Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z podłączeniem radia do wzmacniacza

01 Maj 2009 17:03 902 4
 • Poziom 18  
  Witam wszystkich użytkowników
  A zatem przejdźmy do rzeczy. Mój problem polega na tym, iż chcę podłączyć radioodbiornik, który ma na wyjściu na głośniki napięcie około 6 woltów, a maksymalne napięcie wejściowe wzmacniacza wynosi 2,5 woltów. Gdy podłączam radio dźwięk po wzmocnieniu charczy, jedynie przy bardzo małej głośności ustawionej w radioodbiorniku i i dużej we wzmacniaczu gra dobrze, ale słychać szumy spowodowane pracą wzmacniacza.
  Co zastosować, jeżeli coś takiego da się zrobić, aby zmniejszyć napięcie na wyjściu radioodbiornika?
  Pozdrawiam i proszę o dobrą odpowiedź, która będzie oczywiście nagrodzona.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Albo sobie podłącz przez opornik (ew. potencjomter) albo kup jeden z tych idiotycznych konwerterów na RCA na allegro za 10zł.
  Możesz podłączyć tak wyjście ----> opornik 100k-470k ----> wzmacniacz.
  Najlepiej dać mniejszy opornik np. 47k i dodatkowo jeszcze potencjometr żebyś mógł sobie dokładnie wyregulować poziom wyjściowy. Podłączasz go w ten sposób że pierwsza nóżka to wejście sygnały, druga wyjście, a trzecią podłączasz do masy.

  PS. Opis dotyczy oczywiście jednego kanału, dla dwóch będziesz potrzebował 2 x opornik 47k, 2 x potencjometr logarytmiczny np. 100k lub jeden podwójny
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Na twoim miejscu zrealizowałbym to inaczej. A mianowicie sygnał do wzmacniacza podałbym ze skrajnych końcówek potencjometrów wzmocnienia w radioodbiorniku. Wtedy będziesz miał stały poziom sygnału niezależny od położenia potencjometrów w radiu.
 • Poziom 18  
  No zobaczę wasze propozycję, ale jednego nie jestem pewien. Co to za jednostka oznaczona na rezystorze "K", albo nK np. 273K i 273nK. Czy chodzi to o kilo Ω, nanoΩ czy kelwiny?
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  K kilo przedrostek 1000. Nie wiem gdzie w kontekście tych postów jest mowa o temperaturze.