Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lekkie "pstryknięcie" prądem przy dotykaniu urządz

tester2002 01 Maj 2009 17:30 3279 26
  • #1 01 Maj 2009 17:30
    tester2002
    Poziom 9  

Witam,

Mam nietypowy problem - dziś zdarzyło się coś od czego mam lekkiego stracha - przy dotknięciu metalowych urządzeń AGD (płyta gazowa, zlew), odczuwalne jest bardzo lekkie kopnięcie prądem - tak jakby wyrównywał się potencjał elektryczny. Co może być przyczyną tego zjawiska? Wcześniej tego nie było, pojawiło się dokładnie dziś. Czy możliwe jest że ktoś grzebał w instalacji elektrycznej w budynku i podpiął coś nie tak (podkradanie prądu, jakaś stara pralka Frania źle uziemiona)? Blok to 4-piętrowiec z lat 60.

PK

0 26
  • Katalog Megger
  • #2 01 Maj 2009 18:07
    zak12
    Poziom 17  

Może po prostu ubrałeś dzisiaj bluzke albo jakąś część garderoby , która się elektryzuje i w momencie zbliżenia do metalowej części następuje rozładowanie?

0
  • Katalog Megger
  • #3 01 Maj 2009 18:14
    jandra
    Poziom 9  

Witam Na początek -zrób pomiary ochrony przeciw porażeniowej w mieszkaniu

0
  • #4 01 Maj 2009 18:19
    niutat
    Poziom 37  

Witam, też raczej stawiam na ładunki elektrostatyczne (odzież tak jak pisał zak12, nowy dywan, kapcie itp.).

0
  • #5 01 Maj 2009 18:47
    Lukasz
    Poziom 27  

Mogą to być ładunki elektrostatyczne, ale nie zaszkodzi sprawdzić wskaźnikiem neonowym, czy jest napięcie na zlewie.

0
  • #6 01 Maj 2009 20:37
    tester2002
    Poziom 9  

Właśnie sprawdziłem testerem neonowym - faktycznie jest napięcie bo pojawił się na chwilę błysk w testerze jak dotknąłem zlewu. Co z tym zrobić??? Trochę mnie to przestrasza, w łazience też mnie dziś lekko kopnęło :(

PK

0
  • #7 01 Maj 2009 20:44
    mr.Sławek
    Poziom 31  

Jak za kazdy razem dotykasz testerem neonowym to sie blyska czy co jak dluzsza chwile?

Dodano po 24 [sekundy]:

Jak za kazdy razem dotykasz testerem neonowym to sie blyska czy co jakąś dluzsza chwile?

0
  • #8 01 Maj 2009 21:28
    tester2002
    Poziom 9  

Pojawia się lekki błysk, potem nic. Potem chyba musi się "zebrać" ładunek, po jakichś 5 minutach jest to samo - błysk i nic. Aha - w łazience też jest, na baterii umywalkowej i prysznicu.

PK

0
  • #9 01 Maj 2009 21:33
    niutat
    Poziom 37  

Sam się elektryzujesz, pytanie tylko od czego :)

0
  • #10 01 Maj 2009 21:33
    mr.Sławek
    Poziom 31  

Czyli jednak koledzy poprzednicy pewnie beda miec racje z tymi ladunkami.

0
  • #11 01 Maj 2009 21:41
    tester2002
    Poziom 9  

To chyba zbyt proste, każdego domownika dziś tak kopało. A nosimy różne ubrania...

PK

0
  • #12 01 Maj 2009 21:49
    mr.Sławek
    Poziom 31  

A zlew ten jest uziemiony?

0
  • #13 01 Maj 2009 21:58
    Darrieus
    Poziom 38  

"Blok to 4-piętrowiec z lat 60. " To pewnie aluminium i inne cuda na kiju, ja bym wezwal elektryka, bo z wiedzą autora tematu to do niczego nie dojdziemy.

0
  • #14 01 Maj 2009 22:05
    niutat
    Poziom 37  

Tylko że takie "kopanie" występuje przy kilku kV a z sieci raczej się to nie bierze.
    Wezwanego elektryka też pewnie kopnie i nie będzie wiedział skąd.

0
  • #15 01 Maj 2009 22:06
    mr.Sławek
    Poziom 31  

No wlasnie ja jestem elektrykiem hehheh
    Jesli nie uziemiony to uziemic i problemy sie skoncza bo to moze byc tak ze cos przenosi ladunki na zlew, a zlew potem na domownikow.

0
  • #16 01 Maj 2009 22:09
    tester2002
    Poziom 9  

Miesiąc temu skończyłem remont, w mieszkaniu jest instalacja miedziana. Ale w całym bloku wg mojej wiedzy wciąż aluminiowa. Kolejna sprawa która mnie zadziwiła - w łazience jest szklany parawan z aluminiowymi okuciami który odgradza wannę - na nim też występują te ładunki. Parawan był montowany wczoraj, wkrętami, do glazury - praktycznie niemożliwe jest że gdzieś zwiera się z instalacją elektryczną. Zgłupiałem już kompletnie...

PK

0
  • #17 01 Maj 2009 22:09
    Darrieus
    Poziom 38  

A jak zrobisz uziemienie w instalacji z 60r, chyba ze zlew do PEN podlaczysz, albo zrobisz rozdzial na PE i N , a najlepiej nowa instalacje ;)
    Kopania nie bylo i sie pojawilo , samo z siebie sie nie pojawilo.....

Edit.
    W takim razie gdzies sie PEN upala na pionie, wezwij elektryka, bo to sie moze skonczyc krzeslem elektrycznym pod prysznicem. Swiatlo dziwnie nie mryga? nic sie nie dzieje? , pewnie sie dzieje tylko sie uwagi nie zwraca specjalnie.....

0
  • #18 01 Maj 2009 22:14
    mr.Sławek
    Poziom 31  

Jakby sie PEN upalal to by pradu nie mieli.

0
  • #19 01 Maj 2009 22:16
    Darrieus
    Poziom 38  

Z ciebie elektryk jak z koziej dupy traba, jakbys nigdy nie widzial palących sie stykow ktore JESZCZE dzialaja ;p Moze sie zapalic zywym ogniem instalacja i dalej dzialac, wiec nie mow ze pstryk i pradu brak ;) smieszne to :P

0
  • #20 01 Maj 2009 22:20
    mr.Sławek
    Poziom 31  

Raczej bardzo malo prawdopodobne zeby to stad braly sie U rzedu kV.

0
  • #21 01 Maj 2009 22:21
    niutat
    Poziom 37  

tester2002 napisał:
    Miesiąc temu skończyłem remont, w mieszkaniu jest instalacja miedziana. Ale w całym bloku wg mojej wiedzy wciąż aluminiowa. Kolejna sprawa która mnie zadziwiła - w łazience jest szklany parawan z aluminiowymi okuciami który odgradza wannę - na nim też występują te ładunki. Parawan był montowany wczoraj, wkrętami, do glazury - praktycznie niemożliwe jest że gdzieś zwiera się z instalacją elektryczną. Zgłupiałem już kompletnie...

PK

No właśnie im bardziej będziesz uziemiał tym bardziej będzie Cię kopać bo to Ty jesteś źródłem ładunków a nie instalacja, ale to tylko moje zdanie.

0
  • #22 01 Maj 2009 22:23
    Darrieus
    Poziom 38  

Ta, raczej z 50V np, ale jak mnie pamiec nie myli autor nie zmierzyl napiecia np pomiedzy zlewem a kaloryferem a to by cos wyjasnilo neonowka to sobie mozna zbadac.... otwory ciala ;)

0
  • #23 01 Maj 2009 22:25
    mr.Sławek
    Poziom 31  

A co do koziej dupy to se wypraszam.

0
  • #25 01 Maj 2009 22:34
    Lukasz
    Poziom 27  

lubamet napisał:
    neonowka to sobie mozna zbadac.... otwory ciala ;)

Co, kto lubi :p

tester2002 napisał:
    Kolejna sprawa która mnie zadziwiła - w łazience jest szklany parawan z aluminiowymi okuciami który odgradza wannę - na nim też występują te ładunki. Parawan był montowany wczoraj, wkrętami, do glazury - praktycznie niemożliwe jest że gdzieś zwiera się z instalacją elektryczną

Trochę to podejrzane, że wczoraj montowałeś parawan, a dzisiaj zaczęło kopać.

0
  • #26 01 Maj 2009 22:37
    Darrieus
    Poziom 38  

Zmierzyc napiecie AC miedzy parawanem/zlewem a kaloryferem albo rurka od wody. I bedzie wiadomo, czy to statyka, czy przebity przewod w scianie.

0
  • #27 01 Maj 2009 23:26
    tester2002
    Poziom 9  

OK dzieki za wskazówki. Sam do niczego nie dojdę, umówię fachowca jak najszybciej. No, chyba że ktoś z Forumowiczów mieszka w Warszawie, ma uprawnienia (w co nie wątpię), czas jutro i chce zarobić :-) W takim przypadku proszę o kontakt, moj email to nijou(malpa)o2.pl

PK

Scaliłem posty.
    [Akrzy]

W końcu stanęło na elektrostatyce - każdy z nas po wstaniu z kanapy wykazywał naładowanie, które potem rozładowywało się na "byle czym", nie tylko na AGD - parawanie, ścianie, oknie, drugiej osobie. Tym bardziej że w Wa-wie od miesiąca nie padało, jest sucho jak cholera i wszystko się elektryzuje. Dzięki za wskazówki i pomoc! Smile

PK

0
  Szukaj w 5mln produktów