Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lasery z bazaru - szkodliwość

01 Maj 2009 08:05 20579 18
  • Poziom 2  
    Witam, jestem nowym użytkownikiem.
    Mam jedno pytanko. Wczoraj w szkole dostałem po oczach laserem z odległości około 70cm (małe zaskoczenie).

Był to zwykły wskaźnik laserowy 5mW, znalazłem identyczny na allegro (aukcja nr 610679141).

Moje pytanie brzmi, czy mogło mi się coś stać w oko, ponieważ odczuwam lekki ból oka oraz słabo widoczność, być może mi się wydaje.
    Czy takie moce mają szkodliwe skutki dla wzroku?

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Powinieneś zwrócić się do lekarza...
  • Poziom 2  
    To wiem. Jednak chciałbym dowiedzieć się czy przy chwilowym naświetleniem oka promieniem lasera 5mW mogło mi się coś stać ze wzrokiem?
    Nie widze jakoś siebie w okularach teraz.
  • Specjalista elektronik
    Mogło, koniecznie trzeba się zbadać u okulisty. Zwłaszcza jak cokolwiek podejrzanego odczuwasz.
    Laser potrafi spowodować uszkodzenie wzroku nawet tak, że nic nie poczujesz, ale za jakiś czas
    będą negatywne skutki, bo w oku powstały obrażenia wewnętrzne, będą się robić blizny...
  • Poziom 9  
    Główna przyczyna tych objawów to strach :D
    Minie z chwilą jak zapomnisz o całej sytuacji.

Daj znać za kilka dni, czy moja rada pomogła.
  • Poziom 26  
    Tanie chińskie lasery są wielkim znakiem zapytania, bo mogą nie trzymać norm, a co za tym idzie mogą pracować w szkodliwej dla wzroku klasie. Dlatego jeżeli odczuwasz coś dziwnego to na sygnale do okulisty, z tym nie ma żartów. Pytanie też jak bardzo była skupiona wiązka, jeżeli były zastosowane jakieś przysłony pół biedy, jeżeli jednak promień był czysty, a jego ogniskowa skupiła się dokładnie po tych 70cm to Twoje odczucia mogą być jak najbardziej prawdopodobne. A tego co świecił skopać, niech sam sobie świeci po oczach.
  • Poziom 37  
    Diodowe lasery czerwone emitują światło o długości fali około 690nm, stosunkowo słabe ale wcale nie oznacza ze bezpieczne. Osobnicza wrażliwość, czas ekspozycji, kąt padania mają wpływ na skutki wywołane w obszarze siatkówki. Poczytaj http://www.iel.waw.pl/strony/wydawnictwo/zal/228/23.pdf
  • Poziom 36  
    elek555 napisał:
    Diodowe lasery czerwone emitują światło o długości fali około 690nm, stosunkowo słabe ale wcale nie oznacza ze bezpieczne.
    Oj, mi się wydawało że raczej max. 660nm :) Poza tym to jest długość fali, a na spustoszenie w oku ma wpływ raczej moc. Chociaż długość fali ma tutaj też znaczenie bo od niej zależny szybkość reakcji oka.

Wracając do tematu - starter_sd zobacz to: http://www.milankarakas.org/pub/Eye_injury/Eye_injury.html
  • Poziom 9  
    Mercadex napisał:
    Główna przyczyna tych objawów to strach :D
    Minie z chwilą jak zapomnisz o całej sytuacji.

Daj znać za kilka dni, czy moja rada pomogła.

Przetłumacz sobie:
    Conclusion: Experimenting with lasers makes me excited, happy and satisfied. But sometimes, in part of second this hobby can make an __invalid__ of me. There are not only dangerous with strong laser light, but also possible injury by high voltage, and some “wild” (mostly rotational) tools. BE CAREFUL!!! Don’t follow my stupid curiosity!!!
    _________this hobby can make an INAVLID of me___________
    Dotyczy zabawek w odtwarzaczach CD ....stacje dysków o otwartych obudowach jest ostrzeżenie na ich obudowach (jakieś zabawki eksperymenty). Zwł. nagrywarki CD,tam występuje wypalanie ścieżek w folii aluminiowej płyty.
  • Poziom 32  
    "wypalanie ścieżek w folii aluminiowej płyty." Powaznie az taka moc ?:)
    Zawsze myslalem , ze jest to zmiana wlasciwosci optycznych barwnika pod wplywem temperatury ale by nawet liznac aluminium to potrzeba znacznie wiecej mocy (dziesiatki watow minimum ).
    Kolega jak odczuwa jakiekolwiek zmiany powinien koniecznie udac sie do lekarza.
  • Poziom 21  
    Nie przesadzajmy, za gówniarza potrafiłem sobie świecić w oko takim wskaźnikiem przez kilkadziesiąt sekund z odległości 2cm max :D, a my tu mówimy o krótkim błyśnięciu z 70cm.
  • Poziom 38  
    Szkodliwość jest odwrotnie proporcjonalna do IQ posiadacza lasera.
    Podobnie jak z petardami itp. powinni przy zakupie robić test IQ, w końcu nawet kapiszonem za 20gr. można kogoś wzroku pozbawić.
    Lasery to straszne "badziewie" i polecam wizytę u okulisty w celu zbadania oka lampą szczelinową - 2 minuty i wszystko jasne.

Cytat:
    Nie przesadzajmy, za gówniarza potrafiłem sobie świecić w oko takim wskaźnikiem przez kilkadziesiąt sekund z odległości 2cm max Very Happy, a my tu mówimy o krótkim błyśnięciu z 70cm.

Nie mów hop, było co najmniej kilka przypadków uszkodzenia wzroku przez bazarowe laserki , właśnie dlatego że jeden ma 2mW a drugi 15.... nikt tego tak na prawdę nie kontroluje, te laserki które pierwsze pojawiały się na naszym rynku (daaaawno temu) miały zdecydowanie lepszego powera od późniejszych - przypadek ? wątpię.
  • Specjalista elektronik
    Laserem, który daje wiązkę równoległą, nie ma znaczenia, czy świeci się z centymetra, czy z metra
    - oko i tak to zogniskuje, i wiązka przypali to, na czym zostanie zogniskowana - jeśli to będzie jakieś
    ważniejsze odgałęzienie nerwu, to potem część siatkówki nie działa; jak tylko pojedyńcze receptory,
    to może być niezauważałne bez dokładnego zbadania oka - trochę gorszy obraz, ale o ile wypalone
    piksle na monitorze LCD widać wyraźnie, to w obrazie z oka mózg zgaduje, i uzupełnia "piksle". Nawet
    mamy wszyscy w oku "martwą plamkę", którą nie widzimy, ale trudno zauważyć, że nią się nie widzi.
  • Poziom 18  
    Witam, dołączam moje pytanie do tematu.

Jak się ma sprawa z laserami które są w kasach??? W hipermarketach itp. Ktoś wie jaką maja moc oraz czy są również szkodliwe dla wzroku jeśli taki laser najedzie na oczy ???
  • Poziom 36  
    Moc jest niewielka - kilka mW. Jak "najedzie" na oczy w czasie skanowania to nic się nie stanie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ręczne czytniki kodów kreskowych maja przeważnie moc od 0,50 mW do 1mW
  • Poziom 27  
    Witam.
    Naprawde z laserami sie nie zartuje ?
    mozna krzywde zrobic -na pewno to wiem ,kwestia czasu naswietlenia i po ptokach.
    ps.tak ostroznosc nie zaszkodzi.
  • Poziom 21  
    Ja parę lat temu przez nieuwagę w eksperymentach naświetliłem sobie oko wskaźnikiem czy tam diodą laserową, już nie pamiętam. Skutkiem był kilkunastogodzinny efekt "żarówki", czyli takie wrażenie jak po patrzeniu na świecący żarnik. Badanie u okulisty nie wykazało żadnych uszkodzeń siatkówki. Tak czy siak uważajmy przy takich sprzętach!