Witam odziedziczyłem po dziadku taki oto przyrząd wygląda na obrotomierz i wygląda na rosyjski tylko pytanie jak sie go używa, wie ktoś może cos na ten temat? ewentualnie gdzie szukać odpowiedzi?
Witam, przyrząd służy do pomiaru prędkości kątowej (czarna skala) i liniowej (czerwona). Nasadka w kształcie koła służy do właśnie do pomiaru prędkości w m/min.
Przyrząd z tego co widzę jest z 82 roku, ma dość precyzyjny mechanizm i jeśli nie był używany mógł się zablokować zastałym smarem, możliwe ze trzeba go będzie wypłukać benzyną ekstrakcyjną i na nowo nasmarować.
Dociska się tą końcówkę do środka wałka którego obroty chcemy zmierzyć, albo rolkę do powierzchni i wtedy mierzy nam prędkość w m/min. Działa na zasadzie prędkościomierza w samochodzie. Końcówka która jest w tej chwili założona przystosowana jest do wałków z nakiełkiem a ta druga do płaskich. O rolce już pisałem.
Jeden obrót dużej wskazówki to "1" na małej. Ten do którego podałem linka ma trzy zakresy zmieniane tym pokrętłem przy końcówce pomiarowej, skala jest dopasowana do tych zakresów.
---
Przepraszam, obrotomierz ma 6 zakresów.
Przede wszystkim do pomiaru obrotów silników, przekładni itp. ten ruski ma dodatkowo możliwość pomiaru prędkości liniowej w metrach na minutę. Z tego co pamiętam polskie z "Mery' też miały taką możliwość w metrach na sekundę.
---
Takim obrotomierzem można sobie ustawić np. obrotomierz w samochodzie, czy też wyskalować potencjometr przy sterowaniu obrotów w silnikach obrabiarek (po naprawie układu sterującego).
Są dość dokładne.
Wygląda na to że sam dostosowuje się do prędkości, 2 i 11 to te przyciski, 2 blokuje wskazówki niestety nie wiem jakie zadanie ma 11 ale wygląda na to że przyrząd powinien coś wskazać bez ich naciskania.
Z tego co się doczytałem przycisk Start znajduje się przy liczbie 1000, należy nacisnąć go w czasie pomiaru i przytrzymać aż wskazówki się zatrzymają, drugi przycisk służy do zerowania przyrządu. Przeczytałem tez że smar w przyrządzie należy wymienić co najmniej raz na trzy lata więc bez rozbierania raczej się nie obejdzie.
---
Jednak nie, to obrotomierz czasowy więc przycisk Start trzeba wcisnąć do oporu i następnie zwolnic co spowoduje uruchomienie zegara i rozpoczęcie pomiaru.
Witam, dodam jeszcze za Niutatem, że trzeba robić 30 sekundowe przerwy między pomiarami, i raz na 400 pomiarów zaleca się przesmarowanie wałka pomiarowego.
Pozdro
hmmmm czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi jak to rozebrać? na około były 3 śrubki wykręciłem je i udało mi się jedynie zdjąć szybkę, pod tarczą czuć ze jest sprężyna która wyciska tarcze na zewnątrz a ta opiera się o małe śrubki, tylko ze nie potrafię zdjąć wskazówek :/
---
udało się chociaż trzeba to zrobić siłą, poprostu wyciągnąć wskazówki do góry razem z tarczą.
Dodaje paczkę z fotkami w dużej rozdzielczości jak mechanizm wygląda w środku oraz 2 filmiki pokazujące jak działa mechanizm.
Pozdrawiam i dziekuję wszystkim za pomoc, chciałbym się jeszcze dowiedzieć czym to najlepiej posmarować? W tej chwili każde miejsce ruchome lekko kapłem uniwersalnym olejem między innymi do okien zawiasów maszyn do szycia itp.