Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Widzenie w ciemności - podczerwień

01 Maj 2009 00:26 7143 6
  • Poziom 9  
    Mam snajperkę asg.

Tak się zastanawiam, co by było gdybym kupił filtr IR taki jak do aparatu,
    przymocował go do lunety, obok przymocowałbym małą latarkę diodową,
    z tym że zwykłe LEDy zastąpiłbym LEDami IR.

z kamerami niby to działa...

czy po włączeniu tej latarki widziałbym cokolwiek w ciemności przez tę lunetę?
    jeśli tak to w jakim zasięgu? liczę na 30-50m
    czy podczerwone LEDy mogą być widoczne gołym okiem? np te z pilota od TV widoczne raczej nie są, ale gość na youtubie miał takie dające fioletowe widmo :/ a tego czegoś z wiadomych powodów chciałbym uniknąć.

chętnie sam bym to sprawdził, z tym że nie chcę tak hop siup wydawać kasy na filtr, latarkę i diody jeśli miałby nie działać...
  • Sklep ECSYSTEM
  • Admin Sprzętu Medycznego
    No niestety filtry IR są filtrami o dość dużej gęstości (praktycznie czarne) i nawet latarka nic tu nie pomoże. Po wykonaniu zdjęcia z filtrem IR aparatem cyfrowym i tak należy poddać to zdjęcie obróbce w Photoshop-e, lub innym podobnym programie przez ustawienie poziomów. Normalnie zdjęcie jest czarne. Przy aparatach analogowych potrzebna jest błona IR. W taki sposób nie uzyskasz noktowizora
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 23  
    Dodam, że podczerwień dobrze widzą wszelkiego rodzaju aparaty i kamery cyfrowe. Widzą podczerwień jako biały albo blado niebieski kolor. Możesz spróbować użyć np, małego aparatu cyfrowego albo kamery jako noktowizora. Ja swojego czasu zrobiłem amatorski noktowizor z zasięgiem wystarczającym na każde pomieszczenie w mieszkaniu przy 100% ciemnicy. A byłą to kamera cyfrowa bez lcd a z okularem. Dzięki czemu nie emitowało to zbędnego światła, a do podświetlenia użyłem 25 diód led podczerwonych, umieszczonych wokół obiektywu święcąc na wprost. Było to na tyle małe i lekkie żeby spokojnie trzymać w jednej ręce trzymając przy oku. A efekt? Jak wspominałem w zupełnej ciemności w piwnicy widziałem niemal wszytko w niedużym pomieszczeniu, a z zewnątrz diody podczerwone w ogóle nie były widoczne. Jest jeszcze jedna sprawa, mianowicie trzeba zwracać uwagę bo są diody podczerwone które dają lepszy efekt ale niestety gołym okiem widać lekką czerwoną poświatę, takie ledy stosowane są często w kamerach przemysłowych działających w nocy.
  • Poziom 9  
    fortronik, filtry te przepuszczają tylko IR a zatrzymują każde inne światło... którego w nocy i tak nie ma....

a skoro zatrzymują zwykłe światło widzialne to jest raczej jasne że są czarne/prawie czarne... żadnego innego światła tutaj nie potrzeba.

Uważasz że samo światło podczerwone to za mało..?

po wrzuceniu filtra IR do kamerki internetowej i oświetleniu pomieszczenia LEDem IR widać wszystko w miarę dokładnie w egipskich ciemnościach.

zdjęcia w podczerwieni są albo czerwone albo b/w, nie czarne, to zależy od ustawień aparatu.

może nie zrozumiałeś, to nie zwykła latarka tylko zmodyfikowana z LEDami IR, świeci światłem podczerwonym, jedynym które przez ten filtr przechodzi

DjExit, ten obiektyw był... jakby to powiedzieć... czysto optyczny czy widziałeś przez niego jakiś wyświetlacz wewnątrz?
    chodzi mi o to czy przez taki filtr można zobaczyć gołym okiem światło podczerwone czy jest to możliwe tylko dzięki matrycy kamery. Albo czy istnieje coś takiego nie elektronicznego dzięki czemu można owe podczerwone światło zobaczyć

http://www.aukcjoner.pl/gallery/001001882-kamerad.html#I4
    czy coś takiego nadaje się do przeróbki..?
  • Poziom 34  
    thelaguna napisał:
    fortronik, filtry te przepuszczają tylko IR a zatrzymują każde inne światło... którego w nocy i tak nie ma....

Ehmm filtr IR zatrzymuje promieniowanie IR !!! I tylko promieniowanie IR :D
    Potrzebujesz filtra IR PASS.

Potrzebujesz jakiegoś wyświetlacza z kamerką , chyba najprościej miec telefon.

Dodano po 3 [minuty]:

thelaguna napisał:

czy podczerwone LEDy mogą być widoczne gołym okiem? np te z pilota od TV widoczne raczej nie są, ale gość na youtubie miał takie dające fioletowe widmo :/ a tego czegoś z wiadomych powodów chciałbym uniknąć.

Chopie ty się dobrze zastanów jeśli to promieniowanie było by widoczne gołym okiem to na co nam noktowizory.

Ta niebieska fioletowa poświata będzie zarejestrowana przez każdą kamerę cyfrową , w taki sposób one widzą IR.

Poszperaj po forum już było kilka takich projektów.

Dodano po 2 [minuty]:

Moje rybcie :D
    http://www.youtube.com/watch?v=sWPr7CbMZgM&feature=channel_page
    http://www.youtube.com/watch?v=gi3OiDxh1mM&feature=channel_page
    http://www.youtube.com/watch?v=dKjsgA_QVoQ&feature=channel_page
    Jak kamera widzi IR
    http://www.youtube.com/watch?v=RfR0jR_n3qM&feature=channel_page

Dodano po 57 [sekundy]:

A na filmie jest filtr IR PASS za free :D
  • Poziom 23  
    Fake. Żeby oko ludzkie widziało podczerwień trzeba by było zmienić długość fali z podczerwieni na zakres widzialny. Można to zrobić za pomocą odpowiedniego kryształu, używanego np w laserach dpss, albo przez elektroniczny przetwornik. Zwykła kolorowa folia to FILTR i po prostu obcina pewne pasmo, ale nie powoduje że niewidzialna podczerwień stanie się widzialna.

Dodano po 2 [minuty]:

A filmik może być prawdziwy, w końcu był kręcony KAMERĄ CYFROWĄ,która zadziała przez te okulary.. A co do normalnego działania, przeczytaj komentarze, mówią same za siebie.