Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niemiłosiernie gorący radiator we wzmacniaczu na TDA7250

Pawelek_ 03 Maj 2004 16:30 2373 15
  • #1 03 Maj 2004 16:30
    Pawelek_
    Poziom 10  

A więc złożyłem sobie kita norda Ne 116a, no i po kilku wymianach spalonych elementów w końcu zagrał... Niepokoi mnie tylko radiator, który okropnie się nagrzewa- nie trzeba słuchać muzyki głośno. Po prostu po pewnym czasie jest gorący.

Radiator ma kilkanaście cm szerokości i 10 wysokości. Obsadzone na nim są dwie pary tranzystorów TIP147 i TIP142. Dodam jeszcze, że tranzystory odizolowane są elektrycznie.

Czy to normalne????

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Ps. W załączniku schemat końcówki...

0 15
  • #2 04 Maj 2004 11:05
    matielektro
    Poziom 15  

Hej!! NO ja tez składałem ten kit, i jest wszystko OK!! Co prawda radiator jest dość ciepły ale nie bardzo goracy!! Sprawdź wysterowanie tych tranzystorów!! (prad spoczynkowy!!) POZDRO :)

0
  • #3 11 Maj 2004 20:22
    Pawelek_
    Poziom 10  

...zmierzyłem napięcie spoczynkowe na rezystorach o,1 ohm. Miernik pokazał 1,1 mV

I mam pytanie: jak można wysterować tranzystory?

0
  • #4 12 Maj 2004 08:59
    kojot999
    Poziom 12  

Napiecie spoczynkowe to napewno nie jest prąd spoczynkowy który należy ustawić. Szczerze mówiąc nie słyszałem o czymś takim czymś jak napięcie spoczynkowe. Może wznmacniacz się wzbudza. Ustaw dobrze prąd spoczynkowy, nie napięcie.

0
  • #5 13 Maj 2004 10:32
    Pawelek_
    Poziom 10  

...z prawa ohma wynika, że prąd spoczynkowy to 11mA- dlatego podałem napięcie i wartość rezystora.

I jak się ustawia prąd spoczynkowy? Czy to przypadkiem nie scalak ustawia wartość prądu?

0
  • #6 13 Maj 2004 17:58
    kojot999
    Poziom 12  

We wzmacniaczach tranzystorowych zazwyczaj jest potencjometr do ustawienia tego prądu. We wzmacniaczach opartych na scalakach chyba takowego nie ma..

0
  • #7 13 Maj 2004 22:16
    Tremolo
    Poziom 43  

jest tam jeden potencjometr - sluzy do regulacji termistora... może celowo układ się tak nagrzewa żebys mógł sobie zobaczyc w akcji "zabezpieczenie"... NIe ma niestety schematu wzmacniacza.. ale w sumie dużo do 7250 nie potrzeba..

na ilu omach pracujesz??

możliwe że jest zbyt mały ten radiator do pracy z tym obciazeniem, ważne aby dźwięk był czysty -> czy tak jest?

jakiego używasz napięcia zasilania? - skorzystaj z noty producenta TDA 7250 aby dopasowac zasilanie do tranzystorów i impedancji.

0
  • #8 15 Maj 2004 19:37
    Pawelek_
    Poziom 10  

...problem nagrzewającego sięradiatora rozwiązałem wiatraczkiem- jedynym minusem takiej koncepcji jest głośna praca wentylatora.

Co do dźwięku- jest czysty. Słyszętylko buczenie, które nie zmienia się, gdy kręcępotencjometrem głośności. Zakłócenia te wprowadza przedwzmacniacz, bo sama końcówka nic takiego nie emituje. Co mam z tym fantem zrobić?

A całość zasilam transf. toroidalnym 200W 2 x 24V.

0
  • #9 15 Maj 2004 21:23
    tg3a
    Poziom 14  

Pokobinuj z prowadzenim mas,a co do grzania scalaka, to czy sprawdzałeś oscyloskopem na wyjsciu końcówki mocy czy nie ma jakiegoś dużego sygnału[Wzbudzenia jak sugerował kojot 99].

0
  • #10 15 Maj 2004 22:13
    atel
    Poziom 12  

witam.
    swego czasu składałem takowy kit i tez byłem zdziwiony mocnym grzaniem się
    radiatora ;jednakże jest to normalne ,wynikające z dość mocnego,wstępnego wysterowania tr.mocy ,zjawisko.
    co do przydżwięku -brak danych-chociażby o zastosowanych stabilizatorach i filtrach napięć zasilających przedwzmacniacze etc.

0
  • #11 15 Maj 2004 23:34
    Pawelek_
    Poziom 10  

napięcie na przedwzmacniacz idzie bezpośrednio z transformatora (2 x 24V zmiennego). Przedwzmacniacz posiada swój układ mostkujący napięcie.
    Końcówka zasilana jest już prądem stałym- wyprowadzonym z oddziellnego mostka, na którego wyjściu (napięcie stałe) podłączone są dwie pary kondensatorów- wychodzi po 10000 uF na stronę.

W załączniku schemat przedwzmacniacza.

0
  • #12 16 Maj 2004 13:32
    Tremolo
    Poziom 43  

dodałbym dla pewności jeszcze pare małch kondensatorków na diody i na wyjście zasilacza, spróbowałbym zasilac innnym, osobnym napięciem zasilania - powiedzmy z baterii - starczy jedna - jeśli buczenie od przedwzmacniacza zniknie wszystko wskazuje na masy, a na samej końcówce nie ma takich problemów??

0
  • #13 16 Maj 2004 14:31
    melis
    Poziom 11  

witam
    moim skromnym zdaniem to warto by użyć w zailaniu tego przedwzmacniacza jakiegoś stabilizatorka scalonego i dać jeszcze kondensatory na diody prostownicze 1oonf

0
  • #14 27 Sty 2005 10:47
    Lech24
    Poziom 13  

Ja złożyłem taki wzmacniacz, owszem radioator niemiłosiernie sie grzeje ale przez zastosowanie sporego radiatora na zewnątrz obudowy oraz wiatraczka niema żadnych problemów, wykopałem zabezpieczenie przed przegrzaniem które było w zestawie skonstruowałem dwustopniowe na tl082 w momencie osiągnięcia 40 - 45 stopni włączas ie wentylator około 60 stopni ma pełne obroty cosokoó 85 stopni C przechodzi w stan standby jednak nigdy mi sie jeszcze nei zdażyło aby przy normalnej pracy się pszegrzał i wyłączył pracuje na głośnikach które na pomiarach mają coś około 3.2 ohma, sprawdzałem na kilku miernikach, pozatym gdy wzmacniacz gra cicho niesłychać wiatraczka bo po ściaszeniu szybko się ochładza i wiatrak staje, a co do wzbudzania sie wykozystałem wbudowane dławiki z wzmacniacza ws 304s narazie sprawdza się bez zazutów

0
  • #15 20 Mar 2005 13:58
    Gela
    Poziom 15  

Według opisu z Nord-a wynika, że układ TDA7250 wymaga jeszcze niewielkiego radiatora, najlepiej wykorzystać kształatownik do obudowy typu DIP. Co to jest za rafdiator, proszę o pomoc. Pozdrawiam.

0
  • #16 26 Kwi 2005 22:40
    tablo
    Poziom 11  

co do nagrzewania sie radiatora wystarczy zmienic wartosci rezystorow 33 ohm na 100 ohm co do radiatora do obudowy dip mozna go zakupic w sklepiku internetowym z elektronika

1