Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pilot do iPoda/iPhona

Menuet 01 Maj 2009 18:00 7693 21
  • Pilot do iPoda/iPhona
    Witam,
    Dzisiaj chciałem zaprezentować moją konstrukcję, która powstała parę tygodni temu. Jest to prosty pilot, do iPoda/iPhona, jest wykonany na jednym układzie scalonym (mikrokontrolerze) i pięciu przyciskach. Jak widać konstrukcja jest w pełni na "pająka" jednak takie coś nie przeszkadza, ponieważ układ jest mały i "zwarty". Guziki są podłączone tak jak było najłatwiej a i żeby była też łatwość obsługi, gdyż są ułożone prawie jak w iPodzie, umożliwiają one zmiane utworu, przewijanie utworu, regulację głośności, play i stop oraz wyłączanie iPoda. Procesor sterujący tym to ATTINY2313, z prostym programem napisanym w Bascomie (program w załączniku), który wysyła poprzez port RS232 dane o tym, jaki guzik jest wciśnięty do iPoda. Informacje, z których korzystałem żeby wiedzieć, co wysłać do iPoda pochodzą ze strony Link.
    Jako kabel jest wykorzystany oryginalny kabel USB przerobiony tak żeby były dostępne piny z interfejsu szeregowego i zasilanie z iPoda.
    Układ pobiera około 100µA w spoczynku, co nie stanowi wielkiego obciążenia dla baterii iPoda, a podczas wciśnięcia guzika prąd wzrasta do około 1mA.
    Pilot jest dosyć przydatny, bo ułatwia sterowanie odtwarzaczem, a jest też zdecydowanie tańszą alternatywą do oryginalne iPod Radio Remote, chociaż mój układ nie posiada radia, ani nie wychodzi z niego kabelek do słuchawek to i tak jest bardzo miły w obsłudze :)
    Poniżej zamieszczam kilka zdjęć i filmik.
    Pozdrawiam i czekam na oceny i pytania :)

Pilot do iPoda/iPhona Pilot do iPoda/iPhona Pilot do iPoda/iPhona Pilot do iPoda/iPhona

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Menuet
    Poziom 16  
    Menuet napisał 127 postów o ocenie 91, pomógł 21 razy. Mieszka w mieście Jastrzębie Zdrój. Jest z nami od 2005 roku.
  • Osprzęt kablowy
    wader_669
    Poziom 28  
    Fajny projekt, kiedys tez cos takiego staralem sie zrobic i nie wyszlo. Wtedy moze to byla wina braku doswiadczenia.

Co do schematu brakuje 100nF i rezystrora przy resecie. Jeszcze bym dal przyciski pod przerwanie, albo za pomoca diod i pod jedno przerwanie dac lub mozesz zrobic, ze zamiast massy od przyciskow podlaczysz do przerwania.
    Napewno w ten sposob zaoszczedzisz jeszcze wiecej energi.
    tomason2
    Poziom 15  
    Bardziej taki joystick. Czy planujesz obudować przyciski czy będą już na zawsze takie nagie ? ;) Jakby były wkomponowane w biała małą obudowę to na pewno lepiej by to się prezentowały.
  • Osprzęt kablowy
    Menuet
    Poziom 16  
    No więc tak:
    Cytat:
    Co do schematu brakuje 100nF i rezystrora przy resecie.

Procesor bez kondensatora się nie wzbudza ani nie resetuje się sam więc jest nie potrzebny a za bardzo nie ma gdzie zamontować...
    Rezystora przy resecie też nie ma bo reset jest zwarty na stałe do plusa, więc procek też się nie resetuje sam, taka minimalizacja układowa :)
    Cytat:
    Jeszcze bym dal przyciski pod przerwanie, albo za pomoca diod i pod jedno przerwanie dac lub mozesz zrobic, ze zamiast massy od przyciskow podlaczysz do przerwania.

Tak, można by było tak zrobić, ale nie ma sensu, zaoszczędziłbym jakieś 50µA, a skomplikowało by to troszku układ, poza tym teraz też guziki są obsługiwane w przerwaniu, może nie tak do końca normalnie, bo przerwanie od licznika jest generowane jakieś 10 razy na sekundę i wtedy jest sprawdzany stan guzików, jeśli żaden nie jest wciśnięty to procesor jest usypiany...
    Myślałem nad zrobieniem jakiejś białej obudowy, ale jednak takie mi się podoba, a to że wszystko jest na wierzchu to mi za bardzo nie przeszkadza, tak to przynajmniej jest małe i się trochę wyróżnia :)
    Pozdrawiam, Menuet.
    KJ
    Poziom 31  
    GENIALNE !! Pytanie czy będzie działało z ipodem touch 1gen ? Jak tak to robię w trybie natychmiastowym :D
    Menuet
    Poziom 16  
    Tak, będzie działało z iPodem Touch, w zasadzie to działa z każdym iPodem/iPhonem, bo każdy jest wyposażony w interfejs do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi np. z głośnikami z dock'iem.
    Jedyną wadą mojego rozwiązania jest to, że po wciśnięciu guzika iPod się "zaświeca", jednak nie jest to aż tak ważne żeby nie mogło być używane :)
    Jeszcze jest jeden element, który nie jest widoczny na zdjęciach, jest to rezystor 470k miedzy 21 pinem złącza z iPoda, a masą. Służy on do tego, żeby iPod mógł włączyć "komunikację" i jednocześnie nie przenieść dźwięku z wyjścia słuchawkowego do złącza dock'a.
    Pozdrawiam, Menuet.
    Skuti2
    Poziom 10  
    a może by rozwinąc projekt o podczerwień??;]x
    KAROL_13
    Poziom 11  
    fajny projekcik może taki zrobie w nie dalekiej przyszlosci bo tez mam ipoda a na lekcji go przeciez nie wyjme i nie przełącze czegoś,pozdro :)
    barto125
    Poziom 16  
    mam pytanie, działa przy włączonej blokadzie przycisków ?
    FoxTech
    Poziom 20  
    Fajnie że chciało ci się kombinować, podobne konstrukcje chińskiej produkcji można nabyć na allegro w cenie 15 - 20 zł.
    Menuet
    Poziom 16  
    Zrobienie takiego na podczerwień to też nie jakiś wielki problem, ale po co mieć pilota na podczerwień jak idziesz z iPodem w kieszeni a jeden kabelek aż tak nie przeszkadza, a tak to by i tak musiał z kieszeni czujnik wystawać no i jeszcze musiałbyś pilotem na niego nakierowywac... No chyba że do domu to co innego...
    Układ działa przy wlaczonej blokadzie guzikow (hold).
    Czasami wolę zrobić coś samemu, nawet jakby miało to być droższe, bo tak to zawsze jest ta satysfakcja i prawdopodobienstwo że mało kto takie samo będzie miał :)
    Pozdrawiam, Menuet.
    Traker Wymiatacz
    Poziom 14  
    Zrób takiego jakby joya i włóż to w koszulkę termokurczliwą, tak w ogóle to fajna konstrukcja, ja nie mam iPoda więc takiego sobie nie wybuduje, czy jest jaki sens takie do mp4 robić?-chyba nie...
    pozdro:D
    pkris74
    Poziom 12  
    Ja bym wykorzystał joya z jakiegoś telefonu komórkowego i wsadził do małej obudowy np. z plexi, może być ewentualnie taka po tik takach, bo tak dotykając ręką tych wszystkich wyprowadzeń, zwarcia mogą powstać.
    riodoro1
    Poziom 22  
    Menuet napisał:
    Tak, będzie działało z iPodem Touch, w zasadzie to działa z każdym iPodem/iPhonem, bo każdy jest wyposażony w interfejs do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi np. z głośnikami z dock'iem.
    ...

Nie działa z iPodami Shuffle ;P
    A co do projektu to baardzo ciekawy i warty wykonania,jednak ja bym się bał trzymać to wszystko 'nagie' xP gratuluję pomysłu !
    marcinsuch
    Poziom 10  
    a masz możę linka do jakiegoś projektu, żeby wyciągnąć jeszcze muzkę przez to złącze i żeby był pilot jeszcze ??
    mkpl
    Poziom 37  
    Hmm gdybyś tak wykożystał zestaw słuchawkowy z toshiby g500 (telefon). Ma on dosyć duży mikrofon i gniazdo na mini jack spokojnie byś tam upakował uP SMD i przyciski choć lepszym pomysłem wydaje się użycie Joya z telefonu zamiast nich
    Menuet
    Poziom 16  
    Witam,
    Schematu nie ma i w sumie chyba jednak nie ma większej potrzeby go robić, gdyż jest to poprostu pięć guzików podłączonych pod dowolne piny procesora i wyprowadzony z niego sygnał RS-a, który idzie do iPoda i to wszystko :)
    Co do wyciągnięcia sygnału na złaczu docka to nie ma problemu, wystarczy zmienić rezystor odpowiedzialny za to co iPod wykrywa na np. 10k i sygnał już jest na wyjściu, ale pojawia sie tutaj duży problem, gdyż sygnał ten jest nieregulowany, a co za tym idzie trzeba by było dorobić jakiś regulowany wzmacniacz i wyciągać z iPoda jeszcze dane o poziomie głośności...
    W oryginalnym iPod Radio Remote jest właśnie takie rozwiazanie, że tam jest wzmacniacz słuchawkowy i regulacja głośności, a z iPoda wychodzi też stały sygnał.
    Racja, z iPodami Shuffle nie będzie działać, ale on jest taki mały, że sam wygląda na pilota :)
    Wiem, pomysłów na obudowy jest wiele, ale ja będę uparty o pozostanę przy moim "braku" obudowy, jest mały, poręczny i jak sobie "dynda" z kieszeni to aż tak bardzo nie przeszkadza, a łatwo jest na niego natrafić ręką i wcisnąć guzik jaki sie chce :)
    Pozdrawiam, Menuet.
    wader_669
    Poziom 28  
    byla (mowie byla, bo kiedys nie dzialala i moze nadal nie dziala) gdzie sa opisane wszystkie wyjscia z ipoda.

Dodano po 2 [minuty]:

http://pinouts.ru/PortableDevices/ipod_pinout.shtml

Może by tak zacząć pisać po Polsku? Czyżby zepsuł się ALT na klawiaturze? Proszę to poprawić.
    Paweł.ko
    FoxTech
    Poziom 20  
    marcinosko napisał:
    a wiecie jak by dorobić line in do ipoda bo na wtyczce jest a czasami by sie przydało

trafiłem na takei coś http://ipodlinux.org/wiki/Dock_Connector#iPod_Plug_Pictures

Jeśli przeczytasz cały artykuł to zobaczysz że znajduje się w nim link do artykułu pt: Apple Accessory Protocol niezbędne informacje do uruchomienia wejścia liniowego (oprócz podłączenia sygnału do odpowiednich pinów w złączu dock'a należy aktywować wejście line in przełączając ipoda w tryb Voice Memo - szczegóły pod Link)
    t00m3q
    Poziom 2  
    Bardzo fajna sprawa trochę odkopię.
    Czy macie pomysł jak taki pilot zrealizować by działał z kierownicy w samochodzie ( z opcją podłączenia się po oem przyciski w kierze) i by można było sterować iphonem 6s? Puszczam w aucie muzyke z apki TIDAL, iphone łączy się po wifi z airportem, który wysyła sygnał optyczny do procesora pioneera.
    Jakieś pomysły?