Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie falownikiem LG SV-iC5. Pomoc.

Jacek31 30 Apr 2009 23:27 7432 6
Optex
 • #1
  Jacek31
  Conditionally unlocked
  Witam, Nie wiem za bardzo czy w dobrym dziale założyłem temat ale problem wygląda następująco.
  Otóż falownikami LG serii SV-iC5 można sterować za pomocą zewnętrznego potencjometru (1K, choć bez problemu można dać 10K ) lub źródła prądowego (od 0 do 20mA).
  Wszystko jest niby ładnie, fajnie, ale ja chciałbym sterować za pomocą nie zwykłego potencjometru, a cyfrowego. No i tu pojawia się problem, otóż napięcie wyprowadzone z falownika na jego interfejs analogowy wynosi 12v/100mA. Tymczasem z tego co wyczytałem w notach potencjometrów to tolerują one zakresy góra 0 do 7V. Ostatecznie mógłbym wykorzystać cyfrowy potencjometr, w obwodzie źródła prądowego, ale nie bardzo wiem jak się za to zabrać? Najbardziej pasowało by mi coś na TL431.
  Może ktoś miał już do czynienia z takim, problemem i budował takie układy. Z góry dziękuję zapomoc, i ciekawe propozycjie rozwiązania problemu.
  Ja chciałbym wykorzystać potencjometr DS1803 lub DS1267 10Kom.
  Oto skany ze skróconej polskiej instrukcji które mogą być przydatne.
  Sterowanie falownikiem LG SV-iC5. Pomoc.
  Sterowanie falownikiem LG SV-iC5. Pomoc.
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  krzysiekj18
  Level 19  
  Witam
  Jeżeli dobrze zrozumiałem to potencjometr cyfrowy daje ci na wyjściu napięcie od 0 do 7 V. Można tym napięciem jak najbardziej wysterować ten falownik. Spinasz razem minusy falownika ( wejście perka ) i potencjometru, po czym ustawiasz sobie w falowniku parametr Frq na 3 i w grupie I masz parametry za pomocą których można ustawić przy jakim napięciu z wejścia analogowego falownik osiąga minim i max prędkość.

  Pozdrawiam
 • Optex
 • #3
  Jacek31
  Conditionally unlocked
  No właśnie tak prosto nie jest. Potencjometr nie daje napięcia, tylko do niego (zacisków i jego suwaka) można dołączyć napięcie góra 5-7V, zależy od typu. A na falowniku jest 12V.
  Ale jak dobrze zrozumiałem to koledze chodzi o takie połączenie potencjometru do falownika??
  Sterowanie falownikiem LG SV-iC5. Pomoc..
  Ale interesowała by mnie także idea z tym źródłem prądowym na TL431, bo falownik będzie sporo oddalony od sterownika (nawet do 5m), i mogą się dać we znaki zakłócenia, przy sterowaniu napięciowym. No ostatecznie zostaje jeszcze podzielenie układu na 2 płytki, z CPU i potencjometrem (źródłem prądowym) i komunikacja cyfrowa na I2C lub 3WARE. No ale tego bym chciał właśnie uniknąć.
 • #4
  krzysiekj18
  Level 19  
  Zasadniczo to chodziło mi właśnie o takie rozwiązanie.
  A czy zastanawiałeś się nad zamontowaniem na wyjściu 12V stabilizatora np 7805 i dobraniu do niego odpowiedniego opornika na wejściu aby ograniczyć max pobierany prąd przez układ ???
 • #5
  Jacek31
  Conditionally unlocked
  No akurat tego nie rozważałem, choć znalazłem iż można zrobić źródło prądowe z LM317. Ale może przybliżę problem całego urządzenia,, w którym ten falownik ma być stosowany. Otóż pracuję w Fabryce Zamków Błyskawicznych, i tam mamy dział, na którym farbowane są taśmy. Ale najpierw muszą być nawinięte na szpule. Nasz problem polega na tym iż czasami zdarza się że taśma się tak zahaczy w prowadzeniach, że siła pędu bębna jest w stanie porwać całą, maszynę i rozbić ją o ścianę. Maszyna działa automatycznie, człowiek tylko musi założyć początek taśmy na bęben. Niestety maszyna musi być mobilna. więc nie można jej na stałe przytwierdzić do podłoża. To jest nasz problem z małym 1,2m bębnem. Natomiast jest jeszcze drugi 4m który po nawinięciu warzy ok 300 do 400KG zależnie od taśmy!??
  Co prawda z tego co wiem w historii zakładu zdarzyło się tylko raz że wyskoczył z łoża. Więc kazano nam (elektrykom) zaprojektować układ bezpiecznego sterowania obiema maszynami. Więc powstała, idea z falownikiem, w której pierwotnie miał być użyty mechaniczny czujnik z potencjometrem, który by sprawdzał ile jest nawiniętej taśmy i im jej więcej (cięższa szpula) tym wolniej by się one kręciła, minimalizując ryzyko. Jednak mechaniczny czujnik miałby pewne wady, więc ja wpadłem na pomysł aby do regulacji szybkości obrotowej wykorzystać fakt ruchu prowadnicy taśmy, i podłączyć do jej czujek krańcowych licznik (Procesor), który będzie zliczał ilość jej cykli, a co za tym idzie ilość nawiniętych warstw i sterował cyfrowym potencjometrem podłączonym do falownika, zmieniając płynnie szybkość obrotową będna, przy jednoczesnym zachowaniu szybkości liniowej.
  Oczywiście CPU pełniło by także wtedy role dodatkowe, w tym sterowanie silnikiem krokowym prowadnicy, stany awaryjne.
  Obecnie mała nawijarka jest zbudowana na tej zasadzie.Szpula jest tak w niej osadzone, że nie ma możliwości się jej wyrwania, ale za to jak mówiłem cała maszyna leci po tasiemce jak ta się zblokuje. Pracujemy także nad skutecznym mechanicznym sposobem odcięcia taśmy. Maszynę robił ktoś jakieś 6 lat temu. Jak widać cały problem leży w masie szpuli , której nie da się w momencie zatrzymać awaryjnie, i falownik by dynamicznie ją hamował.
  Sterowanie falownikiem LG SV-iC5. Pomoc.
 • #6
  KAPAS
  Level 17  
  Z tego co piszesz wynika iz problemem jest wyskakiwanie bębna po zaczepieniu/zablokowaniu taśmy. Mam wiec pytanie - skąd układ wie, że taśma się zaczepiła? Jeżeli nie ma sygnału zwrotnego, to zastosowanie falownika nic tu nie zmieni.
 • #7
  Jacek31
  Conditionally unlocked
  Tu raczej chodzi bardziej o ograniczanie, sił jakie działają, przez zmniejszanie obrotów kiedy rośnie masa szpuli. Nie wiem czy zauważył ktoś, ale taka szpula działa jak taki mechaniczny KERS ?:-) Im więcej na niej nawinięte, tym więcej gromadzi energii. A skąd układ wie, że taśma się napięła? To prosty układ z ruchomą rolką (dociążoną lub na sprężynie), gdy taśma się zblokuje to rolka zaczyna się podnosić na suwnicy w której leży, i przejerzdza przez czujkę.
  Po co falownik? 300kG szpula po wyłączeniu zasilania kręci się jeszcze ok 1minuty, zadaniem falownika jest hamowanie jej, po wystąpieniu sygnału alarmu, STOPU, oraz dynamiczne sterowanie prędkością, która maleje wraz ze wzrostem jej masy.
  :D Tak panowie, dzisiaj podłączyliśmy w pracy potencjometr DS1804, wg, schematu wyżej, i spokojnie działało to z falownikiem, jest to dobry sposób, wszystko zadziałało OK. :spoko:
  Tematu nie zamykam bo może ktoś jeszcze będzie chciał pogadać na temat ww. falowników, natomiast zamykam z mojej strony temat samej nawijarki, który wyszedł tak przy okazji.