Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodzenie prądem.....

djgepard 01 May 2009 18:19 3205 24
    djgepard
    Level 10  
    Witam

Potrzebuje schemat chodzenia prądem bądź fachową nazwe wiem ze google nie boli ale jak sie nie wie czego sie szuka badź nie wie sie jak coś sie nazywa to mozna tylko czas tracic....
    adamz74
    Level 32  
    Szukaj pod hasłem "moduł Peltiera" lub "ogniwo Peltiera".

Pozdr!
    djgepard
    Level 10  
    Dziekuję a z polskim tak już mam że czasami pisze nie po polsku tak mam od dziecka :)

Myślicie ze da sie tym zastąpić w 100% wentylatorki?
    Pittt
    Level 32  
    Zależy ile ciepła musisz odprowadzić. Ważne jest że te ogniwo działa jak pompa ciepła, z jednej strony chłodzi a z drugiej grzeje, i te ciepło trzeba odprowadzić z ogniwa aby strona chłodząca chłodziła.
    Lukasz
    Level 27  
    Modułem Peltiera nie zastąpisz wentylatora. Oprócz niego musisz zastosować coś, co odbierze od niego ciepło np. radiator. Są rozwiązania bez użycia wentylatorów, np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Chłodzenie_pasywne .
    djgepard
    Level 10  
    Tak ale można drga cześć do ktorej jest transportowane cieplo ulożyc gdzieś koło komputerka a tam to juz sobie poradzę z chłodzeniem...
    iron64
    Level 41  
    Nie zapominaj, że moduł Peltiera potrzebuje zasilania i ma stosunkowo niską sprawność. Ogólnie średnio nadaje się do chłodzenia komputerów z racji jego wad. Zerknij na allegro jak wyglądają takie ogniwa to będziesz wiedział dlaczego się ich nie stosuje.
    djgepard
    Level 10  
    Wiem są taniusie jednak że jestem zmuszony do maxymalnego wyciszenia komputera ze względów na "wspmółlokatora" w moim pokoju dokładniej brata pozatym przydało by mi sie cos podkrecić z prockiem bądź pokąbinwać cos z płytą głowna bo mam AMD Sempron 2500 + XP a cos marnie mi chodzi ciagle sie stresuje.... i bardzo grzeje....
    iron64
    Level 41  
    Ale zrozum kolego, że zastosowanie Peltiera nie eliminuje wentylatorów! Przecież Peltiera też trzeba chłodzić.
    Lukasz
    Level 27  
    Jak chcesz, żeby było cicho, to zastosuj chłodzenie pasywne lub wodne. Albo z tańszych rozwiązań, radiator z cichym i wydajnym wentylatorem.
    djgepard
    Level 10  
    W tym zecz ze na aktualna chwilke mysle aby udoskonalic gadziaja tak aby cieplo wydalal poza komputer tam juz dla niego nawet lodoke moge zalatwic :) ja rozumiem ze on sie bardzo grzeje i ze musi byc chlodzony bo inaczej bd zabieral zimno ze siebie ale z tym wlasnie proboje sobie jakos poradzic....

Moderated By marek216:

Na forum są narzędzia do sprawdzania pisowni. Błedy ortograficzne nie są tolerowane! Ostrzeżenie.

Duduś74
    Moderator of HydePark
    djgepard wrote:
    Tak ale można drga cześć do ktorej jest transportowane cieplo ulożyc gdzieś koło komputerka a tam to juz sobie poradzę z chłodzeniem...

Czy Ty myślisz że prąd przeniesie Ci ciepło z procesora gdzieś na zewnątrz ?
    Te ogniwo jest jak podkładka , kładziesz je na procesorze a na nim radiator .
    djgepard
    Level 10  
    wlasnie nad tym kminie jak mozna by takie cs zrobic nie mowie ze bede kupowal tylko ze moge zrobic a to jest różnica cos takiego musi sie dac zrobic tylko trzeba pomyslec...
    Duduś74
    Moderator of HydePark
    Jeśli myślisz o odebraniu ciepła z procesora i przeniesieniu go gdzieś na zewnątrz, to tylko chłodzenie wodne .

p.s. I popraw pisownie ! Ciężko się czyta Twoje posty .
    Mery84
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Djgepard niezwłocznie popraw pisownię we wszystkich swoich postach w tym wątku.
    Pisownia jest katastrofalna. Wyeliminuj literówki, błędy ortograficzne i stylistyczne. Zdania rozpoczynamy wielką literą i kończymy kropką.
    Regulamin forum pkt. 15.
    Drugiej prośby nie będzie.
    Karaczan
    Level 41  
    Modul peltiera nie nadaje sie do zwyklego chlodzenia zwyklych komputerow!!
    Sa to ogniwa malo sprawne, zjadajace duzo pradu. Radiator od goracej strony ogniwa musi odbierac cieplo wypompowane z procesora, jak i cieplo emitowane przez samego peltiera. Np przy 80W ogniwie i 80W procesorze musisz odebrac 160W na radiatorze.
    To sie nadaje tylko do "ciezkiego" overclockingu.
    Ciszy miec nie bedziesz napewno
    Do tego procesora dobrze sie spisze jakis maly niedrogi cooler z heatpipe. Wentylator na minimalne obroty lub moze da rade nawet i bez. No i dobra pasta pomiedzy procesor a radiator
    djgepard
    Level 10  
    Tak masz raciję ale ja myślę nie tylko o procku bo na nim mam aktualnie dużzy cooler na wolnych i duych obrotach (regulowane recznie) i tego woogle nie slychac jednak myśle o chłodzeniu zasilacza jeszcze...

Apropo sprawdzania pisowni - nie działa....

Moderated By Mery84:

Drugi raz katastrofalna pisownia. Ostrzeżenie nr.2.
    Proszę sobie wziąć do serca przycisk pisownia oraz regulamin forum pkt. 15.

Marco_zg
    Level 21  
    djgepard - Raczej nie czytasz tego, co piszesz. A takie błędy, jakie robisz to sam powinieneś rozpoznać. A jeśli uważasz, że sprawdzanie pisowni nie działa a sam nie dajesz rady to możesz skorzystać z innych narzędzi.

Według mnie moduł Peltiera to ślepy zaułek, skok z deszczu pod rynnę i dodatkowe obciążenie zasilacza.
    mr.papryk
    User under supervision
    kup sobie chłodzenie scythe ;) na allegro.pl tego jest pełno
    pidpawel
    Level 26  
    Pletier... metoda dość innowacyjna( :P ) ale ona może zastąpić co najwyżej pastę termo-przewodzącą. Taka bowiem jest idea tych modułów. Lepiej zainwestować w zwyczajne chłodzenie powietrzem, bądź wodne - wtedy wyprowadzisz sobie ciepło gdzie chcesz.
    Układy wspomagane modułami tego typu istnieją - w większości przypadków koniecznością jest osobny zasilacz, dodatkowe kontrolowanie temperatur i cała wielka heca i zabawa.
    Jeśli chcesz wyciszyć/obniżyć temperaturę po prostu napisz jaki masz sprzęt, jaką obudowę, sprawdź aktualne temperatury - wyczyść wszystko dokładnie - znowu sprawdź i napisz ;)
    mitusm
    Level 20  
    Chłodzenie peltiera raczej tylko wodą, jeżeli planujesz zastosować płytkę nie przekraczającą 150W możesz do tege użyć zasilacza z PC, płytka nie będzie chodził z pełną mocą (powinno być 15V) ale zobaczysz o co chodzi.
    Do tego dochodzi problem z skraplaniem się wody.
    Jednym słowem płytkę stosuje się do ekstremalnego O/C, nie do wyciszania kompa.
    User removed account
    User removed account