyczynę braku odczytu karty TNK.

0
  • #13 28 Gru 2009 11:36
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

1. W MultiCAM'ie ma byc kwarc 3.579MHz. To standardowa wartość. Przełącz na właściwy kwarc (jeśli są dwa zamontowane w MultiCAM'ie - lub wymień go).

2. Jakiego cardserwera jaki softcama używasz - zapewne obydwa to newcamd. Plik konfiguracyjne są zazwyczaj w katalogu /var/tuxbox/config (często jest to zlinkowane do /etc/tuxbox/config.

3. Edycja pliku konfiguracyjnego cardserwera: cardserver.cfg

#Klucz do szyfrowanie połączeń sieciowych - (serwer karty i jej klient mają mieć ten sam klucz. Najlepiej ustawić na początku domyślny:
    DESKEY = 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14
    #
    # Nazwa serwera....
    SERVER_NAME = cardserv

#Port dla debugowania (telnetem na tenże port...) - ma być nieużywany port
    DEBUG_PORT = 14000

# Lista elementów uprawnień karty (telnetem na tenże port....)
    ENTITLEMENT_PORT = 14001

# Zarządzenie administracyjne opcjonalnie port i klucz....
    ADMIN_PORT = 14002
    ADMIN_PASSWORD = secret 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14

# Lista użytkowników (kilentów). Wystarczy jeden. Pierwszy user ma zawsze prawo robienia AU na karcie (przesyłanie uprawnień do karty). Nazwa i hasło to local, połączenie przez lan a adres komputera to localhost czyli sam tunera sat, port to 12000 - dla połączenia zwrotnego do softcamu....
    USER = local local lan 127.0.0.1 12000

# timeout logowania do cardserwera.
    CLIENT_CONNECT_TIMEOUT = 20

# Opcje debugowania - dla testów - podczas normalnego oglądania wszystko na no...
    #Ustawiać na yes gdy mam jakieś problemy. Wyświetli się więcej informacji.
    DEBUG_INIT = no
    DEBUG_NET = no
    DEBUG_ECM = no
    DEBUG_EMM = no

# Konfiguracja portów szeregowych (pod jeden z nich jest podłączony MultiCAM
    # Nie pamiętam na jakim numerze portu on jest ale to łatwo sprawdzić...) Kolejne opcje aż do następnej definicji SERIA_PORT definiują opcje związane z danym czytnikiem podłączonym do definowanego portu szeregowego.

SERIAL_PORT = 0
    #
    # Nie używamy SC8IN (Multicam z wieloma czytnikami) - więc nieużywamy opcji poniższej (zakomentować):
    # SC8IN1_SLOT = <nr_slotu>
    #
    # Parametr komunikacyjny. Karty Irdeto mogą wymagać wyłączenia (off)
    PARITY = on
    #
    # Detekcja włożonej karty - na jakiej linii portu szeregowego. Z tym najczęściej jest problem - to zależy jak jest zrobiony MultiCAM czy Phoenix. Możliwe wartości to DCD, DSR i CTS.... O ile w Phoenix jest jednolity standard to w MultiCAM'ach niestety nie...
    CARD_DETECT_BIT = DCD

# Logika czujnika wykrycia karty yes albo no.... Wszystko zależy od konstrukci MultiCAM'a czy Phoenixa (tj czy sgnął jest aktywny gdy karta włożona czy też na odwrót...).
    CARD_DETECT_INVERT = yes

# Szybkość transmisji. Typowo karty sa taktowane 3.579MHz.
    # Karty Irdeto dla tego kwarcu mają szybkość 5727
    # Typowe karty np. .SECA.. szybkość 9622

# Dla kwarcu 6.000MHz dla kart Irdeto szybkość wynosi 16128
    # Większość współczesnych kart nie znosi przetaktowania
    BAUDRATE = 9622
    #
    # Karta a dokładniej każdy czytnik ma swój port....
    TCP_PORT = 10000
    #
    # Bloker..... Jeśli cóś na no - to danych EMM'ów nie przepuści. Poniżej brak blokera.
    EMM-G = yes
    EMM-S = yes
    EMM-U = yes

# Wyłączenie obsługi PIN - (tylko dla kart SECA - chodzi o kanały PPV dla CYfry+ nie ma znaczenia).
    DISABLE_PIN = yes

# Specjalne cechy - niektóre karty...
    SPECIAL_FEATURES = no

# Blokowanie kanałów obsługiwanych przez kartę.... Czasem potrzebne...
    # Blokowanie pojedyńczego kanału (identyfikacja przez SID danego kanału)
    # EXCLUDE_SERVICE = 13a9
    # Zakres SID'ów
    # EXCLUDE_SERVICE_MULTIPLE = 02be:02c8
    #
    # Boxid - klucz parowania dla Videoguard'u (NDS) 10 cyfrowy numer STB.
    # Setup->Decoder information->STB Identifier (po usunięciu ostatniej cyfry)
    # BOXID = 0000000000
    #
    # Boxkey - dla parowania kart w Nagravision 1.
    # BOXKEY = 11 22 33 44 55 66 77 88
    #

#Linie po SERIAL_PORT to definicje odnoszące do danego portu szeregowego (czytnika) Kolejny czytnik to powielenie linii (opcje mogą byc różne dla róznych portów szeregowych)
    #Czyli kolejny port z czytnikiem karty:

SERIAL_PORT = 1
    PARITY = on
    CARD_DETECT = DCD
    CARD_DETECT_INVERT = yes
    BAUDRATE = 9622
    TCP_PORT = 10001
    EMM-G = yes
    EMM-S = yes
    EMM-U = yes
    DISABLE_PIN = yes
    SPECIAL_FEATURES = no

I to koniec konfiguracji cardservera.
    Sprawdzenie - wtykamy kartę do czytnika.
    Będąc w linii komend (połączeni telnetem) sprawdzamy czytnikiem uruchomionego programu cardserver - (nazwy maja na początu cardserver - potem czasem jest odana wersja..) - poelcenie ps -ef. Jełi jest uruchomiony to ubijamy carserver poleceniem kill -9 (numer pidu uruchomionego programu).
    Jeśli probram cardserwera jest w /var/bin i ma nazwę cardserver_6.28 to uruchamiamy go poleceniem:
    /var/bin/carserver_6.28
    Oczywiście programy i skrypty muszą mieć atrybuty x (ustawienie chmod 755 <nazwapliku>).
    Obserwujemy co wypisuje cardsewer na ekranie. Powinien się uruchomić i odczytać kartę / karty.
    Jeśli jest OK to już nie kombinujemy z cardserwerem...
    A jak nie to inny port, ew inne ustawienia detekcji karty.

Możemy przeczytać uprawnienia na karcie:
    telnet 127.0.0.1 14001

4. A teraz konfiguracja softcam'u newcamd... Czyli do czego ma sie podłączyć (do jakiego cardserwera)
    Plik konfiguracyjny ma nazwę newcamd.conf (ta sama lokalizacja co cardserver.conf).

# Emulator kart - obecnie mozna wyłączyć... EMU się skończyło...
    EMU = no

# yes => preferowany odczyt w kolejności najpierw emu potem karty w slotach
    # no => odwrotnie do powyższego
    PREFER_EMU = no

# yes => automatyczny update emu i kart
    # no => automatyczny update wyłączony
    AU = yes

# OSD
    # czas ukazywania się panelu informacyjnego na ekranie tv po każdorazowym przełączaniu kanału
    OSD_TIMEOUT = 3

# Głównie pod enigmę - jak się zalogować do niej by pokazać informacje na erkanie - user i hasło...
    OSD_WEB_LOGIN = root:dreambox

# Debudowanie....
    #Pokaż wszystkie używane systemy kodowania na kanale...
    SHOW_ALL_CA_SYSTEMS = no
    # Pokaz ECM'y
    DEBUG_ECM = no
    # Pokaz EMM'y
    DEBUG_EMM = no
    # Pokaż połączenia z cardserwerami (CWS)
    DEBUG_CWS = no
    # Informacje o module CAM Aphacrypt (wdbuwoany do dbox'a)
    DEBUG_CAM = no
    # Dump tablicy PAT
    SHOW_PAT = no
    # Dump tablicy PMT
    SHOW_PMT = no
    # Dump całego ECM'a
    SHOW_ECM = no
    # Dump tablicy CAT
    SHOW_CAT = no
    # Dump całego EMM'a
    SHOW_EMM = no
    # Pokaż komunikację z cardsewerami dla ECM'ów.
    SHOW_CWS_ECM = no
    # Pokaż komunikację z cardsewerami dla EMM'ów.
    SHOW_CWS_EMM = no
    # Dump EMM'ów z błędną sygnaturą (odrzucone przez kartę / emu)
    EMM_REPORT_WRONG_SIG = no

# newcamd opcjonalne ustawienie
    #
    # Opóźnieni pomiędzy odczytem DW z karty a zapisem do rejestru CSA (deskramblera)
    DEFAULT_CW_DELAY = 0
    # Przeładowanie konfiguracji po zmianie kanału.
    RELOAD_CONFIG_ON_ZAP = yes
    # Przeładowanie kluczy po zmianie kanału (dla EMU)
    RELOAD_KEYLIST_ON_ZAP = yes
    # Zapis ISD CA info do pliku
    CA_INFO_FILE = /tmp/cainfo.txt

#
    # Lista cardserwerów
    #
    cardserv # dostęp do własnego SERIAL_PORT = 0 zgodnie z cardserv.cfg
    CWS = 127.0.0.1 10000 local local 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 lan cardserv
    # dostęp do własnego SERIAL_PORT = 1 zgodnie z cardserv.cfg
    CWS = 127.0.0.1 10001 local local 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 lan cardserv
    #zgodnie z danymi w cardserv.cfg!!!

# Timeout logowania się do cardserwera (w 100ms)
    CWS_CONNECT_TIMEOUT = 20
    # Port dla nasłuchu przychodzących połączeń (zwrotne logowanie cardserwera do softcamu) - identycznie jak w cardserver.cfg
    CWS_INCOMING_PORT = 12000
    # Port dla pobrania listy wszystkich podłączonych cardserwerów
    CWS_DEBUG_PORT = 12001

# Podtrzymywanie połączenia (jeśli po drodze mamy router z NAT może to być konieczne)
    CWS_KEEPALIVE = no
    #
    # newcamd hasło i klucz adminstratora (tak ja w cardserver.cfg)

ADMIN_PASSWORD = secret 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14

Uruchamiamy newcamd (jeśli był uruchomiony to go kilujemy wcześniej). Obserwujemy co wypisze. Newcamd powiniem napisać, że podłączył się do cardserwera a cardsewer nie omieszka wypisać komunikatu o tym... Typowe błędy to niezgodność adresów numerów portów i kluczy...

Jak widać bloker jest i w softcamie jak i w cardserwerze. Ten w softamie jest pierwszy w kolejce. Jak on przepuści to ew. bloker w cardserwerze zablokuje.

5. Jeśli wsio jest OK to robimy reboot tunera. Oczywiście oczywistym jest zmodyfikowanie skryptów startowych tak aby cardserver i softcam były uruchamiane przed opdaleniem neutrino czy enigmy - zakąłdamże to jest zrobione.

0