Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć średniego napięcia

01 Maj 2009 15:41 8041 11
  • Poziom 11  
    Witam .

Pytanie bardzo proste , ale nie mogę się jakoś doszukać odpowiedzi . W linii niskiego napięcia mamy 3 przewody fazowe (230v~)i przewód zerowy . A jak wygląda rozmieszczenie prądu w każdym z trzech przewodów sieci SN doprowadzającej prąd do transformatora ? z którego otrzymujemy (L1 L2 L3 230v, N )

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam
    W sieci sn równiez wystepuja trzy fazy, ale bez przewodu zerowego. Tak samo w sieci wn. W trafie sn/nn wystepuje połaczenie po stronie pierwotnej w trójkąt a po wtórnej w gwiazdę.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    W sieciach średniego i wysokiego napięcia masz tylko fazy L1, L2 i L3, nie ma neutralnego. Dopiero Uzwojenia trafa pozwalają uzyskać takie połączenia, w których występuje lub nie neutralny. Dla urządzeń i maszyn zasilanych jednofazowo jest on potrzebny, jednak do przesyłu energii czy zasilania maszyn typu silnik czy urządzeń jak trafo niekoniecznie/wcale. W sieci 400/230V neutralny otrzymuje się łącząc uzwojenie wtórne jako gwiazdę lub zygzak.
  • Poziom 11  
    Dziękuję kolegom za pomoc . Jeśli by ktoś miał to zobrazowane na jakimś schemacie to był bym bardzo wdzięczny

Dzięki i pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam

Zrobiłem rysunek , z wypowiedzi kolegów wnioskuje że tak to ma być , ale nie wiem czy dobrze to rozumie . Kolor czerwony na rysunku to malunki prze ze mnie dodane . Był bym wdzięczny jeśli ktoś by sprawdził poprawność , bo jeśli jest źle to usunę lub ewentualnie wyedytuje obrazek żeby nie wprowadzać innych w błąd

Pozdrawiam

Sieć średniego napięcia
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Z góry patrząc jest to układ trójkąt gwiazda, bez błędów.
  • Poziom 29  
    Korzystając z okazji mam pytanko.

W jakim celu przesuwa się fazy uzwojeń pierwotnych względem wtórnych w transformatorach ?
    Chodzi mi o układy połączeń transformatorów np. Dyn5 itp.
  • Poziom 43  
    Te przesunięcia nie są jakoś specjalnie zamierzone i wynikają raczej z konstrukcji i działania trafa. Istotne jest aby w danej sieci jeśli już przyjdzie łączyć równolegle trafa tylko w tej samej konfiguracji aby wektory sem (napięć) były identyczne (w idealnym przypadku) bo inaczej popłyną prądy wyrównawcze wprowadzające zakłócenia prądu do sieci (i strumienia w rdzeniach) i przy okazji wykańczające transformatory na wzajem w związku z dużą ilością ciepła wydzielającego się w uzwojeniach. Dochodzą też duże siły dynamiczne mogące mechanicznie uszkodzić trafo (odkształcenia, zwarcia).
  • Poziom 29  
    No tak ale kiedy mamy jedno trafo dlaczego projektant daje Dyn5 a nie Dyn11 i na odwrót.
    Po coś te przesunięcia się robi tylko po co ?
  • Poziom 11  
    Połączenie w gwiazdę

Taką konfigurację połączeń wykorzystuje się zarówno dla wysokich i niskich napięć oraz niskich prądów.

Połączenie w trójkąt

Taką konfigurację połączeń wykorzystuje się głównie dla wysokich prądów znamionowych i niskich napięć.

Połączenie w zygzak

konfiguracja wymaga o 15,5% większej ilości zwojów w porównaniu z połączeniami w gwiazdę i trójkąt, co powoduje, że transformator jest większy i droższy. Wykorzystuje się ją głównie w przypadkach, gdy poszczególne fazy mogą być nierówno obciążane względem punktu zerowego.
  • Poziom 40  
    remik_l napisał:
    No tak ale kiedy mamy jedno trafo dlaczego projektant daje Dyn5 a nie Dyn11 i na odwrót.
    Po coś te przesunięcia się robi tylko po co ?

Grupy połączeń trafo wykorzystuje się przy łączeniu traf równolegle (zwiększenie zapotrzebowania na moc). Wtedy to jednym z podstawowych obowiązków jest poprawna grupa połączeń.

Połączenie w Δ wtórnego daje "lepszy" prąd, brak trzeciej harmonicznej, ale też bardziej się grzeje trafo - krąży wewnątrz trafa.