Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rosyjski Obrotomierz - jak go używać?

XenonSG 01 May 2009 15:17 3063 20
    XenonSG
    Level 11  
    Witam odziedziczyłem po dziadku taki oto przyrząd wygląda na obrotomierz i wygląda na rosyjski tylko pytanie jak sie go używa, wie ktoś może cos na ten temat? ewentualnie gdzie szukać odpowiedzi?

niutat
    Level 36  
    Witam, przyrząd służy do pomiaru prędkości kątowej (czarna skala) i liniowej (czerwona). Nasadka w kształcie koła służy do właśnie do pomiaru prędkości w m/min.
    XenonSG
    Level 11  
    tylko jak się tego używa? próbowałem naciskać jeden przycisk drugi obydwa i kręciłem końcówką ale nic sie nie dzieje :/
    niutat
    Level 36  
    A te przyciski są jakoś opisane?, jeden z nich to będzie pewnie blokada, tzn coś w rodzaju zapamiętywania ostatniego pomiaru.
    XenonSG
    Level 11  
    no niestety nic nie pisze, już się zastanawiam czy przyrząd nie jest zepsuty :/ wieczorem wrzuce schemat jak zeskanuje
    niutat
    Level 36  
    Przyrząd z tego co widzę jest z 82 roku, ma dość precyzyjny mechanizm i jeśli nie był używany mógł się zablokować zastałym smarem, możliwe ze trzeba go będzie wypłukać benzyną ekstrakcyjną i na nowo nasmarować.
    Grzegorz S.
    Level 16  
    Mi to wygląda raczej na mikrometr, czujnik zegarowy. Jak niby toto miałoby wskazywać prędkość obrotową?
    niutat
    Level 36  
    Dociska się tą końcówkę do środka wałka którego obroty chcemy zmierzyć, albo rolkę do powierzchni i wtedy mierzy nam prędkość w m/min. Działa na zasadzie prędkościomierza w samochodzie. Końcówka która jest w tej chwili założona przystosowana jest do wałków z nakiełkiem a ta druga do płaskich. O rolce już pisałem.
    Grzegorz S.
    Level 16  
    A, chyba, że tak. Ale jakoś nie jestem przekonany.
    Grzegorz S.
    Level 16  
    Rzeczywiście Kolego niutat, to jest obrotomierz. Pozdrawiam.
    Jasiek690
    Moderator on vacation ...
    Na 100% tachometr. Mała skala chyba odpowiada za mnożnik? W niemieckich była jeszcze możliwość zmiany zakresu pomiarowego.
    niutat
    Level 36  
    Jeden obrót dużej wskazówki to "1" na małej. Ten do którego podałem linka ma trzy zakresy zmieniane tym pokrętłem przy końcówce pomiarowej, skala jest dopasowana do tych zakresów.
    ---
    Przepraszam, obrotomierz ma 6 zakresów.
    Grzegorz S.
    Level 16  
    Kolego niutat, czy mógłbyś powiedzieć do jakich pomiarów wykorzystuje się takie obrotomierze?
    niutat
    Level 36  
    Przede wszystkim do pomiaru obrotów silników, przekładni itp. ten ruski ma dodatkowo możliwość pomiaru prędkości liniowej w metrach na minutę. Z tego co pamiętam polskie z "Mery' też miały taką możliwość w metrach na sekundę.
    ---
    Takim obrotomierzem można sobie ustawić np. obrotomierz w samochodzie, czy też wyskalować potencjometr przy sterowaniu obrotów w silnikach obrabiarek (po naprawie układu sterującego).
    Są dość dokładne.
    XenonSG
    Level 11  
    Kurcze nie chciałbym go rozbierać on jeszcze nie był nigdy otwierany.
    A może ktoś zna rosyjski? :D

Jak widać po tej tabelce urządzenie jest naprawdę bardzo dokładne

niutat
    Level 36  
    Nu dawaj, posmatrim :D
    ---

Wygląda na to że sam dostosowuje się do prędkości, 2 i 11 to te przyciski, 2 blokuje wskazówki niestety nie wiem jakie zadanie ma 11 ale wygląda na to że przyrząd powinien coś wskazać bez ich naciskania.
    XenonSG
    Level 11  
    Oto cała instrukcja, mam nadzieję ze miernik zadziała sprawdził bym sobie obroty na kompresorze

Nie wiedziałem że ten plik będzie kosztował aż 14 pkt więc dodaje skompresowane zdjęcia dostępne dla wszystkich :)

Rosyjski Obrotomierz - jak go używać? Rosyjski Obrotomierz - jak go używać? Rosyjski Obrotomierz - jak go używać? Rosyjski Obrotomierz - jak go używać? Rosyjski Obrotomierz - jak go używać? Rosyjski Obrotomierz - jak go używać? Rosyjski Obrotomierz - jak go używać? Rosyjski Obrotomierz - jak go używać?
    niutat
    Level 36  
    Z tego co się doczytałem przycisk Start znajduje się przy liczbie 1000, należy nacisnąć go w czasie pomiaru i przytrzymać aż wskazówki się zatrzymają, drugi przycisk służy do zerowania przyrządu. Przeczytałem tez że smar w przyrządzie należy wymienić co najmniej raz na trzy lata więc bez rozbierania raczej się nie obejdzie.
    ---
    Jednak nie, to obrotomierz czasowy więc przycisk Start trzeba wcisnąć do oporu i następnie zwolnic co spowoduje uruchomienie zegara i rozpoczęcie pomiaru.
    jaro41
    Level 25  
    Witam, dodam jeszcze za Niutatem, że trzeba robić 30 sekundowe przerwy między pomiarami, i raz na 400 pomiarów zaleca się przesmarowanie wałka pomiarowego.
    Pozdro
    XenonSG
    Level 11  
    hmmmm czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi jak to rozebrać? na około były 3 śrubki wykręciłem je i udało mi się jedynie zdjąć szybkę, pod tarczą czuć ze jest sprężyna która wyciska tarcze na zewnątrz a ta opiera się o małe śrubki, tylko ze nie potrafię zdjąć wskazówek :/

---

udało się :) chociaż trzeba to zrobić siłą, poprostu wyciągnąć wskazówki do góry razem z tarczą.

Dodaje paczkę z fotkami w dużej rozdzielczości jak mechanizm wygląda w środku oraz 2 filmiki pokazujące jak działa mechanizm.

Pozdrawiam i dziekuję wszystkim za pomoc, chciałbym się jeszcze dowiedzieć czym to najlepiej posmarować? W tej chwili każde miejsce ruchome lekko kapłem uniwersalnym olejem między innymi do okien zawiasów maszyn do szycia itp.

jakoś dziwnie te załączniki się dodały :/